WINTER OLYMPIC
WINTER OLYMPIC
MEDALS TABLE
At Salt Lake City
(39 total medal events)
NationGSBTot
Germany58518
United States37616
Norway75012
Austria13812
Russia44210
France2316
Canada2035
Switzerland3014
Netherlands2204
Finland2114
Italy2114
China1023
Bulgaria0123
Sweden0123
Spain2002
South Korea1102
Estonia1012
Japan0112
Poland0112
Australia1001
Croatia1001
Czech Republic0011
SATURDAY'S MEDALISTS
ALPINE SKIING
Men's Super G
GOLD--Kjetil Andre Aamodt, Norway
SILVER--Stephan Eberharter, Austria
BRONZE--Andreas Schifferer, Austria
BIATHLON
Men's 12.5km pursuit
GOLD--Ole Einar Bjoerndalen, Norway
SILVER--Raphael Poiree, France
BRONZE--Ricco Gross, Germany
Women's 10km pursuit
GOLD--Olga Pyleva, Russia
SILVER--Kati Wilhelm, Germany
BRONZE--Irina Nikoultchina, Bulgaria
SHORT TRACK SPEEDSKATING
Men's 1000
GOLD--Steven Bradbury, Australia
SILVER--Apolo Anton Ohno, Seattle
BRONZE--Mathieu Turcotte, Canada
Women's 500
GOLD--Yang Yang (A), China
SILVER--Evgenia Radanova, Bulgaria
BRONZE--Wang Chunlu, China
SPEEDSKATING
Men's 1000
GOLD--Gerard van Velde, Netherlands
SILVER--Jan Bos, Netherlands
BRONZE--Joey Cheek, Greensboro, N.C.
SHORT-TRACK SPEEDSKATING RESULTS
Women's 500-meter
Semifinals
Heat 1
1, Yang (A) Yang, China, 44.118 (Q).
2, Isabelle Charest, Canada, 44.307 (Q).
2, Caroline Hallisey, Natick, Mass., 44.307 (Q).
4, Mara Zini, Italy, 44.531 (Q).
5, Choi Eun-Kyung, South Korea, 44.647 (Q).
Heat 2
1, Evgenia Radanova, Bulgaria, 44.686 (Q).
2, Wang Chunlu, China, 44.734 (Q).
3, Alanna Kraus, Canada, 44.776 (Q).
4, Joo Min-Jin, South Korea, 1:08.184 (Q).
B Final
1, Alanna Kraus, Canada, 44.930.
2, Choi Eun-Kyung, South Korea, 45.383.
3, Mara Zini, Italy, 45.494.
4, Joo Min-Jin, South Korea, 46.893.
A Final
1, Yang (A) Yang, China, 44.187.
2, Evgenia Radanova, Bulgaria, 44.252.
3, Wang Chunlu, China, 44.272.
4, Isabelle Charest, Canada, 44.662.
5, Caroline Hallisey, Natick, Mass., 44.679.
------
Men's 1000-meter
Semifinals
Heat 1
1, Steven Bradbury, Australia, 1:29.189 (Q).
2, Li Jiajun, China, 1:30.592 (Q).
3, Mathieu Turcotte, Canada, 1:35.155 (Q).
4, Kim Dong-Sung, South Korea, 1:52.645 (Q).
NR, Satoru Terao, Japan, DQ.
Heat 2
1, Apolo Anton Ohno, Seattle, 1:27.428 (Q).
2, Ahn Hyun-Soo, South Korea, 1:27.469 (Q).
3, Fabio Carta, Italy, 1:27.492 (Q).
4, Naoya Tamura, Japan, 1:27.751 (Q).
B Final
1, Kim Dong-Sung, South Korea, 1:35.582.
2, Fabio Carta, Italy, 1:35.589.
3, Naoya Tamura, Japan, 1:35.823.
A Final
1, Steven Bradbury, Australia, 1:29.109.
2, Apolo Anton Ohno, Seattle, 1:30.160.
3, Mathieu Turcotte, Canada, 1:30.563.
4, Ahn Hyun-Soo, South Korea, 1:32.519.
NR, Li Jiajun, China, DQ
MEN'S HOCKEY
FINAL ROUND
GROUP C
WLTPtsGFGA
Czech Republic100282
Sweden100252
Canada010025
Germany010028
GROUP D
WLTPtsGFGA
United States100260
Russia100264
Finland110287
Belarus0200514
Friday
At The Peaks Ice Arena
Czech Republic 8, Germany 2
At E Center
Russia 6, Belarus 4
Sweden 5, Canada 2
United State 6, Finland 0
Saturday
At E Center
Finland 8, Belarus 1
United States vs. Russia, 11:30 p.m.
