AREA GOLF SCORES
MEN
Struthers A.C. (Rolling Hills) -- Low gross: Bill gentile 37, Bill Minchin 39, Don Sicafuse 40, Jeff McAuley 42. Low net: Bob Diaz, Howard Linsenbigler 34, Todd Forsyth, Moose Bartolovich 35.
Lowellville Mt. Carmel (Tanglewood) -- Low gross: Rocky Gennaro, Al Cevello 37, Vince DiMartino 39, Brad Ables, Keith McCaughtry 41, Dave Ramun Sr. 42. Low net: Don D'Onofrio, Jerry Colaneri, Mccaughty 32, Gennaro, David Ladigo, Joe Donatlli, Jim Carchedi, Al Cervello, Bill Vance, Ramun Sr. 35.
Jednota (Tanglewood) -- Low gross: Digger Graves, Ron Jonda 39, Chuck Dubos 40. Low net: Tom Hodos, Ed Sivecz 33, Joe Plant, Mike Albrecht, John Bobby 34, Bill Gurski, John Necko 35, Paul Ritz, Chuck Popovich 36, Steve Glozer, Tom Setz 37.
Sam Camen's Seniors (Mahoning) -- Low gross: (National) Mickey Yurco 36, Mike Sulek, Ed Yatsco 37, Ed Brozman 38, Lenny Cercone, Hap Hullihen, Al Pasquale 39; (American) Nick Boticke 41; Low net: (National) Gene Lattro, Tom Kubic, Walt Labazan 31, Pasquale, Brozman, Sulek, Cercone, Ray Zitella 32, Yurco 33, Bill Bass, Ira Sydney, Hullihen, John Acierno, Hank Spencer, Alan Dieter, Joe Ignazio 34; (American) Boticke 31, Tom Balog, Clarence Mitchell, Steve Pompura, Hank PInter, Ken Johnson 34, Peter Venorsky, Larry Beck 35.
Wednesday Lotto Club (Countryside) -- Low net: John Gordulic Sr. 66, John Hodos 69, Dick Hodos 71, Jerome Jablonski 71, Andy Lucansky 71, Paul Gonda 72, Tom Hodos 72.
Teenies Catullo (Bedford Trails) -- Low goss: Johnny Gordulic 41, Bob Welsh 42; Low net: Bob Hlinka 31, Wes Magzezak 33.
St. Michael's Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Ed Macabobby 36, Jerry Shirilla 37, George Korchnak 39, Will Black, Jim Leone 40; Low net: Ken Tirpack 32, Terry Tirpack 33, Bill Brozman, Robert Shevetz 34.
Immaculate Heart Men (Flying B) -- Low gross: Dennis Denchak 37; Low net: Jim Hanek Sr. 29, Rob Marek 30, Dan McGahagan 31, Steve Kruk, John Yarnell 32, Marty Crofford, Nick Harris, Rusty Miles 33; Dave Carelli, Jim Hanek Jr., Greg Melfe, Bob Meredith 34; Jim Braga, Ken Nesnidol 35; Top teams: Rachel's Restaurant, Painting, Primping and More.
St. Mary's (Mahoning) -- Low gross: Joe Zimmerman 38, Dave Kurtz, John Hrebovcin 40; Low net: Dave Courtney, Bob Mraz 32, Gene Swerdan, John Kish, Ed Lancy 33, Bob Kovacs 34, Joe Cupan, Jim Adsit 35.
Creekside Golf Dome (Candywood) -- Low gross: Jeff Campbell 34, Pat Knapp, Mike Forde 38, Kurt Latell, Shawn Leach 40; Low net: Jim Flynn 32.
Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Tim Russo 36, Mike Austalosh 38, Frank Kos, Mark Jonda, Dave Ruehle 39, Jason Rivello 40; Low net: Len Summers 35, Nick Opencar, Syl Frazzini 36, Tony Matash, John Texter 37, Tony Pacella, Mike Chambers, Paul Ritz 38; Division Leaders: (Palmer) Devil's Den; (Venturi) Patsy's Bar.
