EAST
EAST
Albany, N.Y. 24, Wagner 10
Albright 27, Lebanon Valley 20
American International 23, C.W. Post 14
Assumption 10, La Salle 7
Bentley 52, St. Anselm 6
Bloomsburg 35, East Stroudsburg 26
Bridgewater, Mass. 21, Worcester St. 13
Brown 31, Penn 17
Buffalo 26, Akron 10
California, Pa. 22, Slippery Rock 13
Carnegie-Mellon 18, Washington, Mo. 13
Coast Guard 38, Maine Maritime 34
Colby 20, Bates 13
Colgate 36, Lafayette 27
College of N.J. 30, Cortland St. 0
Connecticut 22, South Florida 15
Delaware 59, Navy 52
Edinboro 35, Kutztown 28
Fairmont St. 24, W. Va. Wesleyan 0
Fitchburg St. 49, Westfield St. 40
Fordham 33, Marist 0
Harvard 28, Dartmouth 21
Holy Cross 45, Bucknell 21
Indiana, Pa. 38, Clarion 31
Iona 28, Duquesne 23
Ithaca 48, Springfield 21
Johns Hopkins 42, Juniata 21
Lehigh 45, Georgetown, D.C. 0
Lycoming 26, FDU-Florham 14
Maine 20, Northeastern 14
Mass. Maritime 30, Framingham St. 13
Mass.-Dartmouth 40, Endicott 14
Middlebury 23, Trinity, Conn. 14
Millersville 16, Cheyney 0
Monmouth, N.J. 51, Cent. Connecticut St. 36
Montclair St. 28, Rowan 22
Muhlenberg 29, Dickinson 24
New Hampshire 49, Rhode Island 36
Ohio State 37, Penn State 17
Plymouth St. 27, MIT 0
RPI 21, WPI 14, 2OT
Rochester 38, Susquehanna 20
Salve Regina 41, W. New England 34
Shepherd 38, West Liberty 21
Shippensburg 56, Lock Haven 10
St. Francis, Pa. 35, Sacred Heart 30
Stony Brook 30, Bryant 0
Villanova 35, Hofstra 31
W. Virginia St. 26, Glenville St. 21
Washington & Jefferson 22, Waynesburg 21
Wesley 20, Salisbury 13
Wesleyan, Conn. 21, Bowdoin 14
West Chester 34, St. Joseph’s, Ind. 20
West Virginia 31, Rutgers 3
Westminster, Pa. 34, Frostburg St. 30
Wilkes 35, King’s, Pa. 0
William Paterson 30, Kean 27
Williams 34, Hamilton 9
Yale 28, Columbia 7
SOUTH
Alabama A&M 13, Alabama St. 9
Albany St., Ga. 49, Morehouse 35
Appalachian St. 34, Furman 27
Apprentice 45, S. Virginia 14
Auburn 17, Mississippi 3
Bethune-Cookman 24, N. Carolina A&T 20
Carson-Newman 52, Brevard 13
Catholic 31, Emory & Henry 21
Centre 27, Rhodes 0
Clark Atlanta 17, Benedict 14
Clemson 30, Maryland 17
Colorado College 38, Birmingham-Southern 28
Cumberland, Tenn. 41, Campbellsville 7
Delaware St. 17, S. Carolina St. 16
Delta St. 41, West Georgia 9
E. Illinois 38, Tennessee St. 35
E. Kentucky 46, Murray St. 35
East Carolina 41, UAB 6
Edward Waters 24, Savannah St. 7
Elon 38, Chattanooga 28
Fayetteville St. 31, Johnson C. Smith 21
Ferrum 21, Greensboro 7
Gardner-Webb 29, Charleston Southern 25
Georgia 42, Florida 30
Georgia Southern 21, The Citadel 17
Grambling St. 57, Texas Southern 9
Howard 17, Norfolk St. 10
