GIRLS BASKETBALL WEDNESDAY'S SCORES AREA TOURNAMENT DIVISION II
GIRLS BASKETBALLWEDNESDAY'S SCORESAREATOURNAMENTDIVISION II
At Fitch High School
Liberty 59, Southeast 52
Hubbard 43, Salem 37, OT
DIVISION III
At Rootstown High School
CVCA 51, Woodridge 38
Chagrin Falls 64, LaBrae 41
DIVISION IV
At Hubbard High School
McDonald 51, Western Reserve 43
Mathews 54, Southington 44
At Burton Berkshire High School
Windham vs. Kirtland, 6 p.m.
Ashtabula SJP vs. Lutheran East, 7:30 p.m.
REGULAR SEASON
West Branch 49, Marlington 27
OHIOTOURNAMENTDIVISION I
Berea 66, Lorain Southview 42
Cin. Mt. Notre Dame 70, Batavia Amelia 34
Cin. Turpin 52, Kings Mills Kings 40
Cin. Walnut Hills 57, Cin. NW 33
Day. Chaminade-Julienne 86, New Carlisle Tecumseh 38
Dublin Scioto 59, Dublin Jerome 13
E. Cle. Shaw 51, Euclid 15
Elyria 60, N. Ridgeville 18
Gahanna Lincoln 42, Dublin Coffman 34
Green 56, Lodi Cloverleaf 40
Green 56, Lorain Cloverleaf 40
Hilliard Darby 40, Zanesville 27
Hilliard Davidson 56, Lancaster 33
Mayfield 51, Painesville Riverside 38
Pickerington Cent. 65, Walnut Ridge 28
Stow 75, Kent Roosevelt 30
W. Chester Lakota W. 82, Cin. Aiken 15
DIVISION II
Akr. SVSM 45, Ravenna 30
Chagrin Falls Kenston 44, Geneva 34
Cols. DeSales 61, Ashville Teays Valley 20
Cols. Eastmoor 70, Whitehall-Yearling 30
Hebron Lakewood 50, Canal Winchester 32
New Philadelphia 52, Richmond Edison 33
Parma Hts. Holy Name 59, Vermilion 47
Richfield Revere 66, Akr. Buchtel 32
Rocky River 49, Medina Buckeye 33
Shaker Hts. Hathaway Brown 57, Ashtabula Edgewood 37
Spring. Kenton Ridge 63, Spring. S. 28
Steubenville 50, Carrollton 33
Sunbury Big Walnut 41, New Albany 29
Tipp City Tippecanoe 57, Urbana 29
Warsaw River View 65, Philo 38
DIVISION III
Akr. Manchester 56, Navarre Fairless 37
Apple Creek Waynedale 49, Can. Cent. Cath 34
Hamilton Badin 66, Carlisle 17
Heath 48, Baltimore Liberty Union 45, OT
Lancaster Fisher Cath. 54, Marion Elgin 50
Lorain Clearview 47, Rocky River Lutheran W. 35
Middletown Madison 53, Monroe 31
S. Euclid Regina 93, Middlefield Cardinal 20
Sullivan Black River 51, Columbia 34
Wickliffe 56, Orwell Grand Valley 48
DIVISION IV
Cle. Hts. Lutheran E. 70, Ashtabula Sts. John & amp; Paul 31
Ft. Loramie 57, W. Liberty-Salem 53
Kirtland 63, Windham 21
Mogadore 78, N. Ridgeville Lake Ridge 55
Rittman 45, Louisville Aquinas 32
S. Charleston SE 38, Cin. Country Day 35
REGULAR SEASON
Cle. Garrett Morgan 42, Cle. High Tech 13
Cle. Jane Addams 44, Cle. Carl Shuler 33
Cle. John Hay 36, Cle. School of Arts 24
Cle. Max Hayes 72, Parma 54
SUMMARIESDIVISION IILIBERTY 59, SOUTHEAST 52
LIBERTY (15-6) -- Katie Greaf 2-0-4, Michelle Dykes 5-12-22, Katrina Neskovich 1-1-3, Brittany Armour 5-6-16, Melissa Dykes 3-0-6, Chi-Chi Meriweather 1-0-2, Brianna Pettway 0-1-1, Ashley Venable 1-3-5. Totals: 18-42 23-42 59.
