PREP SPORTS AT A GLANCE
GIRLS BASKETBALLSATURDAY'S SCORESAREA
Division I at Alliance
Perry 57, Jackson 39
Hoover 43, Canfield 29
Division II at Fitch
Salem 49, Streetsboro 29
Rayen 58, Ashtabula Edgewood 41
Division II at Ashtabula Edgewood
Lake Catholic 59, Kenston 55, OT
Lakeview 65, West Geagua 57
Division II at Louisville
Marlington 42, West Branch 38
Minerva 44, Triway 38
Division III at United
Crestview 80, Campbell 35
Brookfield 53, Girard 42
Division III at Pymatuning Valley
Cleveland Villa Angela-St. Joseph 84, Richmond Heights 30
Gilmour Academy 53, Grand Valley 30
Division IV at Hubbard
Columbiana 60, Sebring 26
Mathews 47, Jackson-Milton 29
Division IV at Berkshire
Ledgemont 56, Andrews School 39
Chanel 74, Lutheran East 36
District 10 Class A
Kennedy Catholic 54, Conneaut Valley 40
Saegertown 44, Cochranton 43
District 10 Class AA
Sharon 65, Iroquois 48
Eisenhower 49, Sharpsville 36
Lakeview 44, Reynolds 30
Girard 42, Maplewood 31
OHIODIVISION I
Avon Lake 48, N. Ridgeville 21
Barberton 47, Green 33
Beavercreek 43, Lebanon 37
Bedford 60, Lyndhurst Brush 51
Centerville 42, Troy 24
Chardon 56, E. Cleveland Shaw 55
Cin. Oak Hills 58, Cin. Hughes 45
Cin. Princeton 81, Cin. Northwest 41
Cin. St. Ursula 45, Cin. Winton Woods 44
Cle. E. Tech 53, Cle. South 34
Day. Chaminade-Julienne 51, Springboro 37
Elyria 55, Brunswick 44
Findlay 80, Holland Spring. 18
Glen Este 60, Cin. Anderson 37
Kettering Fairmont 68, Xenia 28
Lakewood 64, Parma Normandy 25
Mansfield 77, Sandusky 52
Marion Harding 42, Ashland 23
Painesville Riverside 60, Ashtabula Lakeside 43
Solon 59, Parma Sr. 23
Sylvania Northview 45, Tol. St. Ursula 40
Sylvania Southview 56, Tol. Cent. Cath. 53
Tol. Scott 47, Tol. Notre Dame 45, OT
Tol. Waite 57, Tol. Whitmer 45
Whitehouse Anthony Wayne 47, Perrysburg 45
DIVISION II
Akron Hoban 62, Tallmadge 41
Bellville Clear Fork 54, Shelby 42
Clyde 71, Fostoria 39
Copley 54, Akron Central-Hower 38
Defiance 52, Bryan 42
Kettering Alter 57, Greenville 44
Lexington 67, Galion 14
Lima Bath 76, Bowling Green 22
Maumee 37, Napoleon 30
Morrow Little Miami 77, Wilmington 45
Ottawa-Glandorf 63, Pemberville Eastwood 47
Port Clinton 45, Oak Harbor 40
Rocky River 48, Medina Buckeye 43
Sandusky Perkins 54, Norwalk 27
Warrensville Hts. 41, LaGrange Keystone 22
Willard 43, Bucyrus 33
DIV. III
Apple Creek Waynedale 58, Creston Norwayne 47
Archbold 50, Metamora Evergreen 32
Bloomdale Elmwood 54, Findlay Liberty-Benton 47
Castalia Margaretta 78, Milan Edison 42
Cin. Hills Christian Academy 30, Cin. Purcell Marian 26
Cin. Madeira 39, Cin. Mariemont 34, OT
Coldwater 39, Paulding 30
Collins Western Reserve 61, Ashland Crestview 51
Colonel Crawford 38, Carey 35
Delphos St. John's 59, Rockford Parkway 35
Fairless 52, Can. Cent. Cath. 29
Garfield Hts. Trinity 78, Hillsdale 32
Hamilton Badin 41, Madison 39
Middletown Fenwick 46, Waynesville 31
Swanton 38, Defiance Tinora 20
DIV. IV
Dalton 68, Akron Elms 48
Fort Loramie 57, Sidney Lehman Catholic 35
Fort Recovery 46, New Knoxville 38
Jackson Center 44, W. Liberty-Salem 31
Lakeside Danbury 64, Attica Seneca E. 30
Mans. St. Peter's 44, New Washington Buckeye Central 43
Maria Stein Marion Local 43, Minster 34
