BOYS BASKETBALL WEDNESDAY’S SCORES AREA
BOYS BASKETBALL
WEDNESDAY’S SCORES
AREA
Massillon Perry 50, Fitch 37
OHIO
Madonna, W.Va. 69, Bellaire St. John 47
Martins Ferry 50, St. Clairsville 34
WESTERN PENNSYLVANIA
Belle Vernon 77, Frazier 64
Bishop Carroll 57, Westmont Hilltop 52
Bishop Guilfoyle 53, Penn Cambria 46
Bishop McCort 41, Richland 36
Blackhawk 66, New Castle 54
Burgettstown 59, Avella 54
Canon-McMillan 51, Upper St. Clair 48
Carmichaels 60, Waynesburg Central 41
Central Cambria 71, Cambria Heights 50
Chestnut Ridge 60, Rockwood 40
Clarion 57, Allegheny-Clarion Valley 43
Clarion-Limestone 62, Union-Rimersburg 57
Connellsville 67, Hempfield 58
Cranberry 66, West Forest 40
Forest Hills 40, Bedford 35
Huntingdon 51, Bellefonte 45
Hyndman 46, Meyersdale 41
Kane 92, Sheffield 39
Langley 61, Westinghouse 60
Moniteau 86, Venango Catholic 50
New Brighton 61, Ellwood City 37
Peabody 72, Perry Traditional Academy 26
Rocky Grove 68, Keystone 53
Schenley 71, Oliver 68
Seneca 55, Eisenhower 41
Sharpsville 59, Jamestown 44
Somerset 55, Johnstown 49
St. Joseph 59, Summit Academy 56
Union 63, Freedom 59
University, W.Va. 67, Albert Gallatin 62
West Shamokin 59, DuBois 32
SUMMARY
PERRY 50, FITCH 37
FITCH (2-14) — Williams 1 0-0 2, O’Brien 1 0-0 2, Richardson 2 1-1 6, Miles 1 0-0 3, Ballard 6 0-1 15, Stockman 3 0-2 7, Wainen 1 0-0 2. Totals 15-45 1-4 37.
PERRY (14-2) — Harsh 1 0-0 2, Buxton 1 0-2 3, Capuano 1 0-0 3, Best 2 0-0 4, Voican 2 0-0 5, Frease 9 1-1 19, Thomas 2 0-0 4, Reed 5 0-0 10. Totals 23-42 1-3 50.
Scoring by quarters not available. 3-point goals—Ballard 3, Capuano, Buxton, Voican, Richardson, Stockman, Miles. Fouls—8-8. Fouled out—None. Rebounds—Fitch 8; Perry 33 (Frease 8, Voican 8).
LATE TUESDAY
CVCA 62, URSULINE 46
URSULINE (9-8) — Nick McCartney 0-6-6, George Williams 0-2-2, John Colla 2-0-6, Dominique Cole 4-2-10, LaVance Turnage 2-0-4, Jamel Turner 6-2-14, Darrell Mason 1-0-2, Dakota Troskey 1-0-2. Totals: 16-12-46.
CVCA (9-7) — Mathoslah 1-0-2, Grycz 0-1-1, Curry 2-3-7, O'Brien 6-2-17, Smith 4-3-11, Worthey 3-4-10, Holmes 6-2-14. Totals: 22-16-52.
Ursuline851023—46
CVCA10141424—62
3-point goals: Ursuline 2 (Colla 2); CVCA 3 (O’Brien 3). Rebounds: Ursuline 20 (Turner 7); CVCA 30 (Worthy 10).
SOUTH RANGE 64, MINERAL RIDGE 55
SOUTH RANGE (7-11, 4-8 ITCL) — Joe Mihlan 6-5-17, Travis Wisler 1-3-5, Jack Dawson 1-0-2, Matt Veneskey 3-3-9, Alex Baker 0-5-5, Paul Landis 3-0-6, A.J. Ondrey 5-1-12, Kyle Seaver 2-0-4, Mike Chuey 0-2-2, Peter Dinh 0-2-2. Totals: 21 21-34 64.