Huntingdon 43, LaGrange 0
Jackson St. 17, Ark.-Pine Bluff 6
Liberty 48, Presbyterian 14
Louisiana-Monroe 33, Florida Atlantic 30, OT
Louisville 24, Pittsburgh 17
Mars Hill 39, Lenoir-Rhyne 13
Marshall 34, Rice 21
Massachusetts 48, William & Mary 34
Memphis 28, Tulane 27
Mississippi St. 31, Kentucky 14
Morgan St. 14, Florida A&M 12
N.C. State 29, Virginia 24
NC Pembroke 43, Faulkner 22
North Greenville 48, Concordia-Selma 18
Pittsburg St. 35, Fort Hays St. 0
Randolph-Macon 34, Guilford 16
Richmond 17, James Madison 16
Samford 59, Tennessee Tech 52
Shenandoah 42, Averett 22
St. Augustine’s 27, Livingstone 8
St. Paul’s 14, Elizabeth City St. 7
Tenn.-Martin 55, SE Missouri 20
Texas St. 20, Northwestern St. 17
Trinity, Texas 28, Millsaps 24
Tuskegee 49, Kentucky St. 10
Valdosta St. 27, North Alabama 24
Vanderbilt 24, Miami (Ohio) 13
Wake Forest 37, North Carolina 10
Washington & Lee 17, Bridgewater, Va. 14
Webber 31, Chowan 17
Winston-Salem 20, Hampton 19
MIDWEST
Adrian 54, Wis. Lutheran 7
Ashland 34, Findlay 10
Augsburg 44, Gustavus 38
Aurora 30, Eureka 3
Baldwin-Wallace 21, Ohio Northern 18
Bemidji St. 28, SW Minnesota St. 14
Benedictine, Ill. 42, Mac Murray 0
Bethel, Minn. 28, Hamline 13
Black Hills St. 30, Mayville St. 10
Carthage 38, Millikin 28
Case Reserve 35, Chicago 3
Cent. Methodist 28, Culver-Stockton 27
Cent. Michigan 41, Kent St. 32
Cent. Missouri 56, SW Baptist 14
Cent. Washington 27, Augustana, S.D. 16
Central 40, Cornell, Iowa 14
Concordia, Moor. 54, Carleton 21
Davidson 44, Butler 32
Dayton 35, San Diego 16
DePauw 35, Austin 6
Denison 51, Kenyon 41
Drake 42, Jacksonville 14
E. Michigan 19, W. Michigan 2
Earlham 31, Hiram 14
Franklin 52, Manchester 33
Friends 41, McPherson 14
Greenville 44, Concordia, Wis. 14
Hanover 24, Bluffton 21
Hillsdale 31, Tiffin 14
Hope 45, Tri-State 35
Illinois 28, Ball St. 17
Iowa 34, Michigan St. 27, OT
Jamestown 34, Dickinson St. 14
Kansas St. 51, Baylor 13
Lakeland 56, Concordia, Ill. 7
Lawrence 27, Carroll, Wis. 14
Lindenwood 34, Evangel 10
Marian 24, Taylor 14
Marietta 31, Heidelberg 23
Mary 19, Upper Iowa 14
McKendree 42, St. Francis, Ill. 7
Michigan 34, Minnesota 10
Michigan Tech 56, Gannon 7
Minot St. 33, Dakota St. 14
Missouri 42, Iowa St. 28
Missouri St. 63, Indiana St. 7
Missouri Western 30, Missouri Southern 14
Morehead St. 16, Valparaiso 14
Mount St. Joseph 10, Defiance 0
Mount Union 37, Capital 0
N. Dakota St. 52, S. Utah 17
N. Iowa 14, Youngstown St. 13
Nebraska-Omaha 13, St. Cloud St. 3
North Central 31, Augustana, Ill. 15
North Dakota 31, Minn. Duluth 14
