PREP SPORTS AT A GLANCE
Boys BASKETBALL
AREA SCORES
Harrison Central 64, Beaver Local 44
Howland 75, Lakeside Ashtabula 69
Springfield 57, Brookfield 34
Canton Glen Oak 70, Cardinal Mooney 66
Ursuline 60, NDCL 49
Canfield 72, Laurel 54
Girard 57, Warren JFK 48
AROUND OHIO
Akr. SVSM 82, Day. Thurgood Marshall 65
Albany Alexander 60, Crooksville 26
Archbold 53, Continental 43
Ashland 58, Bellville Clear Fork 51
Ashville Teays Valley 91, Baltimore Liberty Union 73
Athens 42, Cols. Watterson 27
Bedford 57, Twinsburg 51
Bellbrook 55, Waynesville 46
Berea-Midpark 55, N. Can. Hoover 52
Blackman, Tenn. 47, Tol. Rogers 39
Bloom-Carroll 59, Lancaster Fairfield Union 38
Bloomdale Elmwood 67, Fremont St. Joseph 42
Brookville 55, Arcanum 37
Bucyrus 63, Sycamore Mohawk 32
Byesville Meadowbrook 70, Zanesville W. Muskingum 39
Can. Timken 54, Cle. Hts. 48
Canal Winchester Harvest Prep 86, Westerville N. 79
Carey 83, Bucyrus Wynford 65
Casstown Miami E. 59, Sidney Fairlawn 52
Chillicothe 83, Day. Jefferson 49
Chillicothe Unioto 79, Piketon 66
Chillicothe Zane Trace 66, Chillicothe Huntington 54
Circleville Logan Elm 66, Amanda-Clearcreek 22
Cle. E. Tech 67, Findlay 55
Cornerstone Christian 58, Tuscarawas Cent. Cath. 40
Corning Miller 75, Groveport Madison Christian 66
Coshocton 68, Bowerston Conotton Valley 44
Cov. Catholic, Ky. 80, Cin. Hughes 46
Day. Dunbar 59, Cols. Walnut Ridge 49
Day. Northridge 61, Middletown Fenwick 48
Delphos Jefferson 77, Pandora-Gilboa 53
Delta 64, Edgerton 62
Dublin Scioto 58, Lewis Center Olentangy Orange 48
E. Central, Ind. 52, Harrison 30
Frankfort Adena 65, Williamsport Westfall 56
Franklin Middletown Christian 64, Milford Christian Academy 48
Fremont Ross 49, Fostoria 33
Glouster Trimble 81, Grove City Christian 59
Greenville 74, Coldwater 64
Greenwich S. Cent. 59, Norwalk St. Paul 50
Grove City 67, Cols. Centennial 55
Hamilton Badin 61, Cin. Finneytown 44
Haviland Wayne Trace 75, Lima Shawnee 71
Hilliard Bradley 43, Thomas Worthington 38
Hudson WRA 70, Lake Forest Academy, Ill. 59
Hunting Valley University 46, Gates Mills Gilmour 39
Jackson Center 44, Maria Stein Marion Local 42
Kenton 62, Tol. Start 52
Kirtland 51, Cuyahoga Hts. 43
LaGrange Keystone 58, Lodi Cloverleaf 48
Lakewood St. Edward 73, Cle. St. Ignatius 55
Lawrence Co., Ky. 84, Cin. Shroder 83
Leipsic 64, Hamler Patrick Henry 62, OT
Lima Cent. Cath. 72, Lima Bath 33
Lima Perry 62, Harrod Allen E. 43
Lima Sr. 60, Ottawa-Glandorf 57
Lorain 85, Lorain Clearview 56
Loudonville 67, Sullivan Black River 56
Louisville Aquinas 72, Canal Fulton Northwest 48
Madison 98, Cle. St. Martin De Porres 55
Mansfield Christian 58, Kidron Cent. Christian 43
Marion Elgin 60, Ridgeway Ridgemont 39
Marion Pleasant 60, Cardington-Lincoln 42
McArthur Vinton County 63, Washington C.H. Miami Trace 58
McComb 62, Ft. Jennings 49
Milan Edison 75, Castalia Margaretta 69
Milford 72, Batavia 39
Miller City 58, Lima Temple Christian 42
Millersport 86, Gilead Christian 56
Minster 62, Anna 56
