PREP SCORES, SUMMARIES & amp; SCHEDULE
FRIDAY'S RESULTS
BOYS BASKETBALL
AREA
Niles 62, Chaney 51
Ursuline 57, Rayen 48
Fitch 77, Wilson 57
Boardman 68, Salem 55
Mooney 64, Struthers 51
Howland 56, Campbell 45
Poland 53, Warren JFK 33
Jackson-Milton 74, Western Reserve 68
Springfield 72, Lowellville 45
Mineral Ridge 79, McDonald 61
South Range 54, Mathews 42
Badger 53, Brookfield 47
Newton Falls 49, Champion 47
Liberty 51, Girard 49
Lakeview 70, Hubbard 53
Crestview 70, Columbiana 57
Sebring 62, Southern 48
Lisbon 45, United 44
Leetonia 52, East Palestine 29
Bristol 89, Fairport Harbor 55
Southington 67, Ledgemont 42
Bloomfield 61, Ashtabula Sts. John & amp; Paul 41
Conneaut 54, Pymatuning Valley 52
Lutheran East 84, Lordstown 38
West Branch 64, Marlington 53
Southeast 89, Rootstown 72
Steubenville 69, Beaver Local 57
East Liverpool 30, Indian Creek 24
Summit Academy 54, Compass Education Center 46
Youngstown Christian 72, East Liverpool Christian 34
OHIO
Akr. Buchtel 118, Akr. N. 76
Akr. Central-Hower 87, Akr. Kenmore 38
Akr. Coventry 74, Massillon Tuslaw 52
Akr. E. 67, Akr. Garfield 72, OT
Akr. Firestone 83, Akr. Ellet 50
Akr. Hoban 66, Hunting Valley University 62
Akr. Manchester 92, E. Can. 33
Amherst 62, N. Olmsted 60
Anna 67, Houston 60
Ashland Crestview 51, New London 49
Ashtabula Edgewood 67, Pymatuning Harvey 58
Barberton 65, Kent Roosevelt 36
Beallsville 70, Sarahsville Shenandoah 55
Bedford 62, Parma 43
Bedford Chanel 64, Parma Padua 59, 2OT
Belmont Union Local 56, Buckeye Trail 35
Belpre 75, Wellston 56
Berea 80, North Ridgeville 60
Berlin Hiland 69, Magnolia Sandy Valley 62
Bloom-Carroll 87, Lancaster Fairfield Union 81
Bluffton 56, Lafayette Allen E. 49
Bowling Green 55, Maumee 50
Brooklyn 60, Cuyahoga Hts. 37
Brunswick 58, Midpark 44
Bryan 66, Wauseon 45
Byesville Meadowbrook 68, Coshocton 53
Cadiz Harrison Cent. 69, Conotton Valley 65
Cambridge 56, Gnadenhutten Indian Valley 40
Can. S. 72, Canal Fulton NW 52
Can. Timken 66, Massillon Washington 63
Canal Winchester 75, Amanda-Clearcreek 72
Casstown Miami E. 53, Benjamin Logan 46
Celina 76, Lima Shawnee 75, 2OT
Centerburg 81, Worthington Christian 61
Chagrin Falls Kenston 54, Macedonia Nordonia 50
Chillicothe 51, Hilliard Darby 49
Chillicothe Huntington Ross 63, Piketon 27
Cin. Aiken 49, Cin. Hughes 46
Cin. Anderson 54, Harrison 42
Cin. Glen Este 49, Cin. Turpin 42
Cin. Indian Hill 61, Cin. Taylor 47
Cin. LaSalle 69, Cin. Elder 60
Cin. Mariemont 63, Cin. Deer Park 60
Cin. Moeller 62, Kettering Alter 50
Cin. Mt. Healthy 80, Cin. Taft 55
Cin. N. College Hill 69, St. Bernard 34
Cin. Princeton 72, Liberty Twp. Lakota E. 63
Cin. Reading 58, Madeira 41
Cin. Summit Country Day 65, Cin. Country Day 60
Cin. Western Hills 54, Cin. Withrow 52
Cin. Winton Woods 77, Batavia Amelia 47
Cin. Woodward 78, Cin. Walnut Hills 73
Cin. Wyoming 61, Cin. Finneytown 50
Circleville 66, Ashville Teays Valley 51
Circleville Logan Elm 58, Cols. Hamilton Twp. 55, 2OT
Cle. Benedictine 59, Cle. VASJ 40
Cle. Cent. Cath. 85, Chardon NDCL 59
Cle. E. 77, Cle. John Hay 41
Cle. Glenville 59, Cle. East Tech 52
Cle. Hts. 87, Mentor 77
Cle. Hts. Lutheran East 84, Lordstown 38
Cle. James F. Rhodes 68, Cle. Lincoln-West 54
Cle. JFK 71, Cle. S. 57
Cle. John Marshall 76, Cle. Collinwood 74, OT
Cle. St. Ignatius 60, Can. McKinley 49
Coldwater 57, Minster 46
Cols. Beechcroft 100, Cols. Centennial 64
Cols. Brookhaven 89, Cols. Whetstone 59
Cols. E. 80, Cols. Mifflin 61
Cols. Hartley 64, Cols. St. Charles 60
Cols. Independence 74, Cols. Eastmoor 64
Cols. Linden 48, Cols. Northland 43
Cols. Tree of Life 68, Evangel Christian 54
Cols. W. 106, Cols. Briggs 65
Cols. Walnut Ridge 60, Cols. Marion-Franklin 56
Cols. Watterson 85, Cols. DeSales 66
Cols. World Harvest 52, Liberty Christian 46
Continental 64, Sherwood Fairview 57
Convoy Crestview 67, Columbus Grove 54
Covington 63, Pitsburg Franklin-Monroe 53
Dalton 57, Apple Creek Waynedale 39
Day. Col. White 98, Day. Belmont 69
Day. Jefferson 51, Cin. Christian 29
Day. Meadowdale 70, Day. Dunbar 69
Day. Northmont 68, Trotwood-Madison 64
Day. Northridge 63, Brookville 56
Day. Stivers 72, Cin. Shroder 66
DeGraff Riverside 61, Ridgeway Ridgemont 45
Delaware 71, Marysville 51
Delaware Buckeye Valley 73, Cardington-Lincoln 64
Delphos St. John's 54, Versailles 53
Dover 42, Uhrichsville Claymont 15
Doylestown Chippewa 65, Jeromesville Hillsdale 60
Dublin Coffman 63, Worthington Kilbourne 41
Dublin Scioto 53, Thomas Worthington 48
E. Cle. Shaw 74, Maple Hts. 65
Eaton 71, Germantown Valley View 50
Enon Greenon 84, Spring. NW 60