Northern St., S.D. 21, Minn. St., Moorhead 20
Northwood, Mich. 45, Wayne, Mich. 25
Ohio 38, Bowling Green 27
Ohio Dominican 56, Walsh 20
Ohio Wesleyan 17, Allegheny 10
Otterbein 29, Muskingum 0
Purdue 35, Northwestern 17
Ripon 47, Grinnell 21
Sioux Falls 48, Concordia, Neb. 3
South Dakota 34, Minn. St., Mankato 23
St. Francis, Ind. 42, Urbana 16
St. John’s, Minn. 51, St. Thomas, Minn. 34
St. Mary, Kan. 20, Bethany, Kan. 7
St. Xavier 36, Malone 20
Sterling 37, Kansas Wesleyan 15
Valley City St. 34, S. Dakota Tech 3
W. Illinois 27, Illinois St. 14
Wabash 21, Wooster 10
Wheaton, Ill. 48, Elmhurst 7
Wilmington, Ohio 42, John Carroll 35, OT
Winona St. 37, Minn.-Crookston 0
Wis.-River Falls 42, Wis.-Platteville 36, OT
Wis.-Stout 31, Wis.-LaCrosse 28
Wis.-Whitewater 41, Mary Hardin-Baylor 14
Wisconsin 33, Indiana 3
Wittenberg 38, Oberlin 14
SOUTHWEST
Abilene Christian 70, Tarleton St. 63
Arkansas 58, Fla. International 10
Colorado 31, Texas Tech 26
Hardin-Simmons 46, Sul Ross St. 36
Henderson St. 22, Harding 19
Langston 14, S. Nazarene 9
Louisiana College 43, Howard Payne 36
Midwestern St. 41, SE Oklahoma 19
Mississippi College 45, E. Texas Baptist 21
NW Oklahoma 59, Bacone 7
Prairie View 26, MVSU 21
S. Arkansas 56, Arkansas Tech 49
Sam Houston St. 45, Stephen F.Austin 17
Texas 28, Nebraska 25
Texas A&M Commerce 43, East Central 21
Texas Lutheran 20, McMurry 9
Tulsa 29, SMU 23
FAR WEST
Arizona 48, Washington 41
BYU at San Diego St., ppd.
Cal Poly 48, Idaho St. 28
Carroll 10, Montana St.-Northern 3
E. Washington 38, Sacramento St. 30
Louisiana Tech 31, Utah St. 21
Montana 21, N. Arizona 16
Montana Tech 28, Montana-Western 21
N. Colorado 16, Montana St. 13
Nevada 37, Idaho 21
Oregon 24, Southern Cal 17
Oregon St. 23, Stanford 6
S. Dakota St. 28, UC Davis 21
Utah 27, Colorado St. 3
Weber St. 73, Portland St. 68
Wyoming 29, UNLV 24
WEST VIRGINIA 31, RUTGERS 3
West Virginia71077—31
Rutgers0300—3
First Quarter
WVU—Slaton 38 run (McAfee kick), 4:33.
Second Quarter
WVU—White 1 run (McAfee kick), 9:00.
Rut—FG Ito 39, 4:39.
WVU—FG McAfee 42, :00.
Third Quarter
WVU—Slaton 1 run (McAfee kick), 3:59.
Fourth Quarter
WVU—Slaton 6 run (McAfee kick), 8:12.
A—43,620.
WVURut
First downs1520
Rushes-yards47-25440-183
Passing144131
Comp-Att-Int10-16-015-31-2
Return Yards7816
Punts-Avg.5-40.04-32.3
Fumbles-Lost1-02-2
Penalties-Yards8-704-30
Time of Possession31:1728:43
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING—West Virginia, White 22-156, Slaton 16-73, Devine 6-40, Reynaud 1-6, Schmitt 1-2, Team 1-(minus 23). Rutgers, Rice 30-142, Lovelace 7-37, Teel 1-2, Robinson 2-2.
