Prep sports at a glance
BOYS BASKETBALL
Ursuline 69, Farrell 40
South Range 80, Lisbon 47
SUMMARIES
South Range 80, Lisbon 47
SOUTH RANGE (4-1) — Brandon Pluchinsky 2-3-9, Ross Stoffer 1-0-2, Mason Miller 2-2-7, Zach Czopur 2-2-8, Andy Lacefield 4-2-11, Tyler Beverly 5-2-8, Isaac Shuster 1-0-3, Jordan Baker 5-5-15, Dan Good 7-3-17. Totals: 27 19-30 80.
LISBON (3-2) — Zach Rovnak 4-4-12, Drew Sweeney 0-5-5, Matt Spencer 1-0-2, Ben Spencer 5-2-12, Jake Borg 4-1-9, Zac Barnes 3-0-7. Totals: 17 12-20 47.
South Range21202019—80
Lisbon1071317—47
3-point goals—South Range 7 (Pluchinsky 2, Czopur 2, Shuster 1, Lacefield 1, Miller 1), Lisbon 1 (Barnes 1).
JVs: South Range 54-33.
Ursuline 69, Farrell 40
URSULINE (3-1) — Desmond McElroy 7-5-22, Ryan Strollo 5-0-13, Chris Gunther 0-1-1, Korrie Maynard 3-2-8, Jalen Lowe 2-4-8, Mark Hughes 1-0-2, Kevin Jackson 1-0-2, Ralph Naples 0-1-1, Jeremy Roscoe 1-0-2, John McGeary 1-0-2, Gino Naples 1-0-2, Khallid Pierce 2--26. Totals: 24-52 15-22 69.
FARRELL (1-2) — Lawrence Hughes 1-0-2, William Murray 5-3-13, Dernon Stewart 1-0-3, Josh Jennings 4-2-13, Lamont Peterson 1-0-2, Ike Jones 2-2-6, Tyrone Archie 0-1-1. Totals: 15-55 8-12 40.
Farrell881113—40
Ursuline13162218—69
3-point goals—Urusuline 6 (McElroy 3, Strollo 3), Farrell 4 (Jennings 3 Stewart 1). Rebounds Ursuline 36 (Lowe 6), Farrel 33 (Jason Page 5). JVs: Farrel 49-44
GIRLS BASKETBALL
AREA
Can. GlenOak 50, Boardman 48
Poland 34, Springfield 25
Warren Harding 68, Lakeview 55
Warren JFK 63, Trinity 30
West Branch 52, Salem 22
SUMMARIES
Can. GlenOak 50, Boardman 48
GLENOAK (6-4, 2-3) — Emily Evans 3-2-9, Lauren Kohler 1-1-3, Angela Darnley 3-0-8, Shelby Henkel 3-0-6, Kate Gaetano 3-0-6, Shawntasia 2-0-4, Emily Dean 0-2-2, Alexis Paxos 1-2-4, Rachel McNew 2-3-8. Totals: 18 10-19 50.
BOARDMAN (1-5, 0-5) — Megan Volosin 4-4-14, Briana Fonderlin 1-1-4, Kelly Tomcsayni 4-2-11, Jenna Kuczek 2-1-5, Emily Gibbs 4-2-10, Amanda Lipke 1-2-4. Totals: 16 12-21 48.
GlenOak1271021—50
Boardman7141611—48
3-point goals: GlenOak 4 (Drenley 2, Evans, McNew), Boardman: 4 (Volosin 2, Fonderlin, Tomcsayni).
POLAND 34, SPRINGFIELD 25
SPRINGFIELD (1-5) — Brooke Schrieber 3-0-6, Lexi Zubick 0-1-1, Kim Taylor 1-2-4, Andrea Zubick 4-0-8, Jillian Tabaka 2-0-4, Baylee Felger 1-0-2. Totals: 11 3-6 25.
POLAND — Kelsey Malenic 2-0-5, Liz Suess 4-0-8, Katie Becherer 1-0-3, Maura Bobby 4-7-15, Abbie Frank 1-0-3. Totals: 12 7-11 34.