MINERAL RIDGE (7-9, 5-7) — Brett Warrick 1-1-3, Justin Lasher 1-2-4, Zack Kiger 4-4-12, Nick Miele 3-3-9, Aaron Garris 1-1-3, T.J. Bevilacqua 6-10-24, Kyle Borton 1-0-2. Totals 17 21-38 57.
South Range981631—64
Mineral Ridge1215624—57
3-point goals: South Range 1 (Ondrey 1); Mineral Ridge 2 (Bevilacqua 2). JVs: South Range 43-35.
GIRLS BASKETBALL
WEDNESDAY’S SCORES
AREA
Campbell 42, Niles 38, OT
Salem 41, Canfield 36
East Liverpool 61, Poland 53
Western Reserve 37, Southern 26
Howland 60, Struthers 43
OHIO
Barnesville 72, Bellaire St. John 71
Beavercreek 44, Springboro 43
Bedford 48, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 47
Cambridge 43, Gnadenhutten Indian Valley 36
Chillicothe 38, Portsmouth 18
Cin. Anderson 45, Cin. Turpin 37
Cin. Oak Hills 51, Hamilton 30
Cin. Seven Hills 59, Cin. Christian 23
Clayton Northmont 55, Spring. N. 50
Coshocton 43, Dover 36
Day. Carroll 47, St. Bernard Roger Bacon 38
Day. Chaminade-Julienne 42, Hamilton Badin 30
Dresden Tri-Valley 54, New Concord John Glenn 28
E. Can. 72, Mogadore 59
Franklin Furnac Green 40, Beaver Eastern 35
Hamilton New Miami 50, St. Bernard 33
Harrison 55, Hamilton Ross 31
Huber Hts. Wayne 61, Lebanon 24
Ironton 67, Gallipolis Gallia 32
Madison 59, Painesville Riverside 31
Mason 61, Fairfield 45
N. Olmsted 59, Berea 57
Peninsula Woodridge 62, Atwater Waterloo 36
Portsmouth Clay 63, Portsmouth W. 12
Thornville Sheridan 54, New Lexington 47
Uhrichsville Claymont 60, Byesville Meadowbrook 50
Vandalia Butler 45, Fairborn 29
W. Chester Lakota W. 79, Liberty Twp. Lakota E. 21
Warsaw River View 37, New Philadelphia 33
Xenia 64, Sidney 39
Zanesville 47, Athens 30
Zanesville W. Muskingum 60, Zanesville Maysville 40
WESTERN PENNSYLVANIA
Allderdice 74, Carrick 14
Bald Eagle Area 67, Philipsburg-Osceola 52
Baldwin 62, McKeesport 54
Berlin Brothersvalley 41, Shanksville-Stonycreek 35
Bishop Carroll 48, Westmont Hilltop 34
Bishop Guilfoyle 43, Penn Cambria 17
Bishop McCort 60, Richland 31
Blacklick Valley 71, Portage 33
Carmichaels 42, Waynesburg Central 25
Central Cambria 57, Cambria Heights 44
Chartiers Valley 44, Seneca Valley 37
Cochranton 50, Linesville 33
Deer Lakes 38, West Shamokin 34
Elk County Catholic 53, Clearfield 38
Ferndale 60, Windber 50
Ford City 48, Freeport 38
Forest Hills 61, Bedford 20
Huntingdon 47, Bellefonte 40
Johnstown 61, Somerset 58
Mapletown 38, Cornell 32
Marion Center 71, Ligonier Valley 55
Mars 62, Valley 28
Neshannock 47, Monaca 28
North Star 58, Conemaugh Township 53
Northern Cambria 46, Blairsville 28
Penns Manor 76, Laurel Valley 54
Penns Valley 71, Tyrone 39
Perry Traditional Academy 43, Peabody 38
Purchase Line 46, United 35
Schenley 76, Oliver 14
Shade 36, Meyersdale 33
St. Marys 47, Bradford 38
Turkeyfoot Valley 40, Salisbury-Elk Lick 32
West Allegheny 61, Blackhawk 39
Westinghouse 58, Langley 10
SUMMARIES
SALEM 41, CANFIELD 36
CANFIELD (15-2, 10-1 MAC) — Jillian Halfhill 1-1-4, Anokha Padubidri 1-1-3, Bryanne Halfhill 5-2-12, Melissa West 2-2-6, Kate Popovec 3-0-6, Kalie Luklan 1-3-5. Totals: 13-42 9-20 36.