PASSING—West Virginia, White 10-16-0-144. Rutgers, Teel 14-30-2-128, Lovelace 1-1-0-3.
RECEIVING—West Virginia, Jalloh 4-44, Schmitt 2-32, Reynaud 2-11, Slaton 1-51, Sanders 1-6. Rutgers, Underwood 7-59, Britt 2-33, Brown 2-20, Brock 2-10, Rice 1-6, Campbell 1-3.
LOUISVILLE 24, PITTSBURGH 17
Pittsburgh07010—17
Louisville7737—24
First Quarter
Lou—Douglas 6 pass from Brohm (Carmody kick), 3:30.
Second Quarter
Lou—Allen 1 pass from Brohm (Carmody kick), 11:51.
Pitt—McCoy 27 pass from Strong (Lee kick), 2:30.
Third Quarter
Lou—FG Carmody 19, 9:50.
Fourth Quarter
Pitt—FG Lee 35, 10:41.
Pitt—McCoy 7 run (Lee kick), 4:27.
Lou—Bolen 1 run (Carmody kick), 1:54.
A—34,792.
PittLou
First downs1523
Rushes-yards35-10739-120
Passing163236
Comp-Att-Int11-21-021-30-1
Return Yards3415
Punts-Avg.8-40.05-41.8
Fumbles-Lost1-11-0
Penalties-Yards6-498-61
Time of Possession26:0633:54
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING—Pittsburgh, McCoy 26-120, Porter 1-9, Collins 2-8, Stephens-Howling 3-2, Bostick 3-(minus 32). Louisville, Bolen 11-52, Allen 8-33, Stripling 5-28, Powell 4-25, Spencer 3-8, Team 2-(minus 3), Brohm 6-(minus 23).
PASSING—Pittsburgh, Bostick 10-20-0-136, Strong 1-1-0-27. Louisville, Brohm 21-30-1-236.
RECEIVING—Pittsburgh, McCoy 3-60, M.Williams 3-50, Porter 3-31, Turner 1-19, Strong 1-3. Louisville, Douglas 6-63, Mar.Urrutia 4-37, Barnidge 2-40, Long 2-22, Spencer 2-11, Kuhn 1-27, Stripling 1-13, Bolen 1-12, Powell 1-10, Allen 1-1.
CENT. MICHIGAN 41, KENT ST. 32
Cent. Michigan211073—41
Kent St.136130—32
First Quarter
CMU—Hoskins 7 run (Aguila kick), 12:20.
Kent—FG Reed 47, 9:14.
CMU—A.Brown 31 pass from LeFevour (Aguila kick), 7:50.
Kent—FG Reed 52, 5:58.
CMU—Anderson 33 pass from LeFevour (Aguila kick), 2:43.
Kent—Flowers 22 pass from Morgan (Reed kick), 1:16.
Second Quarter
CMU—Bockheim 23 pass from LeFevour (Aguila kick), 14:54.
Kent—Garner 23 pass from Morgan (kick blocked), 12:34.
CMU—FG Aguila 25, 8:55.
Third Quarter
CMU—Hoskins 4 run (Aguila kick), 12:20.
Kent—Bayes 33 pass from Morgan (Reed kick), 10:58.
Kent—Jarvis 14 run (kick failed), 3:23.
Fourth Quarter
CMU—FG Aguila 26, 9:13.
A—6,439.
CMUKent
First downs3223
Rushes-yards51-22140-136
Passing359247
Comp-Att-Int33-43-118-28-0
Return Yards05
Punts-Avg.1-45.03-46.3
Fumbles-Lost1-01-0
Penalties-Yards2-362-10
Time of Possession32:4527:15
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING—Cent. Michigan, Hoskins 24-151, LeFevour 12-75, Volny 8-29, Sneed 3-3, A.Brown 1-(minus 10), Team 3-(minus 27). Kent St., Jarvis 19-156, Flowers 7-44, Vanderink 1-(minus 7), Team 1-(minus 23), Morgan 12-(minus 34).