SOUTHEAST (17-4) -- Alicia Austin 1-0-2, Erikka Coontz 1-1-3, Lindsay Speidel 4-5-13, Meagan Wain 1-1-3, Kelsey Hill 2-0-5, Nikki Murphy 2-0-4, Hannah Harnar 6-7-21, Ashley Boulton 0-1-1. Totals: 17-50 15-24 52.
Liberty5191817--59
Southeast772018--52
3-point goals: Liberty 0; Southeast 3 (Harnar 2, Hill). Rebounds: Liberty 35 (Michelle Dykes 12), Southeast 36 (Speidel 10, Harnar 10). Assists: Liberty 7 (Armour 3); Southeast 5. Steals: Liberty 9 (Melissa Dykes 3, Michelle Dykes 3). Turnovers: Liberty 17, Southeast 18. Fouled out: Austin, Harnar.
HUBBARD 43, SALEM 37, OT
HUBBARD (16-5) -- Sophie Paddock 2-3-7, Maggie Bogdan 1-0-2, Tressa Scahill 6-8-23, Cara Julian 2-1-5, Brittney Bullock 1-0-2, Michele Starkey 1-0-2, Abbie DeLuco 1-0-2. Totals: 14-41 12-21 43.
SALEM (15-6) -- Zahra Scullion 5-1-11, Katie Scullion 3-1-7, Dana Webb 0-1-1, Brittany Ritchie 3-2-8, Leah Perry 4-2-10, Kasey Wolfgang 0-0-0, Natalie Davidson 0-0-0. Totals: 15-59 7-17 37.
Hubbard1078108--43
Salem6101092--37
3-point goals: Hubbard 3 (Scahill 3); Salem 0. Rebounds: Hubbard 37 (Paddock 11); Salem 44 (Z. Scullion 14). Assists: Hubbard 6; Salem 7 (Z. Scullion 3). Steals: Hubbard 9 (Julian 4); Salem 14 (Z. Scullion 5). Turnovers: Hubbard 22; Salem 17. Fouled out: none.
DIVISION IIICHAGRIN FALLS 64, LABRAE 41
CHAGRIN FALLS -- Sam Lucci 2-0-4, Judy Stricker 5-1-13, Katie Stancik 0-3-3, Kelli Arner 1-2-5, Jane Stricker 2-3-8, Kat Powers 0-8-8, Emily Barriball 0-3-3, Jen Caiola 3-2-9, Morgan Wetzel 0-1-1, Maggie Hermanson 0-1-1, Elyse Torrey 3-3-9. Totals: 16 27-38 64.
LABRAE -- Peggy Nichols 2-0-4, Angelica Pugh 6-6-18, Allie Polomsky 1-0-2, Stephanie Higgins 0-3-3, Lindsey Higgins 2-4-8, Bayle Boggs 2-2-6. Totals: 13 15-19 41.
Chagrin Falls11111824--64
LaBrae991211--41
3-point goals: Chagrin Falls 5 (Judy Stricker 2, Arner 1, Jane Stricker 1, Caiola 1), LaBrae 0.
DIVISION IVMCDONALD 51, WESTERN RESERVE 43
MCDONALD -- Emily Dolsak 4-9-17, Lindsay Repp 3-0-6, Ari-Anna Williams 4-1-12, JohVonnie Mosley 7-2-16, Alyssa Krumpak 0-0-0. Totals: 18 12-20 51.
WESTERN RESERVE -- Lainey Kekic 8-0-21, Jenna Gibbs 1-0-2, Macy Marra 5-0-10, Claire Ferrando 0-2-2, Ellee Sanders 3-1-8. Totals: 17 3-6 43.
McDonald10111020--51
Western Reserve1651012--43
3-point goals: McDonald 3 (Williams 3), Western Reserve 6 (Kekic 5, Sanders 1).
