165th canfield fair Schedule of daily events
Wednesday
Gates open at 8 a.m. and guided senior shuttles are available from 8 a.m. to 5 p.m.
Cheerleading demonstration: Grandstand, 11 a.m. to 12:30 p.m.
Baby comfort station: Next to building 22, 10 a.m. to 10 p.m.
Antique Equipment: Southeast corner, 9 a.m. to 4:30 p.m.
Spinning Demo: Sheep Barn 36, 9 a.m. to 5 p.m.
American Red Cross Bloodmobile: Medical Building 49, noon to 6 p.m.
Western Reserve Wood Carvers: Fine Arts Building, 1 to 4 p.m.
Robinson Family Singers: Gate 8, Wednesday through Friday and Monday, 2 and 7 p.m.; Saturday, 2, 4:30 and 7 p.m.; and Sunday 2 and 6 p.m.
Milking Parlor: South Cattle Complex, 5 a.m. and 5 p.m.
Judging Schedule
Hay and Grain: Building 26, 10 a.m.
Fruit: Building 26, 10:30 a.m.
Haflinger Ponies: South Ring, 4 p.m.
Thursday
Gates open at 8 a.m.
School band concert: Grandstand, 11 a.m. to 1:30 p.m.
Ribbon Cutting Ceremony: Concourse Stage, 10 a.m.
Junior Fair Youth Day Program: Concourse Stage, 2 p.m.
“Bike Nite:” Main Concourse, 3 p.m.
U.S. National Free Style Motocross Championship Series: Grandstand, 8 p.m.
Auction
Market poultry: Coliseum 8, 5:30 p.m.
Jr. Fair Market lamb and swine: Coliseum 8, 7 p.m.
Judging Schedule
Jr. Fair Market Swine Judging: Coliseum 8, 8 a.m.
Cattle, Jr. Fair Dairy Showmanship: South Cattle Complex, 8:30 a.m.
Horse, 4-H Saddle: North Ring, 9 a.m.
Pygmy/Angora Goats: Sheep Barn 36, 9 a.m.
Poultry: Poultry 35, 9 a.m.
Draft Ponies: South Ring, 9 a.m.
Jr. Fair Market Lamb: Coliseum 8, 11 a.m.
Grade Ponies: South Ring, 1 p.m.
Brown Swiss and Aryshire Cattle: South Cattle Complex, 4 p.m.
Milking Shorthorn Cattle: South Cattle Complex, 4 p.m.
Draft Horse, Youth: East Ring, 5 p.m.
Pony Hitches: South Ring, 6 p.m.
Friday
Gates open at 8 a.m. Guided senior shuttles available from 8 a.m. to 5 p.m.
World’s Largest Demolition Derby: Grandstand, 8 p.m.
“From The Cabbage Patch” Contest: Hay and Grain Building, 1:15 p.m.
Senior Day Seminars: Building 25, 9 a.m. to 3 p.m.
Auctions
Goat Milk Fudge: Coliseum 8, 5:30 p.m.
Rabbit, Meat Pens: Coliseum 8, 5:30 p.m.
Market Beef followed by Market Feeders: Coliseum, 8, 7 p.m.
Judging Schedule
Junior Fair Market Beef Showmanship: Coliseum 8, 8 a.m.
Saddle Horse, 4-H: North Ring, 8 a.m.
Draft Horse, Halter: East Ring, 8:30 a.m.
Sheep: Sheep Barn 36, 9 a.m.
Cattle, Holstein: South Cattle Complex, 9 a.m.
Ponies, Registered Welsh: South Ring, 9:30 a.m.
Junior Fair Market Beef: Coliseum 8, 9:30 a.m.
Grade Ponies: South Ring, 10:30 a.m.
Junior Fair Feeder Calf Showmanship: Coliseum 8, 11 a.m.
Junior Fair Market Dairy Beef: Coliseum 8, 11 a.m.
Ponies, Registered Hackney: South Ring, 1 p.m.
Ponies, Registered Shetland: South Ring, 2 p.m.
Dog Agility Demonstrations: North Ring, 5 p.m.
Cattle, Limousin: South Cattle Complex, 5 p.m.
Cattle, Aberdeen Angus: South Cattle Complex, 5:30 p.m.
