prep sports at a glance
SATURDAY’S RESULTS
FOOTBALL
AREA SCORES
LaBrae 57, Steubenville Cath. Cent. 28
Pymatuning Valley 34, Youngstown Christian 20
OHIO
Akr. East 40, Akr. North 6
Andover Pymatuning Valley 34, Youngs. Christian 20
Beallsville 48, Bellaire St. John 0
Can. McKinley 40, Massillon Washington 17
Cin. Western Hills 43, Batavia Amelia 22
Cin. Withrow 47, Cin. Aiken 0
Cle. Hts. Lutheran E. 34, Southington Chalker 14
Cols. DeSales 35, Cle. Benedictine 24
Danville 15, Howard E. Knox 0
Delphos St. John’s 50, New Bremen 16
E. Cle. Shaw 66, Cin. College Prep. 0
Granville 21, Newark Cath. 0
Hunting Valley University 42, Jefferson Area 0
Kiski School, Pa. 20, Hudson WRA 7
Lakewood St. Edward 33, Cle. St. Ignatius 10
Mentor Lake Cath. 59, Cle. Cent. Cath. 8
Monroeville 21, Norwalk St. Paul 17
Orrville 42, Wooster 17
Portsmouth Notre Dame 27, Portsmouth Sciotoville 0
Reedsville Eastern 23, Racine Southern 13
Shaker Hts. 55, Cle. Collinwood 20
Tuscarawas Cent. Cath. 27, Bowerston Conotton Valley 0
Wintersville Indian Creek 19, Richmond Edison 7
PENNSYLVANIA
Abington Heights 28, North Pocono 14
Archbishop Wood 48, Cardinal O’Hara 34
Bethlehem Freedom Bethlehem 28, Bethlehem Catholic 7
Blacklick 48, Shade 18
Bok 41, Imhotep Charter 0
Cameron County 17, Sheffield 0
Canton 56, Montgomery 0
Chester 39, Chichester 0
Chestnut Hill 24, Penn Charter 6
Council Rock North 36, Bensalem 18
Dallas 21, Tunkhannock 7
Harrisburg 28, Cumberland Valley 21
Harrisburg Bishop McDevitt 47, Red Land 14
Kiski School 20, Hudson WRA, Ohio 7
La Salle 31, St. Joseph’s Prep 7
Lower Moreland 46, Delco Christian 14
Mars 23, Knoch 12
Mercersburg Academy 27, Peddie, N.J. 21
Methacton 42, Pope John Paul II 21
Meyersdale 54, Rockwood 34
Middletown 42, Camp Hill 7
Moniteau 42, Kennedy Catholic 0
Oil City 42, Slippery Rock 26
Peabody 34, Brashear 24
Pennington, N.J. 45, Springfield Monco 26
Pius X 60, Carson Long 24
Port Allegany 39, Coudersport 8
Pottstown 34, Phoenixville 7
Sharpsville 62, Conneaut Valley 0
Shenango 21, Neshannock 9
The Hill School 41, Blair, N.J. 21
United 27, Cambridge Springs 12
Western Beaver 38, Union Area 6
Westmont Hilltop 29, Cambria Heights 26
Wilkes-Barre Meyers 20, Holy Redeemer 0
Wilson 42, Saucon Valley 13
Wyoming Seminary 40, Bronx Rebels, N.Y. 6 POSTPONEMENTS AND FRIDAY’S SCORES AREA
Austintown Fitch 25, Boardman 7
Brookfield 34, Beaver Local 7
Campbell Memorial 51, Struthers 35
Cin. Moeller 44, Cardinal Mooney 7
Columbiana 58, Lisbon 0
Crestview 42, Mineral Ridge 31
Crestwood 35, Southeast 34
East 32, Akr. Ellet 31
East Palestine 14, Springfield 7
Girard 33, Liberty 6
Howland 35, Chaney 6
Hubbard 42, Niles 14
Lakeview 60, Champion 47
Laurel 55, Mohawk 28
Ledgemont 26, Mathews 12
McDonald 27, Southern 0
Marlington 36, West Branch 7