SALEM (11-6, 8-3) — Kelly Roelen 3-3-8, Amy Scullion 9-0-18, Katie Scullion 4-4-10, Dana Webb 0-2-2, Kasey Wolfgang 1-1-3. Totals: 17-36 3-6 41.
Canfield15579—36
Salem1271012—41
3-point goals: Canfield 1-10 (J. Halfhill), Salem 4-12 (K. Scullion 2, Roelen, Wolfgang). Rebounds: Canfield 22 (Popovec 8), Salem 21 (A. Scullion 7, K. Scullion 7). Assists: Canfield 7 (J. Halhfill 4), Salem 9 (Roelen 3, A. Scullion 3). Steals: Canfield 10 (B. Halfhill 4), Salem 4 (K. Scullion 2). Turnovers: Canfield 11, Salem 18.
CAMPBELL 42, NILES 38, OT
NILES (6-12, 2-10 MAC) — Jaimie Frantz 1-0-2, Natalie Thomas 4-2-13, Megan McDermott 4-1-11, Amanda Binion 2-2-8, Nina Gabrelcik 1-2-4. Totals: 12-57 7-11 38.
CAMPBELL (3-13, 1-10) — Nate-tay Jones-Logan 5-2-15, Sarah Such 1-0-3, Danielle Bell 4-0-9, Jayaira Grihm 4-4-13, Cassandra Colon 0-2-2. Totals: 14-25 8-17 42.
Niles148569—38
Campbell109685—42
3-point goals: Niles 7 (Thomas 3, McDermott 2, Binion 2), Campbell 6 (Jones-Logan 3, Such 1, Bell 1, Grihm 1). Rebounds: Niles 41, Campbell 36. Turnovers: Niles 8, Campbell 8. Assists: Niles 8, Campbell 7. Blocks: Niles 1, Campbell 3. Steals: Niles 1, Campbell 1.
EAST LIVERPOOL 61, POLAND 53
EAST LIVERPOOL (9-7, 5-5 MAC) — Hali Desarro 0-1-1, Ceirra Moxley 2-1-5, Courtney Harrison 8-5-27, Brittany Tomaselli 7-3-22, Katie Boley 1-4-6. Totals: 18 13-23 61.
POLAND (4-13, 3-8) — Michelle Benson 5-0-14, Julie Berend 1-0-2, Erin Eckman 2-2-7, Lauren Handwork 1-0-2, Missy Haug 3-4-12, Leanna Yeager 5-0-10, Lauren Tadla 2-2-6. Totals: 19 8-12 53.
East Liverpool13142014—61
Poland717821—53
3-point goals: East Liverpool 11 (Harrison 6, Tomaselli 5); Poland 7 (Benson 4, Haug 2, Eckman 1). JVs: Poland, 37-29.
HOWLAND 60, STRUTHERS 43
STRUTHERS (10-6, 5-6 MAC) — Ashley Galbraith 6-3-16, Halle Minchin 1-0-3, Dominique Martino 1-0-3. Dana Mathews 4-5-13, Helen Hird 1-0-2, Sally Phillips 1-0-2, Alana Smith 1-0-2, Marissa Hird 1-0-2. Totals: 16-59 8-9 43.