Sunday
At The Peaks Ice Arena
Canada vs. Germany, 9 p.m.
At E Center
Sweden vs. Cezch Republic, 6 p.m.
Monday
At E Center
Belarus vs. United States, 1 p.m.
Czech Republic vs. Canada, 6 p.m.
At The Peaks Ice Arena
Russia vs. Finland, 3:30 p.m.
Germany vs. Sweden, 9 p.m.
Wednesday
At The Peaks Ice Arena
Quarterfinal, 3:30 p.m.
At E Center
Quarterfinal, 1 p.m.
Quarterfinal, 6 p.m.
Quarterfinal, 10:15 p.m.
Friday
At E Center
Semifinal, 2 p.m.
Semifinal, 6:15 p.m.
Saturday
At E Center
Bronze Medal, 2:15 p.m.
Sunday
At E Center
Gold Medal, 3 p.m.
FRIDAY'S SUMMARY
UNITED STATES 6, FINLAND 0
United States033--6
Finland000--0
First Period--No scoring. Penalties--A. Aalto, Finland (interference), 9:55; T. Kallio, Finland (interference), 17:20; K. Timonen, Finland (cross-checking), 19:47.
Second Period--1, United States, S. Young (B. Rolston, G. Suter), 9:45. 2, United States, J. LeClair (B. Hull), 16:16. 3, United States, K. Tkachuk (J. Roenick, B. Leetch), 17:45. Penalties--C. Chelios, United States (cross-checking), 3:05; T. Poti, United States (high-sticking), 7:24; M. Modano, United States (interference), 13:14; D. Weight, United States (tripping), 19:17.
Third Period--4, United States, J. LeClair (B. Leetch), 6:49 (pp). 5, United States, J. LeClair (B. Hull, D. Weight), 11:23. 6, United States, B. Guerin (P. Housley), 14:14. Penalties--J. Niinimaa, Finland (hooking), 5:43; M. Eloranta, Finland (tripping), 6:00; K. Tkachuk, United States (interference), 11:59.
Shots on Goal--Finland 4-8-11--23. United States 13-11-15--39.
Goalies--Finland, Jani Hurme (39-33). United States, Mike Dunham (23-23).
Referees-- Tim Nowak; Bill McCreary; Derek Kaare Nansen.
A--8,597.
SATURDAY'S SUMMARY
FINLAND 8, BELARUS 1
Finland332--8
Belarus001--1
First Period--1, Finland, O. Jokinen (N. Hagman, J. Niinimaa), 1:30. 2, Finland, T. Selanne (J. Lehtinen, T. Numminen), 14:53 (pp). 3, Finland, O. Jokinen (T. Kallio), 16:24. Penalties--S. Stas, Belarus (interference), 8:14; S. Kapanen, Finland (interference), 9:52; S. Stas, Belarus (roughing), 14:06; J. Lehtinen, Finland (tripping), 17:30; A. Berg, Finland (roughing), 19:52.
Second Period--4, Finland, T. Selanne (J. Lehtinen), 4:55. 5, Finland, S. Kapanen (V. Nieminen, J. Niinimaa), 5:43. 6, Finland, T. Kallio (J. Lumme, N. Hagman), 9:26. Penalties--A. Zhurik, Belarus (cross-checking), 10:03; V. Bekbulatov, Belarus (holding), 14:40.
Third Period--7, Belarus, V. Pankov (R. Salei, D. Pankov), 3:54 (pp). 8, Finland, A. Berg (R. Helminen), 9:21. 9, Finland, M. Eloranta (K. Timonen), 14:39. Penalties--V. Nieminen, Finland (interference), 1:56; S. Kapanen, Finland (tripping), 18:06.
Shots on Goal--Belarus 4-6-11--21. Finland 14-15-10--39.
Goalies--Belarus, Sergei Shabanov (10-8), Andrei Mezin (14:53 first, 29-23); Finland, Pasi Nurminen (21-20).
Referees--Michael Cvik; Dennis Larue; Rudolf Lauff.
A--8,599.
