GRADS LIST
GRADS LIST
These students were awarded bachelor’s degrees unless otherwise noted:
WESTMINSTER COLLEGE, New Wilmington, Pa.
Beloit: Evelyn Anne Woods, master’s in K-12 principal.
Berlin Center: Mary Jo Elizabeth Arditi, master’s in counselor education.
Campbell: Kimberly A. Vrabel, master’s in counselor education.
Hermitage, Pa.: Zachary Aaron Kizak, master’s in K-12 principal; Matthew Arthur McKee, master’s in K-12 principal; Kara Anne Vournous, master’s in special education with reading specialist certification.
Howland: Amy Lynn Moliterno, master’s in reading specialist with certification.
Hubbard: Daniel John Madeline, master’s in counselor education.
New Castle, Pa: Danielle Nicole Dado, master’s in counselor education.
New Wilmington, Pa.: Shanay Lynn Phillian, master’s in counselor education.
North Jackson: Gregory Scott Kerr, master’s in administration.
Poland: Angela Marie Alexandrides, master’s in counselor education.
Sharon, Pa.: Anna Allene Messina, master’s in special education with reading specialist certification; Matthew John Vannoy, master’s in K-12 principal with certification.
BALDWIN WALLACE UNIVERSITY, Berea, Ohio
Boardman: Erin Frank, master’s in physician assisting.
Girard: Jessica Richmond, early childhood education, magna cum laude; Brielle Bello, business administration.
Warren: Nicole Boyd, art history, cum laude; Briana Sinn, pre-physical therapy, cum laude; Daniel O’Brien, biology, magna cum laude; Cody Kirk, psychology.
Youngstown: Kara Mrosko, early childhood education, magna cum laude.
NORTHEAST OHIO MEDICAL UNIVERSITY, Rootstown
NEOMED celebrated its newest class of health-care professionals during its commencement ceremony May 16.
Doctor of Medicine Degrees
Listed are the students, their focus and location where they will pursue further studies:
Boardman: Vishal Kudav, general surgery, Columbia, Mo.
Canfield: John Lisko III, internal medicine, Atlanta, Ga.; Joseph Miladore, general surgery, Youngstown; David Nash, plastic surgery (integrated), Bronx, N.Y.; Anokha Padubidri, orthopedic surgery, Indianapolis, Ind.; Daniel Socha, pathology, Cleveland.
Columbiana: Anthony Casacchia, internal medicine, Columbus.
Cortland: Brigitte Morvay, emergency medicine, Akron.
Ellsworth: David Drevna, urology, Akron; Stephanie Raynish, family medicine, Akron.
Girard: Jessica Persson, pediatrics, Aurora, Colo.
Hubbard: Michael Forte, internal medicine, Morgantown, W.Va.
Lowellville: Robert Parise, preliminary medicine, Youngstown.
Niles: Erin Dean, psychiatry, Cleveland.
North Lima: Brad Schneider, family medicine, Beaver Falls, Pa.
Poland: Ryan Shields, ophthalmology, Stanford, Calif.; Robert Stanton II, neurology, Cincinnati.
Youngstown: Kaila Buckley, pathology, Columbus; Albert Cook III, transitional medicine, Akron; Ryan Konik, preliminary surgery, Youngstown.
Doctor of Pharmacy Degrees
Listed are the students and the location where they will pursue further studies, if available:
Austintown: Adam Meese, Northeast Ohio.
Cortland: David DeJacimo, Akron; Stephen Prindle .
East Palestine: Natalie Manno, Cleveland.
Hubbard: Cory Coffey, Rootstown.
McDonald: Anthony Fossaceca, McDonald.
Poland: Eric Koegle, North Carolina.
Salem: Kristin Carter.
Youngstown: Marissa Cullen, Richmond Heights, Ohio; Daniel DeChelli, Northeast Ohio; Stephan Millik, Northeast Ohio.