Prep agate
high schools
TUESDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
AREA SCORES
Badger 68, Bloomfield 37
Beaver Local 64, Indian Creek 53
Boardman 59, Louisville 54
Bristol 67, Maplewood 40
Brecksville-Broadview Hts. 69, Cardinal Mooney 33
Champion 81, Niles 79
Chalker 72, Mathews 57
Girard 50, Hubbard 48
Grand Valley 62, Windham 54
Howland 68, Liberty 56
LaBrae 52, Poland 38
Lowellville 44, Campbell 43
Newton Falls 64, Crestview 35
Salem 65, East Palestine 56
South Range 73, McDonald 66, OT
Springfield 74, Mineral Ridge 39
United 84, Heartland Christian 44
Cleveland VASJ 78, Valley Christian 51
Warren Harding 80, Canfield 62
West Branch 58, Columbiana 39
OHIO
Ada 71, Waynesfield-Goshen 68
Akr. Coventry 77, Lodi Cloverleaf 44
Akr. Firestone 79, Richfield Revere 69
Akr. Hoban 44, Hudson WRA 33
Akr. Kenmore 49, Hudson 43
Ashland 52, Bellville Clear Fork 31
Ashville Teays Valley 50, Logan 49
Avon 48, Berea-Midpark 40
Bay Village Bay 86, Lorain Clearview 60
Beachwood 76, Chesterland W. Geauga 61
Beaver Eastern 70, New Boston Glenwood 35
Belmont Union Local 62, John Marshall, W.Va. 53
Belpre 72, Crown City S. Gallia 54
Beverly Ft. Frye 64, Lore City Buckeye Trail 62
Byesville Meadowbrook 59, Zanesville 51
Caldwell 81, Barnesville 47
Can. Heritage Christian 77, Wood County Christian, W.Va. 70
Canal Winchester 69, Cols. Hamilton Twp. 57
Canal Winchester Harvest Prep 67, Sugar Grove Berne Union 51
Castalia Margaretta 77, Milan Edison 64
Centerville 52, Sidney 50
Cin. Glen Este 58, Hamilton Ross 43
Cin. Hills Christian Academy 63, Clarksville Clinton-Massie 59
Cin. Hughes 49, Cin. Withrow 47
Cin. Indian Hill 62, Cin. Deer Park 49
Cin. La Salle 63, Cin. Colerain 44
Cin. Madeira 38, N. Bend (Cleves) Taylor 29
Cin. Mariemont 57, Cin. Finneytown 39
Cin. McNicholas 48, Loveland 43
Cin. NW 61, Cin. Winton Woods 54
Cin. Oak Hills 50, Cin. Elder 47
Cin. St. Xavier 54, W. Chester Lakota W. 37
Cin. Turpin 67, Cin. Shroder 51
Cin. Wyoming 72, Reading 32
Circleville Logan Elm 65, Cols. Bexley 51
Cle. Collinwood 76, Cle. Max Hayes 63
Cle. MLK 55, Cle. E. Tech 51
Coldwater 67, Greenville 64
Cols. Beechcroft 84, Cols. Whetstone 38
Cols. Eastmoor 63, Cols. Briggs 51
Cols. Independence 63, Cols. Africentric 48
Cols. Linden McKinley 56, Cols. Centennial 54
Cols. Northland 77, Cols. Mifflin 70
Cols. South 87, Cols. West 42
Cols. Walnut Ridge 69, Cols. Marion-Franklin 24
Copley 68, Stow-Munroe Falls 59
Cornerstone Christian 78, Chardon NDCL 47
Corning Miller 58, Reedsville Eastern 46
Cuyahoga Falls 51, Kent Roosevelt 42
Cuyahoga Hts. 57, Fairport Harbor Harding 43
Day. Carroll 59, W. Carrollton 29
Day. Chaminade Julienne 69, Day. Thurgood Marshall 53
Delaware Hayes 53, Sunbury Big Walnut 44
Dover 42, Zanesville Rosecrans 41
Doylestown Chippewa 61, Atwater Waterloo 55
Dublin Scioto 56, Westerville Cent. 50
Fairborn 59, Beavercreek 49
Fairfield Christian 56, Millersport 35
Fostoria St. Wendelin 75, Sandusky St. Mary 63
Frankfort Adena 56, Hillsboro 51
Fremont St. Joseph 68, Tiffin Calvert 53
Gahanna Cols. Academy 82, Gahanna Christian 56
Gallipolis Gallia 62, Bidwell River Valley 50
Garrettsville Garfield 55, Mantua Crestwood 52
Gates Mills Gilmour 71, Cuyahoga Falls CVCA 62
Glouster Trimble 68, Wahama, W.Va. 51
Granville 53, Pataskala Watkins Memorial 42
Greenfield McClain 42, Chillicothe Huntington 22
Grove City Christian 94, Lancaster Fisher Cath. 47
Hamilton 62, Oxford Talawanda 57
Hannibal River 75, New Matamoras Frontier 54
