FRIDAY’S SCORES AREA
FRIDAY’S SCORES
AREA
Mooney 28, Columbus Watterson 0
Ursuline 33 , St. Vincent-St. Mary 30, OT
Boardman 25, Fitch 0
Youngstown Christian 38, Ledgemont 31
Erie Cathedral Prep 41, Warren Harding 7
Struthers 12, Campbell 7
Canfield 28, Poland 10
Salem 27, East Liverpool 7
Howland 10, Niles 7
Crestview 33, Columbiana 29
East Palestine 22, United 7
Mineral Ridge 62, Lisbon 0
South Range 34, Springfield 7
Lowellville 29, Jackson-Milton 12
Leetonia 33, Sebring 8
Wellsville 14, McDonald 12
Western Reserve 37, Southern 35
Hubbard 48, Brookfield 27
Champion 28, Liberty 27
Girard 52, Newton Falls 20
Lakeview 48, LaBrae 7
West Branch 28, Marlington 21
Warren JFK 20, University School 14
Mathews 47, Pymatuning Valley 19
Beaver Local 28, Weir 6
Southeast 41, Crestwood 10
WESTERN PENNSYLVANIA
New Castle 49, Elizabeth Forward 21
Mars 42, Mohawk 6
Union 34, Neshannock 13
Linesville 41, West Middlesex 0
Brookville 40 , Sharpsville 7
Farrell 32, Conneaut Lake 14
Wilmington 41, Northwestern 0
Grove City 35, Greenville 6
Sharon 55, Reynolds 6
Fort LeBouef 21, Hickory 6
OHIO
Akr. Buchtel 16, Akr. East 12
Akr. Garfield 27, Akr. North 0
Akr. Hoban 23, Cle. VASJ 6
Amanda-Clearcreek 28, Lancaster Fairfield Union 7
Anna 47, Minster 0
Ansonia 41, W. Alexandria Twin Valley S. 21
Antwerp 47, Hicksville 7
Apple Creek Waynedale 36, Doylestown Chippewa 7
Arcadia 14, Cory-Rawson 10
Archbold 35, Liberty Center 13
Arlington 15, Dola Hardin Northern 0
Ashland 33, Lexington 28
Ashland Crestview 36, Plymouth 0
Ashland Mapleton 33, Collins Western Reserve 26
Ashville Teays Valley 20, Cols. Hamilton Twp. 7
Attica Seneca E. 27, N. Baltimore 12
Aurora 56, Wickliffe 12
Avon 20, Bay Village Bay 0
Avon Lake 42, Amherst Steele 3
Baltimore Liberty Union 28, Cols. World Harvest 7
Bascom Hopewell-Loudon 42, Sycamore Mohawk 15
Batavia 35, Williamsburg 19
Batavia Amelia 14, Morrow Little Miami 7
Beallsville 35, Beverly Ft. Frye 0
Beavercreek 21, Xenia 20
Bellbrook 18, Milton-Union 14
Bellefontaine 34, Riverside Stebbins 3
Bellville Clear Fork 14, Millersburg W. Holmes 12
Belmont Union Local 35, Barnesville 21
Blanchester 20, New Richmond 15
Bloomdale Elmwood 56, Millbury Lake 0
Bowling Green 35, Whitehouse Anthony Wayne 31
Bradford 41, New Paris National Trail 20
Bridgeport 38, Cameron, W.Va. 6
Brooke, W.Va. 23, Rayland Buckeye 6
Brunswick 28, Medina 10
Bryan 42, Metamora Evergreen 12
Bucyrus 56, Lucas 7
Bucyrus Wynford 62, N. Robinson Col. Crawford 7
Burton Berkshire 14, Middlefield Cardinal 10
Cambridge 35, Byesville Meadowbrook 7
Can. Cent. Cath. 48, Louisville Aquinas 21
Can. GlenOak 27, Massillon Perry 10
Can. South 31, Carrollton 20
Canal Fulton Northwest 34, Alliance 13
Canal Winchester 17, Circleville Logan Elm 0
Casstown Miami E. 35, Arcanum 0
Centerville 49, Kettering Fairmont 14
Chagrin Falls Kenston 48, Orange 13
Chardon 31, Willoughby S. 21
Cin. Anderson 40, Harrison 24
Cin. Colerain 35, Cin. Oak Hills 7
Cin. Deer Park 28, Cin. Mariemont 3
Cin. Elder 49, Cin. Western Hills 0
Cin. Finneytown 18, Reading 14
Cin. Hills Christian Academy 28, Cin. Country Day 21
Cin. Indian Hill 39, Cin. Wyoming 13
Cin. Madeira 42, N. Bend Taylor 6
Cin. Princeton 29, Middletown 28
Cin. St. Xavier 28, Cin. Moeller 14
Cin. Sycamore 21, Mason 7
Cin. Taft 12, Cin. Hughes 7
Cin. Turpin 41, Wilmington 2
Cin. Winton Woods 42, Cin. Glen Este 0
Cin. Withrow 46, Cin. Aiken 14
Cincinnati Christian 27, Cin. Summit Country Day 13
Circleville 21, Bloom-Carroll 7
Clarksville Clinton-Massie 14, Plain City Jonathan Alder 9
Clayton Northmont 17, Piqua 7
Cle. East 18, Cle. John Adams 14
Cle. Glenville 53, Cle. S. 0
Cle. Rhodes 46, Cle. Lincoln W. 0
Cle. St. Ignatius 19, Lakewood St. Edward 14
Clyde 28, Oak Harbor 7
Coal Grove Dawson-Bryant 32, Cheshire River Valley 31, 2OT
Cols. Beechcroft 19, Cols. Northland 7
Cols. Briggs 14, Cols. West 12
Cols. Brookhaven 65, Cols. Mifflin 0
Cols. DeSales 35, Cle. Benedictine 14
Cols. Eastmoor 42, Cols. Africentric 0
Cols. Grandview Hts. 47, Lancaster Fisher Cath. 20
Cols. Linden McKinley 39, Cols. East 30
Cols. Marion-Franklin 47, Cols. South Urban Academy 6
Cols. Ready 24, Cols. Hartley 7
Cols. Upper Arlington 28, Reynoldsburg 0