MATHEWS 54, SOUTHINGTON 44
SOUTHINGTON -- Alexis Wolfe 3-4-11, Toni Duncan 2-1-5, Kala Grady 1-4-6, Jessica Sindledecker 0-1-1, Kaylynn Barco 3-5-11, Ashlee Dietz 2-1-6, Laurissa Parsons 1-0-2, Jen Blackstone 1-0-2. Totals: 13 16-26 44.
MATHEWS -- Hoyce Agne 2-0-4, Sarah King 10 8-16 28, Jill Armentrout 4-0-11, Allie Stein 1-0-2, Carly Roscoe 0-1-1, Lindsay Buckner 1-1-3, Rachel Roscoe 2-1-5. Totals: 20 11-31 54.
Southington9101312--44
Mathews1191321--54
3-point goals: Southington 2 (Wolfe 1, Dietz 1), Mathews 3 (Armentrout 3).
REGULAR SEASONWEST BRANCH 49, MARLINGTON 27
MARLINGTON (6-15, 2-12 Northeastern Buckeye Conference) -- Porter 3-0-6, Nutial 1-1-3, Gallina 1-0-2, Snode 5-1-14, Draper 1-0-2. Totals: 11 2-4 27.
WEST BRANCH (13-8, 9-5) -- Courtney Salvino 2-0-4, Sam Cox 1-1-3, Cassi Snoddy 2-0-4, Shelly Greenawalt 1-0-3, Amanda Stiffler 4-0-8, Emilee Zetts 2-0-5, Michelle Sosnick 0-2-2, Larissa Hahn 1-0-2, Nicole Culler 2-0-5, Alisha Wartluft 1-0-2, Kelsey Wartluft 1-2-4, Kelsey Price 3-1-7. Totals: 19 8-19 49.
Marlington7866--27
West Branch13121311--49
3-point goals: Marlington 3 (Snode 3); West Branch 3 (Greenawalt 1, Zetts 1, Culler 1). Rebounds: Marlington 13 (Porter 5), West Branch 28 (Sosnick, Hahn 6). Total fouls: Marlington 20, West Branch 11. JVs: West Branch 42-31.
LEDGEMONT 52, YOUNGSTOWN CHRISTIAN 38
YOUNGSTOWN CHRISTIAN (15-5) -- Arielle Flores 1-2-4, Chelsea Tate 1-0-2, Kara Cooper 5-5-15, Vickie Bankhead 6-5-17, Kristi Cooper 0-0-0. Totals: 13-39 12-18 38
LEDGEMONT (16-4) -- Jenny Lovejoy 3-3-9, Justine Jirousek 1-0-2, Rebekah Claypool 1-8-10, Stormi Rakin 2-2-8, Katelyn Prince 11-1-23. Totals: 21-52 11-21 52.
Youngs. Christian810128--38
Ledgemont214918--52
3-point goals: Youngstown Christian 0, Ledgemont 1 (Prince 1). Rebounds: Youngstown Christian (Tate 9). Youngstown Christian: Assists (Bankhead 2). Fouled out: none. Technicals: none. JVs: Ledgemont 42-18.