Fairfield 58, Cin. Sycamore 56
Findlay 69, Oregon Clay 34
Findlay Liberty-Benton 51, Dola Hardin Northern 45
Fostoria 69, Tol. Whitmer 45
Fostoria St. Wendelin 63, N. Baltimore 47
Frankfort Adena 69, Williamsport Westfall 60
Franklin 60, Trenton Edgewood 43
Fredericktown 50, Danville 33
Freedom Falls Christian 79, Heritage Christian 62
Ft. Recovery 55, New Knoxville 47
Galion Northmor 58, Sparta Highland 53
Gallipolis Gallia 82, Athens 54
Genoa 65, Bloomdale Elmwood 62
Grandview 47, W. Jefferson 36
Granville 52, Baltimore Liberty Union 48
Green 78, Copley 53
Greenfield McClain 52, Mt. Orab Western Brown 47
Greenwich S. Central 56, Ashland Mapleton 39
Grove City 71, Hilliard Davidson 66, OT
Hamilton 61, Milford 40
Hamilton Badin 67, Cin. McNicholas 62
Hamler Patrick Henry 69, Swanton 37
Hebron Lakewood 59, Newark Licking Valley 56
Huber Hts. Wayne 40, Kettering Fairmont 29
Hudson 59, Cuyahoga Falls 42
Hudson WRA 41, Cle. MLK 38
Independence 60, Beachwood 53
Jamestown Greeneview 52, Spring. Cath. Cent. 47
Jefferson 58, Geneva 50
Johnstown Northridge 78, Johnstown-Monroe 69
Kidron Cent. Christian 72, Cuyahoga Falls CVCA 56
LaGrange Keystone 53, Avon 48
Lakewood 71, Parma Valley Forge 45
Lancaster 60, Gahanna 42
Lancaster Fisher Cath. 76, Heath 39
Lebanon 69, Day. Carroll 62
Lenawee Christian 61, Tol. Emmanuel Baptist 49
Lewisburg Tri-County N. 66, Arcanum 47
Liberty Center 60, Delta 41
Lima Bath 59, Maria Stein Marion Local 55
Lima Perry 91, Spencerville 64
Lima Sr. 73, Mansfield 54
Lima Temple Christian 61, Marion Cath. 44
Lodi Cloverleaf 55, Medina Highland 53, OT
Logan 54, Cheshire River Valley 48
London 76, Washington C.H. Miami Trace 35
Lorain Cath. 60, Elyria Open Door 50
Lorain Clearview 68, Grafton Midview 55
Lorain Southview 75, Garfield Hts. 66, OT
Loudonville 81, Wooster Triway 62
Lyndhurst Brush 66, Twinsburg 44
Madison 73, Vermillon 54
Manchester 74, Fairfield 54
Mansfield Christian 73, Crestline 53
Mantua Crestwood 72, Peninsula Woodridge 63
Marion Pleasant 78, Richwood N. Union 50
McComb 81, Arcadia 53
McConnelsville Morgan 64, Crooksville 38
McGuffey Upper Scioto Valley 65, Paulding 55
Mechanicsburg 66, Cedarville 63
Metamora Evergreen 56, Archbold 54
Miamisburg 64, Day. Stebbins 46
Middletown 64, Cin. Oak Hills 61
Middletown Christian 70, Ridgeville Christian 53
Middletown Fenwick 47, Oxford Talawanda 44
Middletown Madison 52, Carlisle 50
Millersburg W. Holmes 51, Bellville Clear Fork 49
Minerva 66, Louisville 47
Mogadore Field 83, Streetsboro 59
Morral Ridgedale 59, Marion River Valley 56
Mt. Gilead 72, Marion Elgin 54
Mt. Vernon 70, Pataskala Watkins Memorial 33
N. Can. Hoover 50, Can. GlenOak 41
N. Royalton 54, Brecksville 53
Nelsonville-York 65, Pomeroy Meigs 51
New Albany 51, Millersport 41
New Concord John Glenn 69, Dresden Tri-Valley 45
New Madison Tri-Village 78, Bradford 72
New Middletown Spring. 72, Lowellville 45
New Riegel 64, Attica Seneca E. 50
New Washington Buckeye Central 84, Riverdale 50
Newark 51, Westerville N. 50
Newcomerstown 64, Malvern 48
Newton 70, Union City Mississinawa Valley 54
Oberlin 71, Firelands 59
Olmsted Falls 75, Westlake 56
Ontario 64, Lucas 33
Orange 68, Middlefield Cardinal 56
Ottawa-Glandorf 77, Elida 56
Ottoville 67, Ft. Jennings 60
Pandora-Gilboa 57, Cory-Rawson 41
Parma Hts. Holy Name 72, Garfield Hts. Trinity 36
Peebles 55, Lynchburg Clay 46
Pemberville Eastwood 55, Elmore Woodmore 51
Peninsula Lake Ridge 67, Elyria FBCS 57
Perrysburg 66, Whitehouse Anthony Wayne 48
Philo 54, New Lexington 36
Pickerington 64, Galloway Westland 56
Pittsburgh (Pa.) Summitt Academy 54, Youngs. Compass Education 46
Plain City Jonathan Alder 63, Cols. Academy 42
Plymouth 49, Monroeville 37
Poland 53, Warren JFK 33
Preble Shawnee 63, Bellbrook 57
Racine Southern 73, Stewart Federal Hocking 55
Ravenna SE 89, Rootstown 72
Reynoldsburg 70, Lewis Center Olentangy 55
Richmond Hts. 73, Gates Mills Gilmour 59
Rocky River 98, Bay Village Bay 76
Rocky River Lutheran W. 71, Columbia 70
Rossford 54, Holland Spring. 41
Russia 76, Jackson Center 48
S. Charleston SE 55, Spring. NE 45
Sandusky 75, Napoleon 60
Shaker Hts. 79, Euclid 69
Sidney Fairlawn 41, Botkins 39
Solon 66, Mayfield 60
Spring. N. 72, Sidney 70
Spring. S. 59, Piqua 45
Spring. Shawnee 64, New Carlisle Tecumseh 61
Springboro 62, Fairborn 57
St. Bernard Roger Bacon 61, Cin. Purcell Marian 53
St. Henry 54, Rockford Parkway 41
Stow 51, Ravenna 41
Strongsville 59, Medina 48
Sugar Grove Berne Union 55, Licking Hts. 48
Sugarcreek Garaway 58, Strasburg-Franklin 40
Sullivan Black River 69, Medina Buckeye 57