Cols. Walnut Ridge 36, Cols. Independence 7
Cols. Whetstone 59, Cols. Centennial 7
Columbus Grove 38, Bluffton 7
Convoy Crestview 40, Paulding 14
Coshocton 21, Warsaw River View 7
Cov. Catholic, Ky. 38, Cols. St. Charles 13
Covington 28, Tipp City Bethel 20
Crestline 28, New Washington Buckeye Cent. 7
Creston Norwayne 33, Dalton 21
Cuyahoga Falls 20, Stow-Munroe Falls 10
Cuyahoga Falls CVCA 7, Akr. Manchester 3
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 63, Akr. Firestone 27
Cuyahoga Hts. 35, Independence 0
Day. Carroll 39, Cin. McNicholas 13
Day. Dunbar 48, Day. Meadowdale 6
Day. Oakwood 31, Franklin 7
Defiance 63, Celina 33
Defiance Ayersville 41, Holgate 14
Defiance Tinora 38, Sherwood Fairview 20
DeGraff Riverside 42, Lima Perry 28
Delaware Buckeye Valley 42, Mt. Gilead 0
Delaware Hayes 34, Grove City Cent. Crossing 13
Delta 50, Montpelier 21
Dover 31, New Philadelphia 21
Dublin Coffman 63, Westerville N. 0
Dublin Jerome 27, Westerville S. 14
Dublin Scioto 31, Pataskala Watkins Memorial 0
Eastlake N. 23, Ashtabula Lakeside 21
Eaton 50, Camden Preble Shawnee 21
Elmore Woodmore 48, Gibsonburg 21
Elyria Cath. 50, Cle. Cent. Cath. 28
Euclid 36, E. Cle. Shaw 12
Findlay Liberty-Benton 46, Pandora-Gilboa 21
Fostoria 32, Upper Sandusky 15
Fredericktown 59, Loudonville 20
Fremont Ross 24, Sandusky 8
Ft. Loramie 53, Can. Timken 15
Gahanna Lincoln 35, Newark 14
Galion Northmor 18, Marion Elgin 12
Gallipolis Gallia 14, Athens 6
Garfield Hts. Trinity 21, Bedford Chanel 13
Garrettsville Garfield 31, Windham 16
Genoa Area 62, Tontogany Otsego 0
Germantown Valley View 38, Brookville 13
Glouster Trimble 32, Corning Miller 0
Goshen 56, W. Carrollton 7
Grafton Midview 21, N. Ridgeville 14
Granville 56, Hebron Lakewood 14
Greenwich S. Cent. 32, New London 22
Grove City Christian 47, Franklin Middletown Christian 0
Groveport-Madison 34, Hilliard Darby 17
Hamilton Badin 35, Middletown Fenwick 7
Hamilton New Miami 20, Day. Christian 0
Hamilton Ross 33, Cin. NW 21
Hannibal River 44, New Matamoras Frontier 6
Heath 30, Cols. Bexley 14
Hilliard Davidson 28, Grove City 9
Hillsboro 14, Greenfield McClain 13, OT
Huber Hts. Wayne 21, Troy 7
Hudson 21, Mayfield 11
Huron 31, Castalia Margaretta 7
Jackson 42, Marietta 14
Jefferson Area 9, Conneaut 0
Johnstown-Monroe 28, Johnstown Northridge 0
Kent Roosevelt 16, Norton 13
Kenton 20, Van Wert 0
Kettering Alter 41, Day. Chaminade-Julienne 27
Kings Mills Kings 45, Cin. Walnut Hills 0
Kirtland 39, Orwell Grand Valley 0
LaGrange Keystone 21, Sullivan Black River 12
Lakewood 27, Elyria 0
Lancaster 49, Galloway Westland 0
Lebanon 34, Miamisburg 20
Lees Creek E. Clinton 34, Batavia Clermont NE 6
Lemon-Monroe 63, Day. Northridge 14
Lewis Center Olentangy 29, Worthington Kilbourne 23
Lewistown Indian Lake 46, Spring. NW 15
Lima Bath 3, Wapakoneta 0
Lockland 17, Cin. N. College Hill 14
Lodi Cloverleaf 21, Green 7
Logan 53, Ironton 14
London Madison Plains 21, London 13
Louisville 40, Minerva 0
Macedonia Nordonia 34, Garfield Hts. 0
Malvern 53, Magnolia Sandy Valley 7
Mansfield Sr. 38, Mansfield Madison 8
Maria Stein Marion Local 40, New Bremen 0
Marion Harding 20, Lima Sr. 14
Marion Pleasant 56, Caledonia River Valley 0
Marysville 35, Westerville Cent. 28
Massillon Tuslaw 14, Navarre Fairless 6
McArthur Vinton County 54, Wellston 20
McComb 44, Leipsic 41
Medina Buckeye 42, Sheffield Brookside 0
Medina Highland 31, Barberton 9
Mentor 66, Cle. Hts. 35
Middleburg Hts. Midpark 34, Berea 30
Milford 27, Loveland 13
Milford Center Fairbanks 35, Waynesfield-Goshen 32
Minford 41, Lucasville Valley 0
Mogadore 41, E. Can. 12
Mogadore Field 16, Akr. Coventry 13
Mt. Orab Western Brown 47, Bethel-Tate 8
N. Can. Hoover 31, Massillon Jackson 0
N. Lewisburg Triad 42, Cedarville 13
N. Royalton 28, Parma Normandy 13
Napoleon 26, Findlay 21
Nelsonville-York 26, Albany Alexander 13
New Albany 24, Sunbury Big Walnut 17
New Carlisle Tecumseh 27, Spring. Kenton Ridge 14
New Lexington 21, Thornville Sheridan 14
Newark Licking Valley 49, Gahanna Cols. Academy 21
Newbury 28, Fairport Harbor Harding 12
Northwood 56, Oregon Stritch 18
Norwalk 34, Willard 0
Oak Hill 53, Franklin Furnac Green 13
Old Washington Buckeye Trail 28, Woodsfield Monroe Cent. 7