HOWLAND (15-3, 11-2) — Abby Nicholas 2-0-4, Allie Airhart 3-2-8, Megan Long 3-0-6, Alexa Williams 7-4-19, Kelly Barzak 5-5-15, Jessica Wilson 2-0-6, Kelley Drew 1-0-2. Totals: 23-49 11-18 60.
Struthers1011616—43
Howland1416219—60
3-point goals: Struthers 3 (Galbraith 1, Minchin 1, Martino 1); Howland 3 (Wilson 2, Williams 1). Rebounds: Howland 36 (Williams 10), Struthers 14 (Galbraith 5). Assists: 9 (Long 3). Blocks: Howland 15 (Williams 11). Steals: Howland 6 (Long 3). Turnovers: Struthers 15, Howland 15. JVs: Struthers 43, Howland 33.
WESTERN RESERVE 37, SOUTHERN 26
WESTERN RESERVE (6-13, 6-7 ITCL) — Amelia Shrader 1-0-2, Matti Shahaden 2-0-4, Sierra Hull 1-0-2, Jess Keeler 2-0-6, Claire Ferrando 3-0-6, Ellie Sanders 7-1-17, Presley Cummings 0-0-0. Totals: 17 1-5 37.
SOUTHERN (1-18, 0-13) — Love Hill 0-1-1, Bri Grim 1-0-2, Allison 0-2-2, Russel 1-0-3, Hannah Kelm 1-3-5, Emily Smith 2-3-7, Beardshall 1-4-6. Totals: 6 13-33 26.
Western Reserve012178—37
Southern24713—26
3-point goals: Western Reserve 2 (Sanders 2), Southern 1 (Russel 1).
SCHEDULE
(Varsity events at 7:30 p.m. unless noted)
TODAY
GIRLS BASKETBALL
Ursuline at Chaney
East at Mooney
Warren JFK at Warren Harding
Columbiana at East Palestine
United at Crestview
Lisbon at South Range
Mineral Ridge at Springfield
Lowellville at Jackson-Milton
Leetonia at Wellsville
McDonald at Sebring
Western Reserve at Southern
Brookfield at Champion
Girard at Newton Falls
Hubbard at Lakeview
Liberty at LaBrae
Badger at Southington
Maplewood at Bristol
Mathews at Lordstown
SWIMMING
Boardman vs. Poland at YSU, 5 p.m.
WRESTLING
Boardman at Jackson, 6 p.m.
Fitch at Canton GlenOak, 7 p.m.
Alliance at West Branch, 7:30 p.m.
FRIDAY
BOYS BASKETBALL
Warren JFK at Chaney
Warren Harding at Mooney
Youngstown Christian at Ledgemont
Boardman, Fitch at Federal League Tournament
Salem at Campbell
Canfield at Niles
Struthers at East Liverpool
Poland at Howland
Columbiana at East Palestine
United at Crestview
Lisbon at South Range
Mineral Ridge at Springfield
Lowellville at Jackson-Milton
Leetonia at Wellsville
McDonald at Sebring
Western Reserve at Southern
LaBrae at Brookfield
Girard at Champion
Newton Falls at Hubbard
Liberty at Lakeview
Southington at Badger
Bloomfield at Maplewood
Bristol at Pymatuning Valley
Lordstown at Mathews
West Branch at Alliance
WRESTLING
Eastern Ohio Wrestling League Tournament at Canfield, 5 p.m.
SATURDAY
BOYS BASKETBALL
East at Warren Harding
Jefferson Area at Warren JFK
Geneva at Fitch
East Palestine at Beaver Local
GIRLS BASKETBALL
Akron St. Vincent-St. Mary at Ursuline, 2:30 p.m.
Fitch vs. Mass. Perry at Alliance, Federal League Tournament, 1 p.m.
Boardman vs. Hoover at Alliance, Federal League tournament, 6 p.m.
Campbell at Salem, 2:30 p.m.