Monroeville 51, Collins Western Reserve 50
Morrow Little Miami 59, Trenton Edgewood 40
N. Robinson Col. Crawford 88, Attica Seneca E. 42
New Knoxville 56, Ada 45
New London 60, Ashland Crestview 53
New Washington Buckeye Cent. 45, Upper Sandusky 42
Newark 55, Cols. Africentric 43
Norwalk 58, Tol. Whitmer 47
Ontario 71, Sparta Highland 46
Painesville Harvey 43, Orange 32
Peebles 73, Manchester 36
Philo 52, Warsaw River View 42
Pickerington Cent. 62, Cols. Northland 60
Plymouth 72, Ashland Mapleton 58
Portsmouth 54, Gallipolis Gallia 39
Reynoldsburg 69, Cols. Marion-Franklin 65
Rockford Parkway 53, Bradford 40
Sandusky St. Mary 93, Mansfield St. Peter’s 90
Shelby 59, Galion 54
Southeastern 65, Bainbridge Paint Valley 44
Spring. Kenton Ridge 80, New Carlisle Tecumseh 62
St. Henry 85, Ansonia 36
St. Marys Memorial 55, Piqua 48
Sugar Grove Berne Union 66, Pomeroy Meigs 47
Swanton 59, Genoa Area 52
Tree of Life 52, Howard E. Knox 33
Van Wert 57, Bryan 38
Vincent Warren 79, Marietta 51
W. Alexandria Twin Valley S. 50, Germantown Valley View 48
W. Union 53, Blanchester 43
Wapakoneta 63, New Bremen 53
Waverly 47, McDermott Scioto NW 45
Waynesfield-Goshen 80, Dola Hardin Northern 58
Whitehall-Yearling 58, Gahanna Cols. Academy 36
Whitehouse Anthony Wayne 78, Port Clinton 41
Willard 62, New Riegel 49
Wilmington 54, New Albany 39
Wooster 58, Lexington 53
Worthington Christian 51, London 42
Xenia 65, Spring. Shawnee 59
Yellow Springs 47, Riverside Stebbins 46
Zanesville 63, Wheeling Park, W.Va. 41
SUMMARIES
CANFIELD 72, LAUREL 54
CANFIELD (11-5) — Jake Cummings 5-1-12, John French 0-2-2, Mike Yourstowsky 9-5-25, Julian Vitto 1-0-2, Vince Leone 3-0-6, Sam DiGiacomo 3-0-6, Mason Mangapora 9-1-19. Totals: 30 9-16 72.
LAUREL (13-4) — Noah Wertz 2-0-5, Tucker Skretz 1-0-2, Isaac Layne 1-0-2, Scott Siddal 9-4-24, Jake Wilson 5-2-12, Mason Mraz 3-1-7, Colton Esposito 1-0-2, Jordan Dantico 0-0-0. Totals: 22 7-13 54.
Canfield24131817—72
Laurel1281321—54
3-point goals: Canfield 3 (Yourstowsky 2, Cummings); Laurel 3 (Siddal 2, Wertz). Rebounds: Canfield 25 (Mangapora 7); Laurel 29 (Dantico 6). Turnovers: Canfeld 11; Laurel 15.
canton glenoak 70, cardinal mooney 66
MOONEY (8-4) — Nick Koken 10-0-23, Trell Thomas 6-3-19, Andrew Armstong 6-5-17, Jonny Durkin 1-3-5, Nick Braydich 1-0-2. Totals: 24-60 11-19 .
GLENOAK (9-4) — Dylan Henderhouse 4-0-10, Glennon Tibbs 1-0-3, Rashard Gibbons 2-1-5, Christian Taylor 0-2-2, Jamarius Tate 3-1-7, Jasean Lewis 0-1-1, Jaret Andrews 4-2-10, Brandon Grindr 9-12-32. Totals: 23-54 19-23.
Mooney15152016—66
GlenOak23171317—70
3-point goals: Mooney 7 (Koken 3, Thomas 4); GlenOak 5 (Henderhouser 2, Tibbs, Grindr 2). Rebounds: Mooney 40, (Armstorng 11); GlenOak 32 (Tate 10). Assists: Mooney 15 (Durkin 5); GlenOak 12 (Tate 3). JV: GlenOak 62-60.
GIRARD 57, WARREN JFK 48
WARREN JFK — James Burney 5-0-13, Zack Usher 2-5-9, Isaac Carrino 3-1-8, Preston Caparanis 3-0-7, AJ Grant 3-0-6, Nate Woods 1-0-2, Justin Bofenkamp 1-0-2, Michael Roscoe 0-1-1. Totals: 18 7-12 48.