Conrail (Bedford Trails) -- Low gross: Larry Brown 39, Glen Moody 40, Mike Ciavarella 41; Low net: Brown 32, Ciavarella, Sal Guappone 33, George Shur 34, Robert Joyce, Moody, Bruce Muras, Bill Rovder 35.
Davidson's Wednesday (Diamond Back) -- Low gross: Jamie Whirrett 32, Dave Markota 36, Brian Logan 37; Low net: Whirrett 28, Dave Playforth, Larry Kagle 30; Low team: Whirrett-Ben Wahib 76.
YSD (Dogwood) -- Low gross: Kevin Holmes 36, Dick Barnes, Ed Pesce 38, Steve Ruberto 40; Low net: Dave Moamis 30, Holmes 32, Bill Griffiths, Chris Ludt 35, Steve Ruberto, Tony Crish, Ed Pesce 36; League champions: (Machine Shop) Ed Pesce, J. Ulicny, Tom Nadasky, F. Griffiths; Runnerup: S. Ruberto, K. Holmes, H. Mancini, L. Bovo.
CWV (Olde Dutch Mill) -- (Previous week) Low gross: Don O'Brien 37, Bob Bunyoff, George Bisker 38, Don Ferko III, Don Ferko Jr, Charlie Schaeffer 40, Rob Malkovits, Bill Weimer 42; Low net: O'Brien 28, Jim Steinbeck 30, Bunyoff, Koneval, Dick Vickers 31, Joe Wiery 32, Juhan Christ, Ron Hawn, Charlie Wester, B. Weimer, Mike Anzevino, A. Bisker, Al Cambert 34; (Last week) Low gross: Don Ferko Jr. 38, Skull Barnett 39, John Cambert, Don LaGamba, Don O'Brien, Bill Weimer 40, Al Bisker, George Bisker, Bob Konveal, Joe Kosko, Jim Novicky 41; Low net: Koneval 29, Mike Anzevino, Steve Berdis Sr., J. Kosko, Jim Steinbeck 30, S. Barnett, Joe DeFuria, John Sefcik, Joe Wiery 31.
Coitsville (Bedford Trails) -- Low gross: Johnnie Miller, Marvin Krause 36, CJ Andre, Bruce Burns, Phil Clacko, Tom McQuillan, Ed Romack 38, Daral Brett, Rick Partika 39; Low net: Mick Soroka 31, Josh Brett, Eric Gonzalez, Phil Guerriere, Ralph Streb 33, Ken Oravec, Dave Sferra, Frank Shiminsky 34; Top teams: Bud's Pub and Sud's, Gulu Electric, Patsy's Bar and Grille.
Churchill (Mahoning) -- Low gross: Bob Hunt, Chuck Ivan 35, Adam Bundy, Jim Williams 37, Gary Kay, Bill Creed, Dick Faull 38, Dave Bacon, Mike Vesco, Mike Mauser 39, Ed Ross, Pat Wilster 40; Low net: Wilster 31, Don Brokosky 32, Ivan 33, Hunt, Vesco, Mauser, Wes Hill, Guy Vendemia, Jim Williams 34.
Girard Seniors -- Low gross: (A) Bob Harvey 39; (B) Dave Lemaster 43, Joe Perone 43; Low net: (A) Dom Airato, Tony Shields 33; (B) Fred Cairo 33.
St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Ted Okular, Jerry Suess 38, Bob Gray, Ron McGowen, Bob Berry 39; Low net: Gray 32, Bill Palma, Ron Voytko, Suess, Berry 34, Rich Novotny 35, Bill Blascak, Steve Dominko, Bill McCluskey, Ken Oyler, Okular, Ron McGowen 36.
St. Joseph (Deer Creek) -- Low gross: Vince Smith 35, Ken Dane 36, John Ruggieri 37, Steve Klacik, Steve Senvisky 38, Mike Roberts 39; Low net: Nick Alexander 28, Vince Smith 29, Mike Roberts 30, Dama, Lukas Ohl, Steve Senvisky 31.
Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: TJ Price 34, Bill Grischow 35, Jim Dodge 36, CJ Andre 37, Ed Romacki, Ralph Ciccone, Wendell Wasgnon, Mac Donatelli 38; Tom Pilkington, Tom Lesoganich, Larry Novak, Mike Morris 39; Low net: Poncho Adams 29, Jim Lendi, Jim Aeppli 31; Carman Chicone, Rob Giovanni, John Cyck, Dick Williams, Pete Luducinni 32; Jerry Jurcision, Ed Bartos 33; Top teams: J. M. Verostko's, Metro Signs.
Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Tim Russo 39, Don Cavenaugh Sr. 40, Brad McDevitt 41; Low net: Steve Svetlack 34, Don Cavenaugh Sr. 35, Russo 35.
Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross and net: (A) Jack Cappabianca 38, 32; Joe Sekula 38, 34; Brian Walsch 39, 31; Steve Denney 39, 33; (B) Dave Beil 42, 30, Richard Hart 35, George Denney 32.
Senior Day (Valley) -- Low gross: Jim Houp 38, Dennis Bloomingdale 39, Dick Gaston, Allan Douglas, Jack Somerlad 41; Low net: Cecil Wells, Dick Houp 30, Rich Berryman, John Bears 31, Nick Hromiko, Pud McCoy, James McGinnis 32; Low putts: Jim Bonder, Sam Ferguson 13, Bob Richardson 14.
Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Tim O'Leary 30, Ron Daum 35, John Demetruk 38, John Rushin, Mike Wasser 39; Low net: O'Leary 29, George Bova, Tom Shimet 31; O'Leary had six birdies and three pars on the front nine at Candywood for his 30.
Transit Tour (Reserve Run) -- Low gross: Ed Beach 35, Bob Zetts 38, Chris Beil 39, Mike Dobos, Sam Fisher, Joe Swantner 40; Low net: Swantner 32, Beach 33, Muggsy McGuiness, Jim Maughan 34, Hugh Braham 35, Mike Keagy, Fisher 36.
Shooting Gallery (Firestone Farms) -- Low gross: Tony Perry 33, Dan Shurilla, Joe Cullen, Mike McDonough, Mark Kuzma, Joe Canatti, Dave Ross 38, Paul Rovnak, Wade Jones 39.
WOMEN
Trevlac (Mill Creek) -- Play of Day: Best on odd holes 1/2 handicap -- Class A: Connie Pressey7 17. Class B: Marge Telago 22. Class C: Gail Hellman, Evelyn Velardo 21. Chip ins: Jo Ganley, Jo Nabors, Pressey.
Fonderlac Ladies (Fonderlac) -- Low gross; Class A -- Bobbi Kennedy 88, Patricia Garland 38. Class B -- Tammy Zelenak 101, Jan Williams 102. Class C -- Natalie Hillegas, Jo Nabors 108. Class D -- Betty Burger 113, Joyce Bozanich 115.
PYBS (Bedford Trails) -- Play of the day: Gross minus putts: Class A -- Eleanor Farkas, Donna Melic 30. Low gross-net-least putts: Patty Holecko 44-31-13. Class B -- Pinky Sciortino 35. Low gross-met-least putts: Shirley Bradick 48-27-12. Birdie: Farkas, No. 6. Chip ins: Bracidk, No. 7-9.
Monday Nite Ladies (Diamond Back) -- Play of the day: Beston on odd holes half handicap -- Flight A: Cindy Diako 30, Beth Ernest 31, Jeanne Bloom 34. Flight B: Ruth Skornicka 34, Carol Crowther 36, Elaine Lorelli 38. Flightr C: Mechelle Kistler, Donna Midlek 44, Jo Ann Knotts 47, Carol Stonebraker 52. Chip in: Ernest, No. 1. Birdies: Bloom, No. 2; Diane Kopko, No. 2; Ernest, No. 3.
Tee Off's (Reserve Run) -- Low gross: Class AA -- Linda Muckleroy 39. Low net: Jill Damiano 34. Class A: Sally Davis 43. Low net: Leslie Kiske 34. Class B: Amy Skelton, Sue Sheely 48. Low net: Skelton 33. Class C: Low gross-net: Lori Commings 46-30. Play of the day: Most putts -- Linda Bott. Chip In: Janie Ambrose, No. 7.
