BOYS BASKETBALL MONDAY'S SCORES AREA
BOYS BASKETBALLMONDAY'S SCORESAREA
Wilson 50, Fitch 42
Springfield 56, Lisbon 42
United 65, Columbiana 62
Kennedy Catholic 75, Conneaut Valley 45
Grove City 61, Franklin 40
Sharon 71, Conneaut Lake 37
West Middlesex 93, Commodore Perry 58
OHIOTOURNAMENTDIVISION I
Cin. Hughes 64, Cin. Walnut Hills 51
Cin. La Salle 57, Harrison 27
REGULAR SEASON
Ottoville 47, Maria Stein Marion Local 37
Findlay Liberty-Benton 68, Wapakoneta 50
Lima Perry 56, Ft. Jennings 55
Cin. Seven Hills 58, Cin. Christian 47
McGuffey Upper Scioto Valley 48 Ridgeway Ridgemont 47
Miller City 59, McComb 42
Andover Pymatuning Valley 67, Southington Chalker 32
Ashtabula Sts. John and Paul 67, Austinburg Grand River Academy 32
Painesville Harvey 85, Madison 75
Lakeside Danbury 60, Old Fort 44
Oak Harbor 65, Milbury Lake 50
Fostoria St. Wendelin 66, Cory-Rawson 64
St. Bernard 68, Cin. Country Day 57
Cin. Princeton 59, Loveland 57
Cin. Seven Hills 58, Cin. Christian 47
Cin. Colerain 84, Milford 59
Cin. Sycamore 68, Cin. Winton Woods 54
Ripley Ripley-Union-Lewis-Huntington 57, Bethel-Tate 43
Lockland 62, Cin. Summit Country Day 36
Coshocton 72, Uhrichsville Claymont 70
Barnesville 58, Cadiz Harrison Cent. 52
Sugarcreek Garaway 62, Newcomerstown 36
WESTERN PENNSYLVANIA
Aliquippa 97, Burgettstown 66
Blackhawk 63, Knoch 56
Carlynton 65, Summit Academy 50
Elk County Catholic 74, Sheffield 37
Everett 55, Windber 53 3OT
Ferndale 42, Blacklick Valley 41
Fox Chapel 54, Latrobe 53
Harmony 80, Glendale 62
Hollidaysburg 74, DuBois 49
Jeannette 46, Shady Side Academy 38
Keystone 56, Venango Catholic 35
Loyalsock 74, Lewistown 51
Northgate 55, Center 46
Norwin 60, Penn Hills 56
Penns Valley 61, West Branch 41
SUMMARIESWILSON 50 FITCH 42
WILSON (8-10) -- Lamar McQueen 4-4-14, William Johnson 6-2-14, Justin Bryant 2-1-6, Raylin Poindexter 1-0-2, Aaron Poindexter 1-1-3, Jarvis Tabb 1-0-2, Philip Jones 4-1-9. Totals: 19 9-13 50.
FITCH (2-17) -- Adam Gleussner 3-1-7, Nick Crum 1-0-3, Mike Miles 1-2-5, Jon Stockman 4-3-12, Andrew Warren 1-2-4, Tim DeToro 5-1-11. Totals: 15 9-14 42.
Wilson4101521--50
Fitch137715--42
3-point goals: Wilson 3 (McQueen 2, Bryant 1); Fitch 3 (Crum 1, Miles 1, Stockman 1). JVs: Fitch, 38-34.
SPRINGFIELD 56, LISBON 42
LISBON -- Steve Tsilimos 2-3-8, Aaron Sweeney 0-2-2, Kyle Crismon 3-0-6, Arlan Bailey 5-5-17, Todd Padurean 1-1-3, Adam Rendziniak 2-0-4, Zach Seidner 1-0-2. Totals: 14-41 11-16 42
SPRINGFIELD -- Corey Cunningham 4-1-11, Dane Dobson 1-4-7, Nate Schuler 3-2-8, Jeremy Savaet 2-2-6, Todd Kibby 6-3-15, Bobby Rogers 3-0-9. Totals: 19-48 12-21 56.