Springfield41182—25
Poland131029—34
3-point goals: Springfield 0, Poland 3 (Malenic, Becherer, Frank). JVs: Springfield 26-22.
WARREN HARDING 68, LAKEVIEW 55
HARDING — Rai’Ale Chatmon 3-0-5, Briana McCurdy 6-11-17, Anita Brown 6-5-17, Audreyanna Baldridge 3-1-7, Maya Bell 2-1-5, Tyra Reed 4-0-11. Totals: 24 18-34 68.
LAKEVIEW — 2-0-5, Schmitt 2-2-6, Gasng 4-4-12, Paulik 0-5-5, Mandsell 2-0-4, Senter 7-5-19, Konitsney 2-0-4. Totals: 19 16-24 55.
Lakeview9161614—55
Harding2032223—68
3-point goals—Harding 2 (Chatmon 1, Reed 1), Lakeview 1 (Dunn 1).
WEST BRANCH 52, SALEM 22
SALEM (2-5, 2-2) — Cassie Davidson 2-0-5, Megan Lehwain 1-0-2, Lindsay Foster 1-1-3, Katherine Stiff 1-2-5, Tori Jones 2-0-4, Sierra Day 1-0-2, Mallorie Davidson 0-1-1. Totals: 8 4-7 22.
WEST BRANCH (4-1, 4-1) — Brittany Bryte 1-2-4, Katie Kubeck 1-0-2, Melinda Trimmer 3-0-8, Kelsey Loiselle 2-4-9, Amanda Linhart 3-1-7, Rebekah Zets 1-0-2, Niki Carlton 1-3-5, Pavin Heath 6-2-14, Erica Johnson 0-1-1. Totals: 18 13-14 52.
Salem9553—22
West Branch818197—52
3-point goals: Salem 2 (Stiff, C. Davidson), WB 3 (Trimmer 2, Loiselle 1). Rebounds: Salem 23 (Foster 5), WB 34 (Heath 7). Turnovers: Salem 25, West Branch 10. JVs: WB 36-29.
Swimming
Canton Christmas Invitational
At C.T. Branin Natatorium
Winners and area teams/individuals in top 5
200 medley relay — 1. Ursuline Academy 1:49.43
200 free — 1. Lauren Comer (Upper Arlington) 1:55.7
200 IM — 1. Zoe Thatcher (Mason) 2:08.07
50 free — 1. Rebekah Acuna (Hoover) 25.19, 5. Helena Kontos 25.63
100 fly — 1. Katie Miller (Firestone) 55.26, 2. Emily Thirion (Warren Harding) 58.80
100 free — 1. Chase Kinney (Mass. Jackson) 52.37
500 free — 1. Thatcher (Mason) 4:55.84
200 free relay — 1. Upper Arlington 1:39.31
100 back — 1. Hannah Stevens (Lexington) 59.34
100 breast — 1. Miller (Firestone) 1:04.99
400 free relay — 1. Ursuline Academy 3:33.17
Boys
200 medley relay — 1. Upper Arlington 1:37.67, 5. Warren Harding (Kieran Hernon, Sam Angelo, Vaughn Deuble, Dylan Thirion) 1:43.02
200 free — 1. Joey Long (Upper Arlington) 1:43.48
200 IM — 1. Eric Lethander (Cin. Wyoming) 1:56.55
50 free — 1. Thomas Tedrow (Hoover) 21.51
100 fly — 1. Ryan Bailey (Boardman) 49.86
100 free — 1. Long (Upper Arlington) 47.58
500 free — 1. Bryan McNamara (Lakota West) 4:39.66
200 free relay — 1. Upper Arlington 1:27.95, 5. Warren Harding (Zackary Williams, Hernon, Thirion, Deuble) 1:30.14
100 back — 1. Sean Neri (Upper Arlington) 53.04
100 breast — 1. Bailey (Boardman) 59.41
400 free relay — 1. Upper Arlington 3:14.85
Diving — 1. Alex Gonzalez (Canton Central) 469.15
SCHEDULE
MONDAY GIRLS BASKETBALL
Varsity at 7:30 p.m. unless noted
Austintown Fitch at Boardman
Badger at Pymatuning Valley
Beaver Local at Oak Glen (W. Va.)