GIRARD — Deonte Brown 3-1-7, Christian Bello 2-4-8, Dylan O’Hara 5-5-18, Chaston Brown 5-2-12, Mark Standohar 0-2-2, Tyler Kilbourne 3-3-10. Totals: 25; 22-28 57.
Warren JFK127920—48
Girard918921—57
3-point goals: Warren JFK 5 (Burney 3, Caparanis, Carrino); Girard 4 (O’Hara 3, Kilbourne).
Harrison Central 64, beaver Local 44
BEAVER LOCAL — Chase Hilliard 3-8-14, Hayden Grafton 6-2-14, Tyler Kithas 3-0-6, Christian Cooper 1-1-3, Nathan Kline 1-0-2, Zac Boni 0-2-2, Drew Theiss 1-0-2, Conner Hall 0-1-1. Totals: 15 14-19 44.
HARRISON CENTRAL — Austin Kowalski 7-3-20, Cory Yoho 7-0-15, Dustin Redish 3-0-6, Kyle Roberts 2-0-6, Tyler Redish 2-0-5, Tison Johnson 2-0-4, Brandon Mitchell 2-0-4, Zach Henry 1-0-2, Keshawn Muckle 1-0-2. Totals: 27 3-4 64.
Beaver Local1112129—44
Harrison Central15221413—64
3-point goals: Beaver Local 0; Harrison Central 7 (Kowalski 3, Yoho, Roberts 2, T. Redish). JV: Beaver Local 44-32.
HOWLAND 75, ASHTABULA LAKESIDE 69
LAKESIDE (0-13) — Jordan Jones 5-0-13, Isiah Mathers 4-2-14, Jose Ramos 3-0-7, Jordan Walker 1-1-3, Jared Patton 2-0-4, Matt Longhofer 1-0-2, Reggie Bryant 9-8-26. Totals: 25 11-17 69.
HOWLAND (4-9) — Victor Williams 5-4-14, Jordan Lanier 5-1-12, Connor Antinone 3-6-12, Tyler Tamarkin 2-0-4, Nate Laventis 1-0-2, Ray Hill 0-2-2, Lucciano Romeo 5-6-16, Julian Lanier 6-0-13. Totals: 27 19-27 75.
Lakeside12191622—69
Howland23171421—75
3-point goals: Lakeside 8 (Jones 3, Mathers 4, Ramos); Howland 2 (Jo. Lanier, Ju. Lanier). JV: Howland 49-43.
Springfield 57, brookfield 34
BROOKFIELD — Marc Kraml 3-2-10, Davon Sims 1-0-2, Derrick Dickson 3-0-7, Nate Johnson 1-1-3, Brian Hiner 2-2-7, Seth Wallace 1-1-3, Jake Jackson 1-0-2. Totals: 12 6-8 34.
SPRINGFIELD (12-0) — Mark Schuler 2-2-6, Graham Mincher 6-1-17, Nate Simboli 1-0-2, Hunter Snyder 3-2-8, Jordon Peterson 2-2-8, Brandon Chamberlain 6-2-16. Totals: 20 9-10 57.
Brookfield117412—34
Springfield18111513—57
3-point goals: Brookfield 4 (Kraml 2, Dickson, Hiner); Springfield 8 (Mincher 4, Peterson 2, Chamberlain 2).
ursuline 60, Notre Dame-Cathedral Latin 49
URSULINE (13-1) — Mike Hughes 1-0-2, Mark Hughes 5-0-12, David Collins 4-2-11, Greg Parella 10-2-27, Vito Penza 2-2-6, Amron Nasseri 1-0-2. Totals: 23 6-9 60.
NDCL — Tyler Saboth 4-0-11, Ryan Mcmahon 2-0-6. Sage Cantini 1-2-4, Aaron Hammer 2-0-4, Aidan Mlachak 6-4-16, Michael Shubert 2-4-8 Totals: 17 10-13 49.
Ursuline17111715—60
NDCL5171314—49
3-point goals: Ursuline 8 (Parella 5, Mark Hughes 2, Collins); NDCL 5 (Saboth 3, Mcmahon 2,).