Lisbon513915--42
Springfield13151315--56
3-point goals: Lisbon 3-15 (Tsilimos 1, Bailey 2); Springfield 6-17 (Cunningham 2, Dobson 1, Rogers 3); Rebounds: Springfield 30 (Schuler, Rogers 6), Lisbon 16 (Tsilimos 4); JVs: Springfield 57-32.
UNITED 65, COLUMBIANA 62
UNITED ( 10-9, 8-6 ITCL TIER 1) -- McCavitt Carter 0-1-1, Jordan Dickey 2-1-5, Bryan Phillips 5-0-13, Bill Prosko 1-1-3, Brandon Kekel 5-0-10, Jimmy Phillis 6-6-22, Chris Harrison 5-1-11. Totals: 24 10-17 65.
COLUMBIANA -- Joe Blinsky 3-2-9, Ryanh Williams 2-0-5, Josh Weikart 1-4-6, Cory Guy 7-4-18, Andrew Tirpak 5-0-11, Joey Winters 3-3-9, Brandon Barnhouse 1-2-4. Totals: 22 15-26 62.
United16121918--65
Columbiana1613924--62
3-point goals: United 7 (Phillips 3, Phillis 4). Columbiana 3 (Blinsky 1, Williams 1, Tirpak 1). JVs: United 44-28.
GIRLS BASKETBALLMONDAY'S SCORESAREATOURNAMENTDIVISION II
At Fitch High School
Struthers 67, Lakeview 57
Rayen 66, Streetsboro 42
At Massillon High School
West Branch 35, Marlington 34
Wooster Triway vs. Canal Fulton Northwest, 8 p.m.
At Rayland Buckeye Local High School
New Philadelphia 60, Beaver Local 58
DIVISION III
At Rootstown High School
LaBrae 52, Newton Falls 49
DIVISION IV
At Hubbard High School
Badger 55, Leetonia 45
Jackson-Milton 51, Sebring 46
At Burton Berkshire High School
Cornerstone Christian 59, Bloomfield 40
Bedford Chanel vs. Max Hayes, 7:30 p.m.
REGULAR SEASON
Salem 39, Poland 26
South Range 45, East Palestine 43
Pymatuning Valley 42, Southington 25
OHIOTOURNAMENTDIVISION I
Grafton Midview 48, Wooster 36
DIVISION II
Richmond Edison 53, Cadiz Harrison Cent. 28
Kettering Alter 71, Franklin 31
Germantown Valley View 49, Hamilton Ross 40
Zanesville W. Muskingum 43, Cambridge 31
Millersburg W. Holmes 43, Dresden Tri-Valley 40
DIVISION III
S. Euclid Regina 89, Gates Mills Hawken 16
Wickliffe 32, Burton Berkshire 26
Can. Cent. Cath. 48, Doylestown Chippewa 44
Akr. Manchester 36, Loudonville 35
Woodsfield Monroe Cent. 60, St. Clairsville 55
Zanesville Maysville 68, Beverly Ft. Frye 38
DIVISION IV
Dalton 49, Hartville Lake Center Christian 47
Oberlin 55, Kidron Cent. Christian 48
REGULAR SEASON
Pandora-Gilboa 56, Ada 50
Sardinia Eastern 62, Chesapeake 37
SUMMARIESDIVISION IISTRUTHERS 67, LAKEVIEW 57
STRUTHERS (9-12) -- Dana Mathews 7-8-23, Liz Valerio 5-1-14, Halle Minchin-Skook 4-7-17, Ashley Galbraith 3-5-11, Sally Phillips 1-0-2. Totals: 20-51 21-27 67.
LAKEVIEW (16-5) -- Joanna Novotny 7-4-18, Chelsea Butler 5-0-13, Alynn Martin 6-0-1, Jennifer Baker 3-0-7, Amy Downs 2-2-6, Kiley Mathews 0-1-1. Totals: 24-65 7-10 57.
Struthers17121721--67
Lakeview8151222--57
3-point goals: Struthers 6-19 (Valerio 3, Skook 2, Mathews 1); Lakeview 4-17 (Butler 3, Baker 1). Fouls: Struthers 14; Lakeview 20. Fouled out: Novotny, Downs. Technicals: None.