Harrison 61, Cin. Anderson 54
Hartville Lake Center Christian 69, Mogadore 68
Heath 95, Utica 24
Hilliard Davidson 64, Grove City 51
Howard E. Knox 66, Danville 50
Huron 71, Oak Harbor 64
Jackson 57, Albany Alexander 48, OT
Johnstown-Monroe 37, Johnstown Northridge 35
Lakewood 81, N. Ridgeville 71
Lakewood St. Edward 76, Lorain 63
Latham Western 56, Franklin Furnace Green 53
Liberty Twp. Lakota E. 53, Wilmington 35
Lima Temple Christian 60, Cory-Rawson 44
Lockland 82, Cin. Dohn High School 68
Lucas 73, Ashland Crestview 61
Lynchburg-Clay 71, Fayetteville-Perry 60
Manchester 61, Seaman N. Adams 50
Mansfield Madison 56, Lexington 53
Maria Stein Marion Local 49, Celina 40
Marietta 57, Uhrichsville Claymont 54
Marion Pleasant 62, Van Buren 57
Martins Ferry 72, Bellaire 54
Marysville 55, Bellefontaine 39
Mason 69, Kings Mills Kings 43
Medina Buckeye 82, Parma Hts. Valley Forge 55
Mentor 107, Eastlake N. 51
Metamora Evergreen 73, Whitehouse Anthony Wayne 64
Miami Valley Christian Academy 44, Cin. Hillcrest 25
Miamisburg 62, Bellbrook 35
Middletown Fenwick 59, Monroe 42
Milford 53, Lebanon 43
Minford 58, Waverly 53
Mogadore Field 70, Norton 41
Mt. Vernon 57, Mansfield Sr. 43
N. Baltimore 77, Ridgeway Ridgemont 44
N. Royalton 62, Parma 31
Nelsonville-York 76, Baltimore Liberty Union 73, 2OT
New Lexington 71, Athens 62
New London 40, Mansfield Christian 37
New Philadelphia 47, Coshocton 30
Newark Licking Valley 53, Hebron Lakewood 33
Oak Hill 65, S. Webster 44
Oberlin Firelands 56, Ashland Mapleton 51
Old Fort 67, Monroeville 44
Olmsted Falls 65, N. Olmsted 54
Orange 65, Chagrin Falls 52
Oregon Stritch 64, Millbury Lake 38
Parma Normandy 61, Mayfield 49
Pataskala Licking Hts. 68, Cols. Franklin Hts. 55
Peninsula Woodridge 69, Ravenna 49
Pickerington Cent. 73, Chillicothe 51
Point Pleasant, W.Va. 83, Pomeroy Meigs 75, OT
Portsmouth 55, Ironton 46
Portsmouth Clay 83, Willow Wood Symmes Valley 55
Portsmouth Notre Dame 77, Portsmouth Sciotoville 59
Rocky River Lutheran W. 70, Garfield Hts. Trinity 41
Rootstown 43, Ravenna SE 39
Sandusky Perkins 70, Clyde 43
Sidney Fairlawn 101, Mechanicsburg 43
Sidney Lehman 65, N. Lewisburg Triad 52
Solon 96, Hunting Valley University 57
Spring. Shawnee 54, Riverside Stebbins 47
Springboro 60, Huber Hts. Wayne 59
St. Clairsville 67, Cadiz Harrison Cent. 47
St. Marys Memorial 48, Troy 43
Steubenville Cath. Cent. 75, Bellaire St. John 42
Strasburg-Franklin 52, Malvern 48
Streetsboro 65, Akr. Springfield 62
Sugarcreek Garaway 53, Zoarville Tuscarawas Valley 51
Tol. Cent. Cath. 54, Fremont Ross 45
Tol. St. Francis 81, Holland Springfield 46
Tol. Waite 72, Monroe, Mich. 62
Toronto 76, Richmond Edison 56
Vermilion 59, Port Clinton 34
Vincent Warren 67, Parkersburg, W.Va. 59
W. Lafayette Ridgewood 41, E. Can. 39
Wapakoneta 69, New Knoxville 39
Washington C.H. 77, Circleville 59
Waterford 68, Racine Southern 53
Wauseon 51, Maumee 35
Wellston 65, Ohio Valley Christian 53
Westerville N. 61, Whitehall-Yearling 49
Westlake 47, Amherst Steele 46
Wickliffe 59, Perry 58
Williamsport Westfall 49, London Madison Plains 48
Willoughby S. 56, Bedford 43
Wooster 85, Millersburg W. Holmes 64
Wooster Triway 75, Apple Creek Waynedale 63
SUMMARIES
BADGER 68, BLOOMFIELD 37
Badger — Aiden Miller 10 2-3 24, Jacob Eucker 4 0-0 8, Curtis Houser 4 0-0 8, Travis Webber 2 3-5 7, Logan Lendak 2 0-2 4, Logan Popvich 1 2-2 4, Zac Logan 2 0-0 4, Tate Smith 2 0-0 4, Bobby Myres 1 0-2 2, Clayton Jablonski 1 0-0 2, Keith Baro 0 1-2 1 Totals: 29 8-18 68.