Olmsted Falls 21, N. Olmsted 0
Ontario 26, Mt. Blanchard Riverdale 6
Orrville 14, Wooster 0
Ottawa-Glandorf 28, Lima Shawnee 7
Oxford Talawanda 34, Norwood 14
Painesville Harvey 42, Ashtabula Edgewood 7
Painesville Riverside 21, Madison 20
Parma 28, Parma Hts. Valley Forge 27
Pemberville Eastwood 43, Kansas Lakota 14
Perry 17, Chagrin Falls 7
Perrysburg 38, Holland Springfield 24
Philo 27, Crooksville 14
Pickerington Cent. 42, Mt. Vernon 8
Piketon 25, Chillicothe Huntington 7
Pomeroy Meigs 42, Belpre 12
Portsmouth 52, Vincent Warren 16
Portsmouth Sciotoville 12, Portsmouth Notre Dame 0
Powell Olentangy Liberty 34, Cols. Franklin Hts. 7
Proctorville Fairland 62, Chesapeake 48
Ravenna 48, Akr. Springfield 6
Richmond Hts. 21, Gates Mills Hawken 14
Richwood N. Union 24, Cardington-Lincoln 0
Ridgeway Ridgemont 20, Marion Cath. 18
Rockford Parkway 40, Versailles 12
Rocky River 49, Fairview 18
Rocky River Lutheran W. 44, Brooklyn 30
Rossford 35, Sylvania Northview 19
Sandusky Perkins 38, Port Clinton 23
Sarahsville Shenandoah 30, Caldwell 16
Shadyside 55, Bellaire St. John 0
Shelby 35, Galion 15
Sidney Lehman 21, Lafayette Allen E. 7
Smithville 59, Rittman 0
Solon 24, Strongsville 14
Sparta Highland 48, Morral Ridgedale 0
Spencerville 17, Delphos Jefferson 14
Spring. Cath. Cent. 47, Jamestown Greeneview 0
Spring. Greenon 14, St. Paris Graham 0
Spring. NE 21, S. Charleston SE 14
Springboro 52, Fairborn 14
St. Bernard Roger Bacon 27, Cin. Purcell Marian 6
St. Clairsville 26, Cadiz Harrison Cent. 6
St. Henry 34, Ft. Recovery 6
St. Marys Memorial 70, Elida 7
Steubenville 19, Cardinal O’Hara, Pa. 14
Sugar Grove Berne Union 40, Millersport 7
Sugarcreek Garaway 41, Strasburg-Franklin 6
Swanton 37, Lakeside Danbury 0
Sylvania Southview 60, Maumee 11
Thomas Worthington 14, Pickerington N. 10
Tiffin Columbian 39, Bellevue 12
Tipp City Tippecanoe 42, Spring. Shawnee 8
Tol. Cent. Cath. 27, Tol. Waite 6
Tol. Christian 23, Tol. Ottawa Hills 3
Tol. Rogers 47, Tol. Bowsher 28
Tol. St. John’s 37, Tol. St. Francis 7
Tol. Whitmer 49, Tol. Woodward 14
Toronto 35, Zanesville Rosecrans 14
Trenton Edgewood 33, Cin. Mt. Healthy 6
Trotwood-Madison 50, Vandalia Butler 12
Twinsburg 42, Lyndhurst Brush 13
Union City Mississinawa Valley 34, Lewisburg Tri-County N. 18
Uniontown Lake 42, Dresden Tri-Valley 0
Urbana 34, Bellefontaine Benjamin Logan 12
Utica 26, Centerburg 10
Van Buren 32, Vanlue 13
Vermilion 21, Oberlin Firelands 0
W. Chester Lakota W. 28, Liberty Twp. Lakota E. 14
W. Jefferson 28, Pataskala Licking Hts. 14
W. Lafayette Ridgewood 41, Newcomerstown 7
W. Liberty-Salem 19, Mechanicsburg 10
W. Salem NW 28, Jeromesville Hillsdale 6
W. Unity Hilltop 43, Edon 14
Wadsworth 31, Tallmadge 16
Warrensville Hts. 49, Bedford 14
Washington C.H. Miami Trace 42, Washington C.H. 40
Waterford 33, Stewart Federal Hocking 6
Wauseon 35, Hamler Patrick Henry 28
Waverly 47, McDermott Scioto NW 15
Waynesville 29, Middletown Madison 24
Wellington 62, Oberlin 6
Westlake 14, Brecksville-Broadview Hts. 12
Wheelersburg 34, Portsmouth W. 7
Williamsport Westfall 55, Chillicothe Unioto 15
Willow Wood Symmes Valley 11, Crown City S. Gallia 8
Wintersville Indian Creek 30, Richmond Edison 0
Yellow Springs 33, McGuffey Upper Scioto Valley 13
Zanesville 28, Chillicothe 9
Zanesville Maysville 20, Zanesville W. Muskingum 7
Zoarville Tuscarawas Valley 23, Wooster Triway 6
OTHER WESTERN PENNSYLVANIA
Aliquippa 36, Center 26
Altoona 35, Carlisle 0
Apollo-Ridge 54, Leechburg 8
Beaver Falls 19, Beaver Area 0
Belle Vernon 33, Ringgold 21
Bellefonte 47, Punxsutawney 27
Bellwood-Antis 28, Moshannon Valley 7
Beth-Center 54, Bentworth 8
Bethel Park 28, Baldwin 13
Bishop Carroll 25, Forest Hills 13
Bishop McCort 35, Penn Cambria 8
Blackhawk 35, Ambridge 0
Brownsville 14, Waynesburg Central 7
Burgettstown 27, Charleroi 7
Carmichaels 47, California 8
Central Catholic 60, Connellsville 7
Central Dauphin 48, Williamsport 7
Central Dauphin East 40, Chambersburg 14
Central Mountain 7, Jersey Shore 6
Chartiers Valley 50, Keystone Oaks 29
Chestnut Ridge 8, Tussey Mountain 0
Clairton 50, Avonworth 21
Clarion 20, Moniteau 19
Claysburg-Kimmel 39, Williamsburg 24
Clearfield 49, Huntingdon 26