JV: Ursuline won
GIRLS BASKETBALL
AREA SCORES
Austintown Fitch 46, Warren Harding 44
Boardman 73, East 29
Columbiana 43, Mohawk 29
Canfield 60, Howland 55
Girard 63, Champion 45
Grand Valley 49, St. John & Paul 31
Kennedy Catholic 59, Ursuline 36
LaBrae 52, Campbell 19
Lakeview 88, Jefferson 33
McDonald 40, Leetonia 32
Newton Falls 35, Brookfield 25
Sandy Valley 65, Lisbon 50
South Range 76, United 42
Struthers 65, Poland 43
Wellsville 64, Heartland Christian 28
West Branch 56, Carrollton 29
Western Reserve 52, Springfield 50
SUMMARIES
austintown fitch 46, warren harding 44
FITCH — Aaliyah Sadler 5-3-15, Taylor Franczkowski 0-1-1, Sarah Obradovich 2-1-6, Alysoun Mukaabya 1-2-4, Natalie Lynn 3-3-9, Maddie Scrocco 2-0-4, Allexis Sallee 2-2-7. Totals: 15 12-26 46.
WARREN HARDING (9-6) — Jazmine Harrison 1-0-2, Gariana Bercheni 0-1-1, Shymara Dykes 5-3-13, Clarissa McKinney 1-0-2, Taya Binford 1-0-2, Chelsea Dipaolo 2-0-5, Alasjia Dykes 6-8-19. Totals: 16 12-17 44.
Fitch8121412—46
Warren Harding915146—44
3-point goals: Fitch 4 (Sadler 2, Obradovich, Sallee); Warren Harding 1 (Dipaolo).
JV: Warren Harding 31-24
BOARDMAN 73, EAST 29
EAST — Tonneiqua Shade 1-2-4, Jaudey Bowers 2-3-7, Willis 3-3-9, Breasja Jones 0-2-2, Tashauna Walls 1-0-2, Taylor Whitfield 0-3-3, Timecha McQueen 1-0-2. Totals: 8 13-30 29.
BOARDMAN (8-8, 1-5) — Katie Platt 1-0-3, Franchesca Cardillo 1-0-3, Jenna Vivo 3-2-10, Krista Johnson 3-6-12, Lauren Pavlansky 2-0-4, Lauren Gabriele 2-2-6, Doricia Robinson 2-0-4, Cheyanne Hayward 2-0-4, Amber McMillian 3-2-8, Natalie Wilson 2-1-6, Anna Saxton 5-3-13. Totals: 26 16-20 73.
East48116—29
Boardman19192114—73
3-point goals: Boardman 5 (Vivo 2, Platt, Cardillo, Wilson). JVs: Boardman 56-11.
Columbiana 43, mohawk 29
MOHAWK — Sam Carr 4-1-10, Melissa Verloite 1-0-2, Aliya Gabe 2-0-4, Ashley McConnell 1-0-2, Erin Giarcola 3-0-6, Carlee Stelter 2-0-5. Totals: 13 1-6 29.
COLUMBIANA (14-2) — Baylie Mook 3-4-11, Alexis Cross 0-1-1, Lauren Schlueter 2-1-5, Emily Whitmer 9-2-21, Brynn Pennell 1-2-5. Totals: 15 10-18 43.
Mohawk45119—29
Columbiana91888—43
3-point goals: Mohawk 2 (Carr, Stelter); Columbiana 3 (Mook, Witmer, Pennell).
Girard 63, Champion 45
CHAMPION — Alayna Fell 0-2-2, Molly Williams 3-5-12, Erin Sindledecker 0-0-0, Izzy D’Urso 2-1-5, Brittany Allen 5-0-13, Ashlee Todd 1-1-3, Megan Turner 4-2-10. Totals: 15-42 11-14 45.
GIRARD (15-2, 6-2) — Megan Payich 2-1-5, Makayla Trebella 8-6-22, Ali Ciminero 2-0-5, Carlie Angelo 0-1-1, Dakota Naples 4-2-10, Emily Scharnecchia 0-1-1, Alexia Page Boyd 3-3-9, Camille Stoffick 4-2-10. Totals: 23-56 16-23 63.
Champion1061415—45
Girard10211517—63
3-point goals: Champion 4 (Allen 3, Williams 1), Girard 1 (Ciminero). Rebounds: Champion 23, Girard 40 (Stoffick 10). Assists: Champion 9 (Williams 3), Girard 9 (Naples 4). Steals: Champion 4, Girard 9 (Trebella 3). JVs: Champion 27-21.
Grand Valley 49, sts. John & Paul 31
JOHN & PAUL — Madison Paradie 1-0-2, Alicia Ngaizangas 1-3-5, Malorie Shellenherger 0-2-2, Jessica DiSalvatore 2-0-4, Cheyanne Bosse 3-4-12, Tori Ray 3-0-6. Totals: 10 9-12 31.
