FRIDAY’S RESULTS
FRIDAY’S RESULTS
BOYS BASKETBALL
AREA SCORES
Poland 97, East 68
Campbell 57, Mooney 56
Newton Falls 68, Warren JFK 58
Youngstown Christian 52, Ledgemont 14
Canton GlenOak 69, Boardman 58
Lake 37, Fitch 34
Canfield 54, Liberty 46
Niles 50, Salem 43
Columbiana 74, Crestview 50
United 50, East Palestine 43
Mineral Ridge 56, Lisbon 38
Springfield 56, South Range 54
Sebring 68, Jackson-Milton 47
Western Reserve 58, Leetonia 56
McDonald 58, Lowellville 43
Champion 90, Bristol 40
West Branch 63, Canton South 59
Oak Glen 52, Beaver Local 42
Farrell 85, Greenville 64
OHIO SCORES
Alliance Marlington 75, Minerva 59
Bedford 94, Lorain Southview 60
Bellbrook 61, Franklin 56
Beverly Ft. Frye 54, Woodsfield Monroe Cent. 41
Bishop Donahue, W.Va. 64, Bellaire St. John 57
Carey 61, Attica Seneca E. 44
Carlisle 68, Day. Northridge 54
Casstown Miami E. 61, Ansonia 44
Chillicothe 74, Ironton 28
Cin. Moeller 63, Cin. St. Xavier 54
Cin. Wyoming 57, Cin. Madeira 47
Collins Western Reserve 61, Norwalk St. Paul 52, OT
Coshocton 62, Warsaw River View 53
Day. Chaminade-Julienne 45, Middletown Fenwick 26
Day. Meadowdale 80, Day. Belmont 45
Ft. Loramie 56, Jackson Center 36
Ft. Recovery 44, Minster 27
Genoa Area 54, Millbury Lake 19
Greenfield McClain 48, Washington C.H. Miami Trace 40
Hartville Lake Center Christian 58, Kingsway Christian 52
Kansas Lakota 70, Elmore Woodmore 69
Kettering Alter 56, Day. Carroll 53, OT
Lima Shawnee 75, Elida 42
Lima Sr. 78, Marion Harding 49
Malvern 76, Tuscarawas Cent. Cath. 54
McConnelsville Morgan 77, Thornville Sheridan 76, OT
Metamora Evergreen 52, Delta 47
Milton-Union 75, Germantown Valley View 62
Morrow Little Miami 54, Cin. Walnut Hills 48
N. Olmsted 64, Westlake 57
New Madison Tri-Village 60, New Paris National Trail 47
New Philadelphia 66, Gnadenhutten Indian Valley 49
New Riegel 78, N. Baltimore 48
Norwalk 73, Bellevue 61
Oak Hill 50, Minford 48
S. Charleston SE 58, Jamestown Greeneview 37
Shelby 70, Willard 50
Spencerville 57, Bluffton 51
Spring. Cath. Cent. 62, N. Lewisburg Triad 55
Spring. NE 57, Cedarville 31
Strasburg-Franklin 57, W. Lafayette Ridgewood 37
Sugarcreek Garaway 51, Berlin Hiland 38
Sycamore Mohawk 57, Fremont St. Joseph 39
W. Liberty-Salem 72, Mechanicsburg 60
Worthington Christian 62, Cols. Watterson 57
Xenia Christian 47, Day. Miami Valley 38
WESTERN PENNSYLVANIA
Beaver Falls 81, Aliquippa 75
Bentworth 58, Cornell 43
Bishop Guilfoyle 63, Cambria Heights 43
Blairsville 44, Derry Area 41
Brashear 84, Leechburg 26
Bronwsville 69, Waynesburg Central 47
Carrick 50, Allderdice 47
Center 61, Quaker Valley 50
Central Cambria 73, Johnstown 41
Central Catholic 61, Plum 48
Chartiers-Houston 55, Charleroi 44
Chestnut Ridge 69, Tussey Mountain 58
Clarion 54, East Forest 26
Conneaut Valley 66, Erie Northwestern 36
Connellsville 63, Kiski Area 58
Coudersport 57, St. Marys 56
Elk County Catholic 60, Ridgway 24
Erie East 65, George Junior Republic 60
Everett 59, McConnellsburg 51
Fannett-Metal 42, Hyndman 32
Ford City 42, Apollo-Ridge 36
Fox Chapel 68, Woodland Hills 67
Franklin Regional 76, Latrobe 68
Glendale 57, Southern Huntingdon 31