Newton Falls 38, Grand Valley 13
Poland 42, Canfield 28
Salem 36, East Liverpool 6
Sebring 40, Jackson-Milton 12
United 13, South Range 6
Warren Harding 51, Cleveland Heights 27
Warren JFK 7, Wilmington 6
Western Reserve 44, Leetonia 14
Wellsville 34, Lowellville 30
Cross Country
Regional Championship
At Boardman
Boys
Division I
Team Scores
1. Louisville 77, 2. Walsh Jesuit 92, 3. Hudson 125, 4. Solon 137.
Individual Qualifiers
1. Curtis Hanle, Louisville, 15:47.14; 2. Zack McBride, Painesville Riverside, 15:50.46; 3. Nick Pupino, Copley, 15:58.38, 4. Josh Sabo, Richfield Revere, 16:13.37; 5. Tony Howkins Walsh Jesuit, 16:15.43; 6. Justin Groubert, Uniontown Lake, 16:17.36; 7. Ty Kawalec, Chardon, 16:17.93; 8. Sal Delguidice, Macedonia Nordonia, 16:22.07; 9. Nolan Reilly, Hudson, 16:22.58; 10. Nick Hall, Stow, 16:22.88; 11. Tommy Lewis, North Canton Hoover, 16:23.47; 12. Matt Fakler, Solon, 16:23.55; 13. Matt Krakora, Walsh Jesuit, 16:24.23; 14. Pat Osborne, Nordonia, 16:25.20; 15. Alec Hernandez, North Canton Hoover, 16:25.69; 16. Andrew Nelson, Louisville, 16:31.92.
Division II
Team Scores
1. Woodridge 34, 2. Akron SVSM 73, 3. Marlington 106, 4. Notre Dame Cathedral Latin 148.
Individual Qualifiers
1. Vibushan Sivakumara, Woodridge, 16:19.28; 2. Matt Peters, Canal Fulton, 16:26.62; 3. Jacob Swords, Akron SVSM, 16:32.50; 4. Chris Kantor, Jefferson Area, 16:35.14; 5. Kyle Masterson, Marlington, 16:37.97; 6. Brian Baum, Marlington, 16:40.83; 7. Drake Sulzer, Woodridge, 16:41.94; 8. Jacob Onifer, Woodridge, 16:46.44; 9. Jimmy Charles, Woodridge, 16:48.69; 10. Drake Lohnes, West Branch, 16:49.64; 11. Mike Aquila, Notre Dame Cathedral Latin, 16:49.87; 12. Patrick O’Brien, Akron SVSM, 16:54.28; 13. Matt Wojcik, Woodridge, 16:55.66; 14. Nathan Rosenbaum, Orrville, 16:56.07; 15. Steve Green, Crestwood, 16:56.45; 16. Michael Dober, Cleveland Benedictine, 16:57.18.
Division III
Team Scores
1. Independence 56, 2. McDonald (Allan Coviello, Jerry Dugan, Bobby Johnson, Jeff Kunkel, Patrick Kunkel, Nick Rees, Tyler Smith) 95, 3. Garfield Heights 127, 4. Berkshire 129.
Individual Qualifiers
1. Drew Trusty, Mohawk, 15:54.45; 2. Ryan Polman, Independence, 16:05.74; 3. Nick Gliha, Garfield Heights, 16:10.75; 4. Ryan Roush, South Range, 16:11.89; 5. Michael Rusnaczyk, Independence, 16:19.37; 6. Matt Pelletier, Berkshire, 16:22.14; 7. Tim Nichols, South Range, 16:23.62; 8. Kyle Polman, Independence, 16:25.82; 9. Patrick Kunkel, McDonald, 16:32.90; 10. Josh Schleappi, East Canton, 16:39.39; 11. Cory Glines, St. Thomas Aquinas, 16:44.41; 12. Wyatt Hartman, Maplewood, 16:46.12; 13. Denny Hanreck, Smithville, 16:47.37; 14. Kyle Joynes, McDonald, 16:48.20; 15. Jonathan Albaugh, New London, 16:52.12; 16. Maurice Kirksey, St. Thomas Aquinas, 16:57.93.