WOMEN'S HOCKEY
GROUP A
WLTPtsGFGA
x-Canada3006250
x-Sweden21041013
Russia1202611
Kazakstan0300118
GROUP B
WLTPtsGFGA
x-United States3006271
x-Finland210476
Germany0211618
China0211621
x-advanced to semifinals
Monday
At E Center
Canada 7, Kazakstan 0
At The Peaks Ice Arena
Sweden 3, Russia 2
Tuesday
At E Center
United States 10, Germany 0
Finland 4, China 0
Wednesday
At E Center
Canada 7, Russia 0
Sweden 7, Kazakstan 0
Thursday
At The Peaks Ice Arena
Finland 3, Germany 1
United States 12, China 1
Friday
At The Peaks Ice Arena
Russia 4, Kazakstan 1
Saturday
At E Center
United States 5, Finland 0
At The Peaks Ice Arena
Germany 5, China 5
Canada 11, Sweden 0
SATURDAY'S SUMMARY
UNITED STATES 5, FINLAND 0
United States311--5
Finland000--0
First Period--1, United States, N. Darwitz (A. Mleczko, C. Granato), 11:09. 2, United States, N. Darwitz (A. Ruggiero, S. DeCosta), 15:19 (sh). 3, United States, J. Potter (T. Mounsey), 18:13 (pp). Penalties--S. Sirvio, Finland (body checking), 4:35; N. Darwitz, United States (hooking), 6:18; K. Riipi, Finland (interference), 11:36; A. Ruggiero, United States (tripping), 13:06; T. Dunn, United States (elbowing), 14:14; S. Sirvio, Finland (body checking), 17:29.
Second Period--4, United States, N. Darwitz (K. Wendell), 14:42. Penalties--K. King, United States (slashing), 1:07; P. Salo, Finland (hooking), 7:11; T. Mounsey, United States (elbowing), 7:35; K. Wendell, United States (body checking), 10:20.
Third Period--5, United States, A. Kilbourne (A. Ruggiero), 14:18 (pp). Penalties--A. Mleczko, United States (roughing), 2:19; A. Kilbourne, United States (body checking), 8:27; P. Vaarakallio, Finland (checking from behind), 10:52; P. Vaarakallio, Finland (checking from behind), 10:52; S. Sirvio, Finland (interference), 13:29; L. Wall, United States (body checking), 16:19; A. Ruggiero, United States (tripping), 17:12; K. Riipi, Finland (slashing), 18:04; C. Kennedy, United States (cross-checking), 18:04; T. Reima, Finland (body checking), 18:35.
Shots on Goal--Finland 8-8-5--21. United States 18-15-14--47.
Goalies--Finland, Tuula Puputti (47-42). United States, Sara DeCosta (21-21).
Referees--Beverly Sue Cassidy; Jacqueline Palm; Julie L Bissonnette.
A--8,507
MEN'S SUPER G RESULTS
At Snowbasin, Utah
(Start position in parentheses)
1, (3) Kjetil Andre Aamodt, Norway, 1:21.58.
2, (7) Stephan Eberharter, Austria, 1:21.68.
3, (11) Andreas Schifferer, Austria, 1:21.83.
4, (10) Fritz Strobl, Austria, 1:21.92.
5, (15) Bjarne Solbakken, Norway, 1:22.10.
6, (13) Didier Defago, Switzerland, 1:22.27.
7, (8) Christoph Gruber, Austria, 1:22.35.
8, (4) Daron Rahlves, Sugar Bowl, Calif., 1:22.48.
9, (33) Thomas Vonn, Newburgh, N.Y., 1:23.22.
10, (1) Paul Accola, Switzerland, 1:23.33.
11, (25) Patrik Jaerbyn, Sweden, 1:23.40.
12, (28) Tobias Gruenenfelder, Switzerland, 1:23.43.
13, (30) Gregor Sparovec, Slovenia, 1:23.52.
13, (2) Marco Buechel, Liechtenstein, 1:23.52.
15, (29) Jernej Koblar, Slovenia, 1:23.82.
Other U.S. Finishers
25, (34) Scott Macartney, Redmond, Wash., 1:25.80.
NR, (31) Marco Sullivan, Squaw Valley, Calif., DNF.
WOMEN'S CURLING
At The Ice Sheet, Ogden, Utah
WL
Canada70
Switzerland51
Britain52
Germany42
United States33
Sweden34
Denmark24
Norway24
Russia16
Japan06
Preliminaries
Saturday
Draw 8
Canada 9, Japan 4
Britain 8, Denmark 6
Germany 7, Sweden 5
United States 11, Russia 4