PREP SPORTS AT A GLANCE
BOYS BASKETBALLWEDNESDAY'S SCORESAREA
Mathews 70, Jackson-Milton 52
Niles 71, Alliance 43
OHIOTOURNAMENTDIVISION I
Cols. Mifflin 87, Galloway Westland 54
Pickerington N. 56, Mt. Vernon 47
Vandalia Butler 69, Miamisburg 41
DIVISION II
Athens 49, Thornville Sheridan 47
Circleville Logan Elm 71, Washington C.H. 42
Cols. Linden 67, Whitehall-Yearling 62
Franklin 67, Trenton Edgewood 51
Greenfield McClain 56, Hillsboro 39
McArthur Vinton County 76, New Lexington 58
Newark Licking Valley 88, Utica 61
DIVISION III
Bainbridge Paint Valley 43, Frankfort Adena 42
Batavia 68, Cin. Jacobs 56
Belpre 71, Coal Grove Dawson-Bryant 66
Caledonia River 54, Plain City Jonathan Alder 47
Cardington-Lincoln 56, Mt. Gilead 41
Cin. Deer Park 63, Cin. Shroder 60
Cols. Ready 62, Olentangy Liberty 47
Day. Stivers 57, New Lebanon Dixie 54
Marion Pleasant 50, Galion Northmor 31
Seaman N. Adams 61, Chillicothe Zane Trace 50
Versailles 68, Middletown Madison 36
Wheelersburg 66, Nelsonville-York 54
REGULAR SEASON
Dola Hardin Northern 51, Ridgeway Ridgemont 43
Grand River 84, Fuchs Mizrachi 54
WESTERN PENNSYLVANIAWPIAL PLAYOFFS
Class AAAA
Semifinals
Chartiers Valley 55, McKeesport 45
Connellsville 54, Central Catholic 50
Class AA
Semifinals
Aliquippa 83, Shenango 66
Beaver Falls 50, Sto-Rox 46
District 6
Class AAAA
Hollidaysburg 45, Altoona 26
State College 65, Punxsutawney 24
Class AAA
Third Place
Central Cambria 54, Central Martinsburg 42
SUMMARIESNILES 71, ALLIANCE 43
NILES (9-11, 6-6) -- Dan Jones 12-8-38, Kevin Robertson 6-0-17, Phil Frech 1-0-2, Joe Razzano 1-0-3, Andrew Cleary 1-0-2, Tremayne Rosasco 0-4-4, Shawn Cleary 0-2-2, Eric Cramer 1-0-3. Totals: 21 14-16 71.
ALLIANCE (13-7, 6-6) -- Kyle Grove 1-1-4, Mark Garner 2-0-4, Daron Taylor 1-1-3, Bylynn Hatcher 7-2-16, Austin Banks 4-0-12, Greg Sumpter 1-1-3, Cody Bates 1-0-2. Totals: 16 5-11 43.
Niles16222013--71
Alliance11981443
3-point goals: Niles 13 (Jones 6, Robertson 5, Razzano 1, Cramer 1); Alliance 4 (Grove 1, Banks 3). JVs: Niles 66-51.
MATHEWS 70, JACKSON-MILTON 52
JACKSON-MILTON (9-10) -- Josh Ayres 3-0-8, Rick Green 0-0-0, Justin Vayner 1-0-2, Tim Shaw 5-1-11, Zack Nicholas 6-0-16, Mark Balent 2-0-6, Andrew Whitmer 4-0-9. Totals: 21 1-4 52.
MATHEWS (10-10, 8-6) -- Adam Hughes 3-0-6, Matt Weymer 4-0-9, Tyler Stanton 8-2-19, Marty Joseph 1-0-2, Chris Vesey 10-4-24, Ian Paddock 5-0-10. Totals: 31-45 6-10 70.
Jackson-Milton771424--52
Mathews12142123--70
3-Point goals: Jackson-Milton 9 (Nicholas 4, Balent 2, Ayres 2, Whitmer 1); Mathews 2 (Stanton 1, Weymer 1). JVs: Mathews 49-20.