PASSING—Cent. Michigan, LeFevour 33-43-1-359. Kent St., Morgan 18-28-0-247.
RECEIVING—Cent. Michigan, Anderson 10-142, A.Brown 8-86, Gardner 4-29, Volny 3-27, Bockheim 2-29, Watt 2-23, Hoskins 2-10, Brooks 1-7, Brunner 1-6. Kent St., Garner 7-89, Bayes 2-47, Tukes 2-34, Flowers 2-29, Vanderink 2-16, Bobb 1-14, Sitko 1-11, Simpson 1-7.
BUFFALO 26, AKRON 10
Akron7300—10
Buffalo130310—26
First Quarter
Akr—Allen 1 run (Iveljic kick), 9:32.
Buff—E.Jackson 11 pass from Willy (kick blocked), 6:27.
Buff—Roosevelt 9 pass from Willy (Principe kick), 1:50.
Second Quarter
Akr—FG Iveljic 26, :00.
Third Quarter
Buff—FG Principe 32, 5:06.
Fourth Quarter
Buff—Scharon 3 pass from Willy (Principe kick), 13:54.
Buff—FG Principe 35, 3:12.
A—10,142.
AkrBuff
First downs2118
Rushes-yards39-14251-155
Passing185125
Comp-Att-Int19-39-211-14-0
Return Yards035
Punts-Avg.4-39.06-36.8
Fumbles-Lost3-12-0
Penalties-Yards3-134-24
Time of Possession27:4032:20
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING—Akron, Bry.Williams 21-87, Allen 12-41, Jacquemain 5-8, Arthur 1-6. Buffalo, Starks 24-91, Roosevelt 2-39, Henry 16-35, Willy 9-(minus 10).
PASSING—Akron, Jacquemain 19-37-2-185, Team 0-2-0-0. Buffalo, Willy 11-14-0-125.
RECEIVING—Akron, Bry.Williams 5-49, Owen 5-43, Arthur 3-39, Allen 2-34, Poindexter 2-17, K.Kasparek 1-2, Bra.Williams 1-1. Buffalo, Rack 3-48, Roosevelt 3-34, Scharon 2-19, E.Jackson 2-16, Connacher 1-8.
OREGON 24, SOUTHERN CAL 17
Southern Cal0377—17
Oregon7377—24
First Quarter
Ore—Dixon 2 run (Evensen kick), 2:50.
Second Quarter
USC—FG Buehler 30, 10:27.
Ore—FG Evensen 41, :15.
Third Quarter
USC—Turner 9 pass from Sanchez (Buehler kick), 10:53.
Ore—Stewart 16 run (Evensen kick), 5:25.
Fourth Quarter
Ore—Stewart 1 run (Evensen kick), 11:39.
USC—Ausberry 14 pass from Sanchez (Buehler kick), 4:44.
A—59,277.
USCOre
First downs1822
Rushes-yards33-10147-182
Passing277157
Comp-Att-Int26-42-216-25-0
Return Yards081
Punts-Avg.5-36.45-36.4
Fumbles-Lost1-12-2
Penalties-Yards6-801-5
Time of Possession30:5929:01
INDIVIDUAL STATISTICS
RUSHING—Southern Cal, C.Washington 11-42, McKnight 10-34, Havili 4-10, S.Johnson 3-9, Sanchez 5-6. Oregon, Stewart 25-103, Dixon 17-76, Schwartz 1-3, Crenshaw 1-2, Pflugrad 1-2, Team 2-(minus 4).
PASSING—Southern Cal, Sanchez 26-41-2-277, Team 0-1-0-0. Oregon, Dixon 16-25-0-157.
