FRIDAY’S RESULTS
FRIDAY’S RESULTS
FOOTBALL
OHIO CHAMPIONSHIPS
SCORES
DIVISION II
Sylvania Southview (15-0) 29, vs. Cin. Anderson (12-3 ) 25
DIVISION IV
Kettering Alter (12-2) 21, Steubenville (14-1) 6
DIVISION VI
Delphos St. John’s (13-2) 34, Bascom Hopewell-Loudon (14-1) 14
SUMMARIES
DIVISION II
SYLVANIA SOUTHVIEW 29, Cincinnati ANDERSON 25
Anderson7639—25
Southview016013—29
First quarter
ANDERSON — Kyle Slater 31 run (John Howard kick), 6 plays, 81 yards, 03:41.
Second Quarter
SYLVANIA — Alex Pidcock 1 run (Michael Hehl pass failed), 8 plays, 65 yards, 11:58.
SYLVANIA — Tm Hausfeld 32 field goal, 13 plays, 71 yards, 3:26.
ANDERSON — Kyle Slater 31 yd run (Kyle Slater rush failed), 4 plays, 67 yards, 1:31.
SYLVANIA — Allen Gant 38 yd pass from Alex Pidcock (Tm Hausfeld kick), 8 plays, 76 yards, 00:00.
Third Quarter
ANDERSON — John Howard 33 yd field goal, 7 plays, 17 yards, 8:18.
Fourth Quarter
SYLVANIA — Shaun Joplin 38 yd pass from Alex Pidcock (Tm Hausfeld kick failed), 6 plays, 80 yards, 9:22.
ANDERSON — TEAM safety, 4:44.
ANDERESON — Kyle Slater 20 yd run (John Howard kick), 6 plays, 45 yards, 2:33.
SYLVANIA — Paul Murphey 16 yd pass from Alex Pidcock (Tm Hausfeld kick), 7 plays, 80 yards, 00:32.
DIVISION IV
KETTERING ALTER 21, STEUBENVILLE 6
Alter7077—21
Steubenville0006—6
First quarter
ALTER — Chris Borland 8 pass from Austin Boucher (Danny Jasper kick), 7 plays, 79 yards, 4:54.
Third Quarter
ALTER — Austin Boucher 3 run (Danny Jasper kick), 10 plays, 58 yards, 4:40. Fourth Quarter
ALTER — Chris Borland 21 run (Danny Jasper kick), 8 plays, 54 yards, 10:47.
STEUBENVILLE — Trey Wiggins 33 pass from Dwight Macon (Brennen Stover kick failed), 5 plays, 67 yards, 9:43.
DIVISION VI
Delphos St. John’s 34, Bascom Hopewell-Loudon 14
Hopewell14000—14
Delphos71467—34
First quarter
DELPHOS — Jordan Leininge 9 run (Jordan Rode kick), 5 plays, 50 yards, 9:44.
HOPEWELL — Lou—Aaron Kapelka 9 run (Jay Yost kick), 6 plays, 65 yards, 7:40.
HOPEWELL — Jay Yost 12 pass from Tyler Brown (Jay Yost kick), 9 plays, 51 yards, 0:33.
Second Quarter
DELPHOS — Wes Ulm 26 yd run (Jordan Rode kick), 5 plays, 58 yards, 07:16.
DELPHOS — Jay Leininger 26 yd pass from Wes Ulm (Jordan Rode kick), 2 plays, 31 yards, 00:50.
Third Quarter
DELPHOS — Jordan Leininge 6 yd run (Jordan Rode kick blocked), 16 plays, 77 yards, 3:05.
Fourth Quarter
DELPHOS — Jordan Leininge 53 yd pass from Wes Ulm (Jordan Rode kick), 3 plays, 54 yards, 8:08.
A—5,759.
TODAY’S SCHEDULE
DIVISION I
Cle. St. Ignatius (13-1) vs. Cin. Elder (13-1), Canton Fawcett Stadium, 7 p.m.
DIVISION III
Aurora (12-2) vs. Cols. Eastmoor Academy (13-1), Canton Fawcett Stadium, 11 a.m.
DIVISION V
Ursuline (14-0) vs. Findlay Liberty-Benton (14-0), Massillon Paul Brown Tiger Stadium, 3 p.m.