Conemaugh Township 21, Rockwood 14
Curwensville 49, Sheffield 27
Erie McDowell 34, Shaler 27
Fairview 47, Corry 0
Ford City 18, Freeport 0
Fort Cherry 24, Chartiers-Houston 21
Franklin Regional 31, Greensburg Salem 7
Frazier 35, Avella 14
Gateway 56, Kiski Area 0
General McLane 35, Meadville 21
Glendale 40, West Branch 24
Harbor Creek 30, North East 7
Hempfield 18, Latrobe 6
Indiana 69, Albert Gallatin 6
Iroquois 54, Union City 23
Jefferson-Morgan 35, Mapletown 8
Johnstown 49, Cambria Heights 23
Karns City 57, Union-Rimersburg 0
Keystone 42, Allegheny-Clarion Valley 0
Kittanning 28, West Shamokin 7
Knock 41, Highlands 13
Laurel Highlands 29, Uniontown 21
Ligonier Valley 42, Northern Cambria 6
Maplewood 28, Conneaut Valley 15
McDowell 34, Shaler 27
McKeesport 30, Canon-McMillan 28
Mercyhurst Prep 14, Eisenhower 7
Monaca 17, Rochester 9
Monessen 42, West Greene 19
Montour 26, Hopewell 7
Mount Pleasant 48, Derry Area 7
New Brighton 31, Freedom 20
North Allegheny 28, North Hills 14
North Catholic 24, Bishop Canevin 7
North Star 45, Shade 8
Northern Bedford 26, Mount Union 8
Northgate 12, South Allegheny 3
Norwin 27, Penn-Trafford 6
Peabody 18, Oliver 16
Penn Hills 14, Woodland Hills 0
Penns Manor 34, Homer-Center 13
Penns Valley 13, Juniata Valley 10, OT
Perry Traditional Academy 22, Langley 12
Philipsburg-Osceola 31, Lewistown 6
Pine-Richland 33, Hampton 21
Plum 27, Fox Chapel 16
Port Allegany 25, Brockway 15
Portage 14, Meyersdale 13
Purchase Line 43, Saltsburg 6
Redbank Valley 56, Clarion-Limestone 13
Richland 43, Bedford 0
Riverside 69, Ellwood City 14
Saegertown 22, Cambridge Springs 21
Seneca 20, Girard 6
Seneca Valley 27, Butler 13
Serra Catholic 52, Geibel 0
Seton-LaSalle 35, Carlynton 0
Shady Side Academy 21, Deer Lakes 7
South Fayette 31, Brentwood 12
Southern Huntingdon 30, Everett 0
St. Marys 35, Youngville 0
State College 28, Hollidaysburg 12
Steel Valley 21, South Park 7
Sto-Rox 52, Quaker Valley 28
Summit Academy 20, Cornell 6
Thomas Jefferson 41, West Mifflin 7
Titusville 39, East 0
Trinity 38, Peters Township 18
Tyrone 47, Central 13
United 21, Marion Center 20
Upper St. Clair 28, Mt. Lebanon 14
Valley 29, Burrell 8
Washington 33, McGuffey 21
West Allegheny 27, Moon 7
Westmont Hilltop 21, Central Cambria 7
Windber 49, Ferndale 0
Yough 52, Southmoreland 37
SUMMARIES
MOONEY 28, COLS. WATTERSON 0
Mooney01477—28
Watterson0000—0
Second quarter
MOONEY — Michael Zordich 12 run (Ed Reese kick)
MOONEY — Dan McCarthy 18 run (Reese kick)
Third quarter
MOONEY — Zordich 45 run (Reese kick)
Fourth quarter
MOONEY — McCarthy 68 run
URSULINE 33, ST. VINCENT-ST. MARY 30 (OT)
Ursuline077136—33
SVSM771033—30
First Quarter
SVSM — Carnell Evans 1 run (Igor Ilibasic kick)
Second Quarter
URSULINE — Darrell Mason 3 run (Mike Metzinger kick)
SVSM —Nick Thomas 6 pass from Roger Wilson (Ilibasic kick)
Third Quarter
URSULINE — Allen Jones 76 pass from LaMar McQueen (Metzinger kick)
SVSM — FG Ilibasic 31
SVSM — Rhys Edwards 1 run (Ilibasic kick)
Fourth Quarter
URSULINE — Jamell Turner 12 pass from McQueen (Metzinger kick)
SVSM — FG Ilibasic 42
URSULINE — Mason 2 run (Kick blocked)
Overtime
SVSM — FG Ilibasic 3
URSULINE — Mason 3 run
UrsSVSM
First downs 1612
Rushes-yards47-19340-175
Passing yards14557
Comp-att-int8-18-18-16-0
Individual leaders
RUSHING — Ursuline, Mason 17-58; SVSM, Evans 18-77
PASSING — Ursuline, Lamar McQueen 8-18-1-145; SVSM, Roger Wilson 8-16-0-57
RECEIVING — Allen Jones 1-76; Brandon Jeffries 3-34
BOARDMAN 25, FITCH 0
Fitch0000—0
Home001411—25
Third Quarter
BOARDMAN — Damien Jarrett, 12 run (Phil Curl kick), 7:16
BOARDMAN — Jarrett, 1 run (Curl kick), 1:31
Fourth Quarter
BOARDMAN — Safety, Fitch quarterback Jon Ballard sacked by Mike Sypert in end zone, 8:34
BOARDMAN — Jarrett, 27 run (Curl kick) 7:32
BOARDMAN — Safety, Fitch snap hiked out of end zone, 5:36
FitBoa
First Downs420
Rushes-yards26-1559-337
Passing-yards6822
Comp-att-int6-13-4-8-0
Fumbles lost0-01-0
Penalties-yards4-297-40
Individual leaders
RUSHING — Fitch, Sylvestry Gibbs11-38; Boardman, Damien Jarrett 22-167, Cameron Shaffer 12-83
PASSING — Fitch, Joe Reedy 6-11-1-68; Boardman, Nick Tumenello, 4-8-0-22.
RECEIVING — Fitch, Derek Brendlinger, 2-17; Boardman, Shaffer, 2-8.