GIRLS BASKETBALLWEDNESDAY'S SCORESAREATOURNAMENTDIVISION II
At Austintown Fitch
Liberty 47, Struthers 41
At Uniontown Lake
West Branch 59, Alliance 20
Field 45, Akron Kenmore 13
DIVISION III
At Rootstown
Waterloo 76, Newton Falls 32
Girard 56, Streetsboro 30
At Pymatuning Valley
Pymatuning Valley 51, Wickliffe 43
Beachwood 65, Brookfield 34
DIVISION IV
At Liberty
Leetonia 38, Western Reserve 22
McDonald 52, Lordstown 20
DISTRICT 10 PLAYOFFS
Class A
At Meadville
Kennedy Catholic 52, East Forest 25
DISTRICT 7 PLAYOFFS
Class AAAA
New Castle 37, Chartiers Valley 34
OHIOTOURNAMENTDIVISION I
Akr. Ellet 47, Marietta 45
Ashland 50, Oregon Clay 48
Cin. Glen Este 61, Cin. Withrow 44
Cin. Mt. Notre Dame 74, Cin. St. Ursula 49
Cle. JFK 58, Cle. Hts. 48
Cols. Brookhaven 48, Lewis Center Olentangy 45
Day. Chaminade-Julienne 57, Troy 35
Fairborn 52, Springboro 41
Garfield Hts. 52, Solon 49
Hudson 60, Stow 51
Marion Harding 59, Sandusky 55, OT
Mayfield 76, Cle. Collinwood 47
Mentor 55, Painesville Riverside 43
Strongsville 52, Brecksville-Broadview Hts. 35
Sylvania Northview 75, Tol. Libbey 32
Tol. Bowsher 82, Tol. Woodward 32
Tol. Scott 71, Tol. Rogers 34
Tol. Waite 62, Holland Spring. 52
Upper Arlington 46, Cols. E. 31
Westerville S. 68, Lancaster 48
Wooster 67, Medina 30
Zanesville 52, Galloway Westland 41
DIVISION II
Bay Village Bay 54, Avon 27
Blanchester 54, Ripley-Union-Lewis-Huntington 43
Can. Cent. Cath. 59, Minerva 44
Canal Fulton NW 57, Alliance Marlington 24
Carrollton 51, Richmond Edison 48
Cols. Bexley 47, London 25
Copley 74, Mantua Crestwood 19
Defiance 53, Napoloeon 49
Dover 59, Steubenville 44
Dresden Tri-Valley 55, Zanesville Maysville 44
Elida 64, Kenton 36
Fostoria 84, Clyde 58
Grafton Midview 62, Oberlin Firelands 51
Granville 43, Canal Winchester 41
Lexington 50, Galion 24
Lima Bath 47, Lima Shawnee 44
Maple Hts. 50, Richfield Revere 36
Pemberville Eastwood 46, Rossford 44
Port Clinton 50, Tiffin Columbian 44
Willard 39, Bellville Clear Fork 38
DIVISION III
Elyria Cath. 46, Independence 38
Massillon Tuslaw 49, Creston Norwayne 47
Middletown Fenwick 60, Jamestown Greeneview 27
Millersport 57, Howard E. Knox 54
Morral Ridgedale 61, Gahanna Cols. Academy 25
Old Washington Buckeye Trail 47, Steubenville Cath. Cent. 33
Poland 49, Rockford Parkway 36
Rocky River Lutheran W. 53, Brooklyn 38
Smithville 57, Apple Creek Waynedale 45
Sugarcreek Garaway 54, Coshocton 44
DIVISION IV
E. Can. 82, Kidron Cent. Christian 36
Glouster Trimble 74, Latham Western 59
Jackson Center 46, Fairlawn 37
Mogadore 75, Elyria Open Door 23
Newbury 53, Willoughby Andrews 36
Racine Southern 64, Mowrystown Whiteoak 55
Russia 79, Spring. Emmanuel Christian 32
Shadyside 44, Hannibal River 27
Windham 50, Cle. Hts. Lutheran E. 44
WESTERN PENNSYLVANIADISTRICT 10 PLAYOFFS
Class AAA
Semifinals
Franklin 49, Corry 40
Villa Maria 43, Warren 30
Class AA
Semifinals
Girard 58, Maplewood 48
Seneca 60, Lakeview 45
Class A
Semifinals
Iroquois 56, Saegertown 52
DISTRICT 7 PLAYOFFS
Class AA
Semifinals
Carlynton 37, Avonworth 20
Freeport 50, Washington 40 District 6
Class AAAA
Semifinals
Altoona 61, Hollidaysburg 32
State College 71, Central Mountain 35
Class AAA
Third Place
Johnstown 55, Bellefonte 53
SUMMARIESDIVISION IILIBERTY 47, STRUTHERS 41
LIBERTY (15-6) -- Lena Esmail 7-1-17, Brittny Humphrey 7-1-15, Meghan Harshbargar 0-0-0, Chenelle Mills 3-1-8, Ashley White 1-5-7. Totals: 18-45 8-18 47.
