WEDNESDAY’S PAN AMERICAN GAMES
WEDNESDAY’S PAN AMERICAN GAMES
Badminton
Men
Doubles
Gold medal
Mike Beres and William Milroy, Canada, defeated Howard Bach, San Francisco, and Bob Malaythong, Rockville, Md., 22-20, 21-13
Bronze medal
Erick Anguiano and Pedro Yang, Guatemala; Guilherme Yumasaka and Guilherme Prado, Canada
Women
Doubles Gold medal
GOLD—Eva Lee, Orange, Calif, and Messine Mangkalakiri, Garden Grove, Calif., defeated Fiona McKee and Charmaine Reid, Canada, 21-14, 21-15
Bronze medal
Jie Meng and Valeria Rivero, Peru; Joanne Chen, Irvine, Calif., and Jamie Subandhi, Wesminster, Calif.
CYCLING (TRACK)
Men
Sprint
Gold medal
Julio Herrera, Cuba, defeated Ben Barczewski, Allentown, Pa.
Bronze medal
Andy Lakatosh, Trexlertown, Pa.
Team Pursuit
Gold medal
Chile (Enzo Cesario, Marcos Arriagada, Luis Sepulveda and Gonzalo Miranda) 1:06.460, defeated Colombia (Carlos Alzate, Juan Forero, Arles Castro and Jairo Pérez)
Bronze medal
Venezuela (Fernando Antogna, Sebastián Cancio, Edgardo Simon and Dario Colla)
Women
Sprint
Gold medal
Diana Garcia, Colombia, defeated Lizandra Guerra, Cuba
Bronze medal
Arianna Herrera, Cuba
EQUESTRIAN
Individual dressage
Gold medal
Christopher Hickey, Westhampton, Mass., defeated Lauren Sammis, Wayne, N.J.
Bronze medal
Yvonne Losos de Muniz, Dominican Rep.
———
FENCING
Men
Sabre
Gold medal
Philippe Beandry, Canada, defeated James Williams, Sacramento, Calif.
Bronze medal
Renzo Agresta, Brazil, and Nicolas Mayer, Canada
———
ROWING
Women
Double sculls
Gold medal
Sarah Trowbridge, Guilford, Conn., and Margaret Matia, Burke, Va., defeated Peggy Hyslop and Cristin McCarty, Canada
Bronze medal
Yurisleydis Venet and Mayra González, Cuba
Lightweight double sculls
Gold medal
Yaima Velásquez and Ismaray Marerro, Cuba, defeated Analicia Ramirez and Lila Perez, Mexico
Bronze medal
Amber Cuthbertson and Camille Brillon, Canada
Men
Double sculls
Gold medal
Janier Concepcion and Yoennis Hernandez, Cuba, defeated Rodrigo Murillo and Ariel Suarez, Argentina
Bronze medal
Deaglan McEachern, Portsmouth, N.H., and Francis Cuddy, Amherst, N.H.
Fours
Gold medal
Argentina (Horacio Sicilia, Maximiliano Martinez, Joaquin Iwan and Diego Martin Lopez) defeated United States (Gabe Winkler, Sebastian Bea, Howard Tyler and Cameron Winklevoss)
Bronze medal
Canada (Todd Keesey, Vincent Goodfellow, David Lamb and Brent Heron)
———
SHOOTING
Men
Double trap
Gold medal
Josh Richmond, Hillsgrove, Pa., defeated Jeff Holguin, Yorba Linda, Calif.
Bronze medal
Lucas Bennazar, Puerto Rico
———
SWIMMING
Men
100m Butterfly
Gold medal
Kaio Almeida, Brazil, defeated Gabriel Mangabeira, Brazil
Bronze medal
Albert Subirats, Venezuela
400m Freestyle
Gold medal
Matt Patton, Charlotte, N.C. , defeated Tobias Work, Falmouth, Mass.
Bronze medal
Armando Negreiros, Brazil
100m Freestyle
Gold medal
Cesar Cielo, Brazil, defeated Jose Meolans, Argentina
Bronze medal
Gabe Woodward, Bakersfield, Calif.
100m Breaststroke
Gold medal
Scott Dickens, Canada, defeated Mark Gangloff, Stow, Ohio
Bronze medal
Matthie Bois, Canada
Women
50m Freestyle
Gold medal
Rebeca Gusmao, Brazil, defeated Arlene Semeco, Venezuela
Bronze medal
Vanessa Garcia, Puerto Rico
100m Butterfly
Gold medal
Kathleen Hersey, Atlanta, defeated Sam Woodward, Edmond, Okla.
Bronze medal
Gabriella Silva, Brazil
4 x 200m Freestyle
Gold medal
United States (Jessica Rodriguez, Emily Kukors, Ava Ohlgren and Katie Carroll) defeated Canada (Chanelle Charron-Watson, Elizabeth Collins, Hilary Bell and Stephanie Horner)
Bronze medal
Brazil (Tatiana Barbosa, Monique Ferreira, Manuella Lyrio and Paula Baracho)
———
WEIGHTLIFTING
Men
Gold medal
105Kg
GOLD—Joel Mackenzie, Cuba (175.0-205.0-380.0), defeated Pedro Stetsiuk, Argentina (160.0-180.0-340.0)
Bronze medal
Fabricio Mafra, Brasil (151.0-187.0-338.0)
Over 105Kg
Gold medal
Cristian Escalante, Chile (180.-221.0-401.0), defeated Casey Burgener, Bonsall, Calif. (177.0-215.0-392.0)
Bronze medal
Victor Heredia, Venezuela (166.0-215.0-381.0)
Women
Over 75Kg Gold medal
Seledina Nieve, Ecuador (110.0-150.0-260.0), defeated Emmy Vargas, Panorama City, Calif. (104.0-125.0-229.0)
Bronze medal
Yinelis Burgos, Dominican Rep. (97.0-118.0-215.0)