Bloomfield — Isiah Martin 6 3-10 15, Forest Sokolowski 5 0-0 13, Cameron Parke 2 0-2 5, Brandon Nessany 2 0-0 4 Totals: 15 3-14 37.
Badger 25 15 13 15 — 68
Bloomfield 9 11 8 9 — 37
3-point goals: Badger 2 (Miller 2); Bloomfield 4 (Sokolowski 3, Parke).
Beaver Local 64, Indian creek 53
BEAVER LOCAL — Chase Wilcox 8 5-6 26, Nathan Kline 5 2-2 15, Zak Pappas 4 1-3 10, Michael Clendenning 2 1-1 5, Drew Theiss 2 0-0 4, Logan Bouscher 1 0-0 2, Zach Boni 0 2-2 2. Totals: 22-46 11-14 64.
INDIAN CREEK — A Yoish 6 2-3 15, A Waggoner 3 2-2 8, A Freshwater 2 4-4 8, N Crawford 2 3-4 8, A Judson 2 3-4 7, C Wade 1 2-3 5, D Eakle 1 0-0 2. Totals: 17-42 16-20 53.
Beaver Local 9 23 16 16 — 64
Indian Creek 12 13 15 13 — 53
3-point goals: Beaver Local 9 (Wilcox 5, Kline 3, Pappas); Indian Creek 3 (Yoish, Crawford, Wade). Rebounds: Beaver Local 30 (Clendenning 11); Indian Creek 18 (Judson 8). JV: Indian Crek 47-33.
BOARDMAN 59, LOUISVILLE 54
LOUISVILLE — Chris Libertore 6 2-4 17, Jared Mathie 6 0-0 15, Brody Hahn 4 0-0 9, Davis Burik 0 4-4 4, Cam King 1 0-0 3, Brandon Wahl 0 2-2 2, Bryce Zuppe 1 0-0 2. Totals: 19 8-10 54.
BOARDMAN — Holden Lipke 7 2-4 18, Che Trevena 6 0-1 13, Sebastian Heinonen 3 1-1 8, Travis Koontz 4 0-0 8, John Ryan 1 2-2 4, Mike Melewski 1 2-2 4, Austin Barone 1 0-2 2, Coleman Stouffer 1 0-1 2. Totals 20 7-12 59.
Louisville 13 12 15 14 — 54
Boardman 14 18 13 14 — 59
3-point goals: Louisville 8 (Mathie 3, Libertore 3, Hahn 1, King 1); Boardman 4 (Lipke 2, Heinonen 1, Trevena 1).
BRISTOL 67, MaPLEWOOD 40
Bristol (12-1, 9-0 NAC)— Tommy Donadio 8 5-7 23, Phil Alibert 5 1-1 11, Gage Elza 3 3-4 10, Bryan Gabrielson 1 6-6 8, Stevie Burbach 3 0-0 8, Damian Durst 1 0-0 2, Landon Slusher 1 0-0 2, Matt Church 1 0-0 2, Mike Wiebe 0 1-2, 1 Totals: 29 8-18 68.
Maplewood — Z. Dawson 5 2-3 12, H. Bates 3 0-0 7, T. Dorsey 2 0-0 6, U. Bedlion 2 1-2 5, U. Hall 2 0-4 4, M. Sheely 1 0-0 3, B. Evan 1 0-3 2, D. Dixon 0 1-2 1 Totals: 16 4-14 40.
