TUESDAY’s HIGH SCHOOL ROUNDUP
GIRLS LACROSSE
Cardinal Mooney 15, Akron SVSM 4
YOUNGSTOWN
Lexi Saunders had three goals and four assists to lead Mooney. Mariah Farragher and Nicole Rotunno had three goals each. Jordyn Austin and Maeghan Williams added two goals each and Olivia Alfano and Katie Enright each had one goal for the Cardinals.
SCHEDULE
TODAY
BASEBALL
Cardinal Mooney vs. Akron SVSM (Cene Park), 5 p.m.
East Palestine at Heartland Christian, 5 p.m.
Howland at Ashtabula Lakeside, 4:30 p.m.
LaBrae at Bristol, 5 p.m.
Lakeview at Hubbard, 5 p.m.
Louisville at Salem, 5 p.m.
Maplewood at Newbury, 4:30 p.m.
Mathews at Lordstown, 4:30 p.m.
Sebring at Springfield, 2, 4:30 p.m.
South Range at Ursuline (Cene Park), 5 p.m.
Southington at Pymatuning Valley, 4:30 p.m.
Weirton Madonna at Southern, 5 p.m.
West Branch at Carrollton, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
Hoover at Cardinal Mooney, 7 p.m.
SOFTBALL
Beaver Local at Salem, 5 p.m.
Cardinal Mooney vs. Lowellville, Fields of Dreams, 5 p.m.
LaBrae at Ursuline, 5 p.m.
Lakeview at Hubbard, 5 p.m.
Liberty at East Palestine, 5 p.m.
Maplewood at Newbury, 4:30 p.m.
Mathews at Lordstown, 4:30 p.m.
Sebring at Springfield, 2, 4:30 p.m.
South Range at Niles, 5 p.m.
Tallmadge at Canfield, 5 p.m.
United at Alliance, 5 p.m.
TENNIS
Ashtabula Lakeside at Canfield, 4 p.m.
Austintown Fitch at Howland, 4 p.m.
Jefferson at Struthers, 4 p.m.
Lordstown at Cardinal Mooney, 4 p.m.
Poland at Boardman, 4 p.m.
THURSDAY
BASEBALL
Alliance at United, 5 p.m.
Badger at Maplewood, 4:30 p.m.
Boardman vs. Steubenville (Eastwood Field), 5 p.m.
Mooney vs. Akron SVSM (TBA), 5 p.m.
Crestview at LaBrae, 5 p.m.
East at Warren JFK, 5 p.m.
East Liverpool at Columbiana, 5 p.m.
East Palestine at New Brighton, 4 p.m.
Edgewood at Canfield, 5 p.m.
Lakeview at Warren Harding, 5 p.m.
Liberty at Sebring, 5 p.m.
Lisbon at Springfield, 5 p.m.
Lordstown at Newbury, 4:30 p.m.
Lowellville at Beaver Local, 5 p.m.
Niles at Howland, 7:30 p.m.
Mathews at Ashtabula Lakeside, 4:30 p.m.
Poland at Jefferson, 5 p.m.
Pymatuning Valley at Grand Valley, 4:30 p.m.
Salem at Newton Falls, 5 p.m.
South Range at Girard, 5 p.m.
Southern at Steubenville Cath. Cent., 5 p.m.
BOYS LACROSSE
Boardman at Canton Cent. Catholic, 7:30 p.m.
Cleveland Heights at Mooney, 6:30 p.m.
GIRLS LACROSSE
Poland at Solon, 7 p.m.
Kent Roosevelt at Canfield, 7 p.m.
SOFTBALL
Austintown Fitch vs. Cardinal Mooney, Fields of Dreams, 5 p.m.
Badger at Maplewood, 4:30 p.m.
Columbiana at Howland, 5 p.m.
Crestview at LaBrae, 5 p.m.
Edgewood at Canfield, 5 p.m.
Lakeview at Warren Harding, 5 p.m.
Liberty at Sebring, 5 p.m.
Lordstown at Newbury, 4:30 p.m.
Niles at Howland, 5 p.m.
Poland at Jefferson, 5 p.m.
Salem at Canton South, 5 p.m.
Springfield at Lisbon, 5 p.m.
South Range at Girard, 5 p.m.
Southern at Linsly, 5 p.m.
Struthers at East Palestine, 5 p.m.
United at Western Reserve, 5 p.m.
TENNIS
Austintown Fitch at Canfield, 4 p.m.
Boardman at Akron Hoban, 4 p.m.
Howland at Ursuline, 4 p.m.
Salem at West Branch, 4:15 p.m.
United at East Liverpool, 4 p.m.
Warren Harding at Lakeview, 4 p.m.
Warren JFK at Cardinal Mooney, 4:30 p.m.
TRACK AND FIELD
East Liverpool, Lordstown at United, 4:30 p.m.
Edgewood at Geneva, 5 p.m.
FRIDAY
BASEBALL
Boardman at Massillon Perry, 6 p.m.
Brookfield at Crestview, 5 p.m.
Canfield at Austintown Fitch, 5 p.m.
Canton Cent. Catholic at West Branch, 5 p.m.
Columbiana at Hubbard, 5 p.m.
East at Campbell, 5 p.m.
Liberty at Girard, 5 p.m.
Lowellville vs. Sebring (Cene Park), 5 p.m.
Massillon Washington at Ursuline, 5 p.m.
Mineral Ridge vs. McDonald (Cene), 7 p.m.
Newton Falls at Champion, 5 p.m.
Niles at Warren Harding, 5 p.m.
Pymatuning Valley at Cornerstone Christian, 4:30 p.m.
Salem at East Palestine, 5 p.m.
Struthers at South Range, 5 p.m.
Western Reserve vs. Springfield, Cene Park, 5 p.m.
BOYS LAROSSE
Poland at Canfield, 7 p.m.
GIRLS LACROSSE
Stow at Boardman, 6 p.m.
SOFTBALL
Ashtabula Lakeside at Maplewood DH, 4:30 p.m.
Brookfield at Crestview, 5 p.m.
Canfield at Wendys Spring Classic vs. TBA, 6:15 p.m.
Cardinal Mooney at United, 5 p.m.
East at Campbell, 5 p.m.
East Palestine at Salem, 5 p.m.
Hubbard at Rock and Fire, TBA
Jackson-Milton vs. Waterloo, Candlelite Knolls, 7 p.m.
Liberty at Girard, 5 p.m.
Lowellville vs. Sebring, Candlelite Knolls, 5 p.m.
Mathews vs. Solon, University of Akron, 8:30 p.m.
McDonald vs. Sebring 2, Candlelite Knolls, 5 p.m.
Mentor Lake Catholic at Edgewood, 5 p.m.
Newton Falls at Champion, 5 p.m.
Niles at Warren Harding, 5 p.m.
Poland at James A. Garfield, Firestone Stadium, 4 p.m.
Poland at Maysville, Firestone Stadium, 6:15 p.m.
Salem at East Palestine, 5 p.m.
Springfield vs. Western Reserve, Candlelite Knolls, 5 p.m.
TENNIS
Boardman at Ashtabula Lakeside, 4 p.m.
Canfield at Massillon Jackson, 4 p.m.
Edgewood at Jefferson, 5 p.m.
Howland at Poland, 4 p.m.
Niles at Warren Harding, 4 p.m.
Struthers at Lakeview, 4 p.m.
Warren Harding at Western Reserve Academy, 4:30 p.m.
West Branch at East Palestine, 4:15 p.m.
TRACK AND FIELD
Adidas, UH Invitational, Crestwood, 4 p.m.
East Palestine Relays, 4:30 p.m.