High Schools
High Schools
MONDAY’S RESULTS
AREA
Mathews 69, Mineral Ridge 40
OHIO
Motor City Roundball Classic
Cin. Withrow 51, West Bloomfield, Mich. 48
SUMMARY
MATHEWS 69, MATHEWS 40
MINERAL RIDGE (0-6) — Christian DiRando 5-4-15, Jordan Zupko 2-2-7, Jarred Miller 3-0-6, Jacob Lesko 1-0-3, Daniel Breedlove 1-0-3, Robby Ambrose 1-1-3, Koby Zupko 0-2-2, Donavan Stull 0-1-1. Totals: 13 10-21 40.
MATHEWS (2-5) — Sean McDivitt 7-6-20, Tyler Koeppen 4-3-11, Kenny Wallace 2-5-9, Jordan Brown 4-0-9, Tanner Hunt 4-0-8, Ian Degaten 2-0-4, Andy Miller 2-0-4, Zack Arnio 0-2-2, Luke Culp 1-0-2. Totals: 25 17-25 69.
Mineral Ridge914611—40
Mathews15182511—69
3-point goals: Mineral Ridge 4 (Lesko, DiRando, Breedlove, J. Zupko); Mathews 2 (Brown, Hunt). Turnovers: Mineral Ridge 26; Mathews 20. Assists: Mineral Ridge 7; Mathews 8. Steals: Mineral Ridge 7; Mathews 10. Blocks: Mineral Ridge 2; Mathews 2.
GIRLS BASKETBALL
AREA
Mineral Ridge 59, Mathews 56, OT
OHIO
Delphos St. John’s 54, Ft. Jennings 30
Malvern 82, Bowerston Conotton Valley 21
Stephanie Wilson Holiday Tournament
Ludlow, Ky. 54, Cin. Woodward 29
SUMMARY
MINERAL RIDGE 59, MATHEWS 56, OT
MINERAL RIDGE (5-3) — Alexa Harkins 8-9-25, Taryn Kolesar 7-6-20, Angelique Bartscher 3-0-6, Noelle Bukovina 2-0-4, Kaylin Stricklin 1-0-2, Hannah Breedlove 1-0-2. Totals: 22 15-25 59.
MATHEWS (5-3) — Paige Sponsler 6-3-20, Morgan Williams 4-2-13, Kat Schubert 3-4-10, Cara Bornemiss 2-0-6, Carlie Pratt 2-0-4, Emily Strama 1-0-2, Julia Joaquin 0-1-1. Totals: 18 9-21 56.
Mineral Ridge811111712—59
Mathews10167149—56
3-point goals: Mineral Ridge 0; Mathews 11 (Sponsler 5, Williams 4, Bornemiss 2). Turnovers: Mineral Ridge 26; Mathews 20. Assists: Mineral Ridge 7; Mathews 8. Steals: Mineral Ridge 7; Mathews 10. Blocks: Mineral Ridge 2; Mathews 2.
SCHEDULE
ToDAY
BOYS BASKETBALL
Canfield vs. Tallmadge, Mount Union
Girard at Brookfield, 7 p.m.
Howland at Sharon Holiday Tournament
Hubbard at Champion, 7 p.m.
Lakeside at East, 7 p.m.
Liberty at Campbell, 7 p.m.
LaBrae at Newton Falls, 7 p.m.
Niles at Edgewood, 7 p.m.
Crestview at Lisbon, 7:30 p.m.
McDonald at Leetonia, 7:30 p.m.
Sebring vs. Mogadore, Mount Union, 4:30 p.m.
South Range at Jackson-Milton, 7:30 p.m.
Southern Local at United, 7:30 p.m.
Western Reserve at Wellsville, 7:30 p.m.
Maplewood at Heartland Christian, 7:30 p.m.
Beaver Local at Oak Glen, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Howland at Massillon Jackson Old Carolina BBQ Classic, 7:45 p.m.
SWIMMING
Warren Harding at Glen Oak, C.T. Branin Natatorium, 11 a.m.
WRESTLING
Beaver Local at Medina, 9 a.m.
WEDNESDAY
BOYS BASKETBALL
Cardinal Mooney at Mentor Lake Catholic, 7 p.m.
Howland at Sharon Holiday Tournament
St. Ignatius at Warren Harding, 7 p.m.
Lordstown at Springfield, 7:30 p.m.
South Range at Jackson-Milton, 7:30 p.m.
Saint John at Badger, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Boardman at Warren Harding, 7 p.m.
Campbell at Liberty, 7 p.m.
Canfield at Tallmadge, 7 p.m.
East at Lakeview, 7 p.m.
Howland at Massillon Jackson
Newton Falls at Crestwood 7:30 p.m.
Struthers at Poland, 7 p.m.
Crestview at Mathews, 7 p.m.
South Range at Mount Vernon Tournament
Salem at Alliance, 7:30 p.m.
West Branch at Marlington, 7:30 p.m.
Oak Glen at Beaver Local, 7:15 p.m.
East Liverpool at Steubenville, 2 p.m.