Great Commission 74, Grace Prep 54
Greensburg Central Catholic 68, Freeport 31
Grove City 76, Titusville 72
Grover Cleveland, N.Y. 70, Cathedral Prep 66
Hampton 64, Kittanning 31
Harmony 86, Moshannon Valley 40
Highlands 84, Indiana 64
Hollidaysburg 62, Conemaugh Township 28
Hopewell 62, Ambridge 42
Karns City 68, Clarion-Limestone 51
Keystone 70, Moniteau 49
Knoch 85, Greensburg Salem 76
Langley 57, Westinghouse 41
Lewistown 78, Bald Eagle Area 56
Lincoln Park 64, Vincentian Academy 41
Linesville 47, Cambridge Springs 37
McGuffey 43, California 32
McKeesport 66, Gateway 54
Mohawk 77, Laurel 51
Monaca 52, Northgate 41
Montour 59, Ellwood City 44
Moon 91, Baldwin 45
Mount Pleasant 52, Wilkinsburg 45
New Brighton 48, South Side Beaver 26
North Allegheny 65, Pine-Richland 58
North Catholic 73, Riverview 41
North Hills 56, Upper St. Clair 46
Norwin 72, Hempfield 70
Our Lady of Sacred Heart 68, Avella 57
Penn Hills 88, West Mifflin 68
Penn-Trafford 79, Albert Gallatin 51
Penns Valley 54, Bellefonte 50
Perry Traditional Academy 69, Peabody 59
Peters Township 65, Bethel Park 51
Rochester 50, Riverside 47
Rockwood 64, Blacklick Valley 44
Rocky Grove 76, West Forest 38
Schenley 65, Oliver 54
Seneca Valley 55, New Castle 33
Seton-LaSalle 73, Sto-Rox 63
Shady Side Academy 60, South Allegheny 47
Shaler 60, Butler 58
Shanksville-Stonycreek 50, Forbes Road 45
Sharpsville 53, Conneaut Lake 33
Somerset 69, Bishop McCort 68
South Fayette 63, Carlynton 28
South Park 65, Elizabeth Forward 63
Southern Fulton 46, Northern Bedford 44
Springdale 39, Deer Lakes 32
Summit Academy 59, Shenango 47
Trinity Christian, W.Va. 72, Jefferson-Morgan 47
Tyrone 45, Central 40
Union 53, Sewickley Academy 41
Union Educational Complex, W.Va., 66, Turkeyfoot Valley 32
Union-Rimersburg 65, North Clarion 51
Uniontown 83, Belle Vernon 72
Valley 61, Mars 57
Venango Catholic 75, Allegheny-Clarion Valley 52
Washington 62, Beth-Center 30
West Allegheny 65, Beaver Area 47
West Branch 56, Brockway 38
Western Beaver 82, Quigley 31
Westmont Hilltop 55, Richland 52
Westmoreland County Christian 44, Blair County Christian 33
Wilmington 50, Lakeview 45
Yough 68, Southmoreland 43
SUMMARIES
POLAND 97, EAST 68
EAST (3-4) — Roncarlos Hilton 1-1-3, Jamayle Roland 2-0-4, Anthony Bowers 5-0-10, Kenny Carter 7-0-16, Jarell Burt 9-6-24, Brandon Moseley 1-0-3, Norman Johnson 2-0-4, Mark Thornton 1-0-2, Tyruss Patterson 1-0-2. Totals: 29-56 7-9 68.
POLAND (3-0) — David White 4-0-8, Niko Fatimus 7-0-18, Anthony DeFelice 5-0-11, Ben Donlow 3-0-8, Ben Umbel 8-1-20, Ben Brocker 2-0-4, Luke Wollet 1-0-2, David Baker 4-0-8, Bryan Kosec 1-0-3, Louis Fatimus 3-1-8, Dom DeFelice 1-0-3, John Price 1-0-2, Ryan Terek 0-2-2. Totals: 40-68 4-9 97.
East21131420—68
Poland23312815—97
3-point goals: East 3 (Carter 2, Moseley 1); Poland 13 (N. Fatimus 4, A. DeFelice 1, Donlow 2, Umbel 3, Kosec 1, L. Fatimus 1, D. DeFelice 1); JVs: Poland 81-54.
CAMPBELL 57, MOONEY 56
MOONEY (1-2) — Ronnie Martino 3-0-6, Michael Gemma 3-5-11, L.J. Sutton 6-4-16, Tim Marlowe 4-0-8, Nick Flaviano 3-2-8, Randall Thomas 3-0-6, Chuck Gruber 1-0-2. Totals: 21-59 14-24 56.