YOUNGSTOWN CHRISTIAN 38, LEDGEMONT 31
Ledgemont15808—31
Youngs. Christian0121214—38
CANFIELD 28, POLAND 10
Canfield01477—28
Poland7030—10
First quarter
POLAND — Greg Sabol 3 run (Ryan Gill kick), 3:35
Second quarter
CANFIELD — Dan Banna 16 run (Pat Sankovich kick), 1:46
CANFIELD — Banna 15 run (Sankovich kick), 1:04
Third quarter
POLAND — FG Gill 25, 8:22
CANFIELD — Mark Carrocce 3 run (Sankovich kick), 3:01
Fourth quarter
CANFIELD — Pat Fening 20 run (Sankovich kick), 3:25
CanPol
First downs109
Rushes-yards37-18732-81
Passing yards3258
Comp-att-int1-3-07-15-0
Fumbles-lost1-02-0
Penalties-yards2-103-25
Individual leaders
RUSHING — Canfield, Fening 13-94, Banna 9-63, Carrocce 15-30; Poland, Sabol 17-63
PASSING — Canfield, Carrocce 1-3-0-32; Poland, Gannon Hulea 7-15-0-58
RECEIVING — Canfield, Fening 1-32; Poland, Sabol 3-27, Simons 2-42
HOWLAND 10, NILES 7
Howland3700—10
Niles0070—7
First Quarter
HOWLAND — FG Josh Reeher 24
Second Quarter
HOWLAND — Solomon Jackson 8 run (Reeher kick), 0:23
Third Quarter
NILES — Chris Lykins 2 pass from Vince Melillo (Teddy Sloban kick), 4:20
HowNil
First Downs612
Rushes-yards35-24128-104
Passing yards17176
Comp-att-int2-4-014-20-0
Fumbles-lost0-01-1
Penalties-yards9-756-45
Individual leaders
RUSHING — Howland, Matt Preston 6-98, Dante Marshall 16-86; Niles, Les Tabor 6-48
PASSING — Howland, Matt Preston, 2-4-0-17; Niles, Vince Melillo 14-20-0-176
RECEIVING — Howland, Kyle Spence, 1-14; Niles, Anthony Mullen 5-88, Dan Rosenberger, 5-62
SALEM 27, EAST LIVERPOOL 7
Salem310014—27
East Liverpool0007—7
First Quarter
SALEM — FG Seth Harding 28, 6:55
Second Quarter
SALEM — Ben Eisel 15 pass from Zach O’Brien (Harding kick), :48
SALEM — FG Harding 21, :02
Fourth Quarter
EAST LIVERPOOL — Denny Ours 1 run (Dan Vallera kick), 11:41
SALEM — Eisel 59 pass from O’Brien (Harding kick), 11:24
SALEM — Geno Pasquinelli 28 pass from O’Brien (Harding kick), 3:59
SalEL
First Downs1419
Rushes-yards28-12253-205
Passing yards18540
Comp-att-int16-10-05-13--1
Fumbles-lost0-04-3
Penalties-yards1-59-64
Individual leaders
RUSHING — Salem, Austin Hutton 18-95; East Liverpool, Denny Ours 31-167
PASSING — Salem O’Brien 10-16-0-185; East Liverpool, Willie Leavell, 6-13-1-40
RECEIVING — Salem, Eisel 3-87; East Liverpool, D.J. McClellan 2-14.
CRESTVIEW 33, COLUMBIANA 29
Crestview127014—33
Columbiana07715—29
First Quarter
CRESTVIEW — Tony Britton 67 run (kick failed), 11:28
CRESTVIEW — Keith Drewnoski 1 run (pass failed), 4:49
Second Quarter
COLUMBIANA — Brian Warchol 6 pass from Ryan Williams (Josh Harold kick), 6:50
CRESTVIEW — Drewnoski 5 run (Aaron Stewart kick), 2:59
Third Quarter
COLUMBIANA — Williams 20 run (Harold kick), 8:34
Fourth Quarter
COLUMBIANA — Josh Hertel 2 run (Adam McIntyre pass from Williams), 9:32
CRESTVIEW — Dan Nentwick 45 pass from Britton (Stewart kick), 8:35
COLUMBIANA — Williams 9 run (Harold kick), 5:31
CRESTVIEW — Corey Hill, 12 run (Stewart kick), 2:52
CreCol
First Downs1618
Rushes-yards36-32355-338
Passing yards12850
Comp-att-int8-16-154-11-1
Fumbles-lost0-01-0
Penalties-yards6-404-30
Individual leaders
RUSHING — Crestview, Tony Britton, 15-185, Corey Hill, 10-101; Columbiana, Josh Hertel, 31-197; Ryan Williams 21-121
PASSING — Crestview, Tony Britton, 8-16-128-1; Columbiana, Ryan Williams, 4-11-50-1
RECEIVING — Crestview, Dan Nentwick, 3-86, George Gutierrez, 3-30; Columbiana, Josh Arold, 1-16
WELLSVILLE 14, MCDONALD 12
Wellsville7700—14
McDonald6060—12
First Quarter
MCDONALD — Ben Davis 1 run (kick blocked), 8:24
WELLSVILLE — Brenton Coven 1 run (Bubba Dowling kick), 1:13
Second Quarter
WELLSVILLE — Jeff Hanselman 1 run (Dowling kick), 1:58
Third Quarter
MCDONALD — Joe Witkoski 4 run (pass failed), :46
WelMcD
First Downs138
Rushes-yards61-23520-75
Passing yards1771
Comp-att-int1-3-08-19-3
Fumbles-lost3-22-2
Penalties-yards6-487-47
Individual leaders
RUSHING — Wellsville, Dowling 25-99, Hanselman 17-59,Crabtree 10-50; McDonald, Sampson 14-62.
PASSING — Wellsville, Coven 1-2-0-17; McDonald,
Krumpak 8-19-3-71
RECEIVING — Wellsville, Zane Carter 1-17; McDonald,
Witkoski 4-25,Manofsky 3-26.