Sunbury Big Walnut 78, Cols. Franklin Hts. 58
Sylvania Southview 55, Sylvania Northview 44
Tallmadge 80, Richfield Revere 68
Tiffin Calvert 81, Carey 59
Tipp City Bethel 65, New Paris National Trail 52
Tol. Rogers 62, Tol. Waite 53
Tol. Scott 62, Tol. Cent. Cath. 50
Tol. St. Francis 85, Tol. Libbey 80
Tol. St. John's 103, Tol. Woodward 49
Tol. Start 63, Tol. Bowsher 57, OT
Tontogany Otsego 87, Gibsonburg 53
Troy 59, Greenville 58
Troy Christian 52, Miami Valley 50
Uniontown Lake 57, Alliance 35
Urbana 67, Lewistown Indian Lake 65
Utica 59, Howard E. Knox 54
Van Buren 59, Arlington 57
Van Wert 83, Defiance 57
Van Wert Lincolnview 57, Delphos Jefferson 56
Vandalia-Butler 56, Beavercreek 42
Vincent Warren 71, Jackson 43
W. Alexandria Twin Valley S. 73, Ansonia 61
W. Carrollton 49, Lemon-Monroe 36
W. Liberty-Salem 57, N. Lewisburg Triad 53
W. Milton Milton-Union 37, Day. Oakwood 36
W. Union 56, Ripley Ripley-Union-Lewis-Huntington 52
Wadsworth 54, Norton 50
Wapakoneta 53, St. Marys Memorial 52
Warren Howland 56, Campbell 45
Warrensville 70, Parma Normandy 49
Washington C.H. 110, Milford Center Fairbanks 58
Waterford 52, Glouster Trimble 44
Waynesville 69, New Lebanon Dixie 50
Wellington 69, Brookside 63
Westerville S. 57, Groveport 45
Whitehall-Yearling 70, Cols. Bexley 43
Willoughby S. 47, Eastlake N. 31
Wilmington 35, Little Miami 33
Winford 63, N. Robinson Colonel Crawford 54
Wooster 59, Orrville 42
Xenia 75, Centerville 74
Xenia Christian 64, Yellow Springs 61
Zanesville Rosecrans 69, Newark Cath. 28
Zanesville W. Muskingum 59, Zanesville Maysville 43
Zoarville Tuscarawas Valley 64, Navarre Fairless 52
WESTERN PENNSYLVANIA
Albert Gallatin 47, Ringgold 43
Aliquippa 54, Windber 46
Ambridge 67, Beaver 51
Apollo-Ridge 61, Greensburg C.C. 54
Beaver Falls 68, New Brighton 53
Bedford 54, Forest Hills 52
Bishop Guilfoyle 95, Phillipsburg-Osceola 54
Blacklick Valley 54, Shade 51
Brentwood 57, Carlynton 56
Cambria Heights 85, Central Cambria 52
Canevin 76, Center 54
Carmichaels 63, Chartiers-Houston 45
Carrick 62, South 34
Central Catholic 60, McKeesport 44
Charleroi 74, Burgettstown 49
Clairton 68, California 53
Commodore Perry 72, Villa Maria 39
Conemaugh Valley 71, Turkeyfoot Valley 61
Corry 50, Harbor Creek 42
Elderton 36, West Shamokin 31 (OT)
Ellwood City 86, West Allegheny 51
Erie Cathedral Prep 78, Warren 72
Erie East 70, Oil City 35
Erie McDowell 47, Altoona 44, OT
Ferndale 78, Berlin Brothersvalley 66
Forbes Road 72, Fannett-Metal 62
Ford City 60, Leechburg 50
Fox Chapel 54, Penn Hills 45
Freeport 63, Jeannette 57
Geibel 72, West Greene 55
General McLean 79, Northwestern 31
Girard 53, Seneca 51
Grove City 59, Greenville 47
Hampton 75, Kittanning 43
Harmony 69, Belleville Mennonite 58
Hempfield 65, Penn-Trafford 42
Highlands 73, Mars 51
Homer Center 61, Ligonier Valley 54
Huntingdon 70, Bald Eagle Area 51
Iroquois 62, Fairview 45
Jefferson-Morgan 64, Avella 43
Johnstown Christian 58, Mifflin County 46
Kiski Area 72, Indiana 53
Knoch 71, Valley 54
Lewistown 63, Bellefonte 54
Marion Center 66, Laurel Valley 48
Mercyhurst Prep 57, Mercer 32
Mohawk 86, Summit Academy 49
Moshannon Valley 72, Southern Huntingdon 41
Mount Union 66, Glendale 34
Neshannock 78, Riverside 63
New Castle 70, Erie Central 60
North Allegheny 60, Seneca Valley 53
North Hills 51, Pine-Richland 48
North Hills Christian 71, Mt. Zion 44
North Star 70, Meyersdale 39
Northeast 71, Fort LeBoeuf 65
Northern Bedford 85, Johnstown Vo-Tech 55
Northgate 56, Riverview 53
Oliver 71, Brashear 67
Our Lady of Sacred Heart 62, Frazier 50
Peabody 74, Langley 52
Penn Cambria 53, Martinsburg Central 40
Perry 64, Allderdice 48
Portage 83, Rockwood 52
Purchase Line 74, Penns Manor 41
Richland 55, Bishop McCort 49
Saltsburg 78, Northern Cambria 75
Schenley 36, Westinghouse 32
Serra 49, Duquesne 46
Sewickley Academy 47, Monaca 40
Shady Side Academy 71, Avonworth 52
Shaler 56, Butler 54
Shenango 59, Laurel 54 (OT)
Somerset 48, Johnstown 45
South Side Beaver 55, Freedom 47
Southern Fulton 64, Hindman 23
Sto-Rox 71, South Fayette 48
Trinity 65, Connellsville 60
Tyrone 63, Indian Valley 39
Union 71, Quigley 53
Uniontown 73, Canon-McMillan 36
Vincentian 69, Western Beaver 37
Washington 87, Beth-Center 20
West Middlesex 70, Hickory 34
Westmont-Hilltop 66, Tussey Mountain 47
Wilkinsburg 66, North Catholic 57
Woodland Hills 91, Laurel Highlands 83
FRIDAY'S SUMMARIES
NILES 62, CHANEY 51
CHANEY (3-2) -- Roy Austin 7-3-17, Matt Lobaugh 3-0-8, Chris Childers 3-5-13, Anthony Vasko 2-0-5, Kellen Dykes 2-0-4, Ed McElroy 1-0-2, Jason Bowlen 1-0-2. Totals: 19-57 8-10 51.