PENNSYLVANIA
PIAA PLAYOFFS
FRIDAY’S SCORES
CLASS AAAA
North Penn 28, Neshaminy 0
Bethel Park 17, State College 14
CLASS AAA
Selinsgrove 14, Berwick 6
Archbishop Wood 37, West Chester Rustin 7
Thomas Jefferson 35, Erie Strong Vincent 21
West York 15, Manheim Central 7
CLASS AA
Philadelphia West Catholic 49, Dunmore 21
Aliquippa 42, Karns City 14
Wilmington 21, Martinsburg Central 19
CLASS A
Schuylkill Haven 43, Riverside 38
Steelton-Highspire 27, Bishop McCort 9
Clairton 26, Windber 0
Farrell 31, Cameron 0
CLASS AA
Lancaster Catholic (12-1) vs. Mount Carmel (13-0), Hersheypark Stadium, Hershey, noon
SCHEDULE
TODAY
Philadelphia George Washington (10-1) vs. Bethlehem Liberty (12-1), Charles Martin Stadium, Northeast High School, Philadelphia, noon
Wilson-West Lawn (13-0) vs. Cumberland Valley (12-1), Hersheypark Stadium, Hershey, 6 p.m.
GIRLS BASKETBALL
SCORES
Regina 60, Ursuline 41
Leetonia 46, Youngstown Christian 35
Howland 54, Warren Harding 42
Campbell 45, Beaver Local 43
Liberty 56, Champion 51
McDonald 48, Girard 31
United 58, Western Reserve 25
Mathews 67, Bristol 48
SUMMARIES
CAMPBELL 45, BEAVER LOCAL 43
BEAVER LOCAL (1-0) — Macy Weber 4-3-13, Alyson Derenberger 1-4-6, Lori Deem 1-0-2, Briana Riccardi 3-0-6, Kayla Mackall 2-1-5, Michela Nicholson 1-0-3, Sm Cianni 0-2-2, Jessica Kernich 2-2-6, Jessica Hasson 0-0-0. Totals: 15 12-29 45.
CAMPBELL (0-1) — Nate’ Tay Jones-Logan 2-4-9, Iesha Moses 2-0-4, Tiera Graves 0-0-0, Sarah Such 1-0-2, Brande Ellington 1-1-3, Tayaira Grihm 4-3-13, Latonya Bucter 2-0-4, Tashira Uceta 4-1-10. Totals: 16 9-22 43
Beaver Local1491010—45
Campbell4131315—43
3-point goals: Beaver Local 3-4 (Weber 2, Nicholson 1); Campbell 4 (Grihm 2, Uceta 1, Jones-Longa 1); JVs: Beaver Local 45-20.
REGINA 60, URSULINE 41
URSULINE (0-1) Lucia Petrus 6-2-14, Aurielle Irizarry 1-0-2, Kaneesha Tensley 3-1-7, Dominque Jenkins 2-2-6, Victoria Miles 2-0-4, Jazzmin Maldonado 1-0-3, Allison Naples 2-0-4, Chase Connors 0-1-1. Totals: 17-43 6-9 41.
REGINA (1-0) — Riley McCormick 3-1-7, Taylor Mingo 2-5-9, Jackie Cook 4-7-16, Sura Gaffney 1-0-2, Therany Dunn 5-2-12, amber Boyd 5-1-13. Totals: 22-51 16-26.
Ursuline714137—41
Regina14161317—60
3-point goals: Ursuline 1-3 (Maldonado); Regina 3-11 (Boyd 2, Cook 1) . Assists: Ursuline 8 (Tensley 4), Regina 15 (Mingo 7). Rebounds: Ursuline 32 (Jenkins 11), Regina 39 (Cook 8). JVs: Ursuline 57-30.
HOWLAND 54, WARREN HARDING 42
HOWLAND (1-0) — Erika Nites 7-1-20, Kelly Barzak 5-3-13, Megan Long 5-0-10, Jessica Wilson 3-0-8, Olivia Nicholas 1-0-2, Taylor Williams 0-1-1, Abby Nicholas 0-0-0. Totals: 21-50 5-9 54.
HARDING (0-1) — Jaesmine Kirkland 7-0-14, Aundrea Baldridge 6-0-13, Kourtney Williams 2-2-6, Jamayla Royster 1-0-2, Jahmarra Warfield 1-0-2, Brianna McCurdy 1-0-2, Anita Brown 1-0-2, Ronisha Howard 0-1-1. Totals: 19-50 3-11 42.
Howland13161510—54
Harding1181013—42
3-point goals: Howland 7-16 (Nites 5, Wilson 2); Harding 1-9 (Baldridge 1). Rebounds: Howland 24 (Barzak 6, Long 6), Harding 20 (Howard 6). JV: Howland, 51-42.
LIBERTY 56, CHAMPION 51
CHAMPION (0-1) — Erika Stevens 2-3-9. Paige Loychik 3-3-11, Jessica Nicholas 3-1-7, Brianna Lewis 5-1-11, Heather Beachy 2-4-9, Haley McCallister 1-2-4; Totals: 15 14-26 51
LIBERTY (1-0) — Vakeyla Merriweather 0-1-1, Shanise White 1-0-3, Melissa Dykes 4-1-9, Ashley Venable 4-2-10, Mindy Dykes 6-6-18, ChiChi Merriweather 1-0-2, Jessica Weimer 5-0-10, Lauren Hight 1-1-3. Totals: 22 11-24 56.