RAYEN 66, STREETSBORO 42
STREETSBORO -- Brittini Jones 6-1-14, Kelsey Cianci 4-0-10, Kaylene Way 3-2-8, Courtney Hershberger 2-0-4, Amanda Brunnett 2-0-4, Cassandra Saunders 1-0-2. Totals: 18 3-6 42.
RAYEN (17-3) -- Brittney Taylor 11-2-25, Jaleesa Beverly 5-6-16, Kenysha Beachum 5-0-11, Alex Hines 3-2-10, Tieara Jones 2-0-4, Beverly Green 0-0-0. Totals: 26- 11-24 66.
Streetsboro9719742
Rayen17171418--66
3-point goals: Streetsboro 3-8 (Cianci 2, Jones 1); Rayen 4-10 (Hines 2, Beachum 1, Taylor 1). Fouls: Streetsboro: 17; Rayen 13. Fouled out: None. Technicals: None.
WEST BRANCH 35, MARLINGTON 34
MARLINGTON (6-15) -- Gallina 0-1-1, Blevins 0-2-2, Mary Snode 8-0-20, Nutial 3-0-7. Totals: 12 4-7 34.
WEST BRANCH (13-8) -- Courtney Salvino 1-0-2, Sam Cox 1-0-2, Cassi Snoddy 5-1-11, Shelly Greenawalt 2-1-6, Amanda Stiffler 2-5-9, Michelle Sosnick 1-0-2, Kelsey Wartluft 0-1-1. Totals: 13 8-11 35.
Marlington85714--34
West Branch106127--35
3-point goals: Marlington 5 (Snode 4, Nutial 1). Salem 1 (Greemawalt 1).
DIVISION IIILABRAE 52, NEWTON FALLS 49
NEWTON FALLS (7-14) -- Jaci Dach 2-2-6, Britney Paul 0-1-1, EmilyMontgomery 6-5-18, Kelsey McGregor 5-4-14, Danielle Clonch 2-0-4, Kaicee Kubicina 2-2-6. Totals: 17 14-30 49.
LABRAE (4-17) -- Peggy Nichols 0-1-1, Angelica Pugh 9-7-26, Allie Polomsky 2-0-4, Stephanie Higgins 1-0-2, Lindsey higgins 3-5-11, Bayle Boggs 3-0-6, Amanda Witherow 1-0-2. Totals: 19 13-52.
Newton Falls8151115--49
LaBrae1616812--62
3-point goals: Newton Falls 1 (Montgomery 1). LaBrae 1 (Pugh 1).
DIVISION IVBADGER 55, LEETONIA 45
LEETONIA -- Sarah Weikart 2-0-4, Erin Lamb 9-3-23, Gina Jones 2-1-5, Diedra Currie 2-0-4, Valerie Goerig 2-0-4, Nikki Huston 1-2-4, Brittany Shea 0-1-1. Totals: 18 7-9 45.
BADGER -- Kayla Flowers 0-4-4, Rachel Doran 6-2-14, Dawnelle Jewell 0-0-0, Amelia Deraway 2-0-4, Taylor Phillips 4-1-13, Cassie Lingler 1-4-6, Jordan May 2-1-5, Tiffany Snider 3-3-9. Totals: 18 15-25 55.
Leetonia1610613--45
Badger920818--55
3-point goals: Leetonia 2 (Lamb 2); Badger 4 (Phillips 4).
JACKSON-MILTON 51, SEBRING 46
SEBRING (7-14) -- Chelsea Neeb 2-0-4, Megan Allcorn 7-5-19, Kirsten Schaffer 1-2-4, Julia Grimsley 3-2-8, Emily Dickerson 1-0-3, Jill Brag 4-0-8. Totals: 18 9-15 46.
JACKSON-MILTON (13-7) -- Alyssa Chine 8-1-18, Jamie Braham 0-1-1, Jessica Balent 1-2-4, Jillian Adams 3-4-11, Carrie Foil 3-2-10, Elizabeth Hughes 1-0-2, Alexandra Wisewan 1-3-5. Totals: 17 13-26 51.
Sebring8131312--46
Jackson-Milton16121211--51
3-point goals: Sebring 1 (Dickerson 1); Jackson-Milton 4 (Chine 1, Adams 1, Foil 2).