NILES (4-0) -- Dave Soda 10-1-22, Tom Simeone 4-0-11, Bill Sullivan 3-0-8, Jason Shelton 2-1-7, Tyler Spencer 3-0-6, Tim Rupert 3-2-8. Totals: 25-60 4-10 62.
Chaney1917105--51
Niles16152011--62
3-point goals: Chaney 5-13 (Lobaugh 2, Childers 2, Vasko 1); Niles 8-24 (Soda 1, Sullivan 2, Shelton 2, Simeone 3). JVs: Niles, 67-59.
URSULINE 57, RAYEN 48
RAYEN (1-1) -- Jamal Higgs 7-0-14, Lee Huff 1-0-3, Justin Underwood 2-0-5, Anthony Jones 9-0-18, William Jones 1-0-2, C.J.Ladson 2-0-4, Harvey LaMont 1-0-2. Totals 23-63 0-0
URSULINE (4-0) -- Marc Palermo 5-3-18, Kevin Coleman 1-1-4, Doug Foster 0-0-0, Jimmy Riley 0-2-2, Andre Edmonds 4-4-12, Terrence Graves 4-0-9, Isaiah Poindexter 2-3-7, Keith Canacci 2-1-5. Totals 18-46 14-31.
Rayen816168--48
Ursuline12171612--57
3-point goals: Rayen 2-18 (Huff, Underwood), Ursuline 7-21 (Palermo 5, Coleman, Graves). JVs: Ursuline 59-48.
FITCH 77, WILSON 57
WILSON (3-1) -- Carlton Sims 3-1-7, Randall Poindexter 4-3-11, Antwaun Johnson 7-1-17, Ellis Moody 8-2-19, Isaiah Anderson 1-1-3. Totals: 23-56 8-15 57.
FITCH (3-1) -- Terrell Eargle 6-3-17, Rob Patzak 2-4-8, Kevin Johnson 8-0-16. Shawn Barber 2-10-15, Greg Mayes 4-5-13, Jason Aikens 2-2-6, Dajawn Stubbs 0-2-2. Totals: 25-45 24-39 77.
Wilson9122016--57
Fitch24141425--77
3-point goals: Wilson 3 (Johnson 2, Moody), Fitch 3 (Eagles 2, Barber). JVs: Fitch 49-33.
BOARDMAN 68, SALEM 55
BOARDMAN (2-1) -- Eric Baldwin 6-3-18, Mike Finamore 1-2-4, Mike Krieger 0-0-0, Matt Marks 6-2-14, Nick Stefanovic 3-4-10, Brad Beck 2-0-4, Mike DeOnofrio 3-1-8, Brad Weiser 0-2-2, Jay Davis 1-3-5, David Russell 0-2-2, Mark Delision 0-1-1. Totals: 22-58 20-29 68.
SALEM (1-3) -- Zac Grey 2-2-7, Dave Young 4-2-10, Mike Bailey 3-0-6, Travis Mong 8-1-19, Derek Fredricks 1-2-4, Andy Miller 1-2-4, Troy Tice 0-2-2, Jason Greenamyer 1-1-3. Totals: 20-49 12-20 55.
Boardman20221511--68
Salem10141318--55
3-point goals: Boardman 4-12 (Baldwin 3, DeOnofrio 1); Salem 3-11 (Mong 2, Grey 1). JVs: Boardman, 50-31.
MOONEY 64, STRUTHERS 51
STRUTHERS (3-2) -- Jim Franceschelli 0-2-2, Shawn Hall 1-0-2, D.J. Aldish 2-4-8, Nick Leiter 1-3-5, Jason Martin 6-0-15, Jason Mitchell 1-0-2, Jim Tabak 7-2-17. Totals 18-38, 11-20.
MOONEY (3-1) -- Joe Burke 4-4-12, Rashad Williams 2-2-6, Curtis Ingram 5-6-18, Ron Stoops 2-2-6, Jeff Hehr 7-2-17, David Zidian 2-0-4, Mark Seddon 0-1-1. Totals 22-45, 17-27.
Struthers791520--51
Mooney11131822--64
3-point goals: Struthers 4-11 (Martin 3, Tabak 1); Mooney 3-6 (Ingram 2, Hehr 1). JVs: Struthers, 34-30.
SOUTH RANGE 54, MATHEWS 42
SOUTH RANGE (3-0, 1-0) -- Matt Kirk 2-1-5, Jason King 3-0-6, Jim Sanders 2-3-7, Robert Bates 1-2-4, George Rohan 8-2-20, Ryan Copeland 4-4-12. Totals: 20 12-16 54.
MATHEWS -- Burcham 3-2-10, Dakolios 2-0-4, Gary Jones 0-2-2, Englebaugh 1-1-3, Mintus 4-3-11, Hughes 1-0-2, Vesey 3--4-10. Totals: 14 12-22 42.
South Range1614915--54
Mathews615147--42
3-point goals: South Range 2 (Rohan 2); Mathews 2 (Burcham 2). JVs: South Range, 57-39.
JACKSON-MILTON 74, WESTERN RESERVE 68
WESTERN RESERVE (0-5, 0-2) -- Bill Greier 0-3-3, Doug Shirley 2-0-4, Robbie James 5-3-15, Jeremy Shevel 6-2-18, Ryan Jones 6-5-18, Greg Speece 4-2-10, Kyle Trimble 0-0-0. Totals: 22 15-21 68.
JACKSON-MILTON (3-2, 1-1) -- Josh Ayers 0-2-2, Matt Kiraly 6-2-15, Nick Rubenstahl 3-0-8, Keith McVey 1-0-2, Bill Corbett 1-0-2, Zack Nicholas 6-6-20, Dan Hallas 3-2-9, Tim Shaw 7-1-16. Totals: 26 13-24 74.
