HIGH SCHOOL SCORES, SUMMARIES & amp; SCHEDULES
FRIDAY'S RESULTS
BOYS BASKETBALL
AREA
Campbell 58, Chaney 54
East Liverpool 66, Rayen 41
Warren Harding 66, Boardman 46
Mooney 54, Ursuline 50
Struthers 46, Canfield 41
Poland 58, Howland 43
Niles 87, Salem 56
Mineral Ridge 68, Jackson-Milton 56
Western Reserve 64, Lowellville 63
South Range 70, McDonald 53
Springfield 88, Mathews 47
Warren Champion 72, Jefferson 49
Girard 56, Brookfield 54
Liberty 60, Lakeview 58 (OT)
Newton Falls 46, LaBrae 35
Southern 51, Leetonia 42
United 64, Columbiana 60
Lisbon 60, Sebring 45
Warren JFK 60, Maplewood 43
Bristol 75, Fairport Harbor 59
Ashtabula Sts. John & amp; Paul 61, Bloomfield 59
Southington 91, Ledgemont 33
Lutheran East 60, Lordstown 43
Southeast 83, Streetsboro 60
Kennedy Catholic 76, Mercer 31
George Jr. 62, Slippery Rock 24
Mohawk 65, Laurel 55
Blackhawk 66, Ambridge 52
New Castle 80, Butler 50
OHIO
Akr. Buchtel 89, Akr. Ellet 62
Akr. Central-Hower 77, Akr. Garfield 55
Akr. Coventry 73, E. Can. 39
Akr. E. 70, Akr. Firestone 57
Akr. Kenmore 65, Akr. North 40
Amelia 58, Cin. Turpin 46
Arcanum 69, Newton 57
Ashland 61, Marion Harding 46
Ashtabula Edgewood 47, Ashtabula Lakeside 31
Ashtabula Sts. John & amp; Paul 61, N. Bloomfield Bloomfield 59
Attica Seneca E. 62, N. Baltimore 54
Avon Lake 51, Amherst-Steele 38
Barberton 49, Stow 46
Barnesville 57, Old Washington Buckeye Trail 49
Beavercreek 67, Day. Northmont 48
Bedford Chanel 64, Mentor Lake Cath. 43
Bellbrook 62, Eaton 53
Bellefontaine 82, Lewistown Indian Lake 36
Bellville Clear Fork 68, Medina Buckeye 48
Belpre 77, Albany Alexander 74
Berlin Center Western Reserve 64, Lowellville 63
Beverly Ft. Frye 53, Waterford 30
Bloomdale Elmwood 89, Tontogany Otsego 79
Botkins 79, Ft. Loramie 61
Bristolville Bristol 75, Fairport Harbor Harding 59
Bryan 61, Swanton 23
Butler 60, Spring. S. 46
Cambridge 45, Dover 44
Campbell 58, Youngs. Chaney 54
Can. S. 75, Carrollton 49
Canal Fulton NW 62, Beloit West Branch 52
Casstown Miami E. 79, Spring. Kenton Ridge 56
Cedarville 46, Spring. NE 41
Celina 55, Wapakoneta 41
Centerburg 90, Howard E. Knox 63
Centerville 85, Spring. N. 65
Chesapeake 57, S. Point 43
Cheshire River Valley 58, Jackson 51
Chillicothe Unioto 80, Williamsport Westfall 48
Cin. Aiken 66, Cin. Taft 58
Cin. Colerain 66, Cin. Oak Hills 59
Cin. Glen Este 58, Cin. NW 47
Cin. Hills 57, Cin. Country Day 48
Cin. Indian Hill 46, Cin. Wyoming 24
Cin. Jacobs Center 57, Clark Montessori 53
Cin. Loveland 45, Little Miami 28
Cin. Madeira 64, Cin. Mariemont 56, OT
Cin. Mt. Healthy 73, Cin. Woodward 70
Cin. N. College Hill 74, Cin. Landmark Christian 58
Cin. Purcell Marian 44, Kettering Alter 36
Cin. Reading 69, Cin. Finneytown 54
Cin. Seven Hills 93, Cin. Summit Country Day 81
Cin. St. Bernard 60, Lockland 33
Cin. St. Xavier 53, Cin. La Salle 40
Cin. Taylor 67, Cin. Deer Park 59
Cin. Western Hills 78, Cin. Hughes 58
Cin. Winton Woods 82, Cin. Anderson 76
Cin. Withrow 75, Cin. Walnut Hills 71
Cle. Glenville 69, Cle. Rhodes 59
Cle. Horizon Science 60, Mon Clova Baptist 46
Cle. Hts. Lutheran East 60, Lordstown 43
Cle. Orange 61, Chesterland W. Geauga 42
Cle. VASJ 52, Can. McKinley 38
Clermont NE 62, Mt. Orab Western Brown 35
Coldwater 60, Rockford Parkway 44
Collins Western Reserve 67, Ashland Mapleton 53
Cols. Brookhaven 77, Cols. Linden 61
Cols. DeSales 73, Cols. Hartley 65
Cols. Eastmoor 69, Cols. Marion-Franklin 38
Cols. Independence 98, Cols. Briggs 44
Cols. Northland 75, Cols. E. 72
Cols. Ready 63, Cols. Watterson 48
Cols. Walnut Ridge 58, Cols. S. 37
Cols. Whetstone 76, Cols. Centennial 56
Covington 88, Ansonia 51
Cuyahoga Falls 66, Kent Roosevelt 47
Cuyahoga Hts. 64, Columbia Station Columbia 50
Dalton 46, Doylestown Chippewa 42
Day. Carroll 73, Day. Stebbins 50
Day. Chaminade-Julienne 53, Cin. McNicholas 45
Day. Northridge 70, Middletown Madison 58
DeGraff Riverside 64, Lima Temple Christian 53
Delaware 96, Cols. Franklin Hts. 46
Delaware Buckeye Valley 56, Sparta Highland 44