BOWLING
Girard, Howland at Zitnik Tournament, Bell Wick Bowl, 10 a.m.
HOCKEY
Canfield at Aurora, 6 p.m.
WRESTLING
Boardman at Kenston Invitational Tournament
Howland at Wheeling Park, 4 p.m.
Brookfield at Girard, 5:30 p.m.
Salem at GlenOak, 6:30 p.m.
THURSDAY
BOYS BASKETBALL
Canfield at Massillon, 7 p.m.
East at Farrell Tournament, 5 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Cardinal Mooney at Cornerstone Christian, 7:30 p.m.
Campbell at Southington, 7 p.m.
Champion at Bristol, 7 p.m.
East at Brookfield Tournament
Crestview at Leetonia, 7:30 p.m.
South Range at Mount Vernon Tournament
Southern at East Palestine, 7:30 p.m.
Springfield at Western Reserve, 7:30 p.m.
United at Columbiana, 7:30 p.m.
Newbury at Maplewood, 7 p.m.
SWIMMING
Cardinal Mooney at SCC Invitational, Salem, 2 p.m.
Canfield at Massillon, noon
WRESTLING
Boardman, Columbiana at Kenston Invitational Tournament, 1 p.m.
Canfield at Brecksville Invitational, 11 a.m.
Howland at Wheeling Park, 4 p.m.
FRIDAY
BOYS BASKETBALL
Lake Center at Cardinal Mooney, 7 p.m.
Warren JFK at Champion, 7 p.m.
Austintown Fitch at Boardman, 7 p.m.
East at Farrell Tournament
Lakeview at Girard, 7 p.m.
Niles at McDonald 7 p.m.
Poland at Struthers, 7 p.m.
East Palestine at Columbiana, 7:30 p.m.
Lisbon at Beaver Local, 7:30 p.m.
Springfield at Sebring, 7:30 p.m.
Salem at West Branch, 7:30 p.m.
Grand Valley at Maplewood, 7 p.m.
Mathews at Pymatuning Valley, 7 p.m.
Southington at Lordstown, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
East at Brookfield Tournament
Crestview at Wellsville, 7:30 p.m.
United at East Liverpool, 7:30 p.m.
WRESTLING
Canfield at Brecksville Invitational
Liberty at Pirate Holiday Duals, Cardington-Lincoln High School, 9 a.m.
Columbiana at Kenston Invitational Tournament
MONDAY
GIRLS BASKETBALL
Canfield at South Range, 7:30 p.m.
JAN. 3
BOYS BASKETBALL
Cardinal Mooney at Warren JFK, 7 p.m.
Mentor Lake Catholic at Ursuline, 7 p.m.
Canfield at East, 7 p.m.
Champion at LaBrae, 7 p.m.
Edgewood at Struthers, 7 p.m.
Hubbard at Poland, 7 p.m.
Liberty at Girard, 7 p.m.
Warren Harding at Howland, 7 p.m.
Columbiana at Springfield, 7:30 p.m.
Crestview at Lowellville, 7:30 p.m.
Jackson-Milton at Lisbon, 7:30 p.m.
Mineral Ridge at Leetonia, 7:30 p.m.
Salem at South Range, 7 p.m.
Sebring at East Palestine, 7:30 p.m.
United at Western Reserve, 7:30 p.m.
Bristol at Badger, 7 p.m.
Mathews at Bloomfield, 7 p.m.
JAN. 4
GIRLS BASKETBALL
Cardinal Mooney at Boardman, 7 p.m.
East at Canfield, 7 p.m.
Girard at Liberty, 7 p.m.
Howland at Warren Harding, 7 p.m.
Hubbard vs. Poland, 7 p.m.
LaBrae at Champion, 7 p.m.
JAN. 6
BOYS BASKETBALL
Ursuline at Cardinal Mooney, 7:30 p.m.
Warren JFK at Cleveland Central Catholic, 7 p.m.
East at Boardman, 7 p.m.
Girard at Champion, 7 p.m.
Howland at Austintown Fitch, 7 p.m.
Jefferson at Hubbard, 7 p.m.
LaBrae at Campbell, 7 p.m.
Lakeside at Canfield, 7 p.m.
Poland at Edgewood, 7 p.m.
Struthers at Lakeview, 7 p.m.
Jackson-Milton at McDonald, 7:30 p.m.
Lisbon at Leetonia, 7:30 p.m.
Mineral Ridge at Western Reserve, 7:30 p.m.
Sebring at Lowellville, 7:30 p.m.
South Range at Southern, 7 p.m.
Springfield at United, 7:30 p.m.
Wellsville at Columbiana, 7:30 p.m.
Salem at Alliance, 7:30 p.m.
Bloomfield at Bristol, 7 p.m. Mathews at Maplewood, 7 p.m.
JAN. 7
BOYS BASKETBALL
Boardman at Cardinal Mooney, 7 p.m.
Bristol at Champion, 7 p.m.
Hubbard vs. West Branch, 7 p.m.
Southern Local at Sebring, 7:30 p.m.
Wellsville at McDonald, 7:30 p.m.