Yankeettes (Yankee Run) -- Play of the day: Best poker hand no handicap -- Flight I: Doreen Hamady 3-4's, Judy Bramble 4-5's, Sally Young 4--6's, Marty Denmeade 4--6's. Low gross: Hamady 37, Low net: Hamady 33, Valerie Putko 35, Denmeade 36. Flight II: Betsy Janecko 4--6's, Linda Hazi 4--6's Midgte Evans 4--6's. Low gross: Jane Fedders 51. Low net: Nancy Hospodor, Nadyne Macejko 37, Evans 39.
Meander-A-Longs (Meander) -- Best poker hand: (A) G. Hollowell (4-7's); (B) N. Drescho (full house); (C) D. Lynn (4-8's); Low gross and net: (A) Carol McTigue 35, 31; (B) D. Fanfield 53, 27; (C) B. Seredensky 56, 31; Chip-in: T. Trinkaus (4), Birdie: McTigue (4,5).
Tuesday Ladies (Mill Creek) -- Roundup (low gross) M. Spatar, M. Fox, P. Schnell; (Low net) M. Lamia, B. Barsch, B. Labozan; (least putts) L. Luknis, B. Briach.
GCU Ladies (Pine Lakes) -- Best on par-5s and par-3s at half handicap: (A) Ann Adams 19, Flo Galida 20; (B) Rose Ann Baglama 20, Marge Babik 23; Low gross and net: (A) Galida 51, 34, Ginny Markovich 55, 37, Pat Mathews 55; (B) Marge Babik 61, 38, Olga Kowalazyk 63, Baglama 39; Least putts: (A) Markovich 15; (B) Theresa Toutin 15; Chip-ins: Adams (14); Mathews (18).
Tuesday Morning Ladies (Bedford Trails) -- Field Day: Low gross and net: (I) Terry Skibo, Sherry Giovanni, Sylvia Vaschak 45, Grayce Thomas 33; (II) Gerri Schriebek, Marilee Pilkinton, JoAnn Lucanski, Jean Carney 48, Judy Braun 38; (III) Olga Lature 53, Rosemary Mardersteck 32; (IV) Ilona Wetzel 56, Marilyn Johnson 30; Least putts: Terri Skibo 14.
Ladies Day (Valley) -- Low gross: Marianne Morway 40, Donna Brown 44; (Low net) Rosemarie Eckenrode 29, Vylee Garstick 32; Low putts: Sandy Dailey 14, Sue Moore, Jan DiPasquale 15.
Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- Scramble: Lois Deskin, Anita Pirone, Bobbi Reider, 39.
Forum Health Women (Stambaugh) -- Discard worst three holes less half handicap: (I) Karen Lazarus 23; (II) Betty Davies 22, Sandy Santelli 24, Mary Walsh 26; (III) Trudi Acri 20, Charlotte McCree 26, Joanne Shutrump 27; Low gross: (I) Lazarus 53; (II) Davies 53; (III) Acri 54.
Ladies Day (Tippecanoe Country Club) -- Club championships: Overall: Jean Scarsella, Runnerup: Linda Burke; (Class A) Patti Potts, runnerup Josie Russo; (B) Shirley Briya, runnerup Judy Rafoth; (C) Tina Yankush, runnerup Dotty Wolfe; (D) Diane Ignazio, runnerup Kristen Joseph. Niners Club Championships: (A) Janet Zennario; (B) Sally Reedy; (C) Emily DeToro; Michael Spiech Trophy Winner: Sally Reedy.
Pine Lakes Ladies -- Add last five holes minus half handicap: (A) Theresa Palermo 18; (B) Peggy Welsh 17; (C) Toni Krut, Joni Campolito 21; Low gross and net: (A) Mary Kane 42, Ppalermo 31; (B) Marie Holmes 52, 31; (C) Irene Kiraly 38, Jackie Clacko 38; Least putts:(A) Mary Bizzari, Larue Brown 12; (B) Ruth Infante 13; (C) Evelyn Velardo 13; Chip-ins: Velardo (11), Ann Lovaglio (17).
Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Low net and least putts: (A) Mary Miller 34, 16; (B) Geri Bouslough 35, 17.