BOYS BASKETBALLWEDNESDAY'S SCORESAREAREGULAR SEASON
Liberty 63, Brookfield 49
Southern 71, Lowellville 68
Pymatuning Valley 77, Bloomfield 43
OHIOTOURNAMENTDIVISION I
Cin. Colerain 50, Liberty Twp. Lakota E. 42
Fairfield 60, Trenton Edgewood 50
Marysville 75, Galloway Westland 62
Mt. Orab Western Brown 58, Batavia Amelia 48
Pickerington Cent. 61, Ashville Teays Valley 40
Thomas Worthington 48, Dublin Jerome 45
DIVISION II
Cin. Norwood 75, Goshen 56
Cin. Taft 78, New Richmond 31
Day. Dunbar 73, Morrow Little Miami 38
Granville 70, Plain City Jonathan Alder 59
Greenfield McClain 74, Chillicothe Unioto 38
Vincent Warren 58, Lancaster Fairfield Union 52
DIVISION III
Cardington-Lincoln 59, Sparta Highland 46
Cin. Shroder Paideia 79, Blanchester 63
London Madison Plains 61, Galion Northmor 42
DIVISION IV
Cols. Wellington 52, Mt. Vernon Academy 46
Millersport 53, Delaware Christian 31
Morral Ridgedale 54, Newark Cath. 46
Sugar Grove Berne Union 62, Fairfield Christian 45
REGULAR SEASON
Akr. Hoban 80, Elyria Cath. 63
Avon Lake 49, Brecksville 48
Brooklyn 72, Wickliffe 69
Chagrin Falls Kenston 57, Geneva 41
Cin. Mariemont 69, Day. Miami Valley 27
Cin. Princeton 55, Cin. Sycamore 43
Cle. Cent. Cath. 63, Chardon NDCL 41
Cle. John Marshall 83, Cle. Lincoln-W. 79
Cle. MLK 65, Cle. St. Martin DePores 61
Hilliard Davidson 50, Westerville Cent. 46
Lewistown Indian Lake 56, Urbana 48
Lyndhurst Brush 82, Medina 63
Massillon Washington 45, Hudson 20
Mentor 72, Maple Hts. 57
N. Ridgeville 62, N. Royalton 60, OT
N. Ridgeville Lake Ridge 62, Cle. Lawrence 48
Olmsted Falls 82, Westlake 68
Painesville Harvey 74, Chardon 48
Seaman N. Adams 73, Leesburg Fairfield 64
Solon 67, Macedonia Nordonia 48
Upper Arlington 79, New Carlisle Tecumseh 51
SUMMARIESLIBERTY 63, BROOKFIELD 49
BROOKFIELD (7-13, 4-10 Trumbull Athletic Conference) -- Kevin Martin 5-3-14, Billy Hogue 8-2-10, Jaylon Kelecseny 1-0-2, Matt Ricciardi 1-0-2, Bobby Thompson 2-1-5, Brandon Johnson 0-2-2, Chad Kostna 3-0-6. Totals: 20-54 8-13 49.
LIBERTY (14-5, 9-4) -- Justin Barker 4-0-10, Mychal Doblanski 10-4-24, Ryan Gillum 2-3-7, Jason White 1-0-3, Isaiah Bell 1-2-4, Ryan Saunders 1-1-3, Brian Francis 5-0-10, Breen Parry 1-0-2. Totals: 25-58 10-15 63.
Brookfield1410187--49
Liberty18131319--63
3-point goals: Brookfield 1-13 (Martin 1); Liberty 3-8
(Barker 2, White 1). JVs: Brookfield 43-42.
SOUTHERN 71, LOWELLVILLE 68
LOWELLVILLE (7-12, 3-11 ITCL) -- Mario Nero 5-1-14, John Wilaj 3-1-9, Jeremy Gruber 7-4-18, Jim Sudon 7-3-17, Anthony Schiraldi 1-0-2. Totals: 37 9-19 68.
SOUTHERN -- Nick Puckett 3-3-9, Tyler Baker 8-9-25, Darrin Mills 1-0-2, Ethen Polatch 3-0-8, Andrew Diaz 4-2-11, Cody Warnock 5-1-13, Nathan Melhorn 1-1-3. Totals: 25 17-28 71.
Lowellville2191919--68
Southern6222122--71
3-point goals: Lowellville 5 (Nero 3, Wilaj 2); Southern 5 (Polatch 2, Warnock 2, Diaz 1). Rebounds: Lowellville (Gruber 13). Assists: Lowellville 16 (Nero 5). Turnovers: Lowellville 6. Total fouls: Lowellville 19, Southern 18. Fouled out: (Puckett). Technicals: None JVs: Lowellville 54-42.
SCHEDULETODAYBOYS BASKETBALL
Canfield at Campbell, 7:30 p.m.
Southern at Western Reserve
Pennsylvania playoffs
Class AAA
General McLane vs. Franklin at Edinboro Univesity, 8:30 p.m.
Hickory vs. Ft. LeBoeuf at Slippry Rock University, 7 p.m.
Warren vs. Oil City at Edinboro University, 7 p.m.
Grove City vs. Meadville at Slippery Rock University, 8:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
TOURNAMENT
DIVISION I
At Alliance High School
Canton GlenOak vs. North Canton Hoover, 6 p.m.
