Greatest Scores
2012 Greatest Golfer of the Valley
Presented by Farmers National Bank and The Vindicator
Finals scores from Championship Round
at The Lake Club
Sunday
MEN OPEN
Anthony Conn, Tippecanoe71-67-75—213
Jonah Karzmer, The Lake70-76-75—221
Scott Porter, Tippecanoe71-76-76—223
Joshua Zarlenga, YCC73-76-74—223
Jim Perry, Tippecanoe72-76-76—224
Andrew Richards, Castle H.69-83-73—225
Glen Milton, Mill Creek69-81-76—226
Patrick Marlowe, Mill Creek79-72-75—226
Zack Mansky, Ash Hills70-77-80—227
Greg Cook, Mahoning73-78-76—227
Tim Beck, The Lake73-79-76—228
Wes Caudill, YCC73-78-79—230
Dick Marlowe, Tippecanoe77-75-79—231
Ed Seeco, Avalon Lakes73-79-85—237
Jim Cogar, Salem Hills76-77-85—238
MISSED CUT
Ronnie Hunter, Pine Lakes73-80—153
Nate Mullen, Avalon Lakes70-85—155
George Allen, Riverview76-79—155
Jared Bartholomew, Avalon78-77—155
Brad Meshula, Reserve Run78-77—155
Michael Porter, Tippecanoe75-81—156
Mike Deangelo, Sylvan78-78—156
Chris Economus, Mill Creek74-84—158
Jack Pico, Trumbull74-84—158
Rick Democko, Candywood75-83—158
Lawson Dripps, Tippecanoe78-80—158
Kyle Firm, Bedford Trails78-81—159
Bryan Horne YCC78-81—159
Michael Dota, Mill Creek76-85—161
Jim Sylvania, Mill Creek78-83—161
Jason Murdock, East Palestine80-81—161
Gary Woods, Salem Hills76-86—162
Chad Hanysh, Salem Hills84-78—162
Josh Foster, East Palestine73-90—163
Aaron Meikle, Walnut Run74-89—163
Lou DeLuca, Mill Creek80-83—163
Jeff Campbell, Candywood77-87—164
Jack Flynn, Pine Lakes82-82—164
Keith Schubert, Mahoning78-87—165
Dan Ramun, The Lake80-85—165
Jeff Wilkins, Tippecanoe78-88—166
Chris Eddinger, Salem Hills79-88—167
Larry Miner, Ash Hills80-87—167
David Lauer, Flying B81-86—167
Buzz Papalia, Tippecanoe81-87—168
Daniel Valentine, Avalon83-85—168
Angelo Berardi, Mill Creek87-84—171
Andrew Smyczynski, Salem81-94—175
Charles Jurenovich, Avalon88-88—176
WOMEN OPEN
Lori Bowden, Tippecanoe78-78-79—235
Toni Notaro, Salem77-87-81—245
Joan Ash, Mill Creek76-85-86—247
MISSED CUT
Veronica Leigh, Mill Creek78-89—167
Patty Brant, Deer Creek79-88—167
Kathleen Lathem, Trumbull81-92—173
WOMEN 9+
Marilyn Woods, Oak Tree90-82-95—267
Pamela Porter, The Lake81-96-92—269
Abby Cook, Pine Lakes89-91-97—277
MISSED CUT
Sally Taylor, Trumbull92-89—181
Michele Caputo, Mill Creek87-99—186
Lauren Martauz, Kennsington90-97—187
Jamie Berndt, Tippecanoe93-95—188
Rita Shepherd, Yankee Run86-103—189
Mary Kane, Mill Creek94-97—191
Andrea Mancini, Mill Creek94-102—196
SENIORS
Pete Bennett, Tippecanoe69-80-77—226
Gary Fulton, East Palestine76-81-74—231
Orlando Santiago, Lakeside72-86-78—236
Ray Vershum, Mill Creek70-86-81—237
Pat Leonard, Flying B73-83-81—237
Adrian Mangino Candywood72-86-81—239
MISSED CUT
Joe Posey, Mill Creek76-85—161
Bob Leonard, Mill Creek78-84—162
Ralph Fabrizio Jr., Mill Creek82-86—168
Anthony Vechiarelli, Mill Creek78-91—169
Kurt Beler, Diamond Back86-87—173
Gene Babik, Mill Creek79-97—176
George Kelly, Kennsington79-97—176
Jeffrey Rogner, Yankee Run84-93—177
