BOWLING



BOWLING
PBA-CHICAGO CLASSIC
Sunday
At Hawthorn Lanes
Vernon Hills, Ill.
Stepladder finals
1. Jason Couch, Clermont, Fla., 452 (two games), $40,000.
2. Joe Ciccone, Buffalo, N.Y., 428 (two games), $20,000.
3. Norm Duke, Clermont, Fla.. 232 (one game), $10,000.
4. Parker Bohn III, Jackson, N.J., 200 (one game), $10,000.
Semifinals
Couch def. Duke, 235-232
Ciccone def. Bohn, 224-200.
Championship
Couch def. Ciccone, 217-204.
FOOTBALL
CFL PLAYOFF
Sunday, Nov. 13
East
Montreal 30, Saskatchewan 14
West
Edmonton 33, Calgary 26
Division
Finals
Sunday, Nov. 20
East
Montreal 33, Toronto 17
West
Edmonton 28, British Columbia 23
Grey Cup
At Vancouver, British Columbia
Sunday, Nov. 27
Edmonton 38, Montreal 35, 2OT
SKATING
CUP OF RUSSIA
Sunday
At St. Petersburg, Russia
Ice Dancing
Free Dance
1. Tatiana Navka and Roman Kostomarov, Russia, 102.81 points.
2. Galit Chait and Sergei Sakhnovski, Israel, 94.05.
3. Oksana Domnina and Maxim Shabalin, Russia, 90.19.
4. Melissa Gregory and Denis Petukhov, United States, 83.43.
5. Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat, France, 79.96.
6. Olga Orlova and Vitali Novikov, Russia, 77.19.
7. Loren Galler-Rabinowitz and David Mitchell, United States, 73.66.
8. Alexandra Kauc and Michal Zych, Poland, 70.94.
9. Alessia Aureli and Andrea Vaturi, Italy, 67.62.
10. Siobhan Karam and Joshua McGrath, Canada, 66.10.
11. Nakato Tsuzuki and Kenji Miyamoto, Japan, 63.06.
Final
Standings
1. Tatiana Navka and Roman Kostomarov, Russia, 200.91.
2. Galit Chait and Sergei Sakhnovski, Israel, 184.65.
3. Oksana Domnina and Maxim Shabalin, Russia, 176.69.
4. Melissa Gregory and Denis Petukhov, United States, 159.83.
5. Nathalie Pechalat and Fabian Bourzat, France, 155.59.
6. Olga Orlova and Vitali Novikov, Russia, 148.78.
7. Loren Galler-Rabinowitz and David Mitchell, United States, 143.32.
8. Alexandra Kauc and Michal Zych, Poland, 135.45.
9. Alessia Aureli and Andrea Vaturi, Italy, 132.58.
10. Siobhan Karam and Joshua McGrath, Canada, 130.72.
11. Nakato Tsuzuki and Kenji Miyamoto, Japan, 123.01.
NOTICES
BASEBALL
Mink Financial -- the defending Class 'B' champions, will have open tryouts throughout its winter workouts. There are a few spots open on its 18 and under team and several openings on its 16 and under team. For more, call Tommy Otto at (330) 398 1560.
BB Rooners and Baseball Systems will conduct a six week pitching clinic for boys ages 13-18 at Pleasant Valley Church in Liberty beginning Jan. 8. Interested players should contact Bryan Warner at (724) 588-3621 for more details.
Baseball Systems will be conducting a hitting league for boys 8-to-18 beginning Dec. 4. For more imformation contact Bryan Warner at (724) 588-3621.
