Saturday, July 27, 2013
GRADS LIST
The following students were awarded bachelor’s degrees unless otherwise noted:
NATIONAL COLLEGE, Youngstown campus
Austintown: Charles L. Reynolds, associate’s degree.
Boardman: Banan Alabbadi, diploma; April Higgins, associate’s degree; Nicole Jackson, associate’s degree; Kimberley Korpi, associate’s degree; Doris McKay, associate’s degree.
Bristolville: Brandy D. Smith, associate’s degree.
Brookfield: Melissa A. Mosora, associate’s degree.
Campbell: Victoria L. Dubos, associate’s degree; Andrea D. Harper, associate’s degree; Lori A. Huff, associate’s degree.
Farrell, Pa.: Whitney F. Welch, associate’s degree.
Fowler: Dawn L. Hartman, associate’s degree.
Girard: Joshua Balko, associate’s degree; Tiffany M. Braden, associate’s degree; Diana L. Francis, associate’s degree; Lenora J. Slimmer, associate’s degree.
Hubbard: Jessica Economos, associate’s degree; Kristie L.M. Jones, associate’s degree; Kara L. Morgan, associate’s degree.
Lowellville: Kimberly Arendas, diploma.
Masury: Michele Shrader, associate’s degree; Angela C. Thomas, associate’s degree; Dorothy J. Yez, associate’s degree.
New Castle, Pa.: Mark E. McLaren Jr., associate’s degree.
New Springfield: Dina Gori- Harkabus, associate’s degree.
Niles: Betty A. Patterson, diploma.
Poland: Diana L. Davis, diploma; Vivian A. Grist, associate’s degree.
Salem: Melanie S. Gray, associate’s degree; Megan J. Wilson, associate’s degree.
Struthers: Robert J. Burosky, associate’s degree; Stormy Patrick, associate’s degree; Tonya Smith, diploma.
Warren: Barbara Doll-Jackson, associate’s degree; Sheldon M. Beaver, associate’s degree; Diana M. Candella, associate’s degree; Robin C. Japuncha, associate’s degree; Lylian D. Rios, diploma; Jermaine L. White, associate’s degree.
Youngstown: Rhonda D. Woods, associate’s degree; Alli Ashley, associate’s degree; William B. Dubose Jr., associate’s degree; Torah V. Adams-Lewis, associate’s degree; Shannon S. Barris, associate’s degree; Nicole Bridges, associate’s degree; Jean L. Brunner, associate’s degree; Cicely Floyd, associate’s degree; Ja’Meir L.M. Forester, diploma; Deborah R. Hopkins, associate’s degree; Amanda R. Knicely, diploma; Kayla R. Melick, associate’s degree; Kristina Turcola, associate’s degree; Tiona Wigfall-Wright, diploma; Tareana J. Butler, associate’s degree; Elizabeth G. Auman-Dejesus, associate’s degree; Arkeila Duval-Belton, diploma; Elizabeth R. Todd, diploma; Daryl Duck, associate’s degree; Robin M. Harris, associate’s degree; Angelica R. Garcia, associate’s degree; Sylvia Scott, associate’s degree; Lynae G. Dobbelstein-Longo, associate’s degree; Jennifer Hartzell, associate’s degree; Amanda Metzger, associate’s degree; Jessica Rauber, associate’s degree; Debra Romeo, associate’s degree; Jennifer L. Roupe, associate’s degree; Rawan Alabbadi-Lababdeh, diploma; Lance A. Farris, associate’s degree; Shannon Kusic, associate’s degree; Mary J. Repp, associate’s degree; Elizabeth K. Turner, associate’s degree; Wanda M. Durkin, associate’s degree.
GROVE CITY COLLEGE, Grove City, Pa.
Beaver Falls, Pa.: Caleb Jantsch, mechanical engineering; Megan McMahon, marketing management; Louis Phillips, molecular biology and political science.
Bessemer, Pa.: Elissa Houk, exercise science.