Delaware Christian 110, Grove City Christian 31
Delphos St. John's 76, New Knoxville 74
Dublin Coffman 78, Westerville S. 60
Dublin Scioto 72, Lewis Center Olentangy 44
E. Cle. Shaw 67, Parma 54
E. Liverpool 66, Youngs. Rayen 41
Eastlake N. 60, Painesville Riverside 53
Elmore Woodmore 57, Genoa 48
Elyria 61, Parma Valley Forge 42
Elyria Cath. 67, Parma Padua 61
Elyria Lake Ridge 53, Cle. Hts. Orange Christian 51
Elyria Open Door 70, North Coast Christian 52
Enon Greenon 68, Bellefontaine Benjamin Logan 46
Euclid 75, Cle. Hts. 67
Fairfield 56, Middletown 46
Fostoria 76, Napoleon 70
Fremont Ross 77, Oregon Clay 66
Gahanna 64, Galloway Westland 53
Gahanna Cols. Academy 60, London Madison Plains 39
Gallipolis Gallia 64, Vincent Warren 50
Garfield Hts. Trinity 62, Chardon NDCL 51
Gates Mills Hawken 82, Orwell Grand Valley 62
Geneva 69, Conneaut 49
Georgetown 66, Batavia 64
Germantown Valley View 51, Milton-Union 50
Girard 56, Brookfield 54
Gnadenhutten Indian Valley 77, Coshocton 52
Goshen 58, Wilmington 47
Grafton Midview 73, Oberlin 62
Grandview 65, Milford Center Fairbanks 35
Greenfield McClain 62, Bethel Tate 29
Greensburg Green 66, Lodi Cloverleaf 52
Grove City 58, Worthington Kilbourne 42
Groveport 70, Hilliard Davidson 58
Hamilton 61, Cin. Sycamore 49
Hamilton Ross 54, Norwood 45
Harrison 50, Mason 47
Hillsboro 65, Lees Creek E. Clinton 55
Huber Hts. Wayne 72, Troy 53
Hudson 59, Ravenna 46
Huron 59, Milan Edison 49
Jamestown Greeneview 50, W. Liberty-Salem 43
Jefferson 97, Yellow Springs 67
Johnstown Northridge 61, Fredericktown 46
Johnstown-Monroe 90, Danville 39
Kalida 60, Miller City 51
Kenton 61, Lima Shawnee 47
Kettering Fairmont 79, Sidney 70
Kirtland 66, Middlefield Cardinal 62
Lafayette Allen E. 60, Paulding 50
LaGrange Keystone 72, Lorain Brookside 48
Lakewood 66, Lakewood St. Edward 54
Lancaster Fairfield Union 65, Maysville 55
Lebanon 78, Fairborn 47
Leipsic 58, Pandora-Gilboa 57
Lewisburg Tri-County N. 53, Tipp City Bethel 52
Lexington 44, Orrville 40
Liberty 60, Cortland Lakeview 56, OT
Liberty Center 49, Hamler Patrick Henry 46
Liberty Twp. Lakota E. 57, Milford 38
Lima Cent. Cath. 61, Sidney Lehman 57
Lima Christian 44, Licking County Christian 41
Lima Perry 75, Delphos Jefferson 61
Lima Sr. 65, Findlay 57
Lisbon 60, Sebring 45
Logan 53, Point Pleasant (W. Va.) 43
London 64, Washington C.H. Miami Trace 42
Loudonville 77, Millersburg W. Holmes 64
Louisville 57, Akr. Spring. 34
Louisville St. Thomas Aquinas 64, Massillon Washington 62
Lyndhurst Brush 57, Bainbridge Kenston 40
Madison Christian 53, Fairfield Christian 40
Mantua Crestwood 53, Atwater Waterloo 49
Maria Stein Marion Local 58, St. Henry 39
Marietta 68, Athens 56
Marion Pleasant 52, Cardington-Lincoln 49
Marysville 60, Pataskala Watkins Memorial 56
Maumee 56, Rossford 52
Mayfield 72, Twinsburg Chamberlin 68, OT
McArthur Vinton County 60, Pomeroy Meigs 50
McGuffey Upper Scioto Valley 69, Columbus Grove 58
Medina 73, Brunswick 59
Medina Highland 70, Copley 49
Metamora Evergreen 78, Montpelier 62
Middleburg Hts. Midpark 57, N. Ridgeville 53
Middletown Fenwick 70, Franklin 59
Millbury Lake 58, Gibsonburg 50
Mineral Ridge 68, N. Jackson Jackson-Milton 56
Minerva 82, Alliance Marlington 34
Minster 49, New Bremen 31
Mogadore 95, Rootstown 66
Monroeville 75, Greenwich S. Cent. 67
Morral Ridgedale 71, Galion Northmor 55
Mowrystown Whiteoak 53, Peebles 51
Mt. Vernon 71, Sunbury Big Walnut 57
N. Lima S. Range 70, McDonald 53
N. Royalton 75, Berea 46
Navarre Fairless 60, Cuyahoga Falls CVCA 41
New Carlisle Tecumseh 72, Urbana 62
New Concord John Glenn 49, Zanesville W. Muskingum 37
New Lebanon Dixie 59, Carlisle 56
New Madison Tri-Village 68, W. Alexandria Twin Valley S. 54
New Matamoras Frontier 82, Caldwell 66
New Middletown Spring. 88, Vienna Mathews 47
New Paris National Trail 81, Bradford 47
New Philadelphia 65, Byesville Meadowbrook 61, 2OT
New Richmond 76, Blanchester 38
Newark 57, Lancaster 45
Newark Cath. 53, Granville 52