Western Reserve14191520--68
Jackson-Milton11152226--74
3-point goals: Western Reserve 7 (Shevel 4, James 2, Jones 1); Jackson-Milton 7 (Nicholas 2, Rubenstahl 2, Kiraly 1, Hallas 1, Shaw 1). JVs: Western Reserve, 57-24.
MINERAL RIDGE 79, MCDONALD 61
MiNERAL RIDGE -- Malachi Hall 10-1-23, Bobby Burgess 2-0-4, Judson Williamson 5-1-11, Kevin Garland 5-3-15, Brandon Linert 4-0-9, Andrew Whitmer 2-0-5, Dan Miller 1-2-4, Chris Anderson 4-0-8. Totals: 32 7-18 79.
MCDONALD (1-2) -- Jason Joynes 5-2-13, Tyler Stanley 3-2-8, Josh Camuso 1-0-2, Kevin Stonestreet 11-7-29, Nick Testa 2-0-4, Rick Mattson 0-1-1, Tyler Lunn 2-0-4. Totals: 24 12-23 61.
Mineral Ridge21182218--79
McDonald14191711--61
3-point goals: Mineral Ridge 6 (Hall 2, Garland 2, Linert 1, Whitmer); McDonald 1 (Joynes 1). JVs: Mineral Ridge, 59-27.
SPRINGFIELD 72, LOWELLVILLE 45
SPRINGFIELD (2-1, 1-0) -- Jeff Mershimer 1-0-2, Dan Schuler 4-3-11, Jonathan Vivo 2-0-5, Jim Mash 4-1-9, Pat Birch 6-0-12, Keaton Bullen 5-0-12, Jim McLaughlin 2-0-4, David Rispinto 5-1-15, Aaron Wood 1-0-2. Totals: 30 5-12 72.
LOWELLVILLE (0-5, 0-2) -- Don Packner 1-1-3, Kevin McCarthy 1-0-3, Autumn Axel 3-1-8, Andy Peterson 4-5-13, Chad Likens 4-4-12, Joe Shuluga 2-2-6, Mike Palumbo 0-0-0. Totals: 15 13-24 45.
Springfield24162012--72
Lowellville1191114--45
3-point goals: Springfield 6 (Rispinto 4, Bullen 1, Vivo 1). Lowellville 2 (McCarthy 1, Axel 1)
NEWTON FALLS 49, CHAMPION 47
NEWTON FALLS (4-0, 2-0) -- Tom Nemet 1-0-2, John Sekora 4-4-13, Jeff Stanley 4-5-14, Eric Lance 2-4-8, Marty Hutchinson 4-0-8, Dan Rankin 1-0-2, Alex Cooper 0-2-2. Totals: 16 15-24 49.
CHAMPION (2-3, 0-2) -- Mark Kish 2-0-4, Kevin Stingel 3-11-17, Seth Terlecky 2-0-4, Eric Minton 3-0-7, Craig Allen 3-1-7, Josh Ozanich 0-4-4, Mike Wortman 2-0-4. Totals: 15 16-24 47.
Newton Falls961717--49
Champion12111311--47
3-point goals: Newton Falls 2 (Sekora 1, Stanley 1); Champion 1 (Minton 1). JVs: Champion, 60-38.
LIBERTY 51, GIRARD 49
LIBERTY (3-3, 2-0) -- Jeff Schnall 2-10-14, Brian Post 0-2-2, Bradley Fletcher 5-3-13, Joe Lopez 2-3-7, Joel Marshall 3-0-7, Chad Huston 3-1-8. Totals 15-46 19-29 51.
GIRARD (2-3, 0-2) -- Randy Mason 6-0-13, Greg Cook 5-2-12, Elliott Steverson 3-4-12, Bob Prodnick 1-0-2, Walter Jones 0-1-1, Dustin Heile 1-1-3, Todd Prodnick 1-0-2, Nick Canterino 2-0-4. Totals: 19-50 8-15 49.
Liberty9131019--51
Girard2141311--49
3-point goals: Liberty 2-8 (Marshall 1, Huston 1). Girard 3-13 (Steverson 2, Mason 1). JVs: Liberty 42-40.
LAKEVIEW 70, HUBBARD 53
LAKEVIEW (2-1, 2-1) -- Kevin Rigby 8-7-25, Phil butch 1-2-4, Anthony butch 1-0-2, Matt Nero 2-13-18, Jim McHale 2-2-6, Ben Barnett 1-0-2, Jon reed 0-1-1, Brent McCullough 0-2-2, Brandon Bakker 3-4-10. Totals: 18-31-41.
HUBBARD (2-2, 1-1) -- Anthony smith 3-0-8, Matt smith 5-3-17, Jason Lenzi 1-5-8, Joe Sivulich 3-0-6, Matt Yanek 1-1-3, David Phillips 1-0-2, Dave DeSantis 1-0-3, Adam Jablonski 2-2-6. Totals: 17 11-20 53.
Lakeview19121722--70
Hubbard891521--53
3-point goals: Lakeview 3 (Rigby 2, Nero 1). Hubbard 8 (A. Smith 2, M. Smith 4, Lenzi 1, DeSantis 1). JVs: Lakeview 65, Hubbard 13.
LISBON 45, UNITED 44
LISBON (4-0, 2-0) -- Bob Thompson 4-0-8, Matt Adams 1-2-4, Lucian Smith 6-1-15, Andy Sell 2-0-4, Ben Dickey 4-4-12, Jay Yorty 1-0-2. Totals: 18 7-11 45.
UNITED (2-2, 1-1) -- Devan Peters 5-0-11, Nick Schneider 3-2-8, Travis Wallace 1-0-2, Jason Sidwell 4-0-8, Grant Cope 3-0-7, Jordan Phillips 1-1-3, Jim Willison 1-2-5. Totals: 17 5-6 44.
Lisbon1261116--45
United915812--44
3-point goals: Lisbon 2 (Smith 2); United 3 (Peters 1, Cope 1, Willison 1). JVs: United 64, Lisbon 60 (OT).
SEBRING 62, SOUTHERN 48
SEBRING (3-0, 2-0) -- Adam Jurica 0-0-0, David Scarpitti 2-7-11, Ed Householder 1-0-2, Andrew Wilson 4-1-9, Josh Dean 2-3-8, Joe Springer 4-1-9, Greg Van Kirk 8-5-23. Totals: 21 17-26 62.
