MEN
MEN
Vindicator (Pine Lakes) -- Low gross: Bob Hall & amp; Joe Nigro 39s, Don Kniska & amp; Jim Maynard 40s, Jack Ralston 41. Low net: Jack Ralston 31, Jeff Dripps Jr. & amp; Bob Savon 32s, Brian Wistar, Rick Craven & amp; Paul Mucci 33s, Bob Fusco & amp; Terry Anderson 34s, Dave Majors, Pete Mollica & amp; Bob Hall 35s. Standings, fifth week, back nine -- (Hogan Division): Mailers 40, Circulation 38.5, Editorial 28, Pressmen 21. (Snead Division): Advertising 35, Printers 26, Handmen 18, Operators 15.
Jednota Friday League (Tanglewood) -- Low gross: C.J. Andre 38, Ron Jonda 39, Chuck Dubos 40; low net: Dave Raybuck 32, Dick Hodos, Pete Ponzi 33, Jerry Hunsbarger 34, John Necko, Jeff Ferenchak, Paul Gbur, Gary Smith, Tony Valentini 35; top team: City Printing.
VFW 7538 (Tanglewood) -- Medalist: Adam Hromyak 41; other scores: Jerry Burrows, Randy Kish, Jeff Pluchinsky 42; Low net: Dwight Prowitt 32; other scores: Fred Rivera, Jim Snyder 34.
Sam Camens Senior (Mahoning Country Club) -- National League (low gross): Mike Yurco 39, George Svetlak, Hap Hullihan, Jack Jovich, Don Tauro, Mike Sulek 42; National League (low net): Jack Jovich 33, Don Tauro 34, Hap Hullihan 35; American League (low gross): Tom Hewitt 42, Joe Harryhill 43, Harry Johnson, Bob Hnat, Ken Johnson, Matt Mikula 45; American League (low net): Tom Hewitt 32, Bob Hnat, Joe Harryhill 34, Steve Pompura 35.
Poland All-Sports Boosters (Copeland Hills) -- First-place tie between two teams that shot 59. The teams were Chris Nord-Dru Kosco-John Rubesa-Mike Griswald and Barry Jones-Myron Stallsmith-George Hall-George Hall II. Third-place tie between two teams that shot 61. The teams were Jack Milliken-Phil Nipp-Rick Lewis-Dan Greenie and Jim Petrolla-Don Stanovcak-Jon Marsco-Joe Putarek. Long drive #4: Marsco; long putt #7: Stallsmith; closest to pin #9: Chuck Moore; closest to pin #13: Hall Jr.; long putt #15: Stanovcak.
HBA (Mahoning C.C.) -- Low gross: Dan Pagley 36, Nick Hanuschak 38. Low net: Frank Panezich 31, Don Opsitnick 32, Nick Hanuschak 34. Standings: Snovak Floor Covering 20.5, N & amp; J Excavating 18.5, Midland Title 18, R-Ski Golf 17.5, Sound Solutions 15, Pagz Bar & amp; Grill 14.5, Ray Kashmiry & amp; Assoc. 12.5, Home Loan 12, Brennan Financial 12, Al Skornicka Insurance 7.5.
Buick Scramble (Copeland Hills) -- 1st: Edward Macabobby, Jeff Macabobby, Josh Macabobby, Cody Holecko, 60. 2nd: Scooter Burns, Ron Jones, Mike Stitt, Mike McDonough. 3rd: Mike Gruszecki, Sammy Wright, Harry Metheny, Bob Reeder. Long drive: Gruszecki. Closet to pin: Steve Morris
High school 2-person best ball (Mill Creek Park Par 3) -- 1. Mike McClure and Frank Speziale, 53. 2. Jim Cerimele and Jason Cerimele, 54.
Flying B Thursday -- Number onelLow gross: Bob Hasley, 38; Jeff Powell, 40; Joe Posey, 41. Low net: Powell, 28; Ron Black, 29; Larry Miller, 32. Standings: 1. Quaker City IGA. 2. Soverign #1. 3. I.G.S. 4. Zeigler Trophies. 5. Dutch harbor marina. 6. South City Motors. Number two loss gross: Mark Fletcher and Jason Allison, 38; Joe Mastro and Bill Locke, 39. Low net: Allison, Fletcher, Rob Schiele and Locke, 34. Standings: 1. Scotts Company. 2. Ves' Kennel. 3. 20th Century Tours. 4. Soverign #2. 5. L & amp;M Enterprises. 6. Lane Life.
Transit Tours (Countryside) -- Low gross: Chip Olenick, Larry Miner Sr., 38; Ken Bochenek, Justin Democko, Ron Iarussi, 39. Low net: Iarussi, 31; Joe Swatner, 32. Division leaders: Nicklaus -- Swatner-Ball Nalepa, 37. Palmer -- DeMocko-Mike Annichine, 32.
Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Medalist: Tom Voytko, 41. Low gross: John Kavulic, 45; Dan Hurite, Joe Popio, 46; Andy Lecansky, Gus Schrieber, 47. Low net: Henry Hassey, Hurite, 34; Bill Drapcho, Kavulic, Tony Shimek, 35; John Bobby, Leon Carrier, Tom Krotky, Lucansky, 36.
Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: Dave Howard, Carmen Pizzone, 36; Phil Williams, John Luklan, 37. Low net: Jon Jacubec, Moose Almasy, Fred Mozzy, Dennis Anderson, 33. Standings: 1. La Villa. 2. Becker Funeral. 3. Transit Tours. 4. New Breed Racing.
ARGWS -- Low gross: Dave Cormell 38, Don Couche, Ray Dudik, Glenn McClain & amp; John Morrison 40s. Low net: Dave Cormell, Glenn McClain, Bob Morton, Pete Stenger & amp; John Tyree 30s.
Davidson's Wednesday Night (Diamondback) -- Low gross: Dan Grim 37, Dave Markota 38, Scott Harrison 39. Low net: Dick Bowden 28, Frank Davidson & amp; Stan Wendell 31s. Low gross, team: Dan Grim-John Kesner & amp; Dave Markota-Dave Koning 78s. Low net, team: Pete Kohn-Frank Davidson 63, Dan Grim-John Kesner 66, Dick Cole-Stan Wendell 67.
Campbell (Pine Lakes) -- Low gross: George Vecchione & amp; Mark Jonda 39s, Mark Austalosh 40, Tom Walko, Tom Reed, Tim Russo & amp; Dave Luntz 41s. Low net: Ken Oravec 32. Results: Patsy's Bar 1 5, Spak's Cafe 4; Transit tours 7, U.F.P. 2; M & amp; M Catering 5, Pagz Bar & amp; Grill 4; Devil's Den 5 1/2, Patsy's Bar II 3 1/2, Mike's Place 6, Slovak Club 3; I.P.C. 7, Murphy Contracting 2. Standings: (Palmer Div.) -- Patsy's Bar 1 34, Spak's Cafe 33, M & amp; M Catering 26, Transit Tours 26, Pagz Bar & amp; Grill 18 1/2, U.F.P. 16. (Venturi Div.) -- Mike's Place 38, Slovak Club 34 1/2, Devil's Den 27, Patsy's Bar II 23 1/2, I.P.C. 21, Murphy Contracting 17 1/2.
A.M.A. Wednesday (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Les Mewborne & amp; Dave Weekley 36s, Gary Watson 37, Jim McGarr 38, Ron Beam 40. Low net: Wally Piskor & amp; Ron Wilder 33s, Dave Weekley 34, Ron Beam, Duke Davidson, Paul Huggins, Les Mewborne, Rich Monteville & amp; Gary Watson 35s.
Churchhill (Mahoning C.C.) -- Low gross: Gary Kay 33, George Bova 37, Russ Repenning, Bob Hunt & amp; Jim Williams 38s, Dave Bacon, Dick Faull & amp; Larry Coons 39s. Low net: Jim Flynn 30, Gary Kay, Bill Rafferty, Larry Kippes, Jim Williams & amp; Russ Repenning 32s; George Bova, Gary Shane, Rich Mansfield, Mike Vesco & amp; Bernie Mauser 33s. Eagle: Mike Vesco, #16.
Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: T.J. Price 36, Gary Sympson, Phil Clacko & amp; Jim Dodge 37s, John Suha 38, Merle Gora 39. Low net: Rick Partika, Tom Gross & amp; Rich Durbin 32s; Rich Valley, Sonny Laczo, Mark Riley, Bill Reynault, Larry Novak & amp; Tim Thake Sr. 33s. Top teams: Valley Printing, Bullseye.
Austin Manor (Diamondback) -- Low gross: Thom Russo 40, Vic Rozzi, Bill Custer & amp; Russ Ensley 41s. Low net: Russ Ensley 29, Bill Beinke & amp; Bill Custer 32s, Dave Williams 33, Tom Piersante, John Petracci & amp; Tony Nappo 34s, Dave Danko, Anthony Diana, Vic Rossi & amp; Ron Repasky 35s.
WOMEN
Penn-Ohio (Yankee Run) -- Flight I: Low gross: G. Hackett 80; low net: D. Hamady 72, S. Lisk 73; Play of the Day: H. Dunderdale, M. Patterson 37.5, S. Lisk 38, D. Hamady 38.5, G. Hackett, M. Marshall, T. Tyillian 40. Flight II: Low gross: J. Pernotto 96; Low net: K. Pacifico 75, S. Frankford 78; Play of the Day: J. Pernotto 35, T. Lunder, S. Frankford 37, S. Buckus 37.5, K. Pacifico 38, D. Bloom, M. Denmeade, S. Young 40.5.
Forum Health (Stambaugh) -- (Best on odd holes). Flight I: Angie Pizzulo, 23; Marge Strickland, 32. Flight II: Nancy Nacarato, 36; Trudi Acri, Sandy Santelli, 37. Flight III: Andrea Bell, 38. Karol Patton, Joanne Shutrump, 39. Low gross -- Flight I: Pizzulo, 42. Chip-in: Shutrump.