Newark Licking Valley 65, Hebron Lakewood 57
Newbury 76, Burton Berkshire 54
Newcomerstown 66, Magnolia Sandy Valley 61
Niles 87, Salem 56
Northside Christian 57, Granville Christian 52
Northwood 65, Tol. Emmanuel Baptist 54
Norwalk St. Paul 47, Ashland Crestview 41
Oak Harbor 58, Sandusky Perkins 42
Oberlin Firelands 59, Avon 37
Olmsted Falls 74, Fairview Park Fairview 47
Ottawa-Glandorf 73, Defiance 60
Ottoville 59, Continental 58
Oxford Talawanda 71, Lemon-Monroe 65
Painesville Harvey 97, Andover Pymatuning Valley 57
Parma Hts. Holy Name 62, Cle. Cent. Cath. 61
Pemberville Eastwood 71, Kansas Lakota 39
Perry 82, Aurora 66
Perrysburg 69, Sylvania Northview 57
Philo 59, Dresden Tri-Valley 46
Pickerington 47, Westerville N. 43
Piqua 63, Greenville 55
Pitsburg Franklin-Monroe 70, Union City Mississinawa Valley 54
Plymouth 59, New London 44
Poland 58, Warren Howland 43
Port Clinton 66, Clyde 31
Powell Village Academy 76, Ohio Deaf 59
Preble Shawnee 64, Day. Oakwood 61
Ravenna SE 83, Streetsboro 60
Reedsville Eastern 68, Stewart Federal Hocking 48
Reynoldsburg 65, Hilliard Darby 55
Richmond Hts. 79, Independence 65
Richwood N. Union 64, Marion River Valley 57
Ripley 49, W. Union 37
Rocky River 77, N. Olmsted 69
Rocky River Lutheran W. 86, Beachwood 59
Russia 69, Anna 66
S. Charleston SE 66, N. Lewisburg Triad 44
Salineville Southern 51, Leetonia 42
Sandusky St. Mary's 78, Castalia Margaretta 55
Sarahsville Shenandoah 64, Shadyside 62
Sardinia Eastern Brown 67, Lynchburg-Clay 53
Seaman N. Adams 81, Western Latham 45
Shaker Hts. 75, Mentor 72
Shekinah Christian 69, Liberty Christian 61
Sidney Fairlawn 82, Jackson Center 48
Solon 68, Macedonia Nordonia 57
Southington Chalker 91, Thompson Ledgemont 33
Spencerville 83, Ada 49
Spring. Cath. Cent. 72, Mechanicsburg 57
Springboro 51, Miamisburg 49
St. Bernard Roger Bacon 46, Hamilton Badin 42
St. Marys Memorial 50, Lima Bath 39
St. Paris Graham 49, Spring. NW 46
Stateline Christian 81, Cle. Heritage 65
Stow Walsh Jesuit 65, Peninsula Woodridge 44
Strasburg-Franklin 59, Berlin Hiland 56, OT
Strongsville 65, Brecksville 59
Struthers 46, Canfield 41
Sugarcreek Garaway 42, Malvern 24
Sylvania Southview 73, Holland Spring. 47
Tallmadge 51, Barberton Norton 42
Thomas Worthington 51, Upper Arlington 49, OT
Thornville Sheridan 62, McConnelsville Morgan 54
Tipp City Tippecanoe 66, Spring. Shawnee 55
Tol. Bowsher 78, Tol. Rogers 73
Tol. Cent. Cath. 71, Tol. Woodward 52
Tol. Maumee Valley 72, Tol. Christian 60
Tol. Ottawa Hills 57, Lakeside Danbury 50
Tol. Scott 62, Tol. Libbey 53
Tol. St. Francis 51, Tol. Start 33
Tol. St. John's 94, Tol. Waite 48
Trenton Edgewood 61, W. Carrollton 59, OT
Trotwood-Madison 97, Xenia 91
Troy Christian 58, Middletown Christian 41
Uhrichsville Claymont 78, Steubenville 72, OT
Van Wert 60, Elida 53
Van Wert Lincolnview 85, Bluffton 77
Vandalia Butler 60, Spring. S. 46
Versailles 74, Ft. Recovery 65
W. Chester Lakota W. 70, Cin. Princeton 60
W. Lafayette Ridgewood 55, Bowerston Conotton Valley 48
W. Salem NW 56, Smithville 54
Wadsworth 83, Richfield Revere 42
Warren Champion 72, Jefferson Area 49
Warren Harding 66, Youngs. Boardman 46
Warren JFK 60, Cortland Maplewood 43
Warrensville 66, Garfield Hts. 58
Washington C.H. 61, W. Jefferson 46
Wauseon 55, Delta 40
Waynesfield-Goshen 77, Marion Cath. 40
Waynesville 64, Brookville 42
Wellington 68, Lorain Clearview 61
Wellston 56, Nelsonville-York 62
Westlake 53, Bay Village Bay 44
Wheelersburg 73, Waverly 62
Whitehall-Yearling 82, Bexley 53
Whitehouse Anthony Wayne 61, Bowling Green 58
Wickliffe 87, Chagrin Falls 72
Williamsburg 58, Felicity 53
Willoughby S. 59, Chardon 31
Windham 78, Garrettsville Garfield 66
Woodsfield Monroe Cent. 74, Beallsville 59
Wooster 59, Massillon Perry 55, OT
Wooster Triway 84, Sullivan Black River 46
Worthington Christian 66, Utica 48
Xenia Christian 60, Cin. Christian 42
Youngs. Mooney 54, Youngs. Ursuline 50
Zanesville 57, Wheeling Park (W. Va.) 47
Zanesville Rosecrans 66, Cols. St. Charles 54