Bristol 17 11 20 19 — 67
Maplewood 4 13 7 16 — 40
3-point goals: Bristol 6 (Gage Elza 2, Tommy Donadio 2, Stevie Burbach 2); Maplewood 4 (T. Dorsey 2, M. Sheely, H. Bates).
CHAMPION 81, NILES 79
CHAMPION (7-7) — Chase Wheelock 1-0-2, Noah Bayus 4-0-8, Zach Lindsay 1-0-3, Michael Turner 7-3-20, Lucas Nasonti 6-3-15, Drake Batcho 15-2-33. Totals: 34 8-15 81.
NILES (4-9) — Ty’rese Williams 3-2-8, Cyler Kane-Johnson 10-7-37, Corbin Foy 3-0-8, SaQwaan McGuire 3-0-6, Jasson Faison 1-0-2, Da’Jon Motley 6-1-14, Trent Johnson 1-0-2, Justin Beatty 1-0-2. Totals: 28 10-16 79.
Champion 25 22 14 20 — 81
Niles 21 17 22 19 — 79
3-point goals: Champion 5 (Turner 3, Batcho, Lindsay) Niles 13 (Kane-Johnson 10, Foy 2, Motley). Rebounds: Champion 31 Niles 19. JV: Niles, 43-36.
GIRARD 50, HUBBARD 48
GIRARD — Dontae Snyder 5 3-3 14, Anthony Graziano 4 3-4 13, Austin O’Hara 3 2-2 8, Mark Waid 2 3-5 7, Austin Clausell 2 2-4 6, Anthony Backus 1 0-0 2. Totals: 16 15-22 50.
HUBBARD — Jared Southern 8 0-0 16, Dillon O’Hara 3 3-3 9, Travis Kopanic 3 1-2 7, Nick Ferrera 3 0-0 7, Bashar Rasoul 2 0-0 4, Davon Daniels 1 1-2 3, Cam Restar 1 0-0 2. Totals: 21 5-7 48.
Girard 14 9 10 17 — 50
Hubbard 10 11 9 18 — 48
3-point goals: Girard 3 (Graziano 2, Snyder 1); Hubbard 1 (Ferrera).
Howland 68, Liberty 56
HOWLAND — Nate Leventis 6 3-5 15, Mike Massucci 5 4-6 14, Conner Tamarkin 4 3-5 12, Kevin Moamis 3 4-5 10, Frank Rappach 3 0-0 8, Nolan Brill 1 4-6 6, Jonah Weisman 1 0-0 3. Totals: 23-55 18-27 68.
LIBERTY — Kevin Hawn 5 3-3 14, Andre Bowers 6 0-0 12, Dra Rushton 3 5-9 11, Dan Banks 5 0-0 11, Josh Green 1 0-0 3, Travis Myers 1 0-1 3, Kevin Code 1 0-0 2. Totals: 22-56 8-13 56.
Howland 12 13 25 18 — 68
Liberty 6 10 14 26 — 56
3-point goals: Howland 4 (Rappach 2, Tamarkin 1, Weisman 1); Liberty 4 (Hawn 1, Banks 1, Green 1, Myers 1). Rebounds: Howland 45 (Tamarkin 11); Liberty 29 (Bowers 7). Assists: Howland 13 (Tamarkin 5); Liberty 9 (Bowers 5). Steals: Howland 7; Liberty 8 (Bowers 5). JV: Howland, 57-40.
LaBrae 52, Poland 38
Poland (7-4) — Daniel Kramer 6-3-15, Braeden O’Shaungnessy 4-2-10, Kyle Patterson 2-0-6, Brandon Barringer 2-1-5, Stephen Bannon 1-0-2. Totals: 15-6-38.
Labrae (11-0) — Aaron Iler 5-2-13, Carlton Brown 4-2-10, Logan Kiser 3-1-8, Tyler Stephens 3-0-8, Benton Tennant 0-7-7, Mike Eakins 2-2-6. Totals: 17-14-52.
Poland 11 2 11 14 — 38
Labrae 18 6 9 19 — 52
3-point field goals: Poland 2 (Patterson 2); LaBrae 4 (Stephens 2, Iler, Kiser). Rebounds: Poland 18 (O’Shaungnessy 8, Kramer 7, Diaz, Aey, Lutz); LaBrae 16 (Brown 6, Drake 4, Stephens 4, Eakins, Iler). Steals: Poland 8 (O’Shaungnessy 2, Kramer 2, Diaz, Patterson, Orr, Lutz); LaBrae 13 (Brown 7, Eakins, Iler, Kiser, Tennant, Hankins, Kiser).
lowellville 44, campbell 43
LOWELLVILLE — Jon Chiclowe 7 2-2 20, Alex Mamula 1 2-2 4, Matt Hvisdak 3 0-0 6, Jake Rotz 3 0-2 6, Devin Wright 2 4-4 8. Totals: 16 8-10 44.