GRAND VALLEY (11-4) — Bridget Mitchell 0-1-1, Dani Shreve 2-0-4, Cassandra Gallo 2-0-4, Jessica Vormelker 5-4-14, Cassady Kingdom 1-0-2, Abby Takacs 1-0-2, Katie Furry 1-0-2, Alexis Cassesa 3-0-6, Abby Triskett 1-0-2, Allie Holmes 2-0-5, Shar Miller 3-0-6, Samantha Jeavons 0-1-1. Totals: 21 6-10 49.
John & Paul511411—31
Grand Valley2011810—49
3-point goals: John & Paul 2 (Bosse 2); Grand Valley 1 (Holmes).
Kennedy Catholic 59, ursuline 36
URSULINE (5-7) — Ciel Vidale 3-2-9, Anagelica Kratzer 2-0-4, Megan Ross 2-2-7, Olivia Berry 0-1-1, Makayla Berry 1-0-2, Gabby Miklandric 1-2-5, Simone Comer 2-4-8. Totals: 11 11-15 36.
KENNEDY (13-0) — Taylor Zacherl 0-4-4, Makayla Shannonhouse 2-3-7, Tatum Kress 3-1-7, Raygen Fischer 0-2-2, Rebekah Kish 2-0-6, Kayla Fusco 4-3-11, Kayla Kurelko 4-7-15, April Bocian 3-1-7. Totals: 18 21-29 59.
Ursuline18369—36
Kennedy9171716—59
3-point goals: Ursuline 3 (Vidale, Ross, Miklandric); Kennedy 2 (Kish 2).
LaBRAE 52, CAMPBELL 19
LABRAE — Morgan Meyer 3-3-9, Lauren Rutherford 4-0-9, Taya Eakins 1-2-4, Raegan Hoffman 4-1-9, Haylie Kiser 4-1-9, Amanda Reppart 1-0-2, Hailey Davies 3-0-6, Brittany Stussimis 2-2-4. Totals: 22 9-13 52.
CAMPBELL — Alaysha Burkett 1-0-3, Tatyana Nelko 3-0-7, Morgan McMeans 1-1-3, Anniyah Hakeem 1-1-3, Ashley McCall 1-0-2. Totals: 7 2-13 19.
LaBrae1316518—52
Campbell2926—19
3-point goals: LaBrae 1 (Rutherford), Campbell 2 (Burkett, Nelko).
LAKEVIEW 88, JEFFERSON 33
JEFFERSON — Emily Smock 5-6-18, Jessica Becker 2-1-6, Gabriella Wagner 0-1-1, Deanna Comp 0-3-3, Angelica Sack 1-0-2, Madeline Dean 0-1-1, Casey Fusco 1-0-2. Totals: 9-53 12-20 33.
LAKEVIEW (14-2, 8-0 AAC White) — Jensen Silbaugh 6-1-15, Annie Pavlansky 7-0-16, Madison Meeker 1-0-2, Cammie Becker 1-0-3, Abby Pavlik 8-4-21, Lindsay Carnahan 2-0-4, Addie Becker 9-3-21, Kylee Mann 1-1-3, Tori Wells 1-0-2. Totals: 36-66 9-12 88.
Jefferson101166—33
Lakeview25252216—88
3-point goals: Jefferson 3 (Smock 2, J. Becker); Lakeview 7 (Silbaugh 3, Pavlansky 2, C. Becker, Pavlik). Rebounds: Jefferson 20; Lakeview 49 (Pavlik 14). JV: Jefferson, 49-45.
mcdonald 40, Leetonia 32
LEETONIA — Mackensey Gardner 2-0-4, Maddie Pensold 6-2-14, Torrie Norman 2-0-4, Kristy Eckman 4-0-8, Kayla Jackson 1-0-2. Totals: 15 2-4 32.
McDONALD (7-8) — Sam Johnson 1-0-3, Brenna Rupe 5-0-10, Sara Joseph 3-4-10, Sam Homa 3-2-8, Tori Thorne 1-0-3, Sierra Welch 1-0-2, Abbie Natig 2-0-4. Totals: 16 6-12 40.
Leetonia86612—32
McDonald139108—40
3-point goals: Leetonia 0; McDonald 2 (Johnson, Thorne). JV: Leetonia 37-25.
Newton Falls 35, Brookfield 25
BROOKFIELD (12-3, 6-2) — Autumn Kirlia 5-0-10, Alisha Quilan 2-0-4, Destiny May 1-0-2, Delaney Saxton 3-0-6, Brooke Hiner 1-0-3. Totals: 12 0-0 25.