Zoarville Tuscarawas Valley 54, Massillon Tuslaw 44
WESTERN PENNSYLVANIA
Aliquippa 81, Center 42
Beaver Falls 76, Quaker Valley 58
Bellwood Antis 68, Glendale 29
Bentworth 67, Beth-Center 59
Berlin Brothers Valley 50, Shade 49
Bethel Christian 73, French Creek Valley 48
Bethel Park 73, Baldwin 54
Bishop Guilfoyle 53, Altoona 50
Blackhawk 66, Ambridge 52
Brashear 78, Langley 67
Burgettstown 67, Chartiers-Houston 48
Cambria Heights 74, Bedford 46
Canevin 60, Carlynton 51
Carmichaels 86, West Greene 49
Carrick 58, Allderdice 48
Central Catholic 81, Woodland Hills 61
Charleroi 63, Washington 43
Chartiers Valley 59, Peters Township 56
Chestnut Ridge 49, Northern Bedford 47
Clairton 71, Avella 51
Conemaugh Township 54, Portage 48
Conemaugh Valley 57, Windber 46
Connellsville 67, Albert Gallatin 53
Corry 52, Seneca 42
Duquesne 72, Monessen 55
Elizabeth Forward 58, Ringgold 38
Ellwood City 68, Beaver 63 (OT)
Erie Cathedral Prep 59, Central 63
Farrell 92, Summit Academy 66
Fort LeBoeuf 40, Iriquois 37
Freedom 65, New Brighton 58
Freeport 89, Ford City 69
Gateway 54, McKeesport 32
Geibel 58, California 46
General McLane 70, Northeast 41
Girard 59, Northwestern 12
Girard Alliance 65, Cranesville 25
Great Commission 44, Snakespring Christian 43
Hampton 69, Deer Lakes 58
Harbor Creek 55, Fairview 46
Hempfield 54, Greensburg Salem 52 (2 OT)
Highlands 61, Kittanning 34
Hollidaysburg 71, Indian Valley 46
Homer-Center 65, Marion Center 52
Huntingdon 79, Central Mountain 56
Jeannette 52, Greensburg Central Catholic 40
Jefferson-Morgan 70, Mapletown 47
Juniata Valley 93, Southern Huntingdon 61
Kane 55, Curwensville 36
Kennedy Catholic 76, Mercer 31
Keystone Oaks 70, South Park 63
Kiski Area 84, Franklin Regional 65
Knoch 60, Mars 44
Lancaster Country Day 66, Belleville Mennonite 48
Latrobe 62, Indiana 52
Leechburg 56, Elderton 43
Ligioner Valley 81, Blairsville 42
McGuffey 74, Belle Vernon 57
Mercyhurst Prep 52, East 28
Mifflin County Christian 62, Blair County Christian 39
Mohawk 65, Laurel 55
Monaca 57, Rochester 53
Moon 67, West Allegheny 58
Mount Pleasant 55, Southmoreland 39
Mount Union 74, Claysburg-Kimmel 48
Neshannock 67, Shenango 50
New Castle 80, Butler 50
North Allegheny 71, North Hills 62
North Star 61, Blacklick 38
Northern Cambria 89, United 61
Northgate 45, Avonworth 35
Norwin 56, Penn-Trafford 51
Oliver 69, Westinghouse 47
Our Lady of Sacred Heart 59, Greater Works Academy 48
Peabody 58, Perry 44
Penn Cambria 67, Central Cambria 45
Penns Valley 93, West Branch 36
Philipsburg Osceola 56, Bald Eagle Area 46
Pine-Richland 64, Vincentian 50
Plum 58, Penn Hills 57
Purchase Line 82, Laurel Valley 50
Richland 69, Johnstown 49
Riverview 55, Springdale 38
Saltsburg 63, Penns Manor 56
Schenley 74, South 31
Seneca Valley 64, Shaler 52
Seton-LaSalle 73, Brentwood 56
Sewickley Academy 79, Quigley 64
Shady Side Academy 61, North Catholic 47
Somerset 61, Bishop Carroll 47
South Fayette 60, Fort Cherry 54
Southern Fulton 68, Forbes Road 45
State College 65, Lewistown 60
Steel Valley 86, East Allegheny 56
Trinity 65, Canon-McMillan 54
Trinity Christian 95, Imani Christian 80
Turkeyfoot Valley 104, Rockwood 72
Tussey Mountain 65, Hyndman 28
Tyrone 82, Bellefonte 71 OT
Union 46, Western Beaver 31
Uniontown 71, Laurel Highlands 55
Upper St. Clair 64, Mt. Lebanon 42
Waynesburg 67, Brownsville 65 (2 OT)
West Mifflin 78, Thomas Jefferson 49
West Shamokin 52, Apollo-Ridge 46
Westmont Hilltop 72, Bishop McCort 46
Wilkinsburg 56, South Allegheny 53 (OT)
Williamsburg 75, Moshannon Valley 66
Yough 70, Derry 62
SUMMARIES
EAST LIVERPOOL 66, RAYEN 41
RAYEN (3-11) -- Jamal Higgs 3-0-6, Anthony Jones 4-1-9, C.J. Ladson 3-0-6, William Jones 6-0-12, DeShawn Crenshaw 1-1-3, LaMont Harvey 2-1-5. Totals: 19 3-9 41.
EAST LIVERPOOL (12-7) -- Scott Scales 3-0-6, Brett Green 5-1-12, Josh Reed 6-4-20, Justin Campbell 0-0-0, Brian Kreefer 4-0-9, Roosevelt Kirby 5-0-10, Shawn Buchanan 0-1-1, Mike Robinson 0-2-2, Shawn Walton 2-2-6. Totals: 25 10-14 66.