CAMPBELL — Brandon Liggens 5 0-0 10, Jose Troncoso 1 0-0 3, Darion Jones 3 0-0 6, Elijah McCaskill 1 0-0 2, Trey Edwards 3 3-3 9, Teqwan Muhammed 4 1-2 9, Rasean Hicks 2 0-0 4. Totals: 19 4-5 43.
Lowellville 11 11 12 10 — 44
Campbell 6 8 17 12 — 43
3-point goals: Lowellville 4 (Chiclowe 4); Campbell 1 (Troncoso). JV: Lowellville 29-26.
NEWTON FALLS 64, CRESTVIEW 35
Newton Falls — Ben Simpson 11 2-2 24, Joey Urso 3 2-2 9, Adam Honeycott 2 2-2 8, Gage Friend 4 0-0 8, Evan Purnell 3 0-1 7, Vince Dragavich 1 1-1 3, Preston Rapczak 1 0-0 2, Kaden Meyers 1 0-0 2, Chris Rankin 0 1-2 1 Totals: 26 8-10 64.
Crestview (1-12, 0-3) — Dalton Palmer 4 0-1 8, Scott Murray 3 1-4 7, Peyton Wolfe 3 0-0 6, Wyatt Woodring 3 0-1 6, Stephen Barr 2 1-4 5, Chance Mustake 1 0-2 3 Totals: 16 2-12 35.
Newton Falls 13 15 17 19 — 64
Crestview 6 11 11 7 — 35
3-point goals: Newton Falls 4 (Adam Honeycott 2, Evan Purnell, Joey Urso); Crestview 1 (Chance Mustake). JV: Newton Falls 56-42.
SALEM 65, EAST PALESTINE 56
EAST PALESTINE — Parker Sherry 6 2-7 15, Trevor Kimmel 7 1-1 15, Dominic Posey 3 4-5 10, Brandon Kemp 3 1-3 9, Stephen Darlington 2 0-0 4, Tom Dumbauld 1 0-0 3. Totals: 22 8-18 56.
SALEM (5-7) — Jon Gerace 9 4-7 24, Mitch Davidson 9 0-2 18, Chase Ackerman 3 6-8 12, Garrett Dickey 2 0-0 6, Zach Bexon 1 1-4 3, Robbie Sarginger 0 2-2 2. Totals: 24 13-23 65.
East Palestine 11 15 11 19 — 56
Salem 15 11 15 24 — 65
3-point goals: East Palestine 4 (Kemp 2, Dumbauld 1, Sherry 1); Salem 4 (Gerace 2, Dickey 2). Fouls: East Palestine 19; Salem 15. JV: Salem, 61-26.
SOUTH RANGE 73, MCDONALD 66, OT
MCDONALD (12-1) — Braedon Poole 8 2-2 20, Evan McGill 7 2-3 16, Zach Rasile 4 0-1 11, Caleb Emerson 2 0-1 6, Dylan Portolese 2 1-1 5, Joe Raggazzine 2 0-0 5, John Celli 1 1-2 3. Totals: 26 6-10 66.
SOUTH RANGE (14-0) — Anthony Ritter 7 4-5 18, Dan Ritter 7 2-4 17, Jaxon Anderson 6 2-2 14, Brandon Youngs 5 1-2 11, Mark Yennetti 2 1-2 6, Mike Cunningham 2 0-0 4, Taymer Graham 1 1-2 3. Totals: 30 11-17 73.
McDonald 18 12 17 16 3 — 66
South Range 23 14 18 8 10 — 73
3-point goals: McDonald 8 (Rasile 3, Poole 2, Joe Raggazzine 1, Caleb Emerson 1); South Range 2 (Dan Ritter 1, Yennetti 1).
southington 72, Mathews 57
Southington — Kyle Caracunas 3 0-2 7, Aiden Ricks 1 1-2 3, Trystan Mollohan 0 1-2 1, Tyler Caracanas 2 3-4 7, Marcus Smith 1 0-0 2, Justin Sherwood 12 5-8 33, Dakota Whitt 1 4-8 6, Jeff Greathouse 1 0-0 3, Justice Hogenshuvz 3 4-5 10. Totals: 24 18-31 72.