SOUTH RANGE 34 SPRINGFIELD 7
Springfield7000—7
South Range71467—34
First Quarter
SOUTH RANGE — Jack Dawson 1 run (J.C. Wilson kick), 7:06
SPRINGFIELD — Eric Lipp 23 pass from Nate Schuler (Bryan Visingardi kick), 1:49
Second Quarter
SOUTH RANGE — Dawson 34 run (kick failed), 10:04
SOUTH RANGE — Hunter Spitz 9 run (Craig Jones run), 2:40
Third Quarter
SOUTH RANGE — Nick Golec 4 run (pass failed), 6:08
Fourth Quarter
SOUTH RANGE — Charlie Lengyel 66 run (Ethan Witmer kick), 3:49
SprSR
First Downs1219
Rushes-yards21-3846-327
Passing yards15753
Comp-att-int15-35-24-9-1
Fumbles-lost0-02-1
Penalties3-304-30
Individual leaders
RUSHING — Springfield, Schuler 12-18; South Range, Charlie Lengyel 4-84, Dawson 11-69, Nick Golec 12-57
PASSING — Springfield Schuler 12-30-1-136; South Range, Dawson 4-9-1-53
RECEIVING — Springfield, Eric Lipp 4-83, Brandon Goist 4-54; South Range, James Nell 2-25
LEETONIA 33, SEBRING 8
Sebring0008—8
Leetonia62160—33
First Quarter
LEETONIA — Jake Kruegel 1 run (kick failed), 10:11
Second Quarter
LEETONIA — Jamie Milsom 4 run (Sam Moore kick), 11:00
LEETONIA — Kruegel 10 run (Damien Beebout kick), 7:55
LEETONIA — Ryan Gruzecki 15 pass from Andrew Trummer (Beebout kick), :01
Fourth Quarter
LEETONIA Kruegell 1 run (kick failed), 10:28
SEBRING — Devon Weekly 20 pass from Kyle Nannah (Nannah run), 3:12
SebLee
First Downs512
Rushes-yards20-6130-201
Passing yards3283
Comp-att-int8-23-43-3-0
Fumbles-lost2-22-1
Penalties-yards3-253-50
MINERAL RIDGE 62, LISBON 0
Mineral Ridge 1427147—62
Lisbon0000—0
First Quarter
MINERAL RIDGE — Brad Dawson 1 run (Phil Ciavarella kick), 8:43
MINERAL RIDGE — A.J. Zitello 4 run (Ciavarella kick), 3:47
Second Quarter
MINERAL RIDGE — ZIitello 1 run (Ciavarella kick), 11:19
MINERAL RIDGE — Zitello 32 run (Ciavarella kick), 6:32
MINERAL RIDGE — Dan Skiba 4 run (kick failed), 2:23
MINERAL RIDGE — Kyle Skiba 23 run (Ciavarella kick), 1:15
Third Quarter
MINERAL RIDGE — Kent Cunningham 1 run (Ciavarella kick), 6:01
MINERAL RIDGE — Joey Miller 4 run (Ciavarella kick), :53
Fourth Quarter
MINERAL RIDGE — Jason Ferguson 45 fumbul return (Ciavarella kick), 9:13
MRLis
First Downs222
Rushes-yards54-48429-19
Passing yards6654
Comp-att-int4-5-03-12-1
Fumbles-lost3-23-1
Penalties-yards6-352-20
Individual leaders
RUSHING — Mineral Ridge, Aitello 28-323; Lisbon, Dana Rose 11-16
PASSING — Mineral Ridge, Miller 4-5-0-66; Rose 3-12-1-54
RECEIVING — Mineral Ridge, Ken Mazurkiewicz, 2-39; Lisbon Arlan Bailey, 3-54
WESTERN RESERVE 37, SOUTHERN 35
W. Reserve614107—37
Southern12878—35
First Quarter
SOUTHERN — Darren Mills 47 run (kick failed), 7:13
SOUTHERN — Nathan Melhorn 2 run (pass failed), 4:09
WESTERN RESERVE — Nate Lude 40 pass from Shane Ewing (kick failed), 2:26
Second Quarter
WESTERN RESERVE — Ewing 85 run (kick failed), 2:21
SOUTHERN — Curt Raffle 83 run (Melhorn run), 0:32
WESTERN RESERVE — Justin Lude 46 pass from Ewing (David Duncan kick), 0:00
Third Quarter
SOUTHERN — Mills 63 run (David Ramsey kick)
WESTERN RESERVE — FG Duncan 15, 6:00
WESTERN RESERVE — Jason Lude 14 run (Duncan kick), 2:50
Fourth Quarter
SOUTHERN — Mills 7 pass from Mike McVay (Melhorn run), 8:32
WESTERN RESERVE — Ewing 8 run (Duncan kick), 0:03
WRSou
First Downs1112
Rushes-yards30-24346-402
Passing-yards1623
Comp-att-int8-20-12-6-0
Fumbles lost1-12-0
Penalties-yards5-274-29
Individual leaders
RUSHING — Western Reserve, Shane Ewing 18-143, Jason Lude 12-100; Southern, Darren Mills 9-143, Nathan Melhorn 20-121.
PASSING — Western Reserve, Ewing8-20-1-164; Southerm, Mike McVay, 2-6-0-3.
RECEIVING — Western Reserve, Matt Kalbfell, 3-47; Justin Lude 1-44, Nate Lude 1-40, Clayton Hull 2-33.