CAMPBELL (5-0) — Anthony Moses 2-0-4, Marcus Boyd 2-2-6, T.J. Robbins 1-0-2, Jerah’me Williams 7-4-20, Antwan Dawson 0-4-4, Dorian Jones 2-3-7, Nate Hodge 4-4-12, Lester Hughes 1-0-2. Totals: 19-41 17-30 57.
Mooney9151814—56
Campbell13151019—57
3-Point Goals: Mooney 0-13; Campbell 2-7 (Williams 2). Rebounds: Mooney 38 (Sutton 12); Campbell 25 (Dawson 6).
Assists: Mooney 4, Campbell 5. Turnovers: Mooney 18; Campbell 15. JV’s: Campbell, 48-46 (OT).
NEWTON FALLS 68, WARREN JFK 58
NEWTON FALLS (2-2) — Todd Medallis 10-2-23, Marcus Fowler 6-2-14, Cameron McCleary 5-0-11, Jae Leeworthy 4-1-10, Nik Kaley 3-2-8, Steven Page 0-2-2. Totals: 28 9-19 68.
WARREN JFK (1-3) — Nick Brown 6-3-19, Marshaun Hainsworth 4-2-11, Howard James 3-1-10, Jon Ashdown 2-2-7, Ryan McCollum 2-2-6, Brian Guarnieri 1-2-4, Stephen Procopio 0-1-1. Totals: 18 13-23 58.
Newton Falls1382324—68
Warren JFK1781617—58
3-point goals: Newton Falls 3 (Medallis 1, McCleary 1, Leeworthy 1); JFK 9 (Brown 4, James 3, Hainsworth 1, Ashdown 1). JVs: Warren JFK, 39-31.
LAKE 37, FITCH 34
LAKE (5-2, 1-1) — Billy Habreck 6-0-14, Groot 4-3-11, J. Habreck 3-0-7, Carpenter 1-0-3, Lucas 1-0-2. Totals: 15 3-6 37.
FITCH (1-4, 0-2) — Jon Ballard 7-2-20, Jon Stockman 4-0-11, Mike Miles 0-2-2, Andrew Warren 0-1-1, Joe Reedy 0-0-0. Totals: 11 5-6 34.
Lake141058—37
Fitch514510—34
3-point goals: Lake 4 (B. Habreck 2, J. Habreck 1, Carpenter 1); Fitch 7 (Ballard 4, Stockman 3). JVs: Lake, 45-35.
CANTON GLENOAK 69, BOARDMAN 58
BOARDMAN (3-3, 0-2) — Nick Asimakoupolos 1-4-7, Devron Martin 2-0-4, J.T. Moore 9-2-20, Dan Kubala 0-1-1, Eric Soller 1-1-5, Frank Curtis 5-0-10, Ryan Pesta 1-0-3, Jordan Kartzmer 3-2-8. Totals: 20-41 9-13 58.
CANTON GLENOAK (4-1, 2-0) — C.J. McCollum 8-2-21, T.J. Sutton 5-2-16, Scott Fisher 4-2-10, Chuck Card 2-1-5, Storm Sanders 5-4-17, Totals: 25-45 11-15 69.
Boardman991327—58
GlenOak25161216— 69
3-point goals: 3 (Asimakoupolos 1, Soller 1, Pesta 1); GlenOak 8 (Sutton 4, Sanders 3, McCollom 1); Rebounds: Boardman (Moore 12), GlenOak 24; Turnovers: Boardman 15, GlenOak 14. JVs: GlenOak 69-60.
CANFIELD 54, LIBERTY 46
CANFIELD — Matt Keating 5-2-12, Brian Fox 7-0-14, Adam Muth 2-6-10, Mike Padolsky 8-3 20, Andrew Kuchmaner 3-0-6, Justin Vrabel 1-0-2. Totals: 26-55 11-19 54.
LIBERTY — Josh Purdie 2-0-4, Isaiah Bell 10-6-26, Brian Francis 1-0-2, Anthony Cleveland 3-2-8, Floyd Showers 3-2-10, Jamon Wagner 1-0-2, Ed Thomas 2-0-4. Totals: 22-56 10-19 46.
Canfield12171918—54
Liberty11101619—46
3-point goals: Canfield 1 (Padolsky); Liberty 2 (Showers 2). Rebounds: Canfield 34 (Fox 9); Liberty 34 (Bell 10). Assists: Canfield 12 (John Manzioan 7); Liberty 13 (Purdie 4). JVs: Canfield, 69-18.