SOUTHERN (2-2, 0-2) -- Jay Staley 5-0-11, Paul Forbes 0-0-0, Jon Craven 3-0-6, Justin Shilot 0-2-2, Brandon Hamilton 6-0-12, Randy Pitts 1-0-2, Adam Ping 2-0-4, Josh Diaz 4-3-11. Totals: 21 5-5 48.
Sebring17141318--62
Southern961716--48
3-point goals: Sebring 3 (Van Kirk 2, Dean 1). Southern 1 (Staley 1). JVs: Sebring 28-27.
CRESTVIEW 70, COLUMBIANA 57
CRESTVIEW (3-1, 2-0) -- Joe Leskosky 1-0-2, Joe Sapp 5-2-12, Andrew Neiheisel 3-2-9, Troy Duwe 7-4-18, Jim Neeld 1-1-3, Nick Hoff 5-2-13, Chris Cook 6-1-13. Totals: 28 12-20 70.
COLUMBIANA (1-4, 0-2) -- Jerry Remish 1-2-4, Gerard Grimm 5-1-12, Austin Couchenour 4-2-12, Jared Patton 2-1-7, Kurt Williams 2-5-9, Ryan Schmidt 1-1-3, Ryan Carletti 4-0-10. Totals: 20 11-19 57.
Crestview14132518--70
Columbiana13141713--57
3-point goals: Crestview 2 (Neiheisel 2, Hoff 1). Columbiana 6 (Patton 1, Grimm 2, Couchenour 2, Carletti 2). JVs: Columbiana 52-46.
LEETONIA 52, E. PALESTINE 29
EAST PALESTINE (0-3, 0-2) -- Drew Peterson 0-0-0, Eric Noel 1-0-3, Brian Hanolt 2-0-4, Anthony Thompson 2-0-5, Jered Mohr 1-0-2, Adam Harvey 0-6-6, Brett Young 3-0-8, Andrew Burtyk 0-1-1. Totals: 9 7-14 29.
LEETONIA (1-3, 1-1) -- Nick Mango 0-2-2, Jeremy Hoaglin 3-0-7, Drew Mason 4-4-12, Ryan Dowling 5-2-12, Fred Gray 3-5-11, Dan Simpson 1-2-4, Javan Price 1-0-2, Justin Maynard 0-2-2. Totals: 17 17-30 52.
East Palestine3989--29
Leetonia8141614--52
3-point goals: East Palestine 4 (Young 2, Thompson 1, Noel 1). Leetonia 1 (Hoaglin 1). JVs: East Palestine 54-41.
WEST BRANCH 64, MARLINGTON 53
WEST BRANCH (2-2, 2-0) -- Mike Ingledue 2-0-4, Drew Barker 0-0-0, Josh Scott 2-9-14, Matt Martig 3-1-7, Tim Keene 4-4-12, Corey Wonner 2-2-7, Robert Stull 9-0-18, Sam Jones 1-0-2. Totals: 23 16-24 64.
MARLINGTON (1-2, 1-1) -- Jeff Ruff 4-2-11, Matt Grewe 5-1-12, Josh White 6-3-17, Ben Hoover 2-0-6, Ben Williamson 0-1-1, Matt Lins 3-0-6. Totals: 20 7-10 53.
West Branch17151418--64
Marlington179918--53
3-point goals: West Branch 2 (Scott 1, Wonner 1); Marlington 6 (White 2, Hoover 2, Ruff 1, Grewe 1). JVs: Marlington, 62-59.
EAST LIVERPOOL 30, INDIAN CREEK 24
INDIAN CREEK (3-2) -- Mark George 0-1-1, Keith Keenan 1-1-3, Brett Schmied 2-0-5, Mike Saffle 2-0-6, Chris Duncan 3-2-9. Totals: 8 4-10 24.
EAST LIVERPOOL (4-1) -- Sean Walton 0-0-0, Mike Robinson 0-0-0, Roosevelt Kirby 2-0-4, Scott Scales 3-0-6, Brett Green 5-0-10, Josh Reed 4-2-10. Totals: 14 2-2 30.
Indian Creek25314--24
East Liverpool612210--30
3-point goals: East Liverpool 0; Indian Creek 4 (Schmied 1, Saffel 2, Duncan 1). JVs: East Liverpool , 54-31.
BLOOMFIELD 61, STS. JOHN & amp; PAUL 41
ASHTABULA STS. JOHN & amp; PAUL -- RJ Detore 1-3-6, Justin Hammonds 4-0-9, Adam Partridge 0-1-1, AJ Timonere 1-1-3, Billy Herzog 1-2-4. Totals: 14 10-19 41.
BLOOMFIELD -- Kevin Brzyscz 4-6-14, Bobby Gaborovsek 0-1-1, Steve Troyer 3-0-6, Jerad Howes 0-0-0, Nate Weybrecht 0-0-0. Totals: 21 15-27 61.
Ashtabula Sts. J & amp;P8101013--41
Bloomfield1541923--61
3-point goals: Ashtabula Sts. John & amp; Paul 3 (Detore 1, Hammonds 1); Bloomfield 0.
CONNEAUT 54, PYMATUNING VALLEY 52
PYMATUNING VALLEY (0-6) -- Brett Weese 0-1-1, Jim Edison 10-2-24, Mike Gruskiewicz 3-0-6, Jason Kuntz 2-0-4, Josh Pal 5-0-10, Mike Hocomb 2-1-5. Totals: 22 4-12 52.
CONNEAUT (2-4) -- Heinonen 1-0-2, Jonsson 3-2-11, Church 2-0-5, Gillespie 6-0-12, Kehoe 3-0-6, McDonald 5-0-10, Chicatelli 1-0-2. Totals: 21 2-5 54.
Py Valley1391515--52
Conneaut169218--54
3-point goals: Pymatuning Valley 2 (Edison 2); Conneaut 4 (Jonsson 3, Church 1). JVs: Conneaut, 39-31.
YO. CHRISTIAN 72, E. LIVERPOOL CHRISTIAN 34
EAST LIVERPOOL CHRISTIAN (1-2) -- Tim Read 1-4-6, Travis Hill 3-2-8, Andrew Clark 3-0-6, Justin Reed 1-0-2, Dylan Varian 4-1-9, Justin King 1-0-3. Totals: 13 9-17 34.