NEWTON FALLS (11-2, 7-0) — Hannah Harnichar 0-2-2, Destinee Hutson 1-4-7, Anga Fowler 1-0-2, Kayla Barreca 3-0-6, Gabby Kline 1-5-7, Sadie Sutton 2-0-5, Tia Harris 2-2-6. Totals: 10 13-19 35.
Brookfield51442—25
Newton Falls79712—35
3-point goals: Brookfield 1 (Hiner); Newton Falls 2 (Hutson, Sutton). Rebounds: Brookfield 15; Newton Falls 16 (Izzy Kline 5)
JV: Newton Falls 41-18
sandy Valley 65, Lisbon 50
SANDY VALLEY — Izzy Hysong 2-2-6, Sadie Bowling 6-0-12, Kaity Kutcher 3-0-6, Kayla Campbell 1-0-3, Lexi Crone 1-0-2, Alyssa Sickafoose 5-0-13, Courtney Huffman 6-3-15, Vic Eyster 3-2-8. Totals: 27 7-13 65.
LISBON (9-8) — Tiffany Ketchum 4-2-11, Karlee Pezzano 4-2-11, Alli Davis 1-0-2, Hannah Prasco 5-4-18, Mackenzie Mason 1-6-8. Totals: 15 14-16 50.
Sandy Valley18141617—65
Lisbon1681412—50
3-point goals: Sandy Valley 4 (Sickafoose 3, Campbell); Lisbon 6 (Prasco 4, Ketchum, Pezzano).
South Range 76, united 42
UNITED (6-10, 3-7 ITCL Upper tier) — Sydney Moats 2-0-4, Lauren Beech 4-0-8, Kassie Chestnut 1-0-2, Lindsay Donnato 1-1-3, Kenzie Sirth 1-4-6, Harleigh Anderson 2-0-4, Jenna Plummer 0-5-5, Shanna Miller 5-0-10. Totals: 16 10-16 42.
SOUTH RANGE (14-2, 10-0 ITCL Upper tier) — Ashley Sharp 4-0-10, Kelsey Phillips 3-0-8, Markie Gabriel 1-0-2, Maddie Durkin 5-2-12, Jordan Youngs 2-0-6, Morgan Czopur 7-3-22, Sam Patrone 1-0-2, Lynnie Ritter 3-0-6, Sara Durr 4-0-8. Totals: 30 5-9 76.
United691116—42
South Range18212413—76
3-point goals: United 0; South Range 11 (Sharp 2, Phillips 2, Youngs 2, Czopur 5).
JV: South Range 40-34
JV: Lisbon 23-16
Struthers 65, Poland 43
POLAND (10-4, 4-2) — Emily Cammack 2-2-6, Libby Rubesa 1-2-4, Kaylin Donnadio 0-4-4, Jillian Penman 1-0-2, Bella Gajdos 5-0-10, Aleah Nicholudis 1-0-2, Joelle Abi Habib 1-0-2, Theodora Constantine 3-0-6, Emily Melnek 1-4-6. Totals: 15 13-19 43.
STRUTHERS (8-6, 4-2) — Khaylah Brown 8-1-18, Preshus Brown 6-2-16, Caitlin Kane 4-1-10, Aracelli Perez 3-2-9, Torrie Smrek 4-1-9, Aniyuh Spann 1-1-3. Totals: 26 8-16 65.
Poland5111611—43
Struthers17201711—65
3-point goals: Poland 0, Struthers 5 (P. Brown 2, K. Brown, Kane, Perez). JVs: Poland 43-40.
WELLSVILLE 64, HEARTLAND CHRISTIAN 28
WELLSVILLE (6-10, 4-5) — Destiny Crow 10-2-22, Ashley Bennett 7-0-14, Sara Darlymple 5-4-14, Rasheeda Kalam 3-0-6, Sabrina Thompson 2-0-4, Autumn Harris 1-0-2, Miranda Tate 1-0-2. Totals: 29 6 64.
HEARTLAND CHRISTIAN (1-15) – Avery Pennington 4-2-10, Olivia Hostetler 2-2-7, Ginny Burgess 2-1-6, Elisabeth Curtis 2-0-5. Totals: 10 5-12 28.
Wellsville2114218—64
Heartland16127—28
3-point goals: Wellsville 0, Heartland Christian 3 (Burgess, Hostetler, Curtis).
West Branch 56, Carrollton 29
CARROLLTON (10-6, 7-2) — Kelsey Voll 1-0-3, Monica Starre 1-4-6, Ali Poole 4-2-10, Savannah Lowery 2-4-8, Mikayla Poole 0-2-2. Totals: 8 11-17 29.