STRUTHERS (4-17) -- Amanda Ardale 1-1-3, Allison Ginnetti 4-0-9, Cole Robenolt 1-1-3, Ashley Ruozzo 0-0-0, Holly Hickenbottom 6-6-22, Amanda Seman 0-1-1, Liz Valerio 1-1-3. Totals: 13-44 10-14 41.
Liberty1213139--47
Struthers1041611--41
3-point goals: Liberty 3-10 (Esmail 2, Mills 1); Struthers 5-16 (Hickenbottom 4, Ginnetti 1).
WEST BRANCH 59, ALLIANCE 20
WEST BRANCH (20-1) -- Ellie Geiger 2-2-6, Evelyn Woods 5-0-10, Ashley Armstrong 5-1-12, Tori Arndt 2-3-7, Crystal Bryte 4-2-11, Stacy Braden 4-0-9, Vana Morgan 1-0-2, Aimee Rice 1-0-2. Totals: 24 8-8 59.
ALLIANCE (5-16) -- Molly Greenawalt 0-0-0, Jan Kehres 0-4-4, Tot Ousley 0-4-4, Allison Marini 1-1-3, Megan Geiger 2-5-9. Totals: 3 14-23 20.
West Branch16161611--59
Alliance5339--20
3-point goals: West Branch 3 (Armstrong 1, Bryte 1, Braden 1); Alliance 0.
DIVISION IIIWATERLOO 76, NEWTON FALLS 32
NEWTON FALLS (3-18) -- Kim Drake 1-0-2, Casee Piquet 1-1-3, Emily Montgomery 1-4-6, Molly Lenarcic 3-2-10, Cortney Pelyak 0-1-1, Kortni Collins 4-0-8, DeEsta Sheldon 1-0-2. Totals: 11 8-11 32.
WATERLOO (21-1) -- Dani White 4-4-12, Dawn White 0-4-4, Brooke Cross 1-0-2, Cara Bedard 8-4-20, Laura Schiele 2-5-9, Erica Jarvis 5-1-12, Ashley Jarvis 2-1-6, Heather Halliburton 2-3-7, Shana Martin 2-0-4. Totals: 26 22-37 76.
Newton Falls81293--32
Waterloo23191816--76
3-point goals: Newton Falls 2 (Lenarcic 2); Waterloo 1 (E. Jarvis 1, A. Jarvis 1).
GIRARD 56, STREETSBORO 30
GIRARD (20-1) -- Justine Christopher 4-1-9, Angela Raggazzine 3-3-9, Erin Walters 0-1-1, Cachet Murray 11-3-27, Lora Doran 1-3-5, jessica Bowser 1-0-2, lauren Adams 1-0-2, Taylor Birmingham 0-1-1. Totals: 21 12-19 56.
STREETSBORO (12-10) -- Hannah thomas 1-0-2, Stacie Stockard 4-0-8, Tabby Richardson 2-2-6, Kim Taylor 2-5-9, Rachel stutzman 0-1-1, Jacqueline Gray 1-2-4. Totals: 10 10-15 30.
Girard17101217--56
Streetsboro10497--30
3-point goals: Girard 2 (Murray 2); Streetsboro 0.
DIVISION IVLEETONIA 38, WESTERN RESERVE 22
WESTERN RESERVE (5-16) -- Macy Marra 1-0-2, Lindsey Wentzel 0-2-2, Emily Johnson 3-0-7, Lainey Kekic 1-0-2, Erica Zimmerman 1-0-2, Sara Kutsko 0-1-1, Kim Morrison 3-0-6. Totals: 9 3-11 22.
LEETONIA (15-6) -- Jessica Deville 4-8-16, Alison Summers 7-0-14, Malorie Valentine 3-0-6, Amy McCluskey 1-0-2, Megan McLaughlin 0-0-0. Totals: 15 8-11 38.
Reserve6556--22
Leetonia88148--38
3-point goals: Western Reserve 1 (Johnson 1); Leetonia 0.