Miller City 32, Leipsic 20
Mogadore 62, Oberlin 32
Monroeville 50, Fremont St. Joseph 43
Patrick Henry 53, Kalida 34
Plymouth 72, Norwalk St. Paul 34
Tol. Christian 60, Tol. Maumee Valley 42
Tol. Ottawa Hills 53, Northwood 39
WESTERN PENNSYLVANIA
Avonworth 43, Seton-LaSalle 37
Franklin 31, General McLane 28
Gateway 46, Trinity 40
Greensburg Central Catholic 61, Ford City 25
McDowell 42, Erie Central 33
Meadville 49, Warren 45
Our Lady of Sacred Heart 52, Wilkinsburg 39
Shady Side Academy 50, Apollo-Ridge 41
Slippery Rock 43, Mercyhurst Prep 35
Villa Maria 57, Oil City 28
West Mifflin 53, North Catholic 42
BOYS BASKETBALLSATURDAY'S SCORESWPIAL CLASS AA
Quaker Valley 73, Farrell 62
Beaver Falls 78, Shenango 61
OHIODIVISION I
Dublin Scioto 61, Col. Whetstone 36
Hilliard Darby 52, Westerville Central 49
Hilliard Davidson 45, Westerville South 43
Reynoldsburg 65, Gahanna 48
Upper Arlington 41, Olentangy Liberty 39
Westerville North 48, Mount Vernon 47
DIVISION II
Batavia Clermont Northeast 81, Norwood 58
Bellefontaine 50, Lewistown Indian Lake 47, 2OT
Carlisle 55, Spring. NE 45
Chillicothe Zane Trace 68, Stewart Federal Hocking 48
Cin. Indian Hill 68, Batavia 59
Cin. Taft 101, Bethel-Tate 29
Circleville Logan Elm 77, McArthur Vinton County 39
Col. DeSales 74, Col. Watkins Memorial 43
Col. Mifflin 70, Bexley 63
Dover 64, New Concord John Glenn 50
Fairfield Union 38, Vincent Warren 37
Greenfield McClain 63, Chillicothe 52
Hillsboro 38, Jackson 37
Jonathan Alder 51, London 50
Lancaster Fairfield Union 38, Vincent Warren 37
Logan Elm 77, Vinton Co. 39
New Albany 61, Canal Winchester 40
Spring. Kenton Ridge 41, Spring. Shawnee 36
W. Alexandria Twin Valley S. 67, New Lebanon Dixie 48
W. Liberty-Salem 57, Anna 44
DIVISION III
Adena 73, Piketon 57
Arcanum 53, Clarksville Clinton-Massie 42
Belpre 73, Wellston 59
Beverly Fort Frye 52, Martins Ferry 42
Bloom-Carroll 53, Pleasant 41
Carlisle 55, Spring. Northeastern 45
Cin. Summit 43, Cin. Country Day 32, OT
Col. Africentric 56, Sparta Highland 38
Day. Jefferson 54, East Clinton 45
Fayetteville-Perry 72, Cin. Hillcrest 59
Georgetown 90, Day. Miami Valley Christian 14
Huntington 55, Eastern Brown 44
Ironton 60, S. Point 42
Lockland 65, Cin. Christian 48
Madison Plains 49, Northmor 35
Magnolia Sandy Val. 34, Newcomerstown 22
North Union 39, Heath 29
Twin Valley South 67, New Lebanon Dixie 48
Versailles 58, Tipp City Bethel 44
West Liberty-Salem 57, Anna 44
Wheelersburg 72, Portsmouth 48
Zane Trace 68, Federal Hocking 48
DIVISION IV
Beaver Eastern 72, Waterford 46
Berlin Hiland 81, Conotton Valley 45
Col. Tree of Life 47, Millersport 33
Covington 68, Botkins 55
Fairbanks 63, Newark Cath. 56, OT
Fort Loramie 79, Pleasant HIll Newton 46
Harvest Prep 84, Grove City Chr. 24
S. Gallia 58, Trimble 51
S. Webster 83, Leesburg Fairfield 43
Strasburg Franklin 67, Caldwell 61, OT
Whiteoak 63, Ports. Clay 33
Worthington Chr. 100, Berne Union 52
WESTERN PENNSYLVANIA
Aliquippa 78, Burgettstown 53
Bishop Canevin 56, Jeannette 44
McKeesport 48, Chartiers Valley 44
Mount Lebanon 55, Shaler 32
SCHEDULETODAYBOYS BASKETBALL
Division I at Canton Civic Center
Marietta vs. Warren Harding, 7 p.m.