WEST BRANCH (14-1, 9-0) — Melinda Trimmer 6-0-13, Kaylee Manning 5-3-14, Pavin Heath 5-1-12, Catie Hahn 4-2-10, Eric Johnson 2-0-4, Lea Bock 1-1-3. Totals: 22 7-12 56.
Carrollton12395—29
West Branch14111417—56
3-point goals: Carrollton 2 (Voll, A. Poole), West Branch 3 (Trimmer, Heath, Manning). Rebounds: Carrollton 20 (M. Starre 6), West Branch 32 (Heath 10). JVs: WB 41-28.
WESTERN RESERVE 52, SPRINGFIELD 50
RESERVE (11-6) — Sydney Miller 1-2-4, Lauren Falasca 2-0-4, Alexis Hughes 0-2-2, Rachel Maslach 7-2-16, Aleah Hughes 9-7-26. Totals: 19 13-18 52.
SPRINGFIELD (9-6) — Callie Ford 11-3-28, Mary Ritter 1-0-2, Joanne Foster 3-0-6, Emily Stacy 1-1-3, Kasey Kohler 3-0-6, Haley LaMorticella 1-0-2, Cierra Latronica 0-3-3. Totals: 20 7-10 50.
Reserve1220614—52
Springfield9151016—50
3-point goals: Springfield 3 (Ford 3), WR 1 (Aleah Hughes). JVs: Western Reserve 46-39.
Wrestling
Josh Hephner Memorial
Championship Round
106 — Terrell Grant (Talmadge) over Coleton Chase (Lancaster), dec 11-6. 113 — Andre Lowery (Shaker Heights) over Mitch Tikkanen (Jackson-Milton), dec 6-4. 120 — Andrew Fairbanks (Austintown Fitch) over Brogan Lovejay (Ravenna), dec 4-2. 126 — John Chell (STVSM) over Isaac Henderson (Willoughby South), dec 4-1. 132 — Brady Chrisman (Medina) pinned Brennan Joseph (Marlington). 138 — Joe Koontz (STVSM) over Michael Nagy (Lake), injury. 145 — Zac Carson (Lake) over Tanner Miller (Lancaster), default. 152 — Victor Marcelli (Jackson) over David Masch (Lake), dec 1-0. 160 — Tony Rupert (Marlington) over Garrett Poling (Jackson), dec 8-5. 170 — Andrew McNally (Lake) over Brendon Winning (Ravenna), dec 4-1. 182 — Eric Deluse (Lancaster) over Cam Mayell (North Royalton) dec 7-0. 195 — Grant Martin (Lake) over Shawn Norris (Lancaster), dec 5-3. 220 — Dre’k Brumley (STVSM) pinned Benjamin Higgins (Marlington). 285 — Blake Cary (Loudonville) over Arman Samouk (Copley), dec 3-2.
Girls Swimming
Glen Oak 99, Canfield 76
200 Medley Relay — Canfield 1:59.30; 200 Free — Alison Jacobs (GO) 2:10.91; 200 IM — Sarah Heaven (C) 2:19.79; 50 Free — Katie Lipster (GO) 26.14; 100 Butterfly — Maggie Beistel (C) 1:07.10; 100 Free — Katie Lipster 57.49; 500 Free — Alison Jacobs 5:49.59; 200 Free Relay — Glen Oak 1:47.98; 100 Backstorke — Sarah Heaven 1:03.30; 100 Breaststroke — Theresa Mikolay (C) 1:12.40; 400 Free Relay — Glen Oak 3:59.02.