MCDONALD 52, LORDSTOWN 20
LORDSTOWN (4-17) -- Sarah Minor 3-2-10, Jen Bennett 2-0-4, Erica Gibson 1-0-2, Kayla Fendstermaker 1-0-2, Alex Peeples 1-0-2, Courtney Gibson 0-0-0, Devon Davis 0-0-0. Totals: 8 2-2 20.
MCDONALD (12-9) -- Michelle Krumpak 3-1-8, Amy Dolsak 5-0-11, Ashleigh Tondo 7-4-18, Ashshena Stephens 2-0-4, Amanda Green 2-0-4, Samantha Thomas 1-0-3, Emily Strohmeyer 1-0-2, Alyssa Krumpak 1-0-2. Totals: 22 5-12 52.
Lordstown7706--20
McDonald1218166--52
3-point goals: Lordstown 2 (Minor 2); McDonald 3 (Thomas 1, Dolsak 1, M. Krumpak 1).
BEACHWOOD 65, BROOKFIELD 34
BROOKFIELD (11-10) -- Rachel Pasquerilla 3-3-11, Ashley Gramsky 3-0-6, Rachel Brenner 5-1-12, Webb 2-1-5, Katie Miller 0-0-0. Totals: 12 7-17 34.
BEACHWOOD -- Selena Budge 9-5-23, Alex Supan 34-0-9, Erica Fritz 2-2-6, Jacque Guas 7-2-16, Alison Harris 4-0-8, Jessica Tragger 1-1-3. Totals: 27 10-16 65.
Brookfield561310--34
Beachwood10161722--65
3-point goals: Brookfield 3 (Pasquerilla 2, Brenner 1); Beachwood 1 (Supan 1).
KENNEDY CATHOLIC 52, EAST FOREST 25
EAST FOREST (18-8) -- Megan Ponegalek 1-0-2, June Silvis 2-1-5, Nicole Oliver 3-1-7, Gretchen Gregg 1-9-11, Kayla Popoleo 0-0-0. Totals: 7-11-25.
KENNEDY CATHOLIC (23-3) -- Teresa Piciotto 0-1-1, Alexis George 4-0-9, Keeley Rossi 1-0-2, Kendra Radkowski 1-5-7, Leah Mastrian 9-3-24, Elysa Farrell 3-1-7, Leanne Magestro 1-0-2. Totals: 19-10-52.
East Forest82510--25
Kennedy13111711--52
3-point goals: East Forest 0; Kennedy 4 (Mastrian 3, George 1).
TODAY'S SCHEDULEBOYS BASKETBALLTOURNAMENTDIVISION II
At Steubenville Arena
Dover vs. Richmond Edison, 6:15 p.m.
Carrollton vs. Uhrichsville Claymont, 8 p.m.
At Coshocton
Zanesville vs. Philo, 6 p.m.
Cambridge vs. Dresden Tri-Valley, 8:30 p.m.
DIVISION IV
At New Philadelphia High
Berlin Hiland vs. Malvern, 7:30 p.m.
REGULAR SEASON
Lowellville at Jackson-Milton, 5:30 p.m.
Pymatuning Valley at Lordstown, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALLTOURNAMENT DIVISION I
At Alliance
Massillon Jackson vs. Canton GlenOak, 6 p.m.
Boardman vs. Warren Harding, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Austintown Fitch
Chaney vs. Salem, 6 p.m.
Niles vs. Rayen, 7:45 p.m.
At Ashtabula Edgewood
Lakeview vs. Perry, 6 p.m.
Conneaut vs. Chagrin Falls Kenston, 7:30 p.m.
DIVISION III
At United
Ursuline vs. United, 6 p.m.
Crestview vs. East Palestine, 7:30 p.m.
At Rootstown
South Euclid Regina vs. LaBrae, 6 p.m.
CVCA vs. St. Thomas Aquinas, 7:30 p.m.
At Pymatuning Valley
Cle. Villa Angela-St. Joseph vs. Shaker Heights Laurel, 6 p.m.
Middlefield Cardinal vs. Hathaway, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Liberty
Youngstown Christian vs. Mathews, 6 p.m.
Southern vs. Lowellville, 7:45 p.m.
SWIMMING
State diving tournament at C.T. Branin, Canton, 9 a.m.
WRESTLING
State Tournament at Columbus