Canton GlenOak vs. North Canton, 8:30 p.m.
Division II at Boardman
Liberty vs. Chaney, 6 p.m.
Southeast vs. Poland, 7:30 p.m.
Division III at Salem
South Range vs. Crestview, 6:30 p.m.
Waterloo vs. Brookfield, 8 p.m.
Division III at Lakeland Community College
Wickliffe vs. Kirtland, 6:15 p.m.
Hawken vs. Newton Falls, 8 p.m.
Division IV at Struthers
Western Reserve vs. Sebring, 6:30 p.m.
Youngstown Christian vs. McDonald, 8 p.m.
Division IV at Warren Harding
Fairport Harbor vs. Bloomfield, 6 p.m.
Badger vs. Ledgemont, 7:30 p.m.
TUESDAYBOYS BASKETBALL
Division I at Canton Civic Center
Howland vs. Green, 7 p.m.
Lake vs. Boardman, 8:30 p.m.
Division II at Boardman
Niles vs. Hubbard, 6 p.m.
Wilson vs. Rayen, 7:30 p.m.
Division II at Canton Fieldhouse
Orrville vs. Minerva, 6:45 p.m.
Alliance vs. Marlington, 8:15 p.m.
Division III at Salem
Warren JFK vs. Struthers, 6:30 p.m.
East Palestine vs. United, 8 p.m.
Division III at Lakeland Community College
Beachwood vs. Cardinal, 6:15 p.m.
LaBrae vs. Grand Valley, 8 p.m.
Division IV at Struthers
Jackson Milton vs. Southern, 6:30 p.m.
East Canton vs. Lowellville, 8 p.m.
Division IV at Warren Harding
Bristol vs. Southington, 6 p.m.
Cornerstone Christian vs. Lordstown, 7:30 p.m.
District 10 Class A
Kennedy Catholic vs. Commodore Perry at Slippery Rock University, 7 p.m.
West Middlesex vs. Villa Maria at Meadville High, 7 p.m.
District 10 Class AAA
Grove City vs. General McLane at Slippery Rock University, 8:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
WPIAL Class AAAA
New Castle vs. Oakland Catholic at Ambridge, 6:30 p.m.
WPIAL Class A
Farrell vs. Serra Catholic at West Allegheny, 6:30 p.m.
WEDNESDAYBOYS BASKETBALL
Division I at Canton Civic Center
Massillon Jackson vs. Massillon Perry, 7 p.m.
Canton McKinley vs. Marietta-Warren Harding, 8:30 p.m.
Division II at Boardman
Lakeview vs. Liberty-Chaney, 6 p.m.
Salem vs. Southeast-Poland, 7:30 p.m.
Division II at Canton Fieldhouse
Triway vs. Louisville, 6:45 p.m.
Fairless vs. Akron Springfield, 8:15 p.m.
Division III at Salem
Mooney vs. Springfield, 6:30 p.m.
Girard vs. Lisbon, 8 p.m.
Division III at Lakeland Community College
Gilmour Academy vs. Champion, 6:15 p.m.
Pymatuning Valley vs. Garrettsville, 8 p.m.
Division IV at Struthers
Heritage Christian vs. Columbiana, 7 p.m.
Division IV at Warren Harding
Maplewood vs. Newbury, 6 p.m.
Mogadore vs. Ashtabula SJP, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
District 10-AA
Sharon vs. Girard at Edinboro University, 8:30 p.m.
THURSDAYGIRLS BASKETBALL
Division I at Alliance
Boardman vs. Canton McKinley, 6 p.m.
Massillon Perry vs. North Canton Hoover, 7:30 p.m.
Division II at Fitch
Howland vs. Liberty, 6 p.m.