Cattle, Simmental: South Cattle Complex, 6 p.m.
Pony Hitches: South Ring, 6 p.m.
Cattle, Hereford: South Cattle Complex, 7 p.m.
Sheep Canfield Lead Line: Sheep Barn 36, 7 p.m.
Cattle, Maine Anjou: South Cattle Complex, 8 p.m.
Saturday
Gates open at 8 a.m.
Draft Pony Pig Iron Derby: Grandstand, 8 a.m.
Harness Racing: Grandstand, noon.
Meet a Race Horse: South of the Grandstand, 10 a.m.
Canfield Fair Championship Truck & Tractor Pull: Grandstand, 7 p.m.
Judging Schedule
Junior Fair Rabbits: Coliseum 8, 8 a.m.
Saddle Horse, 4-H: North Ring, 8 a.m.
Guernsey and Jersey Cattle: South Cattle Complex, 9 a.m.
Registered Mini Horse: South Ring, 9 a.m.
Draft Horse, Hitch: East Ring, 10 a.m.
Fashion Revue 4-H: Building 25 Auditorium, 11 a.m.
Junior Fair Llama Costume Class: Coliseum 8, noon.
Sheep Shearing Demonstration: Sheep Barn 36, 12:30 p.m.
Supreme Champion Dairy: South Cattle Complex, 3 p.m.
Junior Fair Beef Breeding Projects: South Cattle Complex, 4 p.m.
Beef Shorthorn Cattle: South Cattle Complex, 5 p.m.
Pocket Pet Decorated Cage: Barn 10, 5 p.m.
Pony Hitches: South Ring, 5 p.m.
Dog Agility Demonstration: North Ring, 7:30 p.m.
Sunday
Gates open at 8 a.m.
Reba McEntire: Grandstand, 8:30 p.m.
Catholic Worship Service: Youngstown Symphony Stage on Concourse, 8 a.m.
Worship Service: International Stage, 11 a.m.
Ecumenical Worship Service: Youngstown Symphony Stage on Concourse, 9:30 a.m.
Praise and Worship Service: Youngstown Symphony Stage on Concourse, 11 a.m.
Draft Horse Exhibitors: East Ring, 1 p.m.
Dress-A-Cow Contest: South Cattle Complex, 1 p.m.
Auction
4-H Dairy Cheese Auction: South Cattle Complex, 1:45 p.m.
Judging Schedule
Saddle Horse Championship: North Ring, 10 a.m.
Dog Demonstration: Coliseum 8, noon.
Sheep Shearing Demonstration: Sheep Barn 36, 12:30 p.m.
Poultry Junior Fair Showmanship: Coliseum 8, 1 p.m.
Leadline, Costume and Hitch Ponies: South Ring, 1 p.m.
Junior Fair Goat Show: Coliseum 8, 1 p.m.
Pocket Pet Breed: Coliseum 8, 3 p.m.
Wee Ones Showmanship: South Cattle Complex, 3:30 p.m.
Junior Fair/Farm Bureau “Ag in the Bag”: Junior Fair Pavilion, 4 p.m.
Junior Fair Rabbit Costume Class: Coliseum 8, 6 p.m.
Monday
Gates open at 8 a.m.
Blake Shelton with Chris Young: Grandstand, 8 p.m.
Open Draft Horse Pig Iron Derby: Grandstand, 8 a.m.
Harness Racing: Grandstand, noon.
4-H Saddle Horse Show: North Ring, 9 a.m.
Rooster Crowing Contest: South Ring, 9:30 a.m.
Judging Schedule
Junior Fair Invitational Dairy: South Cattle Complex, 9 a.m.
Junior Fair Goat Costume Contest: Coliseum 8, 10 a.m.
Junior Fair Pocket Pets Showmanship: Coliseum 8, 10 a.m.
Junior Fair Llama Exhibition: Coliseum 8, 10:30 a.m.
Adult Dairy Showmanship: South Cattle Complex, 11 a.m.
Pony Exhibitors Show: South Ring, noon.
Sheep Shearing Demonstration: Sheep Barn 36, 12:30 p.m.
Market Livestock Showman of Showmen: Coliseum 8, 1 p.m.
Dog Demonstration: Coliseum 8, 5 p.m.
Source: Canfield Fair