REGULAR SEASONSALEM 39, POLAND 26
SALEM (15-5, 11-3) -- Katie Scullion 1-0-2, Dahra Scullion 7-2-15, Dana Webb 1-0-2, Natalie Davidson 1-1-3, Brittany Ritchie 4-2-10, Leah Perry 2-3-7. Totals: 16 7-12 39.
POLAND (9-11, 6-8) -- Kellee Davis 2-0-4, Julia Johnston 1-4-6, Julie Berend 2-1-5, Missy Haug 0-3-3, Ashley Tadla 4-0-8. Totals: 9 8-14 26.
Salem81399--39
Poland6857--26
3-point goals: Salem 0. Poland 0. JVs: Salem 31-28.
SOUTH RANGE 45, EAST PALESTINE 43
SOUTH RANGE (10-11, 5-9 ITCL TIER ONE) -- Danielle Downie 0-3-3, Alicia Withers 1-11-13, Kelcie Witmer 0-3-3, Patty Schuster 2-1-5, Autumn Carter 8-3-19, Anna Cochenour 0-2-2. Totals: 11 23-39 45.
EAST PALESTINE (2-10) -- Emily Casto 4-1-9, Jesse Gamble 4-0-10, Emily Sansenbougher 1-0-2, Logan Guy 5-1-13, Becky Bollinger 1-0-3, Jenny Allison 3-0-6. Totals: 18 2-9 43.
South Range1012716--45
Palestine99169--43
3-point goals: East Palestine 5 (Gamble 2, Guy 2, Bollinger 1). JVs: Palestine, 41-33.
SCHEDULETODAYBOYS BASKETBALL
(Games 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at East Palestine
Mooney at Boardman
Campbell at Howland
Niles at Struthers
Salem at Poland
Leetonia at Lisbon
Mineral Ridge at Maplewood
Western Reserve at Springfield
United at Minerva
Jackson-Milton at Mathews
Lowellville at Youngstown Christian
Bristol at McDonald
Brookfield at Lakeview
Champion at Hubbard
Newton Falls at Girard
Liberty at LaBrae
Badger at Ledgemont
Conneaut at Bloomfield
Southington at Grand Valley
Louisville St. Thomas Aquinas at West Branch
GIRLS BASKETBALL
TOURNAMENT
DIVISION I
At Alliance High
Canton McKinley vs. Massillon, 6 p.m.
Boardman vs. Austintown Fitch, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Fitch High
Chaney vs. Niles, 5:15 p.m.
Wilson vs. Howland, 6:45 p.m.
DIVISION III
At Rootstown High School
United vs. Garrettsville, 6 p.m.
Laurel vs. Cleveland MLK, 7:30 p.m.
WEDNESDAY
BOYS BASKETBALL
Lowellville at Southern, 7:30 p.m.
Brookfield at Liberty, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
TOURNAMENT
DIVISION II
At Fitch High
Liberty vs. Southeast, 5:15 p.m.
Hubbard vs. Salem, 6:45 p.m.
DIVISION III
At Rootstown High School
CVCA vs. Woodridge, 6 p.m.
Newton Falls/LaBrae vs. Chagrin Falls, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Hubbard High School
Western Reserve vs. McDonald, 6 p.m.
Mathews vs. Southington, 7:45 p.m.
At Burton Berkshire High School
Windham vs. Kirtland, 6 p.m.
Ashtabula SJP vs. Lutheran East, 7:30 p.m.
Regular season
Marlington at West Branch, 7:30 p.m.
THURSDAY
BOYS BASKETBALL
Canfield at Campbell, 7:30 p.m.
Southern at Western Reserve
Pennsylvania playoffs
Class AAA
General McLane vs. Franklin at Edinboro Univesity, 8:30 p.m.
Hickory vs. Ft. LeBoeuf at Slippry Rock University, 7 p.m.
Warren vs. Oil City at Edinboro University, 7 p.m.
Grove City vs. Meadville at Slippery Rock University, 8:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
TOURNAMENT
DIVISION I
At Alliance High
Canton GlenOak vs. North Canton Hoover, 6 p.m.
Uniontown Lake vs. Canfield, 7:30 p.m.
DIVISION II
At Fitch High
Rayen vs. Poland, 5:15 p.m.
