MEN
MEN
CWV (Olde Dutch Mill) — Low gross: George Bisker 37, Bob Bunyoff 38, John Cambert 42; Low net: Bunyoff 30, Jim Steinbeck 31, Dick Vickers, Bisker 32, Tom Kelty, Joe DeFuria, Al Cambert, Bob Coneval, Ed Garbick 33; Top teams: CWV 1, Lenny’s Boomers.
SAC (Rolling Hills) — Low gross: John Luklan, Ken Philibin 31, Don Sicafuse 38, Tom Daliman 39; Low net: Don Reddeinger, Frank Jordan 31, Dennis Anderson 34, Joe Mozzy 35; Top team: Luk’s.
St. Christine’s (Deer Creek) — Low gross: Bob Trucksis, Dom Lovaglio 35, Bob Ziak, Brian Terlesky 37, Scott Summers Sr., Jerry Ferrell, Bill Morgante, Scotty Wynne 38, Bob Regula 39; Low net: Tom Boyle 30, Dave Rickert, Bob Wardle, Dick Conroy Jr. 31, Bill Holt, Dick Scali, Joe Bellino, Sam Costello, Mickey Popovec 33.
HBA (Mahoning) — Low gross: Nick Hanuschak, Ken Zickefoose 36, Joe Spelich 37, Ray Saviers 38, Don Belosic, Ron Lara 39; Low net: Belosic 30, Zickefoose 31, Chuck Cole, Al Mason, Saviers, Mike Vlasov 32.
Coitsville (Bedford Trails) — Low gross: Ed Romack 34, Barry Andre 35, Larry Miner, Bruce Burns 36, Jason Andre 37, Brian Cionni, Dave Naymick, Vince Falasca 38, Chip Wagner, C.J. Andre 39; Low net: Zeke Zebrowski 31, Gary Gulu, Jerry Velasquez, Aaron Dobich, Dave Sferra 34, Joe Donofrio 35; Top teams: Poland Giant Eagle, Kacay Morrell Howard Hanna.
Teenies (Bedford Trails) — Low gross: Ron Desko 39, Bob Welsh, Denny Roth 40, John Gordulic Jr., Bob Hlinka 41; Low net: John Irwin, Jim Horvath 34.
North Side Jewish Men (Pine Lakes) — Low gross: (I) Mike Brinko 38; (II) Joe Luongo 43; Low net: (I) Bill Pompoco 36; (II) Ron Wolford 37.
Sam Camens Seniors (Mahoning) — Low gross: (National) Dick Calvaruso 39, Mike Sulek, Bob Harvey 40, George Svetlak, Jim Lynn, Mickey Yurco, Joe Labozan, Al Pasquale 41; (American) Joe Fekety 41, Gene Naple, Larry Beck 42; Low net: (National) Lynn 33, Pasquale, Howard Schooley, Calvaruso, Ray Zittela 34, Jim Sharnek, Walt Labozan, Paul Houlette, Bill Bass, Joe Labozan, John Lewis, Andy Oleyar 35; (American) Fekety 30, Don Komara 31, Bill Basista, John Sbandi, Beck, Naple, Ken Johnson, Adam Furin, Dick Miller 32.
Mahoning Valley (Bedford Trails) — Low gross: C.J. Andre 34, Skip Slaven, Billy Grischow 36, Carman Narducci, Mike Verostko, Ed Romak, Bruce Burns 37, T.J. Price, John Burich, Randy Partika 38, Ed Rubicky, Bill Miklandric Jr., Ray Grow, Wendell Wagnon 39; Low net: Mike Verostko 28, John Cycyk 29, Joe Verostko, Pete Verostko, Mitch Leigh, Walt Avdey 31, Bob Giovanni, Joe Alfano, Bernie Mauser, Sean Melnick 32, Jim Lendi, Paul Chicone, Tim Thake Sr., Ed Bartos, Frank Shiminski 33, Mark Marciano, Rich Frizzini, Jerry Jurcisin, George Krinos, Rick Partika, Dave Nolfi, Dick Rubicky 34; Top teams: Verostko Engineering, The Finnish Line.