BOARDMAN 90, SHAKER HEIGHTS 90
200 medley relay — Boardman (Sarah Gonda, Brooke Bailey, Corie Kuras, Amanda Moss) 1:58.73
200 free — Sarah Marks (Shaker) 2:10.82
200 IM — Cherie Lo (Shaker) 2:18.43
50 free — Casey Crowley (Shaker) 26.35
Diving — Madison Rast (Boardman) 191.63
100 fly — Bailey (Boardman) 1:00.51
100 free — Kuras (Boardman) 59.13
500 free — Lo (Shaker) 5:29.14
200 free relay — Boardman (Bailey, Logan Mitchell, Moss, Kuras) 1:45.30
100 back — Gonda (Boardman) 1:06.71
100 breast — Bailey (Boardman) 1:07.31
400 free relay — Shaker 4:01.91
BOYS
SHAKER HEIGHTS 102, BOARDMAN 78
200 medley relay — Shaker 1:50.80
200 free — Aaron DunLany (Boardman) 1:54.84
200 IM — Austin Yoder (Shaker) 2:07.50
50 free — Max Gusfatson (Shaker) 22.99
Diving — Dominic Mariano (Boardman) 186.75
100 fly — Kyle Kimerer (Boardman) 57.43
100 free — John Sowell (Boardman) 50.55
500 free — DunLany (Boardman) 5:09.32
200 free relay — Shaker 1:33.73
100 back — Sam McFadden (Shaker) 1:06.19
100 breast — Yoder (Shaker) 1:06.13
400 free relay — Boardman (Callen Aulizia, DunLany, Tyler Calpin, Kimerer) 3:24.09
Canfield 105, Glen Oak 72
200 Medley Relay — Canfield 1:44.26; 200 Free — Alec Gaetano (C) 1:55.63; 200 IM — Kyle Anderson (C) 2:08.74; 50 Free — Ben Brucoli (C) 23.21; 100 Butterfly — Connor Brady (C) 53.26; 500 Free — Kyle Anderson (C) 5:07.70; 200 Free Relay — Canfield 1:34.88; 100 Backstroke — Connor Brady (C) 55.50; 100 Breaststroke — Matthew Bogen (C) 1:04.71; 400 Free Relay — Canfield 3:27.16.
SCHEDULE
SUNDAY
BOYS BASKETBALL
East vs. Struthers at Covelli Centre, 4 p.m.
Lisbon vs. Neshannock, Covelli Centre, 5:45 p.m.
Poland vs. West Middlesex at Covelli Centre, 7:30 p.m.
Warren Harding vs. Medina, Walsh University, Canton, 7 p.m.
MONDAY
GIRLS BASKETBALL
Cardinal Mooney at Canton Central Catholic, 7:30 p.m.
Boardman at Youngstown Christian, 7:30 p.m.
Warren Harding at Mentor, 7 p.m.
Liberty at Struthers, 7 p.m.
East Palestine at United, 7:30 p.m.
Jackson-Milton at Crestview, 7 p.m.
Lisbon at Mineral Ridge, 7:30 p.m.
Springfield at South Range, 7:30 p.m.
McDonald at Lowellville, 7:30 p.m.
Sebring at Columbiana, 7:30 p.m.
Wellsville at Southern, 7:30 p.m.
Western Reserve at Leetonia, 7:30 p.m.
Oak Glen at Beaver Local, 7:30 p.m.
BOWLING
Cardinal Mooney vs. Lowellville, Boardman Lanes, 4 p.m.
Lakeview vs. Brookfield, Echo Lanes, 4 p.m.
TUESDAY
BOYS BASKETBALL
Ursuline at Massliion, 7 p.m.
Boardman at Cuyahoga Falls, 7 p.m.
Cleveland Central Catholic at Warren Harding, 7 p.m.
Jefferson at Austintown Fitch, 7 p.m.
Liberty at Poland, 7 p.m.
Lakeview at Girard, 7 p.m.
Niles at Hubbard, 7 p.m.
Columbiana at Springfield, 7:30 p.m.
Crestview at Lisbon, 7:30 p.m.
Jackson-Milton at United, 7:30 p.m.
South Range at East Palestine, 7:30 p.m.
Leetonia at Mineral Ridge, 7:30 p.m.
Lowellville at Western Reserve, 7:30 p.m.
McDonald at Wellsville, 7:30 p.m.
Carrollton at West Branch, 7:30 p.m.
Louisville at Salem, 7:30 p.m.
CCA at Warren JFK, 7:30 p.m.
Beaver Local at Buckeye Local, 7:15 p.m.
WEDNESDAY
GIRLS BASKETBALL
Ursuline at Canton Central Catholic, 6 p.m.
Howland at East, 7 p.m.
Warren Harding at Boardman, 7 p.m.
Lakeview at Poland, 7 p.m,
Struthers at Hubbard, 7 p.m.
Campbell at Brookfield, 7 p.m.
Girard at LaBrae, 7 p.m.
Newton Falls at Liberty, 7 p.m.
Salem at Carrollton, 7:30 p.m.
West Branch at Alliance, 7:30 p.m.
BOWLING
Cardinal Mooney vs. Wellsville, Boardman Lanes
Ursuline vs. Lowellville, Bowladrome Lanes, 4 p.m.
Austintown Fitch vs. Hubbard, Wedgewood Lanes, 4 p.m.
SWIMMING
Cardinal Mooney, Salem at Hubbard
Boardman vs. Canfield, Youngstown State University, 5 p.m.
WRESTLING
South Range, Salem at Crestview, 6 p.m.
Linsly, Bridgeport at Wellsville