NILES 50, SALEM 43
SALEM (4-1, 0-1) — Zach O’Brien 2-0-5, Brandon Holland 4-3-11, Austen Hutton 4-2-14, Jordan Strabala 1-0-3, Phil Bennett 0-2-2, Geno Pasquinelli 2-0-4, Ben Eisel 2-0-4. Totals: 15-62 7-13 43.
NILES (1-3, 1-0) — Dan Rosenberger 1-2-4, Vince Melillo 3-2-9, Ryan Frantz 8-0-17, Larry Sussman 4-0-8, Ryan Berenics 3-0-7, Anthony Capogreco 2-0-5. Totals: 21 4-6 50.
Salem416617—43
Niles1412816—50
3-point goals: Salem 6-25 (Hutton 4, O’Brien 1, Strabala 1). Niles 4-15 (Melillo 1, Berenics 1, Frantz 1, Capogreco 1). Rebounds: Salem 38, Holland 14. Niles 33, Sussman 7. Assists: Salem 8, Brandon 3, Strabala 3. Niles 6, Rosenberger 4. Steals: Salem 8, Holland 4. Niles 5, Melillo 3. JVs: Salem 46-21.
COLUMBIANA 74, CRESTVIEW 50
COLUMBIANA — Kevin Blinsky 10-2-22, Andrew Tirpak 7-1-18, Joe Blinsky 4-8-17, Ryan Williams 2-1-5, Nick Good 2-0-4, Travis Denmeade 1-0-3, Tyler Denmeade 1-1-3, Josh Weikart 1-0-2. Totals: 19-58 13-23 74.
CRESTVIEW — Jakob Leon 5-10-22, Jimmy Smith 4-0-9, Nick Oliver 2-2-6, Brian Bechtel 1-1-3, Brandon Gates 1-0-2, Carter Hill 1-0-2, Josh Orr 0-2-2, Mark Einsidel 0-2-2, Brian Peppel 1-0-2. Totals: 15-59 50.
Columbiana16221917—74
Crestview3152012—50
3-point goals: Columbiana 5 (Tirpak 3, J. Blinsky, Travis Denmeade); Crestview 2 (Smith, Leon).
MINERAL RIDGE 56, LISBON 38
LISBON — Arlan Bailey 5-4-15, Tyler Freeland 4-0-8, Todd Padurean 3-0-7, Anthony Lee 1-0-3, M. Metzer 1-0-2, D. Sisko 1-0-2, Justin Davis 0-1-1. Totals: 14 6-11 38.
MINERAL RIDGE (2-3, 2-2 ITCL1) — T.J. Bevilacqua 5-7-19, Nick Miele 7-1-15, Justin Lasher 5-0-12, Cody Graham 4-0-8, Zack Kiger 1-0-2. Totals: 22 8-11 56.
Lisbon109127—38
Mineral Ridge1152119—56
3-point goals: Lisbon 2 (Bailey 1, Padurean 1); Mineral Ridge 4 (Lasher 2, Bevilacqua 2). JVs: Mineral Ridge, 48-31.
SPRINGFIELD 56, SOUTH RANGE 54
SPRINGFIELD (4-2, 3-1 ITCL TIER 1) — Nate Schuler 9-0-18, Jimmy Zubick 2-2-4, Todd Kibby 4-1-9, Eric Lipp 1-0-2, Jared Lewis 2-0-4, Brandon Goist 4-0-12, Devin Stantangelo 2-1-5. Totals: 24-37, 4-8 56.
SOUTH RANGE (1-4, 0-4) — Jack Dawson 4-0-8, A.J. Ondrey 1-1-3, Travis Wisler 4-0-9, Paul Landis 3-1-7, Joe Mihlan 7-5-22, Alex Baker 3-0-7. Totals: 21-37 7-13 54.
Springfield17101514—56
South Range951723—54
3-point goals: Springfield 4-11 (Goist 4). South Range 5-9 (Mihlan 3, Wisler 1, Baker 1). Rebounds: Springfield 13, Schuler 4, Kibby 4. South Range 27, Mihlan 8. Assists: Springfield 17, Goist 5. South Range 14, Mihlan 4. Steals: Springfield 8, Schuler 3. South Range 8, Dawson 2. JVs: South Range 52-48.
UNITED 50, EAST PALESTINE 44
EAST PALESTINE (3-2, 2-2 ITCL Tier 1) — Wes Best 3-1-7, J.C. Bollinger 3-1-7, Nick DiCello 2-1-6, Matt Greene 4-0-8, Ben Gysin 5-6-16. Totals: 17m9-12 44.
UNITED (3-2, 3-1) — McCavitt Carter 1-0-2, Jimmy Phillis 7-1-17, Jason Ramus 2-0-6, Bill Prosko 2-0-4, Jeremy Walker 5-2-12, Taylor Phillips 3-3-9. Totals: 20 6-21 50.