Rayen1212107--41
East Liverpool1816239--66
3-point goals: Rayen 0; East Liverpool 6 (Reed 4, Green 1, Kreefer 1). JVs: East Liverpool, 57-49.
CAMPBELL 58, CHANEY 54
CHANEY (7-10) -- Matt Lobaugh 3-0-9, Keilen Dykes 4-3-11, Roy Austin 6-8-20, Chris Childers 3-0-7, Jason Bowlen 1-2-4, Anthony Vivo 1-1-3, Chance Peay 0-0-0. Totals: 18-53 14-27 54.
CAMPBELL (8-9) -- Anthony Wright 2-1-5, Robert Armstrong 4-1-9, Mike Harden 4-1-9, Chris Melnik 2-0-5, Ricky Quinn 1-0-3, Terrell Harris 5-1-11, Ali Awad 0-3-3, Jerry Smith 3-1-7, Mohammad Awad 2-2-6. Totals: 23-49 10-20 58.
Chaney981720--54
Campbell1812721--58
3-point goals: Chaney 4-14 (Lobaugh 3, Childers1) ; Campbell 2-6 (Melnik 1, Quinn 1) . JVs: Campbell 43-36.
WARREN HARDING 61, BOARDMAN 46
BOARDMAN (8-8, 3-3) -- Eric Baldwin 1-0-3, Matt Marks 5-0-12, Nick Stefanovic 2-2-6, Mike Finamore 6-0-15, Mike DeOnofrio 1-0-2, Brian Weiser 1-0-2, Jay Davis 2-0-4, Brad Beck 1-0-2. Totals: 19-53 2-2 46.
WARREN HARDING (14-3, 5-1) -- Mike Phillips 4-1-9, Ethan Banks 6-0-13, Danny Stella 2-3-7, Prescott Burgess 7-0-14, Shelby Chaney 3-0-6, Ronnie Angel 6-0-12. Totals: 28-53 4-5.
Boardman914914--46
Harding1192021--61
3-point goals: Boardman 6-14 (Finamore 3, Marks 2, Baldwin 1); Harding 1-10 (Banks 1). JVs: Warren Harding, 56-27.
MOONEY 54, URSULINE 50
MOONEY (8-9, 1-5) -- Curtis Ingram 7-2-17, Jeff Hehr 8-0-17, Joe Burke 2-5-9, Rashad Williams 1-1-3, Ron Stoops 2-0-4, David Zidian 2-0-4. Totals: 22-48 8-13 54.
URSULINE (12-5, 3-2) -- Marc Palermo 10-4-27, Kevin Coleman 0-0-0, Jimmy Riley 4-1-10, Andre Edmonds 5-1-11, Keith Canacci 0-0-0, Stephan Thompson 0-2-2. Totals: 19-41 8-20 50.
Cardinal Mooney1115919--54
Ursuline9151313--50
3-point goals: Mooney 2-6 (Ingram 1, Hehr 1); Ursuline 4-16 (Palermo 3, Jimmy Riley 1), JVS: Cardinal Mooney, 40-27.
POLAND 58, HOWLAND 43
HOWLAND (6-11, 3-5) -- Kubicina 0-3-3, Day 4-4-12, Melinons 2-0-4, Mazey 7-3-18, Byler 0-2-2, Procter 1-0-2, Davis 1-0-2. Totals: 15 12-16 43.
POLAND (14-2, 8-0) -- Jon Habuda 0-0-0, Neil Harris 3-2-8, Lou DaVanzo 2-1-7, Eric Fender 3-0-8, Chad Fender 2-0-4, Jamie Dunn 2-2-6, David McGarry 7-3-17, Bill Bantos 3-2-8. Totals: 22 10-15 58.
Howland871117--43
Poland20121412--58
3-point goals: Howland 1 (Mazey 1); Poland 4 (DaVanzo 2, E. Fender 2). JVs: Poland, 51-50.
NILES 87, SALEM 56
SALEM (1-15, 1-7) -- Mike Bailey 3-0-9, Jason Greenager 1-0-2, Travis Mong 6-1-14, Troy Tice 0-0-0, Dave Young 3-0-7, Derek Frederick 1-0-2, Zak Grey 2-3-8, Andy Miller 1-0-2, Joe Smith 4-4-12. Totals: 21 8-11 56.
NILES (13-3, 5-3) -- Tyler Spencer 5-6-17, Dave Soda 4-11-19, Bill Sullivan 3-2-9, Jason Shelton 5-0-12, Tom Simone 0-1-1, Vince Gatta 2-2-6, Tim Rupert 4-0-8, Dan Jones 6-1-13, Matt McGuire 0-2-2. Totals: 29 25-27 87.
Salem1220816--56
Niles18183120--87
3-point goals: Salem 6 (Bailey 3, Mong 1, Gray 1, Young 1); Niles 4 (Spencer 1, Sullivan 1, Shelton 2). JVs: Niles, 58-42.
STRUTHERS 46, CANFIELD 41
STRUTHERS (9-8, 5-3) -- Jason Martin 7-2-20, Jim Franceshelli 3-0-8, Nick Leiter 2-2-7, Jim Tabak 2-3-7, Jason Mitchell 2-0-4. Totals: 16 7-14 46.
CANFIELD (8-9, 3-5) -- Chase Booms 5-0-13, Chad Baker 5-0-11, Jared Kirkpatrick 3-2-9, Frank Turocy 2-1-5, Matt Sonnett 1-0-3, Leo Sorice 0-0-0. Totals: 16 3-7 41.
Struthers1381015-- 46
Canfield169610-- 41
3-point goals: Struthers 7 (Martin 4, Franceshelli 2, Leiter 1); Canfield 6 (Booms 3, Kirkpatrick 1, Baker 1, Sonnett 1). JVs: Canfield, 55-29.