YO. CHRISTIAN (3-2) -- Matt Byrdy 1-4-6, Themi Tsarnas 1-6-8, Calvin Turner 1-0-2, Frank Dota 2-1-5, Aaron Young 11-5-28, Mike Vitullo 4-0-8, Chris Suszczynski 2-1-5, Mike Byrdy 3-0-6, Mike Pecchia 1-0-2, Patrick Bader 1-0-2. Totals: 27-69 17-24 72.
EL Christian116125--34
Yo. Christian16181721--72
3-point goals: ELC 1 (King 1); Yo. Christian 1 (Young 1). JVs: Yo. Christian, 60-16.
WEST MIDDLESEX 70, HICKORY 34
WEST MIDDLESEX (5-1) -- Aaron Gilliland 2-4-8, Nate Luce 4-0-10, John Lark 1-0-3, Rob Long 2-3-7, Jake Buzard 3-0-8, Paul Fair 2-1-6, Tyler Babcock 1-3-6, Brock Webster 8-1-19, Bill Picciotto 1-0-3. Totals 24-11-70.
HICKORY (2-3) -- Nick Mastrian 2-3-8, Jeremy Glass 2-1-5, Dante Marshall 1-1-3, Jimmy O'Rourke 3-1-7, Anthony Barlow 1-0-2, Chris Harper 0-2-2, Charlie Farragher 1-0-2, John Braymer 2-0-4, Ben Woods 0-1-1. Totals 12-9-34.
West Middlesex12251518--70
Hickory97711--34
3-point Goals: Luce 2, Lark, Buzard 2, Fair, Babcock, Webster 2, Picciotto, Mastrian.
NEW CASTLE 70, ERIE CENTRAL 60
ERIE CENTRAL (3-3) -- T.J. McCreary 7-2-16, James McNeil 4-5-12, Bryce Moffett 4-5-12, Donnell Tangle 2-4-9, John Peebles 3-0-7, Ben Johnson 1-2-4. Totals: 21 16-18 60.
NEW CASTLE (7-0, 1-0) -- Mark Demonaco 4-4-18, Dom Joseph 6-6-18, Hoover Gibson 4-4-11, Dante Spino 4-0-10, Ralph Currie 2-0-5, Joe Carter 1-1-5, Leon Ward 1-0-3. Totals: 23 14-18 70.
3-point goals: New Castle 10 (Demonaco 4, Spino 2, Joseph, Curry, Carter, Ward), Erie Central 2 (Tangle, Peebles).
GIRLS BASKETBALL
OHIO
Burton Berkshire 56, Newbury 33
Chagrin Falls 53, Wickliffe 37
Chesterland W. Geauga 52, Orange 49
Cle. Collinwood 62, Cle. John Marshall 25
Cle. E. 65, Cle. John Hay 57
Cle. East Tech 66, Cle. Glenville 33
Cle. JFK 87, Cle. S. 24
Cle. Rhodes 43, Cle. Lincoln-West 32
Cols. Beechcroft 85, Cols. Centennial 40
Cols. Bexley 41, Whitehall-Yearling 34
Cols. Brookhaven 105, Cols. Whetstone 23
Cols. Independence 84, Cols. Eastmoor 32
Cols. Linden 55, Cols. Northland 52
Cols. Mifflin 79, Cols. E. 42
Cols. S. 65, Cols. World Harvest 40
Cols. W. 53, Cols. Briggs 27
Cols. Walnut Ridge 50, Cols. Marion-Franklin 35
E. Cle. Shaw 62, Parma 31
Eastlake N. 66, Willoughby S. 37
Elyria FBCS 37, Peninsula Lake Ridge 15
Gates Mills Hawken 64, Orwell Grand Valley 32
Hilliard Darby 73, Chillicothe 36
Madison 71, Painesville Riverside 51
Marysville 51, Delaware 50
Middlefield Cardinal 51, Kirtland 26
Mt. Vernon 42, Pataskala Watkins Memorial 30
Perry 69, Aurora 52
Reynoldsburg 43, Lewis Center Olentangy 36
Thomas Worthington 60, Dublin Scioto 57
Upper Sandusky 54, Bellevue 53
Westerville S. 50, Groveport 43
Wooster 41, Orrville 22
Xenia Nazarene 38, Cin. Christian 22
WESTERN PENNSYLVANIA
Allderdice 61, Perry 49
Avonworth 65, Brentwood 40
Bald Eagle Area 40, Huntingdon 28
Bishop Carroll 65, Westmont 37
Butler 57, Shaler 35
California 67, Frazier 57
Central Cambria 45, Cambria Heights 32
Central Martinsburg 67, Penn Cambria 34
Centre County Christian 41, Blair County Christian 20
Chartiers-Houston 46, Mapletown 26
Corry 55, Harbor Creek 42
Derry 59, Waynesburg 41
East Allegheny 64, Springdale 30
Elizabeth Forward 49, Chartiers Valley 37
Erie McDowell 60, Altoona 52
Forest Hills 62, Bedford 39
Fort LeBoeuf 50, Northeast 45
Fox Chapel 46, Penn Hills 41
General McLean 72, Northwestern 66
Girard 52, Seneca 37
Greensburg Salem 62, Latrobe 46
Hempfield 64, Penn-Trafford 28
Hollidaysburg 54, North Schuykill 50
Indian Valley 47, Tyrone 44
Indiana 49, Kiski Area 44
Iroquois 40, Fairview 34, OT
Johnstown 49, Somerset 34
Johnstown Christian 58, Mifflin County 17
Juniata Valley 55, Claysburg-Kimmel 39
Kennedy Catholic 53, Clairton 44
Laurel Highlands 60, Sewickley Academy 30
Lewistown 96, Bellfonte 60
Marion Center 64, Laurel Valley 59
McGuffey 38, Southmoreland 31
Mount Pleasant 55, Brownsville 45
Mount Union 71, Glendale 52
North Catholic 63, South Park 30
North Hills Christian 65, Mt. Zion Christian 8
Northern Cambria 58, Saltsburg 50
Norwin 74, Franklin Regional 47
Oliver 55, Brashear 28
Peabody 55, Langley 24
Penns Valley 62, Bellwood-Antis 53
Peters Township 52, Montour 40
Richland 62, Bishop McCort 50
Ringgold 61, Albert Gallatin 51
Riverview 63, Leechburg 32
Schenley 66, Westinghouse 40
Seton-LaSalle 53, Carlynton 49
Southern Fulton 79, Scotland 39
Southern Huntingdon 63, Moshannon Valley 47
State College 70, Erie Central 33
Sto-Rox 43, Rochester 42
Thomas Jefferson 55, Steel Valley 40
Union 67, Riverside 61
Upper St. Clair 64, Bethel Park 35
Williamsburg 89, West Branch 43
Yough 51, Belle Vernon 36
SWIMMING
BOYS
CANFIELD 127, POLAND 41
200-medley relay -- Canfield (N. Frankle, S. Elguizaoui, J. Sinsheimer, R. Frankle), 1:41.65; 200 freestyle -- J. Purucker (C), 2:10.08; 200-individual medley -- N. Frankle (C), 2:13.30; 50 freestyle -- R. Frankle (C), 24.62; Diving -- M. Zuzik (C), J. Donadee (C) tied; 100 butterfly -- B. Bencz (P), 1:03.85; 100 freestyle -- Sinsheimer (C), 50.90; 500 freestyle -- N. Frankle (C), 5:13.90; 200 freestyle relay -- Canfield (R. Frankle, N. Frankle, Elouizaoui, Sinsheimer), 1:36.42; 100 backstroke M. Braman (C), 1:08.66; 100 breaststroke -- Sinsheimer (C), 1:04.42; 400 freestyle -- Canfield (Braman, B. Holdt, M. Machingo, Purucker), 4:13.78.