East Palestine1581011—44
United7161413—50
3-point goals: East Palestine 1 (DiCello 1). United 4 (Phillis 2, Ramus 2). JVs: United 48, 42.
MCDONALD 58, LOWELLVILLE 43
MCDONALD (5-1, 3-1 Tier 2) — Lance Ronghi 1-2-5, Mikey Thomas 4-2-10, Ron Johnson 5-2-12, Adam Streb 10-7-27, Drew Banyon 2-0-4. Totals: 20 13-14 58.
LOWELLVILLE (2-4, 2-2) — Jim Sudon 6-0-13, Zach Matisi 5-1-11, Mauro Amendola 4-0-12, Dante Abbas 2-0-4, Tony Donofrio 1-0-3, Anthony Schraldi 0-0-0 . Totals: 18 1-6 43.
McDonald11171713—58
Lowellville9101113—43
3-point goals: McDonald 1 (Ronghi 1). Lowellville 6 (Sudon 1, Amendola 4, Donofrio 1). JVs: McDonald, 35-32.
SEBRING 68, JACKSON-MILTON 47
SEBRING (4-2) — Justin Wade 10-3-23, Travis Irwin 6-0-12, Allan Jurica 1-0-2, Trevor Eaton 2-2-6, Zach Tieche 5-2-13, Brett Mitzel 6-0-12. Totals: 30 5-7 68.
JACKSON-MILTON (0-8) — Jeff Balent 4-3-12, Bobby Schnellbach 2-0-4, Scott Campbell 3-0-8, Cory Bartek 1-0-3, Ben Carlile 9-2-20. Totals: 19 5-5 47.
Sebring10201622—68
Jackson-Milton961517—47
3-point goals: Sebring 1 (Tieche); Jackson-Milton 4 (Campbell 2, Balent 1, Bartek 1). JVs: Sebring 56-23.
WESTERN RESERVE 58, LEETONIA 56
WESTERN RESERVE (3-3, 2-2 ITCL Tier 2) — Nate Lude 6-3-15, Zach White 3-0-8, Justin Lude 4-0-10, Shane Ewing 4-0-8, Jay Lude 2-1-6, Randall Ludwiczak 3-5-11. Totals: 22 9-18 58.
LEETONIA (3-4, 1-3) — Andrew Trummer 5-0-10, Ryan Gruszecki 2-4-8, Jake Kruegel 2-3-7, Kaid Todd 4-0-10, Josh Selway 2-3-7, Tom Orr 1-2-4, Jake McNally 5-0-10. Totals: 21 12-14 56.
Western Reserve8132017—58
Leetonia138827—56
3-point goals: Western Reserve 5 (White 2, Justin Lude 2, Jay Lude 1). Leetonia 2 (Todd 2). JVs: Westernj Reserve 55-40.
CHAMPION 90, BRISTOL 49
CHAMPION (5-0) — Sean Sumner 2-0-5, Joe Cvengros 6-2-17, Mike Smith 3-0-7, Kris Wildman 6-1-13, Markel Vaughn 2-0 -4, Derek Sumner 1-2-5, David Barnes 6-2-14, Caleb Wright 2-2-6, Billy Yartz 2-0-4, Ian Barnes 4-0-9, Dan Gelet 2-2-6. Totals; 36 11-14 90,
BRISTOL (0-4) — Justin Chapman 1-0-3, Jake Sloan 5-3-13, Brendon Wilson 1-0-3, Zack Elon 1-2-4 Geoff Pfeiffer 0-3-3, Chris Collins 1-0-3, Jeremy Toney 3-0-7. John Evans 1-0-3, Greg Pankuch 0-1-1. Totals 13 9-21 40.
Champion30172617— 90
Bristol1314 94—40
3 point goals: Champion 7 (Cvengros 3, S. Sumner 1, Mike Smith 1, D. Sumner 1, Barnes 1). Bristol 5 (Chapman 1, Wilson 1, Collins 1, Toney 1, Evans 1).
YOUNGSTOWN CHRISTIAN 52,
LEDGEMONT 14
LEDGEMONT — Jeremy Crooks 0-3-3, Joe Glogouski 4-0-8, Anthony Piecenski 0-0-0, Steve Doremus 0-0-0, Mike Prince 1-0-3. Totals: 5 3-6 14.