Countryside Thursday -- Low gross: A. Marilyn Hauser, 57. B. Mary Knoll. C. Lucille Crocetti. Low net: A. Hauser, 37. B. Mary Fran Rish, 36. C. Crocetti, 38. Low putts: Hauser, Dorothy Latura, Knoll, Rish, Crocetti. Play of day: Hauser, Knoll, Donna Olenick.
Rocky Ridge Ladies (Mill Creek) -- Group A: Low gross: Rose Marie Zamary 34; low net: Dorothy Collinsworth 20. Group B: Low gross: Louise Toporcer 43; low net: Louise Toporcer 25; birdie: Laura Brown; play of the day: Ruby Tomko, most 4s.
Travelettes (Walnut Run) -- Flight I: Low gross: D. Bollinger 94, J. Higgins 100; low net: J. Higgins 76, J. Perrotta 78; event: J. Higgins 38; birdie: J. Higgins #12. Flight II: Low gross: K. Guerra 106, D. Capan 112; low net: K. Guerra 78, L. Luknis 79; event: L. Luknis 41.
Jewish Center (Pine Lakes) -- Low gross winners: Irene Loser, Barbara Amstutz, Florence Harshman.
Trevlac (Mill Creek) -- Throw out par 5s, 1/2 handicap event: (AA) Carol McTigue 35, (A) Beryl Grist 40, (B) Joanne Blockinger 33, (C) Pat Noday 47. Chip-ins: Marge Telego #17, Joanne Blockinger #11.
Monday Nite (Diamondback) -- Low gross: Donna Lorenzi 44, Jeanne Bloom & amp; Georgia Wilson 47s, Carol Crowther & amp; Kristie Yoder 48s, Michelle Imboden 50, Leslie Rivello 51. Low net: Georgia Wilson 26, Chris Gabrick & amp; Mary Kay Helscel 29s, Leslie Rivello 30, Carol Crowther 31, Kristie Yoder 32.
Donnybrook Tuesday Night -- May 13, Play of day, high gross: (A) Sandy DeJulio 41, (B1) Gail Carrol 46, Barb Roman 41. (B2) Ann Marie Martin 51. (C) Fran Litch 39. May 6, throw out all 8s: (A) Sandy DeJulio 51. (B1) Jen Pregi 39. (B2) JoAnn Gilland 39. (C) Fran Litch 31.
Yankeettes (Yankee Run) -- Low gross: (Flight 1) Doreen Hamady 44. (Flight 2) Marilyn Buzek 49. Low net (Flight 1) Karen Pacifico 34, Terry Lunder & amp; Valerie Putko 38s. (Flight 2) Virginia McGlumply 34, Marilyn Buzek 35, Kathy Riccitelli 36. Play of day, most bogeys/most double bogeys: (Flight 1) Valerie Putko 6. (Flight 2) Pam DiGiacobbe & amp; Pat Dolan 5. Birdies: Doreen Hamady #11, #15. Chip-ins: Jane Wilkes #17.
Hit-n-Miss (Pine Lakes) -- Low net: (A) Kathy Plesic 35. (B) Grace Fusco, Gloria Hill, Helen Morris & amp; Pat Quartini 37s. (C) Jacque Abrutz 39. Best on par 4s, plus one blind hole: (A) Lilly Pierce & amp; Kathy Plesic. (B) Gloria Hill. (C) Jacque Abrutz & amp; Mary Brashen. Birdies: Pat Trocchio #5. Chip-ins: Kathy Plesic #7, Pat Trocchio #5.
Chip 'N Ales (Countryside, front) -- Low gross: (A) Jill Harmon 39. (B) Kelli McDevitt 50. (C) Rita Lopez 57. Low net: (A) Maggie Hay 35. (B) Kelli McDevitt 35. (C) Rita Lopez 37. Play of day, net minus part 3s & amp; 5s: (A) Jayne Pavia 13. (B) Jacci Beam 13. (C). Barb Zabloski 7. Birdies: Donna Holmes #7. Chip-ins: Barb Zabloski #1, Donna Holmes #7. Longest putt: Janet Thomas. Closest to pin: Cindy Skinner.
G.H.Y. (Pine Lakes) -- Play of day, Dubs Derby, best ball, back nine: 1st with 27 (Jean Caras, Lucille Luknis, Terry Anness, Dee Pernotto); 2nd with 28 (Carol Burns, Colleen Novosel, Kathy Platz, Deborah Ozer); 3rd with 29s (Sally Ulicny, Sheila Massie, Martha Fox, Lee Houser and Mary Ann Camardo, Lora Campbell, Betty Briach, Bev Coller.
Thursday Nine (Mill Creek) -- Play of the day, omit par 3s, 1/2 handicap: (Flight A) Donna Bean 35. (Flight B) JoAnn Cercone 38. (Flight C) Muriel Snyder 46. Chip-in: Judy Solomen.
Tee Off's (Reserve Run) -- Low gross: (AA) Nicole Blazek & amp; Kathy Milton 40s. (A) Mary Grist 46. (B) Rene D'Amato (46). (C) Melissa Iberis 55. Low net: (AA) Milton 35. (A) Katie Burkey 36. (B) D'Amato 30. (C) M. Iberis 34.