SKIING
WORLD CUP NORDIC COMBINED
Sunday
At Kuusamo, Finland
Ski jumping-7.5k cross country skiing
(Ski jump-cross country placings in parentheses)
1. Mario Stecher, Austria, 19 minutes, 18.2 seconds (9-9).
2. Petter Tande, Norway 4.0 seconds behind (2-23).
3. Georg Hettich, Germany, 6.2 (7-15).
4. Hannu Manninen, Finland, 11.6 (30-1).
5. Magnus Moan, Norway, 12.2 (28-2).
6. Felix Gottwald, Austria, 13.0 (23-3).
7. Kristian Hammer, Norway, 16.1 (19-4).
8. Thorsten Schmitt, Germany, 17.3 (7-20).
9. Jaakko Tallus, Finland, 17.3 (6-21).
10. Anssi Koivuranta, Finland, 17.8 (3-24),
11. Todd Lodwick, United States, 20.0 (12-11).
12. Havard Klemetsen, Norway, 24.5 (4-26).
13. Daito Takahashi, Japan, 28.7 (1-38).
14. Christoph Bieler, Austria, 33.4 (10-22).
15. Jason Lamy Chapuis, France, 44.7 (5-33).
Also
31. Bill Demong, United States, 1:43.5 (38-7).
Overall World Cup Standings
(After two of 20 events)
1. Hannu Manninen, Finland, 150 points.
2. Petter Tande, Norway, 140.
3. Mario Stecher, Austria, 111.
4. Anssi Koivuranta, Finland, 106.
5. Magnus Moan, Norway, 90.
6. Felix Gottwald, Austria, 80.
7. Jason Lamy Chapuis, France, 66.
8. Jaakko Tallus, Finland, 65.
9. Georg Hettich, Germany, 62.
10. Todd Lodwick, United States, 53.
Also
24. Bill Demong, United States, 16.
SPEEDSKATING
ISU-WORLD CUP
Sunday
At West Allis, Wis.
(All race distances in meters)
Men
500
1. Jeremy Wotherspoon, Canada, 34.91 seconds.
2. Dmitry Dorofeyev, Russia, 35.09.
3. Casey FitzRandolph, United States, and Kang-Seok Lee, South Korea, 35.15.
5. Fengtong Yu, China, and Joey Cheek, United States, 35.16.
7. Joji Kato, Japan, 35.32.
8. Keiichiro Nagashima, Japan, 35.34.
9. Kyou-Hyuk Lee, South Korea, 35.51.
10. Soon-Chun Kwon, South Korea, 35.60.
1,000
1. Shani Davis, United States, 1 minute, 8.43 seconds.
2. Joey Cheek, United States, 1:08.68.
3. Casey FitzRandolph, United States, 1:09.11.
4. Jeremy Wotherspoon, Canada, 1:09.15.
5. Even Wetten, Norway, 1:09.17.
6. Kyou-Hyuk Lee, South Korea, 1:09.28.
7. Dimitri Dorofeyev, Russia, 1:09.32.
8. Gerard van Velde, Netherlands, 1:09.33.
9. Mikael Flygind-Larsen, Norway, 1:09.78.
10. Remco Olde Heuvel, Netherlands, 1:09.95.
Women
500
1. Manli Wang, China, 37.83 seconds.
2. Beixing Wang, China, 38.19
3. Jenny Wolf, Germany, 38.35.
4. Hui Ren, China, 38.39.
5. Sayuri Osuga, Japan, 38.39.
6. Chiara Simionato, Italy, 38.52.
7. Dan Wang, China, 38.61.
8. Svetlana Zhurova, Russia, 38.63.
9. Tomomi Okazaki, Japan, 38.65
10. Sang-Hwa Lee, South Korea, 38.69.
1,000
1. Chiara Simionato, Italy, 1:15.60.
2. Jennifer Rodriguez, United States, 1:15.68.
3. Marianne Timmer, Netherlands, 1:16.43.
4. Chris Witty, United States, 1:16.59.
5. Svetlana Zhurova, Russia, 1:17.09.
6. Hui Ren, China, 1:17.33.
7. Sayuri Yoshii, Japan, 1:17.34.
8. You Lim Kim, South Korea, 1:17.42.
9. Annette Gerritsen, Netherlands, 1:17.48.
10. Shannon Rempel, Canada, 1:17.50.
SOCCER
BRITISH SCORES
(Home teams listed first)
England
Premier League
Everton 1, Newcastle 0
Fulham 2, Bolton 1
Middlesbrough 2, West Brom 2
West Ham 1, Manchester United 2
Scotland
Premier League
Hibernian 2, Rangers 1

More like this from vindyarchives.com