Wednesday’s Results
Wednesday’s Results
Boys Basketball
Regional tournament
Division I at Cleveland State
Warren Harding 61, Lakewood St. Edward 57
Division III at Canton Fieldhouse
Cleveland Central Catholic 51, LaBrae 39
Smithville 63, Campbell Memorial 58
OHIO SCORES
Division I
Cin. La Salle 42, Centerville 37
Cin. Princeton 78, Cin. Aiken 65
Dublin Scioto 68, Cin. St. Xavier 49
N. Ridgeville 50, Mentor 43
Division III
Casstown Miami E. 46, Anna 44
Coldwater 51, N. Robinson Col. Crawford 29
Cols. Grandview Hts. 49, Lore City Buckeye Trail 35
Day. Christian 67, Bloom-Carroll 42
Defiance Tinora 36, Cuyahoga Falls CVCA 34
Piketon 74, Seaman N. Adams 72
SUMMARIES
DIVISION I
WARREN HARDING 61, LAKEWOOD ST. EDWARD 57
ST. EDWARD (16-7) — Ryan Angers 1-0-3, Myles Hamilton 2-0-4, Delbert Love 9-2-23, Jor’gio Lacey 6-1-13, James Price 2-2-6, Kyle Pisco 2-0-6, Brad Weisenseel 1-0-2. Totals: 23-48 5-9 57.
HARDING (22-2) — Desmar Jackson 9-6-26, Fred Williams 3-5-11, Angel Gonzalez 3-2-8, Paris Bruner 0-1-1, Oneal Brown 2-2-6, Isiaha Henderson 3-0-9. Totals: 20-56 16-27 61.
St. Edward10141698—57
Harding98151712—61
3-point goals: St. Edward 6-13 (Love 3, Pisco 2, Angers), Harding 5-13 (Henderson 3, Jackson 2). Rebounds: St. Edward 37 (Lacey 11), Harding 33 (Gonzalez 9). Assists: St. Edward 11 (Angers 5), Harding 7 (Williams 3). Steals: St. Edward 3 (Angers 2), Harding 7 (Jackson 2, Gonzalez 2). Turnovers: St. Edward 19, Harding 8.
DIVISION III
CLEVELAND CENTRAL CATHOLIC 51, LABRAE 39
LABRAE (15-9) — Matt Szorady 3-0-6, Mike Morris 4-0-10, Bryan Watkins 2-0-5, Todd Collins 0-0-0, Cameron Truss 1-1-3, Jacob Jaros 4-0-11, Steve Woodyard 2-0-4. Totals: 16-47 1-5 39.
CLEVELAND CC (21-3) — Isaiah Shakespeare 0-0-0, Marcus Arendas 0-0-0, Chall Montgomery 2-0-6, Derrick Bufford 6-3-15, Brandon Campbell 1-4-6, Demetrius Bennett 2-0-5, Anton Grady 8-1-19. Totals: 19-53 10-13 51.
LaBrae1221114—39
Cleveland CC1511916—51
3-point goals: LaBrae 6-13 (Jaros 3, Morris 2, Watkins 1), Cleveland CC 3-18 (Grady 2, Bennett 1). Rebounds: LaBrae 31 (Truss 6, Watkins 6), Cleveland CC 36 (Grady 11). Assists: LaBrae 10 (Truss 4), Cleveland CC 8 (Montgomery 2, Bufford 2, Campbell 2).
SMITHVILLE 63, CAMPBELL 58
CAMPBELL (18-6) — Claxton LaBron 2-0-4, Dorian Jones 2-3-7, Jerah’me Williams 8-6-26, Nate Hodge 2-0-4, Lester Hughes 4-1-9, Joe Little 1-0-2, Germaine Somrajit 3-0-6. Totals: 22-64 9-13 58.
SMITHVILLE (24-0) — Kenny Kornowski 11-8-30, Tyler Bates 2-0-4, Corey Caldwell 9-3-21, Beau Carpenter 2-0-6, Drew Frizell1-0-2. Totals: 25-57 11-14 63.
Campbell8171518—58
Smithville20151414—63
3-point goals: Smithville 2-10 (Carpenter 2); Campbell 5-20 (Williams 4, Hughes 1). Rebounds: Smithville 49 (Kornowski 19, Caldwell 10); Campbell 30 (Jones 7). Assists: Smithville 15 (Bates 9); Campbell 8 (Williams 5).
GIRLS BASKETBALL
PENNSYLVANIA
PIAA Championships
Class AAA
Semifinals
Archbishop Carroll 49, Trinity (Dist. 3) 45
Lampeter-Strasburg 69, General McLane 59
Class A
Semifinals
Pottsville Nativity 38, Benton 37
Bishop Guilfoyle 40, Pittsburgh North Catholic 23
SCHEDULE
TODAY
Girls BAsketball
State Pairings
At Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, Ohio State
1 p.m.-Division IV semifinal:
Convoy Crestview (25-0) vs. Cols. Africentric (21-4)
3 p.m.- Division IV semifinal:
Carey (23-2) vs. Berlin Hiland (25-1)
6 p.m.-Division III Semifinal:
Findlay Liberty-Benton (23-1) vs. S. Euclid Regina (25-0)
8 p.m.-Division III Semifinal:
Oak Hill (24-1) vs. Versailles (18-8)
Friday
Boys Basketball
Regional tournament
Division IV at Canton Fieldhouse
Youngstown Christian vs. Lutheran East, 7:30 p.m.
Girls BAsketball
State Pairings
At Value City Arena, Jerome Schottenstein Center, Ohio State
1 p.m.-Division II Semifinal:
Wapakoneta (24-1) vs. Warsaw River View (23-2)
3 p.m.-Division II Semifinal:
Shaker Hts. Hathaway Brown (19-6) vs. Kettering Alter (24-2)
6 p.m.-Division I Semifinal:
Canton McKinley (22-3) vs. Cin. Mt. Notre Dame (23-1)
8 p.m.-Division I Semifinal:
Tol. Start (21-3) vs. W. Chester Lakota W. (22-2)
Saturday Boys Basketball
Regional tournament
Division I at Cleveland State
Warren Harding vs. North Ridgeville, regional final, 7:30 p.m.
Division III at Canton Fieldhouse
Regional final, 7:30 p.m.
March 26 Boys Basketball
State tournament
Division IV at Ohio State
State semifinals, 10:45 a.m. and 2 p.m.
Division III at Ohio State
State semifinals, 5:15 p.m. and 8:30 p.m.
March 27 Boys Basketball
State tournament
Division I at Ohio State
State semifinals, 5:15 p.m. and 8:30 p.m.
March 28 BOYS BASKETBALL
State championships
Division IV, 10:45 a.m.
Division III, 2 p.m.
Division I, 8:30 p.m.