Twilighters (Tanglewood) -- Low net: Carol Walsh, Nancy Felton, Sandra Douglas 35; Low gross: (A) Janet Szenborn 46, (B) Felton 51; (C) JoAnn Mohr, Sandy Beckwith 61; Least putts: Szenborn, Ruth Hughes 15, Beckwith, Felton, Susan Tkach 16; Chip-in: Tkach (5).
Hit 'N Miss (Pine Lakes) -- Lowest on last five holes: (A) Laura Campbell, Lilly Pierce; (B) Grace Fusco; (C) Rita Campana; Low net: (A) Campbell 33; ;(B) Fusco, Mert Moore 32; (C) Helen Emery 32; Chip-ins: Gerry Hallapy (12), Linda Hardin (18); Birdie: Campbell (11).
Fem Bombers (Meander) -- Total score odd holes: (A) Patty Hahn, Sara Bayless 25; (B) Theresa Campbell 21; (C) Sandy Jones, Dorothy Fezet 28; Low gross and net: (A) Roberta Hiller 49, Shirley Kohuth 33; (B) Renee Ihle 54, 32, Barb Shidemantle 54; (C) Jones 59, 34; Birdie: Kohuth (6); Chip-ins: Kohuth (6), Carol Barone (3), Dorothy Fezet (3).
Thursday Nine (Mill Creek) -- Blind Partners: (A) Connie Pressey-Evelyn Velardo; (B) Audrey Martin-Pat Cheslik; (C) Judy Robinson-Ruth Stevenson, Lois Klein-Joanne Cercone; Least putts: (A) Velardo, Pressey; (B) Helen Huda, Irene Costakis; (C) Mary Ann Pusateri, Kathy Murdock; Chip-ins: Marion Calpin, Murdock.
Applewood Ladies (Mill Creek) -- Low gross plus putts: (A) Marianne Morway 66; (B) Anne Sullivan 73; (C) Dottie Burke 70; (D) Marion Baker 72; Low gross and net: (A) Morway 49, Ellen Carney 31; (B) Sullivan 55, 32; (C) Burke 55, 29; (D) Baker 58, 29.
WWW Thursday Night Ladies (Bedford Trails) -- Closest to pin on No. 1: Melissa Flood, Lynne Grischow; Scramble: Monica Vicarel, Holly Kerekes, Stephanie Donley, Kelly Ghizzoni.
Ladies 18 (Mill Creek) -- Old Pal Tournament: (A) Barb Cestary 80-Nancy Hospodor 70, 150; (B) Fran Rents 75-Carole Torres 78, 153; (C) Irene Loser 72-Anne Mavar 79, 151; Birdies: Ginger Deuley (6, 13), Linda Deckant (4), Sue Anzellotti-Ray (16), Marilyn Chuey (18); Chip-ins: Deuley (6), Hospodor (6), Anzellotti-Ray (16), Pattie Ceglie (5, 6), Connie Robinson (18); Flight Champions and runnersup: (A) Ginger Deuley 85-83--168, Linda Deckant 87-87--174; (B) Becky Young 98-101--199, Fran Reents 107-95--202; (C) Janet Ganchar 104-102--206 (won in playoff), Anne Mavar 107-99--206.
Sunrise Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Dee Dunn; (B) Doris Cavanaugh; (C) Donna Bertilacci; Low gross and net: (A) Nancy Moore, Dunn 54, Jan Haynes 40; (B) Cavanaugh 50, Marylou Wedekind 33; (C) Bertilacci 59, Gerri Procick 39; Low putts: Cavanaugh, Wedekind.
Yankeettes (Yankee Run) -- Best on T's and F's at half handicap: (I) Rita Shepherd, Terry Lunder 20, Judy Bramble 21; (II) Betsy Janecko 17, Pam DiGiacobbe 19.5, Beth Hanuschak, Bonnie Rappach 21; Low gross and net: (I) Bramble 42, 36, Marty Demeade 37, Valerie Putko 38; (II) DiGiacobbe, Nancy Hodospor 52, Hodpodor, Janecko, Rappach 37; Birdies: Doreen Hamady (15), Bramble (15), Jane Fedders (15).