SPRINGFIELD 88, MATHEWS 47
MATHEWS (5-13, 4-8) -- Adam Hughes 4-3-11, Chris Vesey 0-2-2, Gary Jones 1-1-3, Adam Englebaugh 3-1-8, Mark Burcham 5-0-11, Stanton 1-0-2, Anthony Jones 3-2-10. Totals: 17 9-18 47.
SPRINGFIELD (16-1, 12-0) -- Jeff Mershimer 3-3-9, Dan Schuler 6-4-16, Jonathon Bivo 2-2-8, Jim Mash 0-0-0, Pat Birch 5-0-12, Paul Savaet 0-2-2, Keaton Bullen 4-2-10, Tom Smith 1-0-2, Jim McLaughlin 6-1-16, Dave Rispinto 3-0-8, Aaron Wood 1-3-5. Totals: 31 17-22 88.
Mathews681419--47
Springfield18233215--88
3-point goals: Mathews 4 (Englebaugh 1, Burcham 1, Jones 2); Springfield 9 (Bivo 2, Birch 2, McLaughlin 3, Rispinto 2). JVs: Springfield 58-27.
SOUTH RANGE 70, MCDONALD 53
MCDONALD (7-10, 5-7) -- Jason Joynes 1-0-2, Tyler Stanley 0-0-0, Ken McKay 1-0-2, Josh Camuso 3-0-8, Kevin Stonestreet 7-0-14, Nick Testa 10-1-23, Rick Mattson 2-0-4. Totals: 24-58 1-5 53.
SOUTH RANGE (13-3, 10-2) -- Jason King 5-0-11, Jim Sanders 4-0-8, Robert Bates 2-0-4, Ryan Maxwell 1-0-2, George Rohan 4-1-9, Richie Schuler 2-0-4, Ryan Copeland 4-4-12, Matt Kirk 9-2-20. Totals: 31-72 7-13 70.
McDonald12111317--53
South Range19111822--70
3-point goals: McDonald 4-10 (Testa 2, Camuso 2); South Range 1-8 (King 1). JVs: South Range, 57-29.
WESTERN RESERVE 64, LOWELLVILLE 63
LOWELLVILLE (0-18, 0-12) -- Don Packer 2-4-8, Kevin McCarthy 2-0-6, Autumn Axle 0-0-0, Andy Peterson 6-3-15, Mike Olive 1-0-2, Matt Meehan 1-0-2, Chad Likens 6-4-16, Mike Palumbo 2-0-5, Jack Noble 2-5-9. Totals: 22 16-20 63.
WESTERN RESERVE (5-13, 5-7) -- Kyle Trimble 4-4-16, Doug Shirley 1-0-2, Robbie James 3-0-7, Mark Dickerhoof 0-0-0, Jeremy Shevel 2-0-6, Ryan Jones 5-5-16, Paul Myers 0-0-0, Greg Speece 4-6-14, Matt Speece 0-3-3. Totals: 19 18-29 64.
Lowellville16151616--63
Western Reserve17151715--64
3-point goals: Lowellville 3 (McCarthy 2, Palumbo 1); Western Reserve 8 (Trimble 4, Shevel 2, James 1, Jones 1). JVs: Western Reserve, 55-40.
MINERAL RIDGE 68, JACKSON-MILTON 56
JACKSON-MILTON (5-12, 2-10) -- Josh Ayres 1-0-2, Matt Kiraly 0-0-0, Nick Rubenstahl 8-2-20, Keith McVey 2-1-5, Zack Nicholas 1-6-8, Dan Hallas 2-2-6, Tim Shaw 2-4-8, Justin Vayner 2-0-5, Kyle Hallas 1-0-2. Totals: 19 15-21 56.
MINERAL RIDGE (14-3, 10-2) -- Malachi Hall 13-3-30, Bobby Burgess 2-0-4, Judson Williamson 1-1-3, Kevin Garland 1-0-2, Andrew Whitmer 3-0-8, Dan Miller 2-0-4, Kevin Freeman 0-0-0, Chris Anderson 6-2-17. Totals: 28 6-12 68.
Jackson-Milton9151418--56
Mineral Ridge11201720--68
3-point goals: Jackson-Milton 3 (Rubenstahl 2, Vayner 1); Mineral Ridge 6 (Anderson 3, Whitmer 2, Hall 1). JVs: Mineral Ridge, 69-33
GIRARD 56, BROOKFIELD 54
GIRARD (7-10, 4-9) -- Dustin Helle 3-0-7, Randy Mason 3-0-7, Nick Casnterino 1-0-2, Greg Cook 3-4-11, Christian Bello 0-1-1, Scott Libert 0-1-1, Walter Jones 1-0-3, Todd Prodnick 3-1-7, Mike Holmes 2-0-4, Allen Belvene 0-1-1, Elliott Steverson 4-3-11, Anthony Delgenio 0-1-1. Totals: 20 12-16 56.
BROOKFIELD (6-10, 2-10) -- Drew Fisher 0-0-0, Adam Daugherty 4-2-10, Dan Deramo 0-1-1, Chris Davis 2-2-6, Chad Fonagy 1-0-2, Julian Hayes 6-6-19, Bob Rostan 0-1-1, Russ Hake 0-1-1, Ted Swagger 3-2-9, Greg Kohler 1-0-2, Mike Penza 0-1-1, Scott Stofan 0-2-2. Totals: 17 18-30 54.
Girard10121619--56
Brookfield817821--54
3-point goals: Girard 4 (Helle 1, Mason 1, Cook 1, Jones 1); Brookfield 2 (Hayes 1, Swagger 1); JVs: Brookfield 62-53.
LIBERTY 60, LAKEVIEW 58
LIBERTY (4-13, 4-9) -- Seth Kessler 4-0-11, Mario Miller 3-0-6, Jeff Schnall 2-3-7, Bradley Fletcher 9-6-24, Joe Lopez 4-4-12. Totals: 22-46 13-22 58.