MATHEWS — Sean McDivitt 3 2-3 8, Jordon Hefner 1 0-0 2, Kenny Wallace 1 0-0 2, Jordon Brown 4 0-0 12, Ian DeGazen 0 1-2 1, Tanner Hunt 5 2-2 12, Tyler Koeppen 6 2-7 14, Andy Miller 3 0-2 6. Totals: 23 7-16 57.
Southington 18 20 18 16 — 72
Mathews 13 15 16 13 — 57
3-point goals: Southington 6 (Sherwood 4, Caracunas, Greathouse); Mathews 4 (Brown 4).
SPRINGFIELD 74, MINERAL RIDGE 39
MINERAL RIDGE — Christian DiRando 4 2-2 12, Jordan Zupko 2 2-2 8, Justin Cox 2 2-2 7, Donavin Stull 2 0-0 5, Logan Wait 1 2-2 4, Daniel Breedlove 1 0-0 3. Totals: 12 8-8 39.
SPRINGFIELD — Jake Ford 10 6-7 28, John Ritter 8 2-2 18, Frankie Centofanti 3 2-2 10, Pat Flara 2 1-4 5, Brandon Walters 1 2-2 4, Shane Eynon 1 2-2 4, Cody Peterson 1 0-0 3, Ryan DelSignore 1 0-0 2. Totals: 27 15-19 74.
Mineral Ridge 11 9 12 7 — 39
Springfield 20 26 16 12 — 74
3-point goals: Mineral Ridge 7 (DiRando 2, Zupko 2, Breedlove 1, Cox 1, Stull 1); Springfield 5 (Ford 2, Centofani 2, Peterson). JV: Springfield, 53-37.
united 84, heartland christian 44
UNITED (7-5,2-2) — Jake Clark 6 3-3 15, Parker Hydrick 9 1-2 19, Kaden Smith 3 0-0 7, Nate Mikell 6 1-2 14, Dakota Hill 5 6-6 16, Landon Baker 2 1-4 5, Nathan Rytash 1 0-0 2, Alex Birtlan 3 0-0 6. Totals: 35 12-17 84.
HEARTLAND CHRISTIAN — Cade Roth 3 0-0 9, Connor McIntosh 1 0-0 3, Ben Jessop 0 1-2 1, Brayden Cross 0 0-2 0, Zach Barnes 3 3-4 10, Ben Burgess 8 3-6 21. Totals: 15 7-14 44.
Heartland Christian 13 12 7 12 — 44
United 19 30 24 11 — 84
3-point goals: United 2 (Smith 1, Mikell 1); Heartland Christian 7 (Roth 3, Burgess 2, Barnes 1, McIntosh 1). JV: United 52-9.
WARREN HARDING 80, CANFIELD 62
HARDING (7-6, 6-1 AAC, Red Tier) — Lynn Bowden 11-0-24, Derek Culver 9-1-19, Marlin Richardson 5-0-14, Mike Hughes 4-0-10, Chris Hughes 2-0-6, Tiryn Frank 1-0-3, Kemon’Dre Muhammad 1-0-2, Lynn Williams 1-0-2. Totals: 34 1-5 80.
CANFIELD (7-6, 5-2 AAC Red Tier) — Brandon McFall 5-2-15, Jake Cummings 3-5-14, Zach Tinkey 4-2-13, Jared Clark 6-1-13, Lance Batton 1-1-3, Anthony Pacifico 0-2-2, Ethan Kalina 0-1-1, Tyler Dobrindt 0-1-1. Totals: 19 15-26 62.
Harding 11 23 29 17 — 80
Canfield 6 18 15 23 — 62
3-point goals: Harding 11 (Richardson 4, M. Hughes 2, C. Hughes 2, Bowden 2, Frank); Canfield 9 (Cummings 3, Tinkey 3, McFall 3). Rebounds: Harding 31 (Culver 10); Canfield 26 (Cummings 6). Turnovers: Harding 8; Canfield 16. Assists: Harding 16; Canfield 9. Steals: Harding 14; Canfield 3. Blocks: Harding 2; Canfield 0. JV: Harding, 65-46.
WEST BRANCH 58, COLUMBIANA 39
COLUMBIANA (3-10) — Jared Wilson 4 3-3 11, Burdette Baker 2 6-7 10, Erik Hapfenzing 2 0-1 5, Hunter Zentner 2 0-0 4, Ryan Fahs 1 0-0 3, Jacob Clark 1 0-0 3, Zach Chaffee 1 0-0 2, Seth Ross 0 1-2 1. Totals 13 10-13 39.