Canfield: Bailey Bennett, early childhood education and elementary education; Anthony Lalama, electrical engineering; Aimee Williamson, elementary education.
Grove City, Pa.: Drew Archibald, mechanical engineering; Johnathon Bohnert, middle-level math/history; Grace Brown, Spanish and sociology; Caitlin Dodds, marketing management; Kellee Faulconbridge, history; Anna Harp, English; Charity Hertlein, psychology; Zachary Hertlein, biblical and religious studies; Elise Homan, English; Josh Krabill, molecular biology; Mary McLachlan, middle-level science/history; Stephanie Mech, English; Annette Mershimer, psychology; Camille Taylor, elementary education; Elizabeth Ulrich, biblical and religious studies; Nicole Wizorek, economics.
Hermitage, Pa.: Paige Polesnak, communication studies.
Mercer, Pa.: Mary K. Breese, accounting and finance; Shane Crevar, political science; Sam Leuenberger, English.
New Castle, Pa.: Tony DeLeone, computer information systems; Joshua McCown, mathematics and Spanish; Abby Pherson, biology; Bryce Kauffman, finance; Janae Means, psychology; Jordan Senchak, molecular biology.
Salem: Mellay Gardner, communication studies.
Transfer, Pa.: Katie Schaller, business management.
Vienna: Jared Crist, biblical and religious studies.
Warren: Dennis Steinbeck, political science; Ken Young, accounting.
UNIVERSITY OF TOLEDO, Ohio
Austintown: Shannon Bigley, exercise science; Alyssa Larkin, doctor of pharmacy.
Boardman: Samantha Peters, athletic training; Laine Vicarel, pharmacy; Samantha Peters, exercise science; John Mancini, paralegal studies; Lauren Monroe, doctor of pharmacy; Ernest Perrin, doctor of pharmacy.
Bristolville: Kyle McIntosh, pharmacology-toxicology.
Canfield: Steven Solomon, adolescent and young adult education; Joanna Novotny, adolescent and young adult education; Cassandra Dohar, juris doctor; Mathew Devenport, marketing; Michael Welty, doctor of pharmacy.
Cortland: Sarah Dickey, pharmacy; Joanna Novotny, mathematics.
Girard: Molly Breese, communication; Kira Butler, criminal justice; Valerie Desmond, doctor of pharmacy.
Hubbard: Adam Mierzwa, biology; Patrick Sebastiano, juris doctor.
Kensington: Jessica Burks, pharmacy.
Masury: Bonnie Zachar, French.
Poland: Erica Dodge, athletic training; Mackenzie Miller, medicinal and biological chemistry.
Salem: Ashleigh Knopp, history; Christina Pietrzak, multi-age education; Hanna Wutrick, psychology.
Struthers: Erin Zappia, pharmaceutics.
Warren: Julianna Iannucci, early childhood education; Emily Potter, environmental science; Nicole Prox, master’s in family nurse practitioner; Carley Smuke, master of social work; Katie Hovanic, special-education intervention specialist.
West Farmington: Courtney King, pharmacy.
Youngstown: Cynthia Giddens, certificate in health-information administration; Kelly McGuire, film and video.
MERCYHURST UNIVERSITY, Erie, Pa.
Columbiana: Joshua Harold, biochemistry.
Cortland: Alicia Rossi, intelligence studies.
Hermitage, Pa.: Kelsey Trosch, early childhood/special education.
Mercer, Pa.: Caitlin Handerhan, political science; Alissa Kennell, associate of nursing; Cody Fowler, associate of business administration.
New Castle, Pa.: Linnell Robinson, hospitality management; Joseph Fontana, associate of computer systems support.
Salem: Lisa Ruthrauff, associate of physical therapist assisting.
Struthers: Cassandra Clyde, applied forensic sciences.
Warren: Melissa Esposito, hospitality management.
West Middlesex, Pa.: Holly Lovich, early childhood education.
Youngstown: Tiffany Nazarian, associate of respiratory therapy; Matthew Teleha, communication; Arthur Stevens, biology.