Medals Table
Medals Table
59 of 90 total medal events
NationGSBTot
United States791026
Germany79723
Norway65617
Russia34613
Canada64111
South Korea54110
Austria43310
France23510
Switzerland6028
Sweden3227
Netherlands3126
China3115
Poland0314
Italy0134
Slovakia1113
Czech Republic1023
Japan0123
Australia1102
Latvia0202
Belarus0112
Croatia0112
Slovenia0112
Britain1001
Estonia0101
Finland0101
Kazakhstan0101
Tuesday’s Scores
CURLING
Men
Sweden 7, Denmark 6
Canada 10, China 3
Norway 9, Britain 5
Switzerland 6, France 2
Women
Canada 6, Britain 5
Sweden 10, Japan 6
Switzerland 4, Germany 2
China 6, United States 5
HOCKEY
Men
Switzerland 3, Belarus 2, SO
Canada 8, Germany 2
Olympic Men’s Giant Slalom Results
At Vancouver, Canada
Final Rankings
(First and second runs in parentheses)
Carlo Janka, Switzerland, (1, 1:17.27; 3, 1:20.56) 2:37.83.
Kjetil Jansrud, Norway, (11, 1:18.07; 1, 1:20.15) 2:38.22.
Aksel Lund Svindal, Norway, (3, 1:17.43; 8, 1:21.01) 2:38.44.
Marcel Hirscher, Austria, (5, 1:17.48; 9, 1:21.04) 2:38.52.
Romed Baumann, Austria, (2, 1:17.29; 20, 1:21.51) 2:38.80.
Benjamin Raich, Austria, (6, 1:17.66; 12, 1:21.17) 2:38.83.
Ivica Kostelic, Croatia, (10, 1:18.05; 6, 1:20.83) 2:38.88.
Felix Neureuther, Germany, (13, 1:18.24; 5, 1:20.82) 2:39.06.
Ted Ligety, Park City, Utah, (8, 1:17.87; 15, 1:21.24) 2:39.11.
Ales Gorza, Slovenia, (9, 1:17.95; 17, 1:21.26) 2:39.21.
Massimiliano Blardone, Italy, (4, 1:17.47; 24, 1:21.88) 2:39.35.
Philipp Schoerghofer, Austria, (14, 1:18.37; 7, 1:21.00) 2:39.37.
Steve Missillier, France, (12, 1:18.20; 14, 1:21.23) 2:39.43.
Didier Cuche, Switzerland, (21, 1:18.75; 4, 1:20.70) 2:39.45.
Sandro Viletta, Switzerland, (14, 1:18.37; 12, 1:21.17) 2:39.54. U.S. Finishers
Tommy Ford, Bend, Ore., (26, 1:19.10; 26, 1:22.05) 2:41.15.
Jake Zamansky, Aspen, Colo., (34, 1:19.85; 29, 1:22.50) 2:42.35.
NR. Bode Miller, Franconia, N.H., DNF.
Olympic Nordic Combined Results
At Vancouver, Canada
Team
Final Rankings
(K120 jump and 4x5km race in parentheses)
Austria (Bernhard Gruber, David Kreiner, Felix Gottwald, Mario Stecher), (3, 479.9, 0:36; 1, 48:55.6) 49:31.6, 0.0.
United States (Brett Camerota, Park City, Utah; Todd Lodwick, Steamboat Springs, Colo.; Bill Demong, Vermontville, N.Y.; Johnny Spillane, Steamboat Springs, Colo.), (2, 505.8, 0:02; 4, 49:34.8) 49:36.8, 5.2.
Germany (Johannes Rydzek, Tino Edelmann, Eric Frenzel, Bjoern Kircheisen), (6, 473.3, 0:45; 2, 49:06.1) 49:51.1, 19.5.
France (Maxime Laheurte, Francois Braud, Sebastien Lacroix, Jason Lamy Chappuis), (5, 474.7, 0:43; 3, 49:28.4) 50:11.4, 39.8.
Norway (Jan Schmid, Espen Rian, Petter L. Tande, Magnus H. Moan), (7, 468.4, 0:51; 5, 49:34.9) 50:25.9, 54.3.
Japan (Taihei Kato, Daito Takahashi, Akito Watabe, Norihito Kobayashi), (4, 475.9, 0:41; 6, 50:04.8) 50:45.8, 1:14.2.