WEST BRANCH — T.J. DeShields 14 4-6 33, Blake Glista 3 0-0 6, Brandon Zuchowski 2 0-0 4, Michael Boosey 2 0-0 4, Nick Everett 1 1-2 3, Brett Butcher 0 3-4 3, Nick Pidgeon 1 0-0 3, Reece Leone 0 2-2 2. Totals 23 10-16 58.
Columbiana 5 10 12 12 — 39
West Branch 16 12 13 17 — 58
3-point goals: Columbiana 3 (Fahs 1, Hapfenzing 1, Clark 1); West Branch 2 (DeShields 1, Pidgeon 1). JV: West Branch, 33-13.
GIRLS BASKETBALL
OHIO SCORES
Ada 54, Waynesfield-Goshen 29
Amanda-Clearcreek 52, Ashville Teays Valley 40
Anna 49, Maria Stein Marion Local 47
Archbold 64, Stryker 34
Bellevue 87, Tiffin Columbian 51
Bluffton 65, Van Buren 35
Bowling Green 54, Tontogany Otsego 47
Bryan 56, Sylvania Southview 23
Bucyrus Wynford 49, Morral Ridgedale 48, OT
Chillicothe Huntington 78, Frankfort Adena 45
Chillicothe Unioto 67, Bainbridge Paint Valley 47
Chillicothe Zane Trace 52, Williamsport Westfall 37
Cin. McAuley 69, Cin. Winton Woods 5
Cin. Oak Hills 44, Cin. Mercy 38
Cin. Purcell Marian 70, Cin. N. College Hill 53
Cin. Shroder 49, Cin. Aiken 37
Circleville 60, Baltimore Liberty Union 52
Circleville Logan Elm 47, Bloom-Carroll 31
Cle. Glenville 77, Cle. Lincoln W. 34
Cle. Hts. Lutheran E. 72, Warrensville Hts. 43
Cle. Max Hayes 39, Cle. Collinwood 27
Cle. MLK 55, Cle. E. Tech 51
Coldwater 58, Convoy Crestview 41
Collins Western Reserve 50, Milan Edison 30
Cols. Eastmoor 47, Cols. Briggs 20
Defiance Ayersville 50, Edon 28
Delaware Buckeye Valley 46, Westerville Cent. 35
Delaware Hayes 57, Groveport Madison Christian 20
Dola Hardin Northern 61, Monclova Christian 13
Doylestown Chippewa 47, West Salem Northwestern High School 42
Dresden Tri-Valley 42, Pickerington N. 40
Fostoria 50, Port Clinton 38
Ft. Recovery 51, S. Adams, Ind. 31
Genoa Area 57, Tiffin Calvert 17
Greenwich S. Cent. 49, Jeromesville Hillsdale 22
Hamler Patrick Henry 57, Bloomdale Elmwood 43
Hicksville 67, Gorham Fayette 27
Kalida 46, Defiance Tinora 41
Ky. School for the Deaf, Ky. 34, St. Rita School for the Deaf 8
Lakeside Danbury 60, Elyria Open Door 20
Liberty Center 48, Montpelier 27
Lima Sr. 71, Elida 60
Mansfield St. Peter’s 63, Plymouth 36
McGuffey Upper Scioto Valley 60, Marion Elgin 47
Miller City 48, McComb 40
N. Robinson Col. Crawford 29, Sycamore Mohawk 26, OT
New Washington Buckeye Cent. 53, Attica Seneca E. 48
Norwalk 67, Sandusky 31
Ontario 61, Galion 29
Oregon Clay 53, Perrysburg 45
Ottoville 65, Pandora-Gilboa 30
Parma 56, Beachwood 47
Pemberville Eastwood 58, Northwood 37
Pitsburg Franklin-Monroe 49, Brookville 23
Powell Village Academy 41, Gahanna Christian 18
Shelby 44, Willard 36
Sherwood Fairview 47, W. Unity Hilltop 25
Southeastern 60, Piketon 28
Sparta Highland 33, Bellville Clear Fork 25
Springboro 59, Liberty Twp. Lakota E. 31
St. Marys Memorial 64, New Bremen 60
Swanton 52, Pettisville 42
Tol. Cent. Cath. 47, Sylvania Northview 44
Tree of Life 43, Northside Christian 28
Union City, Ind. 56, Union City Mississinawa Valley 28
Upper Sandusky 39, Carey 34
Van Wert 60, Paulding 29
Van Wert Lincolnview 39, Antwerp 31
Wellston 50, OVC 17
Xenia 45, Greenville 39
BOYS BOWLING
BOARDMAN 1,968,
WARREN HARDING 1,818
BOARDMAN — Bobby Morrell 214-199—413, Sean Sullivan 176, Chase FElger 215-181—396, Nathan Needham 177-202—379, Zach Johnson 225-204—429.