YOUNGSTOWN CHRISTIAN (5-1) — Doug Chumita 0-2-2, John Pecchia 8-0-19, Joe Napier 1-1-3, Caleb Yanno 3-0--6, Victor Shaw 4-0-9, Jose Echevestre 1-0-2, Olonzo Johnson 4-0-8, Nate Watson 0-1-1, David Colbert 1-0-2. Totals: 22 4-8 52.
Ledgemont2246—14
Yo. Christian2152114—52
3-point goals 1 (Prince); Youngstown Christian 4 (Pecchia 3, Shaw 1). JVs: Youngstown Christian, 43-36
WEST BRANCH 63, CANTON SOUTH 59
WEST BRANCH (5-2, 3-2 NBC) — Vic Pappas 4-8-17, Trent Woods 7-2-18, Michael Sellaroli 2-2-7, Evan Campbell 1-0-2, Steve McNeely 4-2-14, Alex Stull 2-1-5. Totals: 20 15-17 63.
CANTON SOUTH — Trissel 1-0-3, M. Lenzy 5-1-12, Thompson 8-3-20, Robinson 2-1-6, Blakeney 1-0-2, Herbert 0-0-0, Clapper 5-4-14, J. Lenzy 0-0-0, Garner 1-0-2. Totals: 23 9-18 59.
West Branch21101220—63
Canton South20101118—59
3-point goals: West Branch 8 (McNeely 4, Woods 2, Pappas 1, Sellaroli 1); Canton South 4 (Trissel 1, M. Lenzy 1, Thompson 1, Robinson 1). Rebounds: West Branch 21 (Pappas 8); Assists: West Branch (Pappas 6); Steals: West Branch (Pappas 5). JVs: Canton South, 48-40.
OAK GLEN 52, BEAVER LOCAL 42
OAK GLEN — Gary Gamble 6-0-12, Lucas Owings 1-0-2, Drake Compton 3-4-10, Griss Halstead 1-0-2, Clay Owings 11-4-26. Totals: 22 8-14 52.
BEAVER LOCAL (1-4) — D.J. Taylor 2-3-7, Matt Clutter 2-0-5, Shawn Mercer 0-2-2, Zach Zelinsky 5-0-10, Scott Kreefer 1-0-3, Ethan Russell 4-6-15. Totals: 14 11-18 42.
Oak Glen1614814—52
Beaver Local818115—42
3-point goals: Oak Glen 0. Beaver Local 3 (Clutter 1, Kreefer 1, Russell 1). JVs: Beaver Local 54-36.
FARRELL 85, GREENVILLE 64
GREENVILLE — Josh Chisholm 4-0-8, Tyler Blaschak 2-4-10, Joel Lauffer 2-0-4, Nick Tymochko 4-0-9, Rich Herron 2-2-6, Dustin Carter 3-2-8, Jordan Batt 9-0-19. Totals: 26 8-13 64.
FARRELL (4-2) — Traphael Stubbs 9-0-20, Marsel Holden 8-0-17, Colin Chatman 3-0-8, Patrick Ferguson 2-0-4, Patrick Horton 0-2-2, Donald Jackson 6-2-14, Brandon Johnson 2-0-5, Ja’kwan Ward 1-0-2, Myles Ransom 5-0-11, DaMar Muhammad 1-0-2. Totals: 32 4-4 85.
Greenville17141815 — 64
Farrell25182814—85
3-point goals: Greenville 4 (Blaschak 2, Tymochko 1, Batt 1); Farrell 7 (Stubbs 2, Chatman 2, Johnson 1, Ransom 1, Holden 1). JVs: Farrell, 70-32.