RECEIVING—Southern Cal, Hazelton 8-88, Turner 7-107, McKnight 4-30, Havili 3-10, Ausberry 1-14, Davis 1-11, S.Johnson 1-9, Walker 1-8. Oregon, Dickson 5-69, Pflugrad 2-28, Stewart 2-21, Strong 2-17, Crenshaw 2-5, Scott 2-4, Williams 1-13.
CALIFORNIA, PA. 22, SLIPPERY ROCK 13
California, Pa.12307—22
Slippery Rock0706—13
First Quarter
Cal—Lombardy 2 run (kick failed), 11:09
Cal—Lombardy 1 run (pass failed), 4:32.
Second Quarter
Sli—Manfull 8 run (Bahr kick), 12:30
Cal—FG Lorenz 21, 5:36.
Fourth Quarter
Sli—Favers 31 pass from Crookshank (pass failed), 6:29
Cal—Forse 39 pass from Ruggiero (Lorenz kick), 3:00
A—8,250.
EARLHAM 31, HIRAM 14
Earlham714010—31
Hiram0077—14
EARLHAM — Manny Myers 7 run (Alexander Cogbill kick
EARLHAM — Myers 1 run (Cogbill kick)
EARLHAM — Bryant Foreman 31 pass from Randy Kerns (Cogbill kick)
HIRAM — Luke Lewis 1 run (Derek Rieg kick)
EARLHAM — Cogbill 19 FG
EARLHAM — Terrel Brown 1 run (Hillary Carter kick)
HIRAM — Kyle Milano 70 pass from Tyler Bradley (Pat Majernick kick)
ST. XAVIER 36, MALONE 20
Malone7607—20
Saint Xavier109143—36
MALONE — Josh Settlemire 55 pass from Orsagh (Mike Skvor kick)
ST. XAVIER — Shane Longest 43 FG
ST. XAVIER — Jim Doherty 57 pass from Billy Yeo (Longrst kick)
MALONE — Bernard Payton 2 run (kicked failed)
ST. XAVIER — Longest 32 FG
ST. XAVIER — Longest 27 FG
ST. XAVIER — Longest 45 FG
ST. XAVIER — Rodriguez 2 run (Longest kick)
ST. XAVIER — Jim Doherty 99 pass from Yeo (Longest kick)
MALONE — Mike Clapham 24 pass from Orsagh (Skvor kick)
ST. XAVIER — Longest 32 FG
WESTMINSTER 34, FROSTBURG 30
Frostburg St.71337—30
Westminster, Pa.141370—34
First Quarter
Wes—McKolosky 4 run (Romeo kick), 10:25
Fro—McCormick 11 pass from Dixon (Menhorn kick), 5:50
Wes—McKolosky 15 pass from Franz (Romeo kick), 0:55.
Second Quarter
Fro—Potter 19 pass from Dixon (Menhorn kick), 9:43
Wes—Ziegler 36 pass from Franz (Romeo kick), 7:55
Fro—Dixon 1 run (kick failed), 3:11
Wes—Shaffer 1 run (kick failed), 0:25.
Third Quarter
Fro—FG Menhorn 32, 6:36
Wes—Ziegler 28 pass from Franz (Romeo kick), 3:32.
Fourth Quarter
Fro—Saunders 52 interception return (Menhorn kick), 14:10
A—825.
WASH. & JEFF. 22, WAYNESBURG 21
Wash. & Jeff.7096—22
Waynesburg01470—21
First Quarter
W&J—Jones 2 run (Grabner kick), 5:10.
Second Quarter
Way—Heller 89 run (McBride kick), 14:47
Way—Heller 1 run (McBride kick), 4:05.
Third Quarter
W&J—Ravida 5 pass from Swallow (Grabner kick), 10:34
Way—Hodanich 14 pass from Kyper (McBride kick), 8:09
W&J—Safety, Bloomhuff tackled Kyper in end zone, 6:08.
Fourth Quarter
W&J—Swallow 1 run (pass failed), 7:29
A—4,050.