Carl Fattman, Greenville86-92—178
Roger Northall, Riverview84-100—184
Angelo DeLucia, Mill Creek92-93—185
Joe Smik, Mill Creek86-106—192
Rick Haldi, Mill Creek89-103—192
Joseph Rogers, Mill Creek90-104—194
Charles Powell, Old Dutch101-105—206
James Grunenwald, Avalon80—WD
SUPER SENIORS
Ed Antonelli, Avalon Lakes73-80-78—231
Thomas Kinkela Tippecanoe76-78-78—232
Jerry Rehak, Mill Creek81-75-77—233
Dominic Vechiarelli M Creek75-80-80—235
John Dunn, The Lake78-80-80—238
Tom Syrianoudis, Old Dutch77-81-90—248
MISSED CUT
Ralph Roberts, Mill Creek81-78—159
James Hovell, Mill Creek76-85—161
Ron McGowen, Knoll Run77-84—161
John Fredrick, The Links79-82—161
Raymond Gaydos, Knoll Run81-83—164
Leland Musguire, Rolling Hills80-85—165
Don Sicafuse, Vagabond87-79—166
Daniel Balint, Salem Hills83-84—167
Dean Murray, Kennsington87-81—168
David Veitz, Mill Creek81-92—173
Pierre Angelilli, Mill Creek92-90—182
Dennis Martin, Mill Creek89-99—188
Whiz Williams, Salem Hills95-93—188
George Repasky, Parto’s80-wd—80
MEN 5-9
Rob Venrose, Mill Creek75-73-84—232
Greg Wykle, Tamer Win76-77-80—233
Larry McCall, Mill Creek73-78-83—234
Marty Fitzgerald, Mill Creek77-76-82—235
Robert Kish, Mill Creek77-78-80—235
Paul Bindas, Kennsington78-75-83—236
John Petro, Rolling Hills78-76-82—236
Jerry Ferrell Jr, Mill Creek81-77-79—237
Matt Dobos, Avalon Lakes82-77-80—239
Tony Perry, The Links80-78-82—240
Bruce Berry, The Lake80-79-81—240
John Stanley, Reserve Run78-80-83—241
Brian Myers, The Lake Club80-77-85—242
Corbin Gregorino Mill Creek82-76-84—242
Robert Serich, YCC81-78-83—242
MISSED CUT
Matt Diloreto, Mill Creek79-81—160
James LaPolla, Jr., Trumbull79-81—160
Frank Popio, Lakeside79-81—160
Ryan Rygiel, The Lake Club80-80—160
Steve Davies, Walnut Run82-79—161
Scott Bradley, Walnut Run76-86—162
Joe Cannatti, The Links77-85—162
Brad Koch, Reserve Run76-86—162
John Hazy, Mill Creek82-81—163
Raymond Beach, Mill Creek84-80—164
John Buckley, The Lake Club81-83—164
Daniel Kinney, Old Dutch80-84—164
AJ Myers, The Links86-78—164
Rex Pagani, Mill Creek86-78—164
Bill Stanton, Reserve Run85-79—164
Michael Watson, Mill Creek79-85—164
Monte Duncan, Mahoning83-82—165
Philip Fleming, The Links88-77—165
Eddie Maughan Jr. Tippecanoe81-84—165
Ron Polinsky, Yankee Run88-77—165
Christopher Porter, Mill Creek82-83—165
Tim Russo, Meander80-85—165
David Cooper, Yankee Run80-86—166
Jim Gaca, Mill Creek82-84—166
Alan Podolsky, Mill Creek84-83—167
Ray Grow, Bedford Trails82-85—167
Mike Ruffing, YCC84-83—167
Dan Stanton, Salem76-91—167
Charles Brashen, Deer Creek80-88—168
Joe Erjavic, Kennsington82-86—168
Barry Piper, Bronzwood89-79—168
Ben Basista, Knoll Run82-89—171
Bryan Dunn, Mill Creek85-86—171
Richard Mcdevitt, Salem Hills86-86—172
Joe Meyers, Mill Creek83-89—172
Frankie Sferra, Knoll Run87-86—173
David Tabak, Jr. Knoll Run81-94—175
Mike Brincko, Pine Lakes89-87—176
Dominic Fabiilli, Mill Creek91-85—176
Bill Flaugh, Diamond Back84-92—176
Donald Cavanaugh Reserve Run86-92—178