AMA Wednesday (Olde Dutch Mill) — Low gross: Bill Nagy 35, Jim Beam, George Ferkula, Dan Shurilla 36, Bob Brace, Bill Braham, Gary Watson 38, Bill Lowry, Jim McGarr 39; Low net: Ted Snyder 31, Bill Nagy 32, Bill Kempe 33, Beam, Mark Deehr 34, Brace, Mike Fabek, Bill Fedorisih, Ferkula, Louis Jimenez, Lowry, Denzil Posey, Shurilla, Watson 35.
YSD (Dogwood) — Low gross: J. Ulicny, D. Barnes, H. Mancini 42; Low net: Ulicny, Mancini 34, Steve Ruberto 36.
Davidson’s Wednesday (Diamond Back) — Low gross: Dave Markota 32, Rob Schiele 35, Mark Wilson, John Kesner 36, Jason Allison 38, Bill Flaugh, Bob Marshall, Dave Koning, Mark Markota, Chris Ziemianski 39; Low net: Kesner 27, George Playforth, Schiele, John Brozman 29; Top team: Dave Markota-Dave Koning 71.
Campbell League (Pine Lakes) — Low gross: Dave Ruehle 37, Bill West 39, Mike Katula III 40, Mike Austalosh, Jason Rivello 41, Jim Jeswald, Pete Hucul 42; Low net: Hucul 32, Ken Oravec, Andy Austalosh 33, Mike Gabriel, Jiim Tisone 34, Chuck Horak, Steve Walko 36; Division leaders: Pat Strange 162, Devils Den 160.
Men’s Association (Reserve Run) — Low gross: Chris Demos 32, Bob Cabuno 33, Brian Kukura, Ed Snell 35, Ralph Dimuccio, Dave Hillman, Tom Dick 36, Lenny Schneider, Tim Mummy 37; Low net: Snell 29, Muimmy 30, Demos, Schneider 31, Hillman, Bo Bednar 32, Bob Cabuno, Dimuccio, Harry Mays, Dick 33, Bill Cox 34.
Thursday Jednota (Bedford Trails) — Low gross: Dave Garver 42; Low net: Rich Cantanzariti, Rich Antal 30, Henry Hassay 31; First half champs: Catullo Meats; Second half champs: Bedford Trails/Teenies Sportshop.
Pantalone Towing (Candywood) — Low gross: Tim O’Leary 35, Ron Daum 36, John Ludt 37, Mickey Zaleski, Tom Costantino 39; Low net: O’Leary 31, Ludt 32, Costantino, Andy Gray 33.
Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) — Low gross: (A) Steve Denney, Jim Fleming, Joe Sekula 38; (B) Bill Lallo 44; Low net: (A) Brian Welsch 32, Fleming, Bob Fleet 33; (B) Lallo 31, Ray Flere, George Denney 32.
Davidson’s Thursday (Diamond Back) — Low gross: Brad McDevitt 36, Tim Russo 38, Thom Russo, Don Cavanaugh 39, Steve Svetlack, John Stanley Jr., Mike Skelly, Frank Davidson, Joe DeLisio 42; Low net: McDevitt 31, Pete Costello, DeLisio, Stanley Jr. 32, Thom Russo, Skelly, Bill McGrath, Cavanaugh 34, Bob Campolito, Dave Danko, Tim Dennison, Steve Stanislaw, Cliff Thompson 35.
St. Joseph (Duck Creek) — Low gross: Ron Demesko 35, Jim Russomano 39, Jeremiah Warren 40, Tom Dama, John Ruggieri 41; Low net: Demesko 31, Frank Bagnoli 32, Russomano, Warren, Dama 33.
Senior Day (Valley) — Low gross: Jim Houp, Alan Douglas, Kirby Zellers 40, Dave Garver 41; Low net: Bill McCormick 32, Lee Pratt, Dave Liston, Bill Rhodes, Nick Hromiko 34; Low putts: Lowell Schlonegar 12, Pud McCoy 13, Jim McGinnis, Jack Hoey, Sam Ferguson, Joe Billet, Dick Houp 14.
Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) — Low gross: Al Cervello 39, Ralph Ciccone 40, Dan Bokesch, Brian Mincher, Anthony Russo, Bill Brown, Gary Slaven, Bruce Mincher 41; Low net: Ciccone, Mincher, Joe Likens, Pete Ruozzo 35; Second half team winners: Reliable Title and Falcon Foundry; Second half individual winners: Gary Slaven, Bob Pallozzi, Dr. Shawn Donatelli.