GIRLS BASKETBALL
AREA SCORE
Crestview 60, Columbiana 31
OHIO SCORES
Antwerp 42, Edgerton 22
Cols. Africentric 72, Cols. Independence 32
Cols. Briggs 75, Cols. South Urban Academy 33
Cols. Linden McKinley 48, Cols. Beechcroft 46
Oak Glen, W.Va. 43, Toronto 37
Spring. Emmanuel Christian 52, Lima Temple Christian 49, OT
Spring. Kenton Ridge 55, Tipp City Tippecanoe 53, OT
Stryker 89, Pioneer N. Central 25
WESTERN PENNSYLVANIA
Allderdice 71, Carrick 19
Altoona 63, Williamsport 21
Belleville Mennonite 49, Forbes Road 31
Berlin Brothersvalley 55, Conemaugh Valley 49
Bishop Carroll 53, Johnstown 41
Bishop Guilfoyle 65, Cambria Heights 25
Bishop McCort 63, Somerset 28
Blackhawk 65, Greensburg Salem 41
Blairsville 45, Purchase Line 38
Central Cambria 70, Bedford 26
Central Mountain 58, Philipsburg-Osceola 24
Charleroi 63, Carmichaels 37
Clarion 45, East Forest 35
Claysburg-Kimmel 55, Glendale 44
Corry 57, Erie Northwestern 45
Eisenhower 56, Iroquois 23
Elk County Catholic 52, Ridgway 24
Ellis School 50, Deer Lakes 47
Erie Strong Vincent 50, Oil City 32
Erie Villa Maria 49, Erie North East 36
Ferndale 61, Meyersdale 46
Franklin 53, Hickory 35
Freedom 54, Riverside 42
Gateway 46, Steel Valley 34
General McLane 59, Harbor Creek 45
Great Commission 67, Grace Prep 34
Indian Valley 44, Juniata 21
Indiana 63, Derry Area 57
Keystone 50, Moniteau 40
Linsly School, W.Va. 57, Sewickley Academy 30
Mercyhurst Prep 50, Meadville 34
Moshannon Valley 48, Juniata Valley 34
North Star 67, Rockwood 47
Northern Cambria 70, Marion Center 40
Norwin 65, Hempfield 55
Our Lady of Sacred Heart 69, Beaver Area 47
Penns Manor 71, Ligonier Valley 31
Perry Traditional Academy 64, Peabody 22
Pine-Richland 55, North Allegheny 50
Portage 80, Salisbury-Elk Lick 38
Reading 70, State College 64
Richland 40, Westmont Hilltop 36
Saltsburg 59, Laurel Valley 41
Shanksville-Stonycreek 51, Blacklick Valley 49
Sheffield 55, Brockway 54
Slippery Rock 52, Sharon 42
Springdale 42, Elderton 20
Trinity Christian, W.Va. 51, Jefferson-Morgan 31
Union-Rimersburg 43, North Clarion 33
United 42, Homer-Center 30
Venango Catholic 42, Allegheny-Clarion Valley 26
Warren 66, Fort LeBoeuf 43
West Branch 64, Mount Union 40
West Forest 62, Rocky Grove 32
West Shamokin 57, Leechburg 34
Westinghouse 39, Langley 15
Williamsburg 65, Bellwood-Antis 33
Winchester Thurston 68, Brashear 65
Windber 53, Shade 32
Woodland Hills 49, Fox Chapel 41
FRIDAY’S SUMMARY
CRESTVIEW 60, COLUMBIANA 31
COLUMBIANA — Katie Douglas 4-2-10, Jenn Gross 3-0-7, Audrey Davidson 2-0-4, Katie Witmer 2-0-4, Amanda Crowl 1-0-2, Kaylee Couchenour 1-0-2, Courtney Kerrigan 1-0-2. Totals: 14 2-7 31.
CRESTVIEW (5-3, 2-2 ITCL1) — Chelsea Bowker 9-7-28, Shanelle Davner 4-2-10, Brittany Bowker 5-0-10, Haley Graham 2-0-5, Emily Corll 0-3-3,Tess Reash 0-2-2. Totals: 21 14-16 60.
Columbiana10588—31
Crestview1520619—60
3-point goals: Columbiana 1 (Gross); Crestview 4 (C. Bowker 3, Graham 1). JVs: Columbiana, 37-32.
SCHEDULE
TODAY
BOYS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Cle. Benedictine
Vision Quest at East, 5:30 p.m.
Toledo Scott at Warren Harding (postponned until Feb. 5)
Warren JFK at Neshannock
East Liverpool vs. Wheeling Park at Wheeling Jesuit University, noon
Lakeview at South Range
Beaver Local at Wellsville
GIRLS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
East at Canton Central Catholic, 2:30 p.m.
Mooney at Kennedy Catholic, 2:30 p.m.
Ursuline at Walsh Jesuit, 2:30 p.m.
Fitch at Lake, 2:30 p.m.
Canton GlenOak at Boardman, 2:30 p.m.
Struthers at Columbiana
West Branch at Louisville, 2:30 p.m.
Beaver Local at Steubenville Catholic Central
Southeast at Norton
BOWLING
(Boys and girls)
Fitch vs. Perry at Hall of Fame Lanes, 2:30 p.m.
SWIMMING
(Boys and girls)
Boardman at C.T. Branin Invitational
Poland vs. Warren Harding at YSU, 1 p.m.
WRESTLING
West Branch at Riverside Tournament
Salem at Smithville Invitational, 11 a.m.
Hoppel Tournament at Beaver Local, 10 a.m.
Boardman at Beast of the East Tournament
Notre Dame Cathedral Latin, Lake Ridge Academy at Ursuline, 5 p.m.