Rayen vs. Salem, 7:30 p.m.
Division II at Ashtabula Edgewood
Lake Catholic vs. Lakeview, 6 p.m.
Jefferson vs. Hathaway Brown, 7:30 p.m.
Division II at Louisville
Canton South vs. Northwest, 6 p.m.
Marlington vs. Minerva, 7:30 p.m.
Division III at United
Ursuline vs. Springfield, 6 p.m.
Brookfield vs. Crestview, 7:30 p.m.
Division III at Rootstown
United vs. Waterloo, 6 p.m.
Woodridge vs. Warren JFK, 7:30 p.m.
Division III at Pymatuning Valley
Regina vs. Berkshire, 6 p.m.
Cleveland Vill Angela-St. Joseph vs. Gilmour Academy, 7:30 p.m.
Division IV at Hubbard
McDonald vs. Lowellville, 6 p.m.
Columbiana vs. Mathews, 7:45 p.m.
Division IV at Berkshire
Kirtland vs. Ashtabula SJP, 6 p.m.
Ledgemont vs. Chanel, 7:30 p.m.
FRIDAYBOYS BASKETBALL
Division I at Canton Civic Center
Fitch vs. Canton GlenOak-North Canton, 7 p.m.
Massillon vs. Howland-Green, 8:30 p.m.
Division II at Boardman
Canfield vs. Wilson-Rayen, 6:30 p.m.
Division II at Canton Fieldhouse
Canton South vs. Orrville-Minerva, 6:45 p.m.
Northwest vs. Alliance-Marlington, 8:15 p.m.
Division III at Salem
Waterloo-Brookfield vs. JFK-Struthers, 6:30 p.m.
Campbell vs. South Range-Crestview, 8 p.m.
Division III at Lakeland Community College
Wiclkiffe-Kirtland vs. Hawken-Newton Falls, 6:15 p.m.
Beachwood-Cardinal vs. VA-SJ, 8 p.m.
Division IV at Struthers
Lake Center Christian vs. Youngstown Christian-McDonald, 6:30 p.m.
Leetonia vs. Western Reserve-Sebring, 8 p.m.
Division IV at Warren Harding
Cornerstone Christian-Lordstown vs. Windham, 6 p.m.
Fairport Harbor-Bloomfield vs. Badger-Ledgemont, 7:30 p.m.
SATURDAYBOYS BASKETBALL
Division I at Canton Civic Center
Lake-Boardman vs. Massillon Jackson-Massillon Perry, 7:30 p.m.
Division II at Canton Fieldhouse
West Branch vs. Fairless-Akron Springfield, 7:30 p.m.
Division III at Salem
Ursuline vs. East Palestine-United, 6:30 p.m.
Mooney-Springfield vs. Girard-Lisbon, 8 p.m.
Division III at Lakeland Community College
LaBrae-Grand Valley vs. Gilmour Academy-Champion, 6:15 p.m.
Pymatuning Valley-Garrettsville vs. Berkshire, 8 p.m.
Division IV at Struthers
East Canton-Lowellville vs. Heritage Christian-Columbiana, 6:30 p.m.
Mineral Ridge vs. Jackson Milton-Southern, 8 p.m.
Division IV at Warren Harding
Maplewood-Newbury vs. Mogadore-Ashtabula SJP, 6 p.m.
Bristol-Southington vs. Mathews, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Division I at Alliance
Boardman-Canton McKinley vs. Perry-Hoover, 1 p.m.
Division II at Fitch
Howland-Liberty vs. Rayen-Salem, 1 p.m.
Division II at Ashtabula Edgewood
Lake Catholic-Lakeview vs. Jefferson-Brown, 2 p.m.
Division II at Louisville
Canton South-Northwest vs. Marlington-Minerva, 1:30 p.m.
Division III at United
Ursuline-Springfield vs. Brookfield-Crestview, 2 p.m.
Division III at Rootstown
United-Waterloo vs. Woodridge-Warren JFK, 2 p.m.
Division III at Pymatuning Valley
Regina-Berkshire vs. VASJ-Gilmour, 2 p.m.
Division IV at Hubbard
McDonald-Lowellville vs. Columbiana-Mathews, 1 p.m.
Division IV at Berkshire
Kirtland-SJP vs. Ledgemont-Chanel, 2 p.m.