HUBBARD 48, BROOKFIELD 27
Hubbard1471413—48
Brookfield77013—27
First Quarter
HUBBARD — Mark Carnahan 60 pass from Marc Kanetsky (Mike Madeline kick), 10:16
BROOKFIELD — Devin O’Brien 1 run (Mack O’Brien kick), 2:00
HUBBARD — Andrew Zitnik 71 pass from Carnahan (Madeline kick), 0:50
Second Quarter
BROOKFIELD — Matt Palumbo 4 pass from Devin O’Brien (Corey Blake kick), 8:06
HUBBARD — Robert Wigfall 5 run (Madeline kick), 4:23
Third Quarter
HUBBARD — Andre Taylor 24 pass from Kanetsky (Madeline kick), 8:10
HUBBARD — Wigfall 44 pass from Kanetsky (Madeline kick ), 0:04
Fourth Quarter
BROOKFIELD — Mack O’Brien 18 pass from Devin O’Brien (Mack O’Brien kick), 7:11
HUBBARD — Wigfall 16 run (Madeline kick), 5:16
HUBBARD — Matt Shelton 10 run (kick failed), 3:33
BROOKFIELD — Preston Pascale 1 run, 0:00
HubBro
First Downs817
Rushes-yards23-21942-205
Passing yards299129
Comp-att-int 12-20-0 9-21-2
Fumbles-lost0-00-0
Penalties-yards 8-79 6-50
Individual leaders
RUSHING — Hubbard, Zitnik 1-71, Wigfall 8-59; Brookfield, Devin O’Brien 17-74
PASSING — Hubbard, Kanetsky 11-19-0-227; Brookfield, Devin O’Brien 9-19-2-129
RECEIVING — Hubbard, Wigfall 6-100, Zitnik 2-91; Brookfield, Palumbo 4-43, A.K. Livingston 3-41
LAKEVIEW 48, LABRAE 7
LaBrae0007—7
Lakeview2114130—48
First Quarter
LAKEVIEW — Vinnie Elias 21 run (Mark Metzger kick), 8:34
LAKEVIEW — Jon Biehl 21 pass from Justin Clark (Metzger kick), 6:52
LAKEVIEW — Justin Wazelle 10 run (Metzger kick), 4:20
Second Quarter
LAKEVIEW — Kyle Smedi recovered LaBrae fumble in end zone (Metzger kick), 5:41
LAKEVIEW — Biehl 8 pass from Clark (Joel Davis kick), 0:14
Third Quarter
LAKEVIEW — Te Elias 44 run (kick failed), 10:46
LAKEVIEW — Eric George 10 2 run (Davis kick), 2:00
Fourth Quarter
LABRAE — Brian Watkins 1 run (Andrew Ozanich kick), 10:53
LaBLak
First Downs315
Rushes-yards32-10242-254
Passing yards471
Comp-att-int1-6-04-8-0
Fumbles-lost6-33-1
Penalties-yards4-352-10
Individual leaders
RUSHING — LaBrae, Colton Hill 11-40; Lakeview, Ben Moody 9-74, Te Elias 4-50, Jesse Bradley 10-49.
PASSING — LaBrae, Brian Watkins 1-6-0-4; Lakeview, Justin Clark 4-8-0-71.
RECEIVING — Lakeview, Jon Biehl 3-38.
GIRARD 52, NEWTON FALLS 20
Girard1421710—52
Newton Falls 01406—20
First Quarter
GIRARD — Brett Cubellis 15 pass from Adam Charles (Chris Weibel kick), 10:28
GIRARD — Kyle Stadelmyer 2 run (Weibel kick), 5:09
Second Quarter
GIRARD — Stadelmyer 63 run (Weibel kick), 11:44
NEWTON FALLS — Aaron Walker 17 pass from Brian Sole (Matt Novotny, pass from Sole), 6:07
GIRARD — Tallen Birmingham 12 run (kick failed), 5:29
GIRARD — Marty Brinker 16 pass from Charles (Josh Lisko, pass from Cubellis), :47
NEWTON FALLS — Joe Zigler 24 pass from Sole (pass failed), :11
Third Quarter
GIRARD — Charles 12 run (Weibel kick), 1:49
Fourth Quarter
GIRARD — Cubellis 16 pass from Charles (Weibel kick), 9:23
GIRARD — FG Weibel 32, 4:25
NEWTON FALLS — John Davis 1 run (run failed), 1:02
GirNF
First Downs23 14
Rushes-yards43-29836-168
Passing yards139101
Comp-att-int10-16-17-19-3
Fumbles-lost2-03-2
Penalties-yards8-9511-108
Individual leaders
RUSHING — Girard, Kyle Stadelmyer15-142, Tallen Birmingham 22-82; Newton Falls, John Davis 19-103, Brian Sole 15-64.
PASSING — Girard, Adam Charles 10-16-1-139; Newton Falls, Brian Sole 7-19-3-101.
RECEIVING — Girard, Marty Brinker, 4-70; Brett Cubellis, 2-31; Newton Falls, Billy Stevey 2-31, Kevin Zigler 2-31, Aaron Walker 2-26.
WEST BRANCH 28,MARLINGTON 21
Marlington06015—21
Home14770—28
First Quarter
WEST BRANCH — Jase Uyselt, 3 pass from Steve McNeely (Bo Beegle kick), 7:49
WEST BRANCH — Eric bates, 3 run (Beegle kick), 0:18
Second Quarter
MARLINGTON — Trenton Howard, 2 run (conversion faled), 5:58
WEST BRANCH — Jeremiah James, 85 pass from McNeely (Beegle kick), 3:38
Third Quarter
WEST BRANCH — Uyselt, 12 pass from McNeely (Beegle kick)
MARLINGTON — Quinton Howard, 1 rum (Allen Strouble kick), 7:19
Fourth Quarter
MARLINGTON — Strouble, 12 pass from A.J. Burt), 2:08
MarWB
First Downs1313
Rushes-yards35-12126-39
Passing-yards153315
Comp-att-int7-22-319-27-2
Fumbles lost2-21-1
Penalties-yards7-453-18
Individual leaders
RUSHING — Marlington, Trenton Howard, 10-33; West Branch, Mike Morgan, 4-28.
PASSING — Marlington, A.J. Burt, 6-19-2-140; West Branch, Steve McNeely, 29-27-2-315.
RECEIVING — Marlington, Quinton Howard, 3-58; West Branch, Jase Uyselt, 7-105.