Finland (Janne Ryynaenen, Jaakko Tallus, Anssi Koivuranta, Hannu Manninen), (1, 507.0, 0:00; 8, 51:53.1) 51:53.1, 2:21.5.
Czech Republic (Ales Vodsedalek, Miroslav Dvorak, Tomas Slavik, Pavel Churavy), (8, 457.3, 1:06; 7, 51:44.2) 52:50.2, 3:18.6.
Switzerland (Seppi Hurschler, Tim Hug, Tommy Schmid, Ronny Heer), (9, 436.6, 1:34; 10, 52:15.8) 53:49.8, 4:18.2.
Italy (Alessandro Pittin, Giuseppe Michielli, Lukas Runggaldier, Armin Bauer), (10, 402.6, 2:19; 9, 51:55.5) 54:14.5, 4:42.9.
SCHEDULE
TODAY
Alpine Skiing
At Whistler Creekside
Women’s Giant Slalom First Run, 1 p.m.
Women’s Giant Slalom Second Run, 4:15 p.m.
Bobsleigh
At The Whistler Sliding Centre
Women’s Run 3, 8 p.m.
Women’s Run 4, 9 p.m.
Cross-Country Skiing
At Whistler Olympic Park
Men’s 4X10Km Relay Classic/Free, 2:15 p.m.
Curling
At Vancouver Olympic Centre
Men
Tiebreaker
Sweden vs. Britain, 5 p.m.
Freestyle Skiing
At Cypress Mountain
Women’s Aerials Final-Jump 1, 10:30 p.m.
Women’s Aerials Final-Jump 2, 10:58 p.m. Ice Hockey
Men
Quarterfinals
At Canada Hockey Place
United States vs. Switzerland, 3 p.m.
Russia vs. Canada, 7:30 p.m.
Sweden vs. Slovakia-Norway winner, 12 mid.
At UBC Thunderbird Arena
Finland vs. Czech Republic-Latvia winner, 10 p.m. Short Track Speedskating
At Pacific Coliseum
Women’s 1000 Preliminary Heats, 8 p.m.
Men’s 500 Preliminary Heats, 8:47 p.m.
Women’s 3000 Relay Finals, 9:26 p.m.
Speedskating
At Richmond Olympic Oval
Women’s 5000, 4 p.m.
TV SCHEDULE
Today
NBC
3-5 p.m. — Men’s Ice Hockey-Quarterfinal (LIVE).
8-11:30 p.m. — Women’s Freestyle Skiing-Aerials Gold Medal Final (LIVE); Women’s Bobsled-Gold Medal Final (LIVE); Men’s Short Track-500 Competition (LIVE); Women’s Alpine Skating-Giant Slalom Gold Medal Final; Men’s Cross Country-4x10km Relay Gold Medal Final.
12:05-1:30 a.m. — Women’s Speed Skating-5000 Gold Medal Final; Women’s Short Track-3000 Relay Gold Medal Final and 1000 Competition; Medal Plaza-Award Ceremonies.
1:30-5 a.m. — Primetime Replay.
MSNBC
5-8 p.m. — Curling-Tiebreaker (LIVE).
3-5:30 a.m. — Curling-Tiebreaker.
CNBC
7 p.m.-2:30 a.m. — Men’s Ice Hockey -Quarterfinal (LIVE); Quarterfinal (LIVE); Quarterfinal (LIVE).
Thursday
NBC
3-5 p.m. — Women’s Cross Country-4x5km Relay Gold Medal Final; Ladies Figure Skating-Gold Medal Final Preview.
8 p.m.-Midnight — Ladies Figure Skating-Gold Medal Final (LIVE); Women’s Ice Hockey-Gold Medal Final (LIVE); Men’s Freestyle Skiing-Aerials Gold Medal Final (LIVE); Nordic Combined-Individual Gold Medal Final: K-120 Jumping and 10km Cross-Country.
12:35-2 a.m — Ladies Figure Skating-Gold Medal Final Post Game; Medals Plaza-Award Ceremonies.
2-5 a.m. — Primetime Replay. USA
Noon-3 p.m. — Women’s Curling-Semifinal (LIVE).
MSNBC
2-4:30 p.m. — Women’s Ice Hockey-Bronze Medal Game (LIVE).
6-9 p.m. — Women’s Ice Hockey-Gold Medal Final (LIVE).
3-6 a.m. — Women’s Curling-Semifinal.
CNBC
5-8 p.m. — Men’s Curling-Semifinal (LIVE).