LAKEVIEW (9-7, 7-5) -- Kevin Rigby 7-2-18, Phil Butch 1-0-2, Dave Costas 3-0-7, Joe Opalka-Brown 0-1-1, Matt Nero 3-0-8, Brent McCullough 2-2-6, Brandon Bakker 8-0-16. Totals: 24-51 5-10 58.
Liberty14917137--60
Lakeview13201375--58
3-point goals: Liberty 3 (Kessler 3); Lakeview 5 (Rigby 2, Nero 2, Costas 1). JVs: Lakeview 61-20.
LABRAE 46, NEWTON FALLS 35
NEWTON FALLS (13-4 9-4) -- Marty Hutchinson 4-2-10, John Sekora 1-2-4, Eric Lance 3-0-6, Jeff Stanley 4-1-9, Derrick Runtas 1-2-4, Tom Nemet 0-1-1, Nate Smith 0-0-0, Kevin Powell 0-0-0, Gil Pagan 0-0-0, Kirby Spahlinger 0-1-1, Alex Cooper 0-0-0. Totals: 13-39 9-15 35.
LABRAE (13-3, 10-2) -- John Klingensmith 3-4-11, Tony Watkins 6-4-16, Brett Briscoe 1-1-3, Brent DeCamp 0-2-2, R.J. Grimm 1-3-5, Maurice Hightower 2-0-4, Tim Littell 1-0-3, Chad Carr 1-0-2, Todd Rowan 0-0-0. Totals: 15-48 14-24 46.
Newton Falls77165--35
LaBrae128818--46
3-point goals: Newton Falls 0-9; LaBrae 2-14 (Klingensmith 1, Littell 1). JVs: LaBrae, 46-27.
SOUTHERN 51, LEETONIA 42
LEETONIA (4-13, 2-11) -- Nick Mango 1-1-3, Dan Simpson 0-1-1, Jeremy Hoaglin 6-0-14, Fred Gray 2-0-5, Brian Dowling 3-0-6, Matt Custer 6-0-13. Totals: 18 2-6 42.
SOUTHERN (6-12, 2-10) -- Jay Staley 6-3-15, Paul Forbes 2-1-5, Jon Carven 1-0-2, Justin Shilot 2-3-9, Brandon Hamilton 3-0-6, Brad Gruszecki 1-0-3, Josh Diaz 5-1-11. Totals: 20-46 8-14 51.
Leetonia715515--42
Southern1461219--51
3-point goals: Leetonia 4 (Hoaglin 2, Gray 1, Custer 1); Southern 3 (Shilot 2, Gruszecki 1). JVs: Leetonia, 61-53.
UNITED 64, COLUMBIANA 60
COLUMBIANA (7-11, 4-8) -- Kurt Williams 6-7-19, Nate Shaw 0-0-0, Ryan Schmidt 1-0-2, Austen Couchenour 4-4-13, Gerard Grimm 3-0-6, Eric Ostrander 3-3-9, Jared Patton 1-4-7. Totals 19-47 20-21 60.
UNITED (12-5, 9-3) -- Nick Schneider 0-4-6, Jordan Phillips 1-0-3, Jason Sidwell 1-0-2, Devan Peters 8-5-21, Grant Cope 7-4-20, Andy Miller 3-0-6, Travis Wallace 2-0-4, Jim Willison 2-0-4. Totals 24-56 13-18 64.
Columbiana15131616--60
United2017918--64
3-point goals: Columbiana 2-10 (Couchenour 1, Patton 1); United 3-13 (Cope 2, Phillips 1). JVs: United, 57-42.
LISBON 60, SEBRING 45
SEBRING (12-4, 9-3) -- David Scarpitti 6-1-14, Andrew Wilson 1-0-2, Josh Dean 2-0-5, Joe Springer 2-0-5, Greg VanKirk 8-1-19. Totals: 19 2-7 46.
LISBON (13-3, 10-2) -- Bob Thompson 1-0-2, Matt Adams 4-1-11, Lucian Smith 6-5-20, Jay Yorty 1-0-3, Andy Sell 4-2-10, Ben Dickey 2-7-11, Nick Schnader 1-1-3. Totals: 19 17 60.
Sebring926100--45
Lisbon1961619--60
3-point goals: Sebring 6 (Scarpitti 2, VanKirk 2, Dean 1, Springer 1); Lisbon 6 (Smith 3, Adams 2, Yorty 1). JVs: Lisbon, 45-27.
WARREN JFK 60, MAPLEWOOD 43
MAPLEWOOD (10-7) -- Joe Pease 0-2-2, Joey Young 0-0-0, Matt Chronister 2-0-4, Bryan Wayne 0-1-1, Jeremy Mohorick 4-4-16, Bryan White 2-0-4, Dave Pykare 3-0-6, Kevin Petterson 3-4-10. Totals: 14-43 11-14 43.
WARREN JFK (8-8) -- Keith Black 3-2-9, Luke Vincer 2-2-6, Colin Clemente 6-6-21, Christian Stinellis 1-0-3, Adam Snyder 2-0-4, Mike Lepro 1-0-3, Chris Macali 2-4-8, John DiFiore 1-2-4, Steve Orlosky 0-2-2. Totals: 18-35 18-26 60.
Maplewood89818--43
Warren JFK16151019--60
3-point goals: Maplewood 4-11 (Mohorick 4); JFK 6-13 (Clemente 3, Black 1, Stinellis 1, Lepro 1). JVs: JFK, 34-28.
