Monday, May 13, 2019
preps
STATE SOFTBALL COACHES POLL
The schools’ name is followed by the number of first place votes and the total points.
Division I
1. Mt Vernon7113
2. Lakota East084
3. Western Brown384
4. Uniontown Lake076
5. Westerville Central170
6. Massillon Perry142
7. Holland Springfield040
8. Amherst Steele033
9. Anthony Wayne028
10. Cleveland St. Josephs Academy025
Division II
1. LaGrange Keystone10118
2. Thornville Sheridan2102
3. Jonathan Alder083
4. Greenville078
5. Poland065
6. Clyde059
7. Clinton- Massie039
8.Ursuline035
9. Hebron Lakewood027
10. Bellevue015
Division III
1. Champion8107
2. Wheelersburg285
3. Cardington Lincoln084
4. Leesburg Fairfield 073
5. Williamsburg149
6. Sherwood Fairview046
7. Castalia Margaretta041
8. Eastwood038
9. North Union031
10. Benjamin Logan020
Division IV
1. Minster11110
2. New Riegel064
3. Mogadore059
4. Mechanicsburg056
5. Bluffton042
6.Portsmouth Notre Dame038
7. Lisbon032
8. Bradford031
9. Strasburg Franklin027
10. Bristol026
SCHEDULE
TODAY
BASEBALL
Tournament
Division II
Howland at Cardinal Mooney, 5 p.m.
Chaney at Alliance, 5 p.m.
East at West Branch, 5 p.m.
Girard at Hubbard, 5 p.m.
Division III
Liberty at Cardinal, 5 p.m.
Pymatuning Valley at LaBrae, 5 p.m.
Berkshire at Mineral Ridge, 5 p.m.
Brookfield at Garfield, 5 p.m.
East Palestine at Western Reserve, 5 p.m.
Campbell at Mogadore, 5 p.m.
Columbiana at United, 5 p.m.
Waterloo at Crestview, 5 p.m.
Regular season
Boardman at Girard, 5 p.m.
BOYS LACROSSE
Tournament
Canfield at Lake, 5 p.m.
Cardinal Mooney at Gilmour Academy, 5 p.m.
GIRLS LACROSSE
Tournament
Boardman at Cleveland Heights, 7 p.m.
SOFTBALL
Tournament
Division I
District semifinals
At Roxbury Elementary School, Solon
Hudson vs. Boardman, 4 p.m.
Solon vs. Austintown Fitch, 5:30 p.m.
Division II
Perry 3, Edgewood 0, completion of suspended game
Division IV
District semifinals
At Jackson-Milton
Lisbon vs. ast Canton, 4:30 p.m.
McDonald vs. East Palestine, 6 p.m.
At Candlelite Knolls
Bristol vs. Badger, 5 p.m.
Mathews vs. Brookfield, 5 p.m.
Regular season
General McLane at Hickory, 4 p.m.
TUESDAY
BASEBALL
Tournament
Division I
Boardman at Massillon, 5 p.m.
New Philadelphia at Austintown Fitch, 5 p.m.
Massillon Perry at Green, 5 p.m.
Canton McKinley at Dover, 5 p.m.
Bedford at Stow-Munroe Falls, 5 p.m.
Maple Heights at Kent Roosevelt, 5 p.m.
Cuyahoga Falls at Solon, 5 p.m.
Warren Harding at Kenston, 5 p.m.
Shaker Heights at Nordonia, 5 p.m.
Divison IV
Cornerstone Christian at Fairport Harding, 5 p.m.
Richmond Heights at Windham, 5 p.m.
St. John at Andrews Osborne, 5 p.m.
Southington at Badger, 5 p.m.
SOFTBALL
Tournament
Division II
District semifinals
At Youngstown State University
Poland vs. Cardinal Mooney, 3 p.m.
Ursuline vs. West Branch, 5 p.m.
At Jefferson
Jefferson vs. WLakeview
Edgewood/Perry vs. Geneva
Division III
District semifinals
At South Range
South Range vs. Springfield, 4:15 p.m.
Waterloo vs. Crestview, 6 p.m.
At LaBrae
Champion vs. Conneaut/Wickliffe
LaBrae vs. Newton Falls