Girls
Division I
Team Scores
1. North Canton Hoover 113, 2. Hudson 120, 3. Louisville 134, 4. Mentor 148.
Individual Qualifiers
1. Caroline Sauers, Hudson, 18:49.41; 2. Deanna Godby, Mayfield, 19:00.92; 3. Marie Lorentz, Mayfield, 19:06.31; 4. Therese Haiss, Solon, 19:10.45; 5. Mackenzie Rankin, Louisville, 19:13.16; 6. Katie Betts, Stow, 19:13.81; 7. Krista Roehlig, Green, 19:16.26; 8. Mattie Rankin, Louisville, 19:18.57; 9. Madison Hartline, Hudson, 19:19.28; 10. Stacy Cameron, Perry, 19:19.37; 11. Sydney Lautzenheise, North Canton Hoover, 19:24.39; 12. Jen Fockler, GlenOak, 19:24.40; 13. Lauren Scourfield, Cuyahoga Falls, 19:25.34; 14. Corinne Kule, Chardon, 19:25.70; 15. Erin Cullen, Shaker Heights, 19:25.71; 16. Maddie Schuler, Massillon Jackson, 19:28.82.
Division II
Team Scores
1. Akron SVSM 48, 2. Woodridge 114, 3. Notre Dame Cathedral Latin 131, 4. Crestwood 135.
Individual Qualifiers
1. Maria Moore, Woodridge, 18:38.05; 2. Abbie Clifford, Perry, 18:49.64; 3. Morgan Willis, Woodridge, 18:58.16; 4. Sammi Vaughan, Crestwood, 19:02.77; 5. Christina Blair, CVCA, 19:07.49, 6. Maria Arnone, Akron SVSM, 19:10.52, 7. Anna Mion, Akron SVSM, 19:25.39; 8. Liz Weiler, Notre Dame Cathedral Latin, 19:25.66; 9. Tessa Weigand, Akron SVSM, 19:28.88; Karlie Lieberth, Crestwood, 19:35.79; 11. Marissa Rossetti, Akron SVSM,19:38.41; 12. Melinda Renuart, Walsh Jesuit, 19:43.35; 13. Moe Sinko, Walsh Jesuit, 19:44.24; 14. Mallory Myers, CVCA, 19:46.52; 15. Destiny Cosentino, Field, 19:52.64; 16. Samantha Kirk, Akron SVSM, 19:53.31.
Division III
Team Scores
1. St. Thomas Aquinas 83, 2. Gilmour Academy 91, 3. McDonald (Abby D’Amore, Bailee D’Amore, Paige Eckman, Taylor Garland, Sarah Jones, Katie Joseph, Kenzie Srock) 113, 4. Maplewood (Kelsey Dahmen, Haley Gatrell, Erin Pavick, Leann Penn, Alanna Shamrock, Krystal Williams) 114.
Individual Qualifiers
1. Alexandra Markovich, Gates Mills Hawken, 19:16.51; 2. Halle Markel, Gilmour Academy, 19:23.63; 3. Julia Pusateri, St. Thomas Aquinas, 19:30.17; 4. Alanna Shamrock, Maplewood, 19:37.64; 5. Krystal Williams, Maplewood, 19:42.93; 6. Sarah Jones, McDonald, 19:44.77; 7. Annie Wise, Waterloo, 19:52.64; 8. Victoria Laubacher, St. Thomas Aquinas, 19:54.83; 9. Rachel Novinc, Gilmour Academy, 19:59.82, 10. Erin Moomaw, Smithville, 20:07.99; 11. Emily Luli, Waterloo, 20:10.35; 12. Emily Rast, South Range, 20:10.36; 13. Kenzie Srock, McDonald, 20:10.40; 14. Ashley Lydic, Columbiana, 20:10.44; 15. Sara Patterson, Berkshire, 20:11.29; 16. Hannah Gerdes, Ursuline, 20:16.60.
BOYS SOCCER
SCORES
Division II
Mooney 3, Niles 1
Division III
Warren JFK 2, Badger 1
GIRLS SOCCER
SCORE
Division I
Howland 2, Fitch 0