Uniontown Lake vs. Canfield, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Fitch High School
Rayen vs. Poland, 5:15 p.m.
Struthers vs. Mooney, 6:45 p.m.
At Massillon High School
Minerva vs. Canton South, 6 p.m.
Akron Coventry vs. Louisville, 8 p.m.
DIVISION III
At United High School
Lisbon vs. Ursuline, 6 p.m.
Brookfield vs. South Range, 7:30 p.m.
At Rootstown High School
Garrettsville vs. Champion, 6 p.m.
Laurel vs. Waterloo, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Hubbard High School
Mineral Ridge vs. Columbiana, 6 p.m.
Lowellville vs. Badger, 7:45 p.m.
FRIDAYBOYS BASKETBALL
(Games 7:30 p.m. unless noted)
Warren Harding at Chaney
Warren JFK at Rayen
Ursuline at Wilson
Beaver Local at Mooney
Canfield at Fitch
Struthers at Howland
Springfield at Poland
West Branch at Salem
Columbiana at Sebring
East Palestine at Lowellville
Hubbard at Champion
Lakeview at Liberty
Pymatuning Valley at Badger
Bloomfield at Lordstown
Bristol at Southington
Maplewood at Mathews
Crestwood at Southeast
Pennsylvania playoffs
Class AA
Sharon vs. North East at Edinboro University, 7 p.m.
Girard vs. Lakeview at Edinboro University, 8:30 p.m.
Fairview vs. Seneca at GeneralMcLane, 8:30 p.m.
Farrell vs. Mercyhurst Prep at Meadville, 7 p.m.
Class A
Iroquois vs. Cochranton at GeneralMcLane, 7 p.m.
Vision Quest vs. Conneaut Valley at Meadville, 8:30 p.m.
SATURDAY
BOYS BASKETBALL
(Games 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Rayen, 6:30 p.m.
Hubbard at Ursuline
Mentor at Warren Harding
Pennsylvania playoffs
Class AAAA
Erie Cathedral Prep vs. East at Edinboro University, 6 p.m.
Erie Strong Vincent vs. Erie McDowell at Edinboro University, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALLTOURNAMENTDIVISION I
At Alliance High School
Canton McKinley vs. Perry, 1 p.m.
Boardman vs. Warren Harding, 2:30 p.m.
DIVISION II
At Fitch High School
Liberty vs. Hubbard, noon
Chaney vs. Howland, 1:30 p.m.
At Massillon High School
Norton vs. West Branch, 2 p.m.
Canton Timken vs. Canal Fulton Northwest, 4 p.m.
DIVISION III
At United High School
Crestview vs. Girard, 6 p.m.
Warren JFK vs. Rootstown, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Hubbard High School
Jackson-Milton vs. McDonald, 6 p.m.
Mathews vs. Youngstown Christian, 7:45 p.m.
At Burton Berkshire High School
Cuyahoga Hts. vs. Ledgemont, 1 p.m.
Cornerstone vs. Bedford Chanel, 3 p.m.
Pennsylvania playoffs
Class A
Kennedy Catholic vs. Cochranton at Slippery Rock University, 1 p.m.
Conneaut vs. Linesville at Meadville, 1 p.m.
Class AA
Sharpsville vs. Saegertown at Slippery Rock University, 6 p.m.
Villa Maria vs. Mercer at Edinboro University, 2:30 p.m.
girard vs. Reynolds at General McLane, 6 p.m.
Lakeview vs. Seneca at Meadville, 2:30 p.m.
Class AAA
Mercyhurst vs. Hickory at General McLane, 7:30 p.m.
Slippery Rock vs. Meadville at Slippery Rock University, 7:30 p.m.
General McLane vs. Franklin at Edinboro University, 1 p.m.
Sharon vs. Harbor Creek at Slippery Rock University, 2:30 p.m.
Class AAAA
Girard vs. Erie Strong Vincent at Ft. LeBoeuf, 2:30 p.m.
Erie McDowell vs. East at Ft. LeBoeuf, 1 p.m.