John Lewis, Avalon South89-91—180
Vinny Gala, The Links84-97—181
Michael Ford, Knoll Run93-90—183
Benjamin Habuda, Knoll Run103-87—190
Timothy Petzak, Candywood94-97—191
Travis Lane, Westville Lake91-108—199
MEN 10-14
*Roderick Cook Yankee Run80-82-82—244
Michael Guerrieri Tippecane78-84-82—244
Charles Petrosky, Mill Creek79-82-85—246
Griffin* Todd, Kennsington83-79-84—246
Dave Tabak, Sr., Knoll Run82-81-84—247
Bill Vrontos, Avalon Lakes83-82-82—247
Rich Perrine, Mahoning78-85-88—251
Hank Morris, Mill Creek77-80-94—251
Anthony Capogreco Walnut79-84-89—252
Tim Connell, Mill Creek82-87-84—253
Kyle Frazier, Pine Lakes84-82-89—255
Matt May, Copeland Hills80-86-90—256
Tom Costantino, Trumbull81-82-95—258
Philip Eubank, Reserve Run83-84-92—259
MISSED CUT
Larry Gessner, Kennsington82-87-91—260
Jason Barnot, Pine Lakes84-86—170
Chuck Burley, Flying B85-85—170
Joseph Alfano, Bedford Trails87-84—171
Brian Carnie, Diamond Back88-83—171
Leonard Mochtyak, Reserve79-93—172
Jerry Ferrell, Mill Creek89-83—172
Jason Schafer, Diamond Back81-92—173
John Poultney, Mill Creek84-89—173
Matthew Cercone, Mill Creek84-89—173
Robert Donahue, Mill Creek81-93—174
Edward Madeline, Deer Creek92-82—174
Walter Jacyszyn, Mahoning84-91—175
Tom Onesti, The Lake Club86-90—176
Joseph Didomenico Tippecanoe87-89—176
Mark Isaacson, Reserve Run88-88—176
Dennis Dipasquale Mill Creek90-86—176
Jeremiah Warren, Knoll Run93-83—176
George Krinos, Bedford Trails87-90—177
Jon Wike, Candywood88-89—177
Paul Rovnak, Knoll Run90-87—177
Leland R. Musguire Rolling H.86-92—178
Bob Brown, Candywood90-88—178
Andrew Zabel, Tippecanoe88-91—179
Anthony Petrillo, Mill Creek90-89—179
John Mayo, Tippecanoe93-87—180
Steve Denney, Knoll Run88-93—181
Robert Moore, Tamer Win89-92—181
Dane Stilgenbauer, Mill Creek91-90—181
Paul Marovich, Tam O’Shanter86-97—183
Jeff Hapsic, Avalon South89-94—183
David Campman, Knoll Run90-93—183
Brett Richey, The Lake Club99-85—184
Michael Maiella, Deer Creek92-92—184
Jeff Dechellis, Bedford Trails93-94—187
Michael Young, Knoll Run95-92—187
Kris Nickell, Mill Creek97-95—192
Evan Starcher, Avalon Lakes88-WD—88
MEN 15+
Dan Horacek, Reserve Run84-91-87—262
David Peduzzi, Avalon Lakes88-87-91—266
Steve Martin, Salem Hills85-92-92—269
Joseph Iberis, Reserve Run89-89-93—271
Phil Roudebush, Diamond83-93-96—272
John Elias, Tippecanoe85-91-102—278
MISSED CUT
Nicholas Inchak, Reserve Run87-95—182
Sean Tisone, Tippecanoe90-93—183
Jim Dimuzio, Oak Tree89-94—183
Ray McCune, Tippecanoe90-94—184
Justin Allen, Tamer Win92-92—184
Aaron Meyers, Vagabond96-89—185
Robert Koby, Mill Creek94-92—186
Ray Duffett, Tippecanoe94-95—189
Anthony Diana, Reserve Run91-99—190
David Ardale Jr, Mill Creek98-92—190
Chuck Briel, The Links96-95—191
Joe Malys, Mill Creek91-100—191
Jerry Buckley, Salem94-98—192
Philip Regano, Mill Creek97-98—195
Sean Tyran, Walnut Run96-101—197
Buddy Carhart, Reserve Run98-115—213
Tom Mathews, Knoll Run114-116—230
Paul Soltis, Vagabond96—WD
Johnny Millich, Kennsington91—WD