Cardinal Mooney at Ursuline
Columbiana at Mineral Ridge
East Palestine at Lisbon
Grand Valley at Mathews
Heritage Christian at Heartland Christian, 6:30 p.m.
Liberty at Hubbard
Lordstown at Bristol
Maplewood at Youngstown Christian
McDonald at Leetonia
Newton Falls at Brookfield
Niles at Champion
Sebring at Western Reserve
South Range at United
Southern at Jackson-Miton
Springfield at Crestview
Struthers at Salem
Wellsville at Lowellville
Windham at LaBrae
BOWLING
Events at 4 p.m.
Campbell Memorial vs. Lakeview at Echo Lanes
Champion at Girard
Hubbard vs. Austintown Fitch at Wedgewood Lanes
LaBrae at Liberty
Maplewood at McDonald
Mineral Ridge at Bloomfield
Struthers at Canfield
Warren JFK vs. Cardinal Mooney at Boardman Lanes
SWIMMING
Hubbard at Alliance, 5 p.m.
Warren Harding at Beachwood, 5:30 p.m.
TUESDAY BOYS BASKETBALL
Varsity at 7:30 p.m.
Badger at Mathews
Bloomfield at Lordstown
Brookfield at LaBrae
Canfield at Warren Harding
Cardinal Mooney at East Palestine
Champion at Warren JFK
Columbiana at Mineral Ridge
East Liverpool at Salem
Heritage Christian at Youngstown Christian
Howland at Boardman
Ledgemont at Southington
Lisbon at Beaver Local
McDonald at Leetonia
Newton Falls at Austintown Fitch
Niles at Liberty
Pymatuning Valley at Maplewood
Sebring at Western Reserve
South Range at United
Southern at Jackson-Milton
Springfield at Crestview
Struthers at Poland
Ursuline at St. Thomas Aquinas
Vision Quest (Pa.) at East
Wellsville at Lowellville
GIRLS BASKETBALL
Varsity at 7:30 p.m.
Canfield at Marlington
Solon at Howland
SWIMMING
Canfield at Kent Roosevelt, 5 p.m.
WEDNESDAY GIRLS BASKETBALL
Varsity at 7:30 p.m. unless noted
Toronto at Wellsville
Ursuline at Mentor Lake Cath., 6:30 p.m.
Warren Harding at Maple Heights
BOWLING
Events at 4 p.m.
Cardinal Mooney vs. Mineral Ridge at McKinley Lanes
Lowellville at Brookfield
SWIMMING
Beaver Local at Hubbard, 5 p.m.
Salem at Alliance, 5 p.m.
WRESTLING
Austintown Fitch, Ravenna at Poland, 5 p.m.
Canfield, Akr. Hoban at Akr. Firestone, 5 p.m.
Howland at Beaver Local, 6 p.m.
THURSDAY BOYS BASKETBALL
Varsity at 7:30 p.m.
Cle. St. Ignatius at Warren Harding
East Liverpool at Wellsville
Hubbard at Struthers
Springfield at Youngstown Christian
GIRLS BASKETBALL
Varsity at 7:30 p.m. unless noted
Austintown Fitch at Canfield
Badger at Southington
Campbell Memorial at LaBrae
Cardinal Mooney at Can. Cent. Cath.
East at Boardman
Howland at Poland
Hubbard at Struthers, 6 p.m.
Jefferson at Lakeview
Leetonia at Crestview
Liberty at Girard
Maplewood at Heartland Christian, 6 p.m.
Mathews at Mineral Ridge
McDonald at Columbiana
Newbury at Bristol
Newton Falls at Champion
Niles at Beaver Local
Southern at Toronto
West Branch at United
Western Reserve at Lordstown
Youngstown Christian at Brookfield
SWIMMING
Boardman, Mass. Perry at Kent Roosevelt, 5 p.m.
WRESTLING
Canfield, Hubbard, West Branch at Alliance, 7 p.m.