Champion1591017—51
Liberty5261114—56
3-point goals: Champion 5 (Stevens 2, Loychik 2, Beachy 1); Liberty 1 (White 1); JV: Liberty, 55-38.
MCDONALD 48, GIRARD 31
MCDONALD (1-0) — Joh’vonnie Mosley 8-5-21, Joey Courtney 4-0-12, Lindsay Repp 4-2-10, Ari-Anna Williams 1-0-3, Callie Garland 0-1-1, Taylor Stanley 0-1-1. Totals: 17-49 9-22 48.
GIRARD (0-1) — Emily Smerchansky 3-2-11, Chelsea Guerrieri 3-2-9, Bryanna Joy 3-0-6, Katelyn Brainard 1-0-3, Melissa Weitzman 1-0-2. Totals: 11-45 4-8 31.
McDonald13131111—48
Girard101155—31
3-point goals: McDonald 5-17 (Courtney 4, Williams 1); Girard 5-17 (Smerchansky 3, Brainard 1, Guerrieri 1). JV: McDonald, 25-24.
LEETONIA 46, YO. CHRISTIAN 35
LEETONIA (1-0) — Andie McCluskey 1-0-2, Gina Jones 6-1-16, Ciera Cramer 0-2-2, Hailey Blosser 2-0-4, Clarissa Perkins 2-2-6, Lynsie Davis 5-6-16. Totals: 16 11-17 46.
YO. CHRISTIAN (0-1) — Sara Bell 1-2-4, Schanuel Wall 0-2-2, Rashna Strozier 3-3-9, Caylin Hayes 4-1-9, Chris Conti 3-3-9, Courtney Davenert 0-2-2. Totals: 11 13-29 35.
Leetonia616159—46
Yo. Christian11969—35
3-point goals: Leetonia 3 (Jones 3); Yo. Christian none.
MATHEWS 67, BRISTOL 48
BRISTOL (0-1) — Alyssa Giesy 5-5-16, Brianna Sloan 1-0-2, Amanda Rammusser 1-3-5, Heather Joelz 4-1-9, Sydny Deamunt 1-0-2, Eden Dulka 2-0-4, Crystal Mackey 4-0-8, Kasey Jones 1-0-2. Totals: 19 9-24 48
MATHEWS (1-0 ) — Brooke Pregibon 1-0-2, Tilly Dickerson 5-0-10, Kayla Manz 4-1-9, Julie Wise 3-2-8, Anna Nobbs 2-0-4, Lindsay Buckner 7-5-19, Emily Culp 6-3-15. Totals: 28 11-22 67.
Bristol8141115—48
Mathews25151215—67
3-point goals: Bristol 1 (Giesy 1); Mathews 0. JVs: Mathews 37-14.
SCHEDULE
TODAY
GIRLS BASKETBALL
Akron Kenmore, Ursuline postponed
Chaney at East Palestine
East vs. Cleve. Glenville at Lutheran East, 11:30 a.m.
Heartland Christian Kickoff Classic Consolation, 11:30 p.m.
Heartland Christian championship, 2 p.m.
Poland at Fitch, 2:30 p.m.
Salem at Crestview
Hubbard at Brookfield, 2:30 p.m.
Newton Falls at Lakeview, 2:30 p.m.
Struthers at LaBrae, 2:30 p.m.
South Range at Jefferson Area, 2:30 p.m.
Maplewood at Badger
Monday
Chaney at Mineral Ridge
Boardman at Mooney
Warren Harding at Champion
JFK at East Palestine
Youngstown Christian at Southern
Canfield at Can. McKinley
Pymatuning Valley at Niles
Beaver Local at Hubbard
Girard at Jackson-Milton
Columbiana at Alliance
Western Reserve at Crestview
Lowellville at Springfield
East Liverpool Christian at United
Lake Center Christian at Leetonia
Windham at McDonald
Sebring at Malvern
Lordstown at Badger
Bloomfield at Southington
Bristol at Maplewood
Ledgemont at Mathews
Tuesday
Bloomfield at Ledgemont
Wednesday
Canfield at Struthers
Liberty at Howland
Niles at Hubbard
Lakeview at Poland
Beaver Local at Salem
LaBrae at Windham
Crestview at Newton Falls
West Branch at Southeast
Thursday
Warren Harding at East
Mooney at Springfield
Ursuline at Perry
United at JFK
Girard at Fitch
Youngstown Christian at East Liverpool
Wellsville at Beaver Local, 6 p.m.
Badger at Brookfield
Campbell at Western Reserve
Leetonia at Columbiana
Lisbon at Southern
Mineral Ridge at Jackson-Milton
Heartland Christian at Sebring
Lordstown at Bristol
Maplewood at Ledgemont
Mathews at Southington
Pymatuning Valley at Bloomfield
Friday
Heartland Christian at Youngstown Christian