Jackson-Milton, Brookfield at Elyria Catholic Tournament, 10 a.m.
East Liverpool at Waterloo, 10 a.m.
MONDAY
GIRLS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
Mathews at Chaney
Ashtabula Sts. John & Paul at Youngstown Christian
East Liverpool at Campbell
Canfield at Howland
Niles at Poland
Struthers at Salem
Lisbon at Columbiana
Crestview at East Palestine
Mineral Ridge at South Range
United at Springfield
Jackson-Milton at Wellsville
Leetonia at Southern
Lowellville at Sebring
Western Reserve at McDonald
Brookfield at Newton Falls
Champion at Girard
Liberty at Hubbard
LaBrae at Lakeview
Badger at Lordstown
Pymatuning Valley at Bristol
Maplewood at Southington
Beaver Local at Oak Glen (W. Va.)
GIRLS GYMNASTICS
Fitch, Canton Timken, Carrolton at Sandy Valley, 5 p.m.l
TUESDAY
BOYS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Liberty
East at Hubbard
Ashtabula Sts.John-Paul at Warren JFK
Louisville St. Thomas Aquinas at Mooney
Poland at Campbell
Struthers at Canfield
Niles at East Liverpool
Salem at Howland
Lisbon at Columbiana
Crestview at East Palestine
Mineral Ridge at South Range
United at Springfield
Jackson-Milton at Wellsville
Leetonia at Southern
Sebring at Lowellville
Western Reserve at McDonald
Conneaut at Champion
Newton Falls at Wincham
Mathews at Badger
Bristol at Bloomfield
Southington at Lordstown
SWIMMING
Poland, Warren JFK, Howland at YSU, 5 p.m.
WRESTLING
North Canton Hoover at Boardman, 6 p.m.
WEDNESDAY
BOYS BASKETBALL
Grand River at Bloomfield
GIRLS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
Ursuline at Mooney
Warren JFK at Alliance
Boardman at Fitch
Campbell at Canfield
East Liverpool at Howland
Niles at Salem
Poland at Struthers
Marlington at West Branch
Crestwood at Southeast
BOWLING
LaBrae vs. Hubbard at BellWick Bowl
Lakeview vs. Champion at Champion Lanes
Girard vs. Brookfield at BellWick Bowl
Liberty vs. Struthers at Holiday Bowl
Canfield vs. Chaney at Westside Lanes
Warren JFK vs. Youngstown Christian at Camelot Lanes
Niles vs. Mineral Ridge at McKinley Lanes
Warren Harding vs. McDonald at Kay Lanes
Lowellville vs. Mooney at Boardman Lanes
Ursuline vs. Maplewood at TBA
GIRLS GYMNASTICS
Fitch, Triway, Wadsworth at Wooster, 6:30 p.m.
WRESTLING
Liberty at Warren JFK, 4 p.m.
Howland at Beaver Local, 6 p.m.
Buckeye Local, Wheeling Park at East Liverpool, 5 p.m.
THURSDAY
GIRLS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Warren Harding
East at Beaver Local
Cornerstone Christian at Youngstown Christian
Crestview at United
South Range at Lisbon
Springfield at Mineral Ridge
Jackson-Milton at Lowellville
Wellsville at Leetonia
Sebring at McDonald
Southern at Western Reserve
Girard at Brookfield
Newton Falls at Champion
Hubbard at LaBrae
Lakeview at Liberty
Southington at Bristol
Heartland Christian at Lordstown
Maplewood at Mathews
WRESTLING
Perry at Fitch, 7 p.m.
West Branch at Marlington, 7:30 p.m.
FRIDAY
BOYS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
East at Louisville St. Thomas Aquinas
Canton GlenOak at Fitch
Boardman at Jackson
Mooney at Ursuline
Warren Harding at Bedford
Howland at Canfield
Niles at Poland
Salem at Struthers
Crestvoew at United
East Palestine at Columbiana
South Range at Lisbon
Springfield at Mineral Ridge
Jackson-Milton at Lowellville
Wellsville at Leetonia
Sebring at McDonald
Southern at Western Reserve
Brookfield at Girard
Champion at Lakeview
Hubbard at LaBrae
Liberty at Newton Falls
Bristol at Badger
Bloomfield at Mathews
Maplewood at Lordstown
Southington at Pymatuning Valley
Youngstown Christian at Ashtabula Sts.John-Paul
Louisville at West Branch
GIRLS BASKETBALL
(Varsity games 7:30 p.m. unless noted)
Neshannock at Warren JFK
Beaver Local at East Liverpool Tournament
East Palestine at Columbiana, 6 p.m.