high schools
high schools
SCHEDULE
TODAY
GIRLS BASKETBALL
East Palestine at Leetonia, 7 p.m.
Girard at Hubbard, 7 p.m.
Lakeview at Struthers, 7 p.m.
Liberty at Bristol, 7 p.m.
Lowellville at Sebring, 5:30 p.m.
McDonald at Mineral Ridge, 7 p.m.
Niles at Jefferson, 7 p.m.
South Range at Poland, 7 p.m.
Waterloo at Jackson-Milton, 7 p.m.
Western Reserve at Springfield, 7 p.m.
BOWLING
Campbell at Liberty, 4 p.m.
Canfield at Howland, 4 p.m.
Champion at Crestview, 4 p.m.
Lakeview at Hubbard, 4 p.m.
Struthers at Niles, 4 p.m.
BOWLING
G-Men Classic, Sky Lane, noon
Penn-Ohio Challenge, Hillview Lanes, TBA
Rootstown Sectional Preview, 12:30 p.m.
TUESDAY
BOYS BASKETBALL
Ashtabula Lakeside at Canfield, 7 p.m.
Austintown Fitch at Carrollton, 7 p.m.
Brookfield at Champion, 7 p.m.
Campbell at Western Reserve, 7 p.m.
Cardinal Mooney at Valley Christian, 7:30 p.m.
Crestview at Southern, 7 p.m.
East at Warren JFK, 7 p.m.
Howland at Warren Harding, 7 p.m.
Hubbard at Poland, 7 p.m.
Jackson-Milton at W. Reserve. 7 p.m.
LaBrae at Liberty, 7 p.m.
Leetonia at Sebring, 7 p.m.
Lowellville at United, 7 p.m.
Mineral Ridge at Columbiana, 7 p.m.
Niles at Struthers, 7 p.m.
South Range at Girard, 7 p.m.
BOWLING
Warren JFK at Cardinal Mooney, 4 p.m.
wednesday
GIRLS BASKETBALL
Boardman at Austintown Fitch, 7 p.m.
Canfield at Ashtabula Lakeside, 7 p.m.
LaBrae at Crestview, 7 p.m.
Liberty at Champion, 7 p.m.
Valley Christian at Cardinal Mooney, 7:30 p.m.
Warren Harding at Howland, 7 p.m.
BOWLING
Austintown Fitch at Canfield, 4 p.m.
Boardman at Warren Harding, 4 p.m.
Cardinal Mooney at Heartland Christian, 4 p.m.
Champion at Brookfield, 4 p.m.
Girard at Niles, 4 p.m.
Hubbard at Niles, 4 p.m.
Liberty at Crestview, 4 p.m
Lowellville at Warren JFK, 4 p.m.
SWIMMING
Salem at Liberty, 5 p.m.
WRESTLING
Canfield at Louisville, 7:30 p.m.
Jackson-Milton at Waterloo, 5 p.m.
Salem at Hubbard, 6 p.m.
thursday
GIRLS BASKETBALL
Hubbard at Niles, 7 p.m.
Jefferson at Girard, 7 p.m.
Leetonia at United, 7 p.m.
Lowellville at Western Reserve, 7 p.m.
McDonald at Jackson-Milton, 7 p.m.
South Range at Lakeview, 7 p.m.
Springfield at Sebring, 7 p.m.
Waterloo at Mineral Ridge, 7 p.m.
BOWLING
Boardman at Girard, 4 p.m.
Cardinal Mooney at Maplewood, 4 p.m.
Warren JFK at Lowellville, 4 p.m.
SWIMMING
Austintown Fitch at CVCA, TBA
Akron Firestone, Boardman, Canfield, Warren Harding at YSU, 5 p.m.
WRESTLING
OVAC Championships, TBA
friday
BOYS BASKETBALL
Austintown Fitch at Warren Harding, 7 p.m.
Boardman at Canfield, 7 p.m.
Campbell at Liberty, 7 p.m.
Champion at LaBrae, 7 p.m.
Chaney at Ursuline, 7 p.m.
East at Louisville, 7:30 p.m.
Girard at Lakeview, 7 p.m.
Jackson-Milton at Springfield, 7 p.m.
Jefferson at South Range, 7 p.m.
Leetonia at United, 7 p.m.
Mineral Ridge at Lowellville, 7 p.m.
Poland at Niles, 7 p.m.
Sebring at Western Reserve, 7 p.m.
Struthers at Hubbard, 7 p.m.
The Linsly School at Cardinal Mooney, 7:30 p.m.
WRESTLING
Alliance Top Gun Tournament, 9:30 a.m.
Dies Memorial Tournament, 4:30 p.m.
saturday
BOYS BASKETBALL
Badger at Mineral RIdge, 7 p.m.
Chaney at East, 7 p.m.
Crestview at Edgewood, 7 p.m.
North Royalton at Cardinal Mooney, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Austintown Fitch at Warren Harding, 7 p.m.
Badger at Mineral Ridge, 5:30 p.m.
Canfield at Boardman, 2:30 p.m.
McDonald at Cardinal Mooney, 3 p.m.
Poland at Struthers, 1:30 p.m.
Sebring at Leetonia, 1:30 p.m.
BOWLING
G-Men Classic, Sky Lane, noon
Penn-Ohio Challenge, Hillview Lanes, TBA
Rootstown Sectional Preview, 12:30 p.m.
SWIMMING
Boardman at Shaker Heights, noon
Jefferson Falcon Invitational, SPIRE Institute
Perry Invitational, 5 p.m.
Warren Harding Invitational, 9:30 a.m.
WRESTLING
Alliance Top Gun Tournament, 9 a.m.
Dies Memorial Tournament
Howland Invitational, 10 a.m.