WOMEN
PYBS Ladies (Bedford Trails) — Even holes: (A) Donna Melic, Karen Basista 21; (B) Edie Babik 23; Low gross and net: (A) Donna Melic 47, Karen Basista 35; (B) Shirley signor 57, 39; Least putts: (A) Eleanor Farkas, Judy Sullivan 16; (B) Lee Sandusky 16; Chip-in: Sandusky (2).
Tee Off’s Ladies (Reserve Run) — Low gross and net: (AA) Nicole Blazek 36, 32; (A) Gretchen Bradley 41, 30; (B) Amy Montgomery 46, Renee D’Amato 46, 34; (C) Shelly Pawcio 50, 31.
Sunrise Ladies (Dogwood) — Day’s play: (A) Joanne Blockinger; (B) Jan Hynes; (C) Judy Mitchell; Low gross and net: (A) Rema Wolfe 46, Blockinger 36; (B) Barb Hosa 52, Hynes 36; (C) Grace Kavulic 54, Mitchell 31.
GHY (Pine Lakes) — Best on holes 2, 4, 6, 9: (A) Judy Young 17; (B) Jeanne McDermott 21; (C) Terry Anness 24; (D) Carol Gubany 25; Birdie: Young (4); Chip-in: Colleen Novosel (9); Low gross: (A) Young 40; (B) Missy LaRock 50; (C) MaryAnn Valley 52; (D) Joyce Matzye 58.
GHY II (Pine Lakes) — Low gross: (I) Bonnie Comeau, Judy Young 50; (II) Kathy Platz 48.
Ladies 18 (Mill Creek) — 36-hole Low gross tournament: (AA) Mary Kane 184, Irene Santon 193; (A) Pattie Ceglie 209, Sue Anzellotti-Ray 212; (B) Irene Loser 216, Mary Stabile 218; (C) Fran Reents 237, Melissa Munn 240; Throw out par-5s: (AA) Barb Cestary 56; (A) Anna Benson-Mastriana 64; (B) Marge Sweeney 68; (C) Janet Ganchar 75; Birdies: Cestary (3, 13); Chip-ins: Anne Mavar (15), Melissa Munn (17).
FemBombers (Dogwood) — Low net: (A) Carol Barone 38; (B) Patti Hahn, Toni Krut 37; (C) Elberta Scott 36; Low gross: (A) Barone 54; (B) Hahn 56; (C) Scott 61; Chip-ins: Janet Milligan (2).
Friday Ladies (Valley) — Two best games out of three: Low gross and net: (A) Betty Long 90, Jan Metzgar 60; (B) Paula Ulicny 107, Mert Frenger 70; (C) Barb Hartsock 123, Lois Deskin 71; Field Day results: Low gross and net: (A) Donna Brown 46, Vylee Garstick 34; (B) Jean Varner 58, Kitty Moore 38; (C) Sue Moore 61, Shirley Fitzpatrick 35; Long drive: Anita Pirone, Janet Rohrer; Longest putt: Maryann Lyden, Paula Ulicny, Lois Deskin; Closest to pin: Betty Long, Mert Frenger, Kathy Vogt; Lowest putts: Jane Pfund 13, Karen Paxson 15, Barb Hartsock 18.
Ladies Day (Valley) — Low gross: Lynn Bartlo, Marianne Morway 46; Low net: Sandy Dailey 36; Low putts: Vylee Garstick, Ethel Sweeney 14; Chip-ins: Garstick, Sweeney.
WWW Ladies Scramble (Bedford Trails) — Closest to pin No. 6: Holly Kerekes; Top team: Donna George, Delle Sieple, Traci Yuhasz, Marla Penza 35.
MIXED
Friday Couples (Bedford Trails) — Low gross: (men) Bob Sikbo 39, Dennis Gaume, Joe Swantner, Glenn Adams 40; (women) Jeanne Gaume 45, Terry Skibo 47, Elsa Russo 47; Low net: (men) Lee Stubler 26, Adams 28, Swantner 29, Dan Fussleman 30; (women) Sue Fussleman 28, Russo 32, Gerri Schreiber 33.
Guys and Dolls Scramble (Bedford Trails) — Longest putt on No. 13: Patty Lissi; Top team: Wolfgang Wengler, Patty Lissi, Bill Grischow 34.