GIRLS
CANFIELD 113, POLAND 67
200-medley relay -- Canfield (J. Nentwick, E. Sorice, A. Linnelli, M. Linnelli), 1:59.88; 200 freestyle -- A. Plant (P), 2:15.14; 200 individual medley -- Carey Venglarcik (P), 2:21.94; 50 freestyle -- M. Linnelli (C), 25:06; Diving -- K. Reese (C), M. Kline (C) tied; 100 butterfly -- A. Linnelli (C), 1:06.15; 100 freestyle -- M. Linelli (C), 55.20; 500 freestyle -- E. Mason (C), 6:15.18; 200 freestyle relay -- Poland (Plant, Venglarcik, L. Rothenberg, R. Coppola); 100 backstroke -- Venglarcik (P), 1:04.77; 100 breaststroke -- Rothenberg (P), 1:15.68; 400 freestyle relay -- Canfield (A. Linnelli, J. Nentwick, V. Gestosani, M. Linnelli), 4:01.11.
BOWLING
MAHONING VALLEY BOWLING CONFERENCE
Through Dec. 12
Boys
Standings
Division I
Youngstown City4-0
Fitch4-0
Boardman4-0
Cardinal Mooney4-0
Warren Harding2-2
Ursuline1-3
Campbell0-4
Division II
Niles2-2
Champion2-2
Hubbard2-2
Canfield1-3
Liberty1-3
Struthers1-3
Girard0-4
High team series: Austintown Fitch 3053
High two-game series: Fitch 2165
High team game: Fitch 1158
High Baker game: Niles 257
High Baker series: Niles 1084
High individual game: Bill Klase (Boardman) 279, Ari Papadopoulas (Boardman) 279, Mark Guthridge (Boardman) 267
High individual average: Guthridge (Boardman) 231, Papadopoulas (Boardman) 221, Greyson Nolder (Fitch) 221.
Girls
Standings
Division I
Austintown Fitch4-0
Boardman4-0
Cardinal Mooney3-1
Warren Harding2-1
Youngstown City2-1
Ursuline2-1
Division II
Struthers 2-2
Girard2-2
Niles1-3
Champion1-3
Canfield1-3
Liberty0-3
Hubbard0-4
High team series: Fitch 2587
High two-game series: Niles 1624
High team game: Fitch 955
High Baker game: Niles 233
High Baker series: Fitch 961
High individual game: Andrea Lucente (Fitch) 256, Becky Bernard (Niles) 225, Samantha Gigax (Struthers) 225.
High individual average: Lucente (Fitch) 203, Danielle Guerrieri (Boardman) 183, Bernard (Niles) 172
SCHEDULES
TODAY
BOYS BASKETBALL
J.V. games at 6 p.m. unless noted
Canfield at Boardman
Warren Harding at Farrell
Salem at Hubbard
Springfield at South Range
United at East Canton
Warren JFK at Sharon, 6:30 p.m.
Bloomfield vs. Grand River at Guna Arena, Cleveland
Shadyside at Beaver Local, 2 p.m.
New Philadelphia at East Liverpool
Kennedy Catholic at George Junior at Westminster, 6:30 p.m.
Laurel at West Middlesex
Neshannock at Reynolds, 1 p.m.
New Castle vs. Franklin at Westminster, 8 p.m.
GIRLS BASKETBALL
JV games at 6 p.m. unless noted
Chaney at Ursuline, 1 p.m.
Boardman vs. Oakland Catholic at Midland, 8 p.m.
Canfield vs. Blackhawk at Midland, 6 p.m.
Poland at Niles, 1 p.m.
Struthers at Salem, 1 p.m.
Jackson-Milton at Waterloo
Sebring at Lordstown
West Branch at Canton South, 1 p.m.
Blackhawk at Midland Tournament, TBA
Laurel at Ellwood City, noon
Lakeview at Wilmington
ICE HOCKEY
Canfield vs. CVCA, 4:30 p.m. at Ice Zone
Mooney-Ursuline at Mercyhurst Prep, 3:30 p.m.
SWIMMING
Boardman, Warren Harding, Canfield, Poland at Viking Inv. at Cleveland State, 9 a.m.
WRESTLING
Fitch, Howland at Massillon Jackson tournament, 9 a.m.
Spartan Duals at Boardman, 9:30 a.m.
Liberty at Painesville Riverside, 9 a.m.
Warren JFK at Cardinal Holiday Tournament, 10 a.m.
Wellsville at Coshocton, 10 a.m.
Southeast at Wayne Invitational, Smithville, 11 a.m.
SUNDAY
GIRLS BASKETBALL
Rayen vs. St. Vincent, St. Mary at Akron Hoban, 1 p.m.
ICE HOCKEY
Canfield vs. Aurora, 3 p.m. at Auburn Ice Rink