SOUTHEAST 41, CRESTWOOD 10
Southeast1414013—41
Crestwood0307—10
First Quarter
SOUTHEAST — Chad Eatinger 12 run (kick good), 4:21
SOUTHEAST — Ed Burke 66 run (kick good), :18
Second Quarter
CRESTWOOD — 24 FG, 4:48
SOUTHEAST — Eatinger 2 run (kick good), 4:33
SOUTHEAST — Eatinger 1 run (kick good), 2:16;
Fourth Quarter
SOUTHEAST — Eatinger 10 run (kick failed), 9:26
SOUTHEAST — Nick Mulhollen 1 run (good kick), 4:30
CRESTWOOD — Lilley 4 run (kick good), :37
SECre
First Downs1510
Rushes-yards32-19430-105
Passing yards12564
Comp-att-int3-5-14-8-1
Fumbles-lost0-02-1
Penalties-yards4-357-55
Individual leaders
RUSHING — Southeast, Eatinger 21-125; Crestwood, Tyrell 10-60
PASSING — Southeast, Blake, 3-5-0-66; Tyrrell 4-8-1-64
RECEIVING — Southeast, Burke 1-66; Crestwood, McGee 2-34
WARREN JFK 20, UNIVERSITY 14, OT
University00860—14
JFK60806—20
First Quarter
JFK — Jared Province 1 run (kick failed), 6:31
Third Quarter
UNIVERSITY — Danny Frate 32 run (Frate pass from McConnell Smith), 8:42
JFK — Province 1 run (Matt Joseph pass from Dominic LaPolla), 2:00
Fourth Quarter
UNIVERSITY — Smith 1 run (pass failed), 0:23
Overtime
JFK — Province 2 run (pass failed)
UniJFK
First downs1918
Rushes-yards38-10645-209
Passing yards146147
Com-att-int15-29-110-20-1
Fumbles-lost3-13-1
Penalties-yards7-557-70
Individual leaders
RUSHING — University School, Danny Frate 9-67, Smith 24-56; JFK, Province 26-145
PASSING — University School, Smith 15-28-1-146; JFK, LaPolla 10-20-1-147
RECEIVING — University School, Matt Gherlein 4-56; JFK, Howard 3-64
MATHEWS 47, PYMATUNING VALLEY 19
Mathews620210—47
Pymatuning7660—19
First Quarter
MATHEWS — Eric Ocheltree, 8 run (conversion faled), 9:33
PY VALLEY — Andrew Smith, 74 run (Josh Pilson kick), 0:06
Second Quarter
MATHEWS — Brad Hughes, 11 run (conversion failed), 10:01
MATHEWS — Hughes, 7 run (Brent Jackson kick), 7:34
MATHEWS — Hughes, 4 run (conversion failed), 0:56
PY VALLEY — Bryan Easton, 35 pass from Smith (conversion failed), 0:28
Third Quarter
MATHEWS — Ocheltree, 22 run (Jake Klinger kick), 11:10
MATHEWS — Ocheltree, 16 run (Klinger kick), 8:06
PY VALLEY — Pilson, 68 run (conversion failed), 7:42
MATHEWS — Hughes, 3 run (Klinger kick)
MatPV
First Downs2613
Rushes-yards551247
Passing-yards082
Comp-att-int0-34-16
Fumbles lost0-00-0
Penalties-yards6-387-62
Individual leaders
RUSHING — Mathews, 15-197, Brad Hughes20-180, Brent Jackson 18-161; Pymatuning Valley, Josh Pilson, 11-111.
PASSING — Pymatuning Valley, Andrew Smith, 4-15-2-81.
RECEIVING — Pymatuning Valley, Bryan Easton, 3-71.
BEAVER LOCAL 28, WEIR 6
Weir0600—6
Beaver Local02800—28
Second Quarter
WEIR — Brian Davidson 17 pass from Steven Buffo (run failed), 11:11
BEAVER LOCAL — Devon Ludwig 61 run (Sean Heimstra kick), 10:13
BEAVER LOCAL — Ben Adkins 79 pass from Ludwig (Heimstra kick), 6:41
BEAVER LOCAL — Adkins 49 pass from Ludwig (Heimstra kick), 4:49
BEAVER LOCAL — Ludwig 1 run (Heimstra kick), 1:452
WelBL
First Downs1012
Rushes-yards27-3443-172
Passing yards110145
Comp-att-int12-23-23-6-1
Fumbles-lost2-10-0
Penalties-yards2-108-57
Individual leaders
RUSHING — Weir, Buffo, 3-21; Beaver Local, Ludwig, 11-112
PASSING — Weir, Davidson 11-22-2-93; Beaver Local, Ludwig 3-6-0-145
RECEIVING — Weir, Buffo 5-39; Beaver Local, Adkins, 2-128
GROVE CITY 35, GREENVILLE 6
Greenville0006—6
Grove City211400—35
First Quarter
GROVE CITY — Justin Burk fumble recovery in end zone (Jason Ferderber kick), 8:29
GROVE CITY — Michael Burk 1 run (Ferderber kick), 8:03
GROVE CITY — M. Burk 2 run (Ferderber kick), 1:45
Second Quarter
GROVE CITY — Dwayne Martin 84 pass from M. Burk (Ferderber kick), 3:36
GROVE CITY — Austin Kimes 44 pass from M. Burk (Ferderber kick), 2:08
Fourth Quarter
GREENVILLE — Taylor Malson 4 run (kick failed), 2:23
GreGC
First Downs1312
Rushes-yards32-11431-174
Passing yards79156
Comp-att-int22-9-18-3-0
Fumbles-lost4-32-0
Penalties-yards0-05-16
Individual leaders
RUSHING — Greenville, Malson 22-93; Grove City, Clark 15-136
PASSING — Greenville, Chisholm 6-19-1-58; Grove City, M. Burk 3-8-0-156
RECEIVING — Greenville, Ferguson 2-26; Grove City, Martin 2-112
MARS 42, MOHAWK 6
Mohawk0060—6
Mars1414140—42
First Quarter
MARS — Billy Bair 2 run (Karns kick), 6:16
MAR5 — Bair 5 run (Karns kick), :45
Second Quarter
MARS — Bair 49 interception return (Karns kick), 11:19
MARS — Bair 12 run (Karns kick), 9:58
Third Quarter
MOHAWK — D.J. Woleslagle 37 run (run failed), (:24
MARS — Bair 38 run (Karns kick), 8:11
MARS — Bair 44 run (Karns kick), 3:45
MohMar
First Downs1115
Rushes-yards28-14841-333
Passing yards480
Comp-att-int6-12-40-1-0
Fumbles-lost4-32-2
Penalties-yards3-206-70
Individual leaders
RUSHING — Mohawk, Woleslagle 14-121; Mars, Bair 22-239
PASSING — Mohaw, Seth Powell, 4-8-3-42;
RECEIVING — Mohawk, Chase Frederick 3-31.
SCHEDULE
TODAY
Southington at Lutheran East, 1 p.m.
Laurel at Shenango
Mercer at Kennedy Catholic, noon