Struthers vs. Mooney, 6:45 p.m.
At Massillon High School
Minerva vs. Canton South, 6 p.m.
Akron Coventry vs. Louisville, 8 p.m.
DIVISION III
At United High School
Lisbon vs. Ursuline, 6 p.m.
Brookfield vs. South Range, 7:30 p.m.
At Rootstown High School
United/Garrettsville vs. Champion, 6 p.m.
Laurel/Cleveland MLK vs. Waterloo, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Hubbard High School
Mineral Ridge vs. Columbiana, 6 p.m.
Lowellville vs. Badger, 7:45 p.m.
FRIDAY
BOYS BASKETBALL
(Games 7:30 p.m. unless noted)
Warren Harding at Chaney
Warren JFK at Rayen
Ursuline at Wilson
Beaver Local at Mooney
Canfield at Fitch
Struthers at Howland
Springfield at Poland
West Branch at Salem
Columbiana at Sebring
East Palestine at Lowellville
Hubbard at Champion
Lakeview at Liberty
Pymatuning Valley at Badger
Bloomfield at Lordstown
Bristol at Southington
Maplewood at Mathews
Crestwood at Southeast
Pennsylvania playoffs
Class AA
Sharon vs. North East at Edinboro University, 7 p.m.
Girard vs. Lakeview at Edinboro University, 8:30 p.m.
Fairview vs. Seneca at GeneralMcLane, 8:30 p.m.
Farrell vs. Mercyhurst Prep at Meadville, 7 p.m.
Class A
Iroquois vs. Cochranton at GeneralMcLane, 7 p.m.
Vision Quest vs. Conneaut Valley at Meadville, 8:30 p.m.
SATURDAY
BOYS BASKETBALL
(Games 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Rayen, 6:30 p.m.
Hubbard at Ursuline
Mentor at Warren Harding
Pennsylvania playoffs
Class AAAA
Erie Cathedral Prep vs. East at Edinboro University, 6 p.m.
Erie Strong Vincent vs. Erie McDowell at Edinboro University, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
TOURNAMENT
DIVISION I
At Alliance High
Canton McKinley/Massillon vs. Perry, 1 p.m.
Boardman/Austintown Fitch vs. Warren Harding, 2:30 p.m.
DIVISION II
At Fitch High
Liberty/Southeast vs. Hubbard/Salem, noon
Chaney/Niles vs. Wilson/Howland, 1:30 p.m.
At Massillon High School
Norton vs. West Branch, 2 p.m.
Canton Timken vs. Wooster Triway/Canal Fulton Northwest, 4 p.m.
DIVISION III
At United High School
Crestview vs. Girard, 6 p.m.
Warren JFK vs. Rootstown, 7:30 p.m.
DIVISION IV
At Hubbard High School
Jackson-Milton vs. Western Reserve/McDonald, 6 p.m.
Mathews/Southington vs. Youngstown Christian, 7:45 p.m.
At Burton Berkshire High School
Cuyahoga Hts. vs. Ledgemont, 1 p.m.
Bloomfield vs. Cornerstone vs. Bedford Chanel/Max Hayes, 3 p.m.
Pennsylvania playoffs
Class A
Kennedy Catholic vs. Cochranton at Slippery Rock University, 1 p.m.
Conneaut vs. Linesville at Meadville, 1 p.m.
Class AA
Sharpsville vs. Saegertown at Slippery Rock University, 6 p.m.
Villa Maria vs. Mercer at Edinboro University, 2:30 p.m.
girard vs. Reynolds at General McLane, 6 p.m.
Lakeview vs. Seneca at Meadville, 2:30 p.m.
Class AAA
Mercyhurst vs. Hickory at General McLane, 7:30 p.m.
Slippery Rock vs. Meadville at Slippery Rock University, 7:30 p.m.
General McLane vs. Franklin at Edinboro University, 1 p.m.
Sharon vs. Harbor Creek at Slippery Rock University, 2:30 p.m.
Pennsylvania playoffs
Class AAAA
Girard vs. Erie Strong Vincent at Ft. LeBoeuf, 2:30 p.m.
Erie McDowell vs. East at Ft. LeBoeuf, 1 p.m.