GEORGE JR. REPUBLIC 64, SLIPPERY ROCK 24
GEORGE JUNIOR REPUBLIC (18-2) -- James Bates 2-0-5, John Brown 7-2-16, Benson Callier 6-2-14, Tyrea Denmark 4-0-8, Shaun Simpson 6-2-15, Dave Chadwick 1-0-2, James Thomas 1-0-2, Cannon White 1-0-2. Totals 28-6-64.
SLIPPERY ROCK (11-10) -- Zack Sarver 1-0-3, Scott Rice 4-3-13, Mark Matson 0-0-0, Andrew Raisley 1-0-2, Braden Campbell 1-1-3, Bill Montgomery 1-1-3. Totals 8-5-24.
George Jr Republic1128196--64
Slippery Rock21066--24
3-point goals: George Junior Republic 2 (Bates 1, Simpson 1); Slippery Rock 3 (Sarver 1, Rice 2). JVs: George Junior Republic, 57-43.
KENNEDY CATHOLIC 76, MERCER 31
MERCER (9-13) -- David Chassard 0-3-3, Curtis Schultz 2-0-4, Brenton Bestwick 3-0-6, Josh Haynie 2-0-6, John Verti 4-2-10, Jason Moon 1-0-2. Totals: 12-52 5-11 31.
KENNEDY CATHOLIC (18-4) -- Dan McElhinny 8-4-24, Bill Doyle 3-0-6, Dan Harris 2-2-6, Cory Wittway 1-0-2, Ramone Truson 4-0-8, Nolan Reimold 9-7-25, Shanus Reimold 0-3-3, Craig Wellmon 1-0-2. Totals: 29-57 16-20 76.
Mercer91228--31
Kennedy2621209--76
3-point goals: Mercer 2 (Haynie 2); Kennedy 4 (McElhinny 4); JVs: Kennedy Catholic 65-46.
ICE HOCKEY
PLAYOFFS
MOONEY-URSULINE 6, NORTH CANTON HOOVER 5 (OT)
WRESTLING
WEST BRANCH 37, AKRON SPRINGFIELD 25
103--Stu Sanor (WB) dec. Nick Porter, 12-5; 112-Jorden Lafollette (S) pin Steve Hilliard, 1:20; 119--Adam Henley (P) major dec. Kyle Esterle, 16-6; 125--Keith Wilson (P) dec. Matt Close, 8-6 (OT); 130--Chad Strittmatter (S) dec. Jason Steer, 7-5; 135--Wade Morrow (WB) pin Craig Wilson, 3:31; 140-- Andy Henley (S) major dec. Griffin Romight, 12-0; 145--Josh Bardo (WB) pin Chris Cutright, 5:10; 152--Levi Bardo (WB) dec. P{at Fiocca, 18-12; 160--Luke Bardo (WB) major dec. Justin Salzwimmer, 12-3; 171--Brian Patterson (S) tech fall Matt Scott, 16-0; 189--Drew Newhart (WB) won by forfeit; 215--Craig Bates dec. Pat Ternosky, 11-6; 275--Seth Sharp (WB) pin Clay Setzel, 3:43.
JACKSON-MILTON 84, PY VALLEY 0
103--Kyle Kemble (JM) pin Zack Day, 1:03; 112--Rob Miller (JM) pin Jason Patterson, 1:31; 119--Nick Dierkes (JM) pin Shane Grennan, 2:49; 125--Jake Hambrick (JM) pin Greg Corson, 2:37; 130--Steve Bowles (JM) won by forfeit; 135--Zack Kosa (JM) pin John Patterson, 3:30; 140--John Rozum (JM) pin Bill Schaffer, .38; 145--Lee Keck (JM) pin Billy Webker, .50; 152--Vince MacLarren (JM) won by forfeit; 160--Kyle Vernon (JM) won by forfeit; 171--Nate Miller (JM) won by forfeit; 189--Jeff Grenamyer (JM) won by forfeit; 215--Mike Matasic (JM) won by forfeit; 275--Angelo Catone (JM) pin Chris Coburn, 1:28.
JACKSON-MILTON 65, WATERLOO 9
103--Kemble (JM) pin Rick Knapp, 1:17; 112--Miller (JM) pin Dan Davis, 1:16; 119--Dierkes (JM) tech fall T.K. Wise, 23-8; 125--Hambrick (JM) pin Eric Boyd, .21; 130--Bowles (JM) pin Ian Davis, 2:36; 135--Kosa (JM) won by foreit; 140--Phil Davis (W) dec. Rozum, 8-2; 145--Keck (JM) won by forfeit; 152--MacLarren (JM) won by forfeit; 160--Vernon (JM) won by forfeit; 171--N. Miller (JM) won by forfeit; 189--Rick Smetts (W) pin Grenamyer, .41; 215--Matasic (JM) won by forfeit; 275--Catone (JM) won by forfeit.
SCHEDULES
TODAY
BOYS BASKETBALL
J.V. games at 6 p.m. unless noted
Rayen at Canton Central Catholic
Warren JFK at Fitch
Alliance at Salem
Wellsville at Lisbon
Canal Fulton Northwest at West Branch
Brooke at Beaver Local
West Middlesex at Neshannock
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m. unless noted
Maple Heights at Mooney
Salem at Canfield, 1 p.m.
Niles at Howland
Struthers at Poland, 2 p.m.
Springfield at McDonald, 2 p.m. varsity only
Lordstown at Mathews
West Middlesex at Laurel
SWIMMING
Sectional Championship at Hubbard
WRESTLING
Poland at Ursuline, 1 p.m.
Southeast at Jackson-Milton, 7:30 p.m.
Wellsville at River Duals, 10 a.m.
Southeast at Ravenna, 6 p.m.
SUNDAY
ICE HOCKEY
CLUB CHAMPIONSHIP
At the Ice Zone, Boardman
Mooney/Ursuline vs. Boardman, 6 p.m.