Canfield at Niles, 2:30 p.m.
East Liverpool at Struthers, 2:30 p.m.
Howland at Poland, 3:30 p.m.
West Branch at Marlington, 2:30 p.m.
Maplewood at Southington, 2:30 p.m.
Beaver Local at OVAC Tournament
Southeast at Rootstown
WRESTLING
Eastern Ohio Wrestling League Tournament at Canfield, 9 a.m.
Steubenville, Edison at East Liverpool, 10 a.m.
MONDAY, FEB. 3
GIRLS BASKETBALL
Chaney at Warren JFK
Fitch at East
St. Thomas at Mooney
Ashtabula Edgewood at Warren Harding
East Liverpool at Campbell
Mineral Ridge at Columbiana
Crestview at Springfield
Lisbon at East Palestine
United at South Range
Jackson-Milton at Southern
Leetonia at McDonald
Lowellville at Wellsville
Western Reserve at Sebring
LaBrae at Brookfield
Champion at Liberty
Lakeview at Girard
Newton Falls at Hubbard
Bristol at Badger
Southington at Lordstown
Pymatuning Valley at Mathews
Southeast at Norton
BOWLING
Lakeview vs. LaBrae at Freeway Lanes
Hubbard vs. Champion at Champion Lanes
Liberty vs. Brookfield at BellWick Bowl
Mooney vs. Warren JFK at Echo Lanes
Fitch vs. Chaney at Westside Lanes
Warren Harding vs. Ursuline at Wedgewood Lanes
Maplewood vs. Niles at McKinley Lanes
Canfield vs. Girard at Kay Lanes
Struthers vs. Campbell at BellWick Bowl
Mineral Ridge vs. McDonald at Kay Lanes
Youngstown Christian vs. Lowellville at Bowladrome
GYMNASTICS
Fitch, Wadsworth, Magnificat at Brecksville, 6 p.m.
TUESDAY, FEB. 4
BOYS BASKETBALL
Chaney at Beaver Local
Boardman at East
Ashtabula Lakeside at Mooney
Ursuline at Berkshire
Toledo Scott at Warren Harding
Youngstown Christian at Canton Heritage Christian
Niles at Campbell
Salem at Canfield
East Liverpool at Poland
Struthers at Howland
Mineral Ridge at Columbiana
Crestview at Springfield
Lisbon at East Palestine
United at South Range
Jackson-Milton at Southern
Leetonia at McDonald
Lowellville at Wellsville
Western Reserve at Sebring
Lakeview at Brookfield
Champion at Newton Falls
Hubbard at Girard
LaBrae at Liberty
Maplewood at Badger
Bloomfield at Southington
Bristol at Lordstown
Mathews at Pymatuning Valley
Mass. Jackson at West Branch
WRESTLING
Salem, St. Thomas Aquinas at South Range, 5 p.m.
WEDNESDAY, FEB. 5
GIRLS BASKETBALL
Canfield at East Liverpool
Madison at Howland
Struthers at Niles
Poland at Salem
United at Alliance
Canton GlenOak at West Branch
Akron Springfield at Southeast
BOWLING
Liberty vs. Champion at Champion Lanes
LaBrae vs. Girard at Kay Lanes
Lakeview vs. Mineral Ridge at McKinley Lanes
Brookfield vs. Hubbard at BellWick Bowl
Ursuline vs. Youngstown Christian at Camelot Lanes
Warren Harding vs. Mooney at Boardman Lanes
Chaney vs. Warren JFK at Echo Lanes
McDonald vs. Struthers at Holiday Bowl
Niles vs. Campbell at BellWick Bowl
Canfield vs. Maplewood at TBA
WRESTLING
Ursuline, St. Thomas Aquinas at South Range, 5 p.m.
Jackson-Milton at Pymatuning Valley, 6 p.m.
East Liverpool at St., Clairsville, 12:30 p.m.
Hubbard at Brookfield, 6 p.m.