WARREN HARDING — Tavish Burd 221-212—433, Josh McVicker 170-136—306, Alec Adair 157, Joe Homa 114, Sean Moore 181-219—400, Brendan Persing 213, Zach Criss 195.
canfield 2,263,
ashtabula lakeside 2.065
Canfield — Dan Griffin 211-208-419, Tyler Murphy 138-207-345, Kyle Huston 147-148-295, Matt Nielson 182-144-326, Ben Weiss 179-171-350.
Lakeside — Ryan Skaruppa 186-138-324, Koly Ernst 117-170-287, Chase Clark 191-136-327, RaeShaun Johnston 123-231-354, Mitchell Lemponen 143-204-347.
GIRLS BOWLING
WARREN HARDING 1,570,
BOARDMAN 1,359
WARREN HARDING — Payton Schuller 138, Brianna Nolen 227-181—408, Elizabeth Jones 148-119—267, Zoey Schoolcraft 102, Taylor Arquette 161-158—319, Isabella Frazzini 148, Iiona Honzu 188.
BOARDMAN — Tessa Tropea 116-165—281, Haley Nock 109-80—189, Harley Realty 139-98—237, Madison Chizmar 138-122—260, Gloria Hynes 211-181—392.
canfield 1,814,
ashtabula lakeside 1,346
Canfield — Kaitlyn Burrows 165-134-299, Ne’Chelle Caban 134-93-227, Destini Cospy 164-151-315, Brooke Davidson 150-141-291, Allison Leone 185-183-368.
Lakeside — Kayleen Kennedy 103, Yazmeen Jiminez 89, Alyssa Steen 135-113-248, Morgan Skaggs 107-93-200, Haley Hamilton 117-109-226, Danielle Steen 60, Amber Zheng-Cruz 119.
SCHEDULE
TODAY
BOYS BASKETBALL
Beaver Local at Wellsville, 7:15 p.m.
GIRLS BASKETBALL
St. Thomas Aquinas at Cardinal Mooney, 7:30 p.m.
Valley Christian at Boardman, 7 p.m.
Austintown Fitch at East, 7 p.m.
Howland at Lakeview, 7 p.m.
Hubbard at Brookfield, 7 p.m.
Jefferson at Champion, 7 p.m.
Lakeside at Newton Falls, 7 p.m.
Niles at LaBrae, 7 p.m.
Poland at Campbell, 7 p.m.
Struthers at Liberty, 7 p.m.
Columbiana at East Liverpool, 7:30 p.m.
Louisville at West Branch, 7:30 p.m.
BOWLING
Warren JFK vs. Cardinal Mooney, Boardman Lanes, 4 p.m.
Austintown Fitch vs. Howland, Echo Lanes, 4 p.m.
Canfield vs. Lakeside, Lakeside High School, 4 p.m.
Champion vs. Liberty, Bell Wick, 4 p.m.
Lowellville vs. Maplewood, Echo Lanes, 4 p.m.
Struthers vs. Niles McKinley, McKinley Lanes, 4 p.m.
SWIMMING
Alliance at Canfield, Youngstown State, 5 p.m.
WRESTLING
Austintown Fitch at South Range, 5:30 p.m.
Liberty at Jackson-Milton, 5 p.m.
THURSDAY
GIRLS BASKETBALL
Campbell at LaBrae, 7 p.m.
Canfield at Ravenna, 7:30 p.m.
Girard at Crestview, 7:30 p.m.
East Palestine at Springfield, 7:30 p.m.
Jackson-Milton at Western Reserve, 7:30 p.m.
McDonald at Lowellville, 7:30 p.m.
South Range at United, 7:30 p.m.
Southern at Leetonia 7 p.m.
Wellsville at Lisbon, 7:30 p.m.
Maplewood at Bristol, 7 p.m.
Mathews at Southington, 7 p.m.
BOWLING
Brookfield vs. Girard, McKinley Lanes, 4 p.m.
Wellsville vs. Lowellville, Holiday Lanes, 4 p.m.
Lordstown vs. Canfield, Wedgewood Lanes, 4 p.m.