PREP SPORTS AT A GLANCE
BOYS BASKETBALLMONDAY'S SCORESAREA
Warren Harding 80, Olmsted Falls 74, OT
Sebring 51, Berlin Hiland 47, OT
Youngstown Christian 72, Brimfield Christian 45
Mount Lebanon 63, New Castle 52
OHIO
E. Canton 65, Malvern 51
Newark Cath. 69, Millersport 47
Ottawa-Glandorf 62, Clayton Northmont 53
Pickerington N. 61, Canal Winchester 59
Tipp City Tippecanoe 49, St. Paris Graham 43
Tol. Libbey 69, Trotwood-Madison 61
Tol. Scott 80, Lorain Admiral King 49
Warrenville Hts. 54, Stow 53
Wooster 68, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 53
WESTERN PENNSYLVANIA
Altoona 38, Indian Valley 29
Austin 62, Smethport 48
Bald Eagle Area 46, Clearfield 36
Beaver Falls 80, Northgate 55
Bishop McCort 64, Central Cambria 53
Blair County Christian 36, Mifflin Christian 32
Central Mountain 65, Huntingdon 45
Chartiers-Houston 58, Bentworth 56
Chestnut Ridge 60, Tussey Mountain 53
Christian Life Academy 69, Cranesville Christian Academy 44
Conemaugh Township 64, Windber 36
Conemaugh Valley 61, North Star 44
Coudersport 55, Northern Potter 23
Curwensville 44, Brockway 28
Everett 58, Bellewood-Antis 54, 2 OT
Johnstown 67, Richland 44
Martinsburg Central 62, Forest Hills 51
Oswayo Valley 58, Cameron County 55
Port Allegany 64, Otto-Eldred 52
Portage 65, Ferndale 53
Rockwood 42, Shade 41
Shanksville-Stonycreek 73, Salisbury-Elk Lick 33
Turkeyfoot Valley 54, Meyersdale 51
Union-Rimersburg 57, West Forest 45
West Branch 81, Harmony 52
SUMMARIESSEBRING 51, BERLIN HILAND 47, OT
SEBRING (9-0) -- James 2-2-6, Dan Scarpitti 5-0-14, Ferguson 4-1-9, David Scarpitti 4-2-10, Amabeli 5-2-12. Totals 20-43 7-11 51.
HILAND (7-2) -- Schmucker 1-3-6, R. Miller 3-2-10, Stutzman 5-2-13, Weaver 5-0-11, McKey 1-0-2, Mullet 1-0-2, K. Miller 1-0-3. Totals 17-37 8-10 47.
Sebring10810176--51
Hiland13147112--47
3-point goals: Sebring 4 (Dan Scarpitti 4); Hiland 5 (R.Miller 2, Schmucker 1, Weaver 1, K.Miller 1).
YOUNGSTOWN CHR. 72, BRIMFIELD CHR. 45
BRIMFIELD (4-5) -- Eric Starley 3-1-8, Kyle Liverpool 1-0-2, John Swink 4-0-11, Jeremy Walden 1-0-2, John Callahan 9-3-22. Totals: 18 4-9 45.
YOUNGSTOWN CHRISTIAN (6-5) -- Mike Byrdy 14-0-32, Carrington Ford 8-1-18, Mike Pecchia 2-1-6, Kory Cooper 0-4-4, Dominic Vitullo 1-0-2, Aaron Agresta 2-0-4, Jared VanArsdale 2-0-4, Aaron Tate 1-0-2. Totals: 30-59 6-9 72.
Brimfield10121310--45
Youngstown20141820--72
3-point goals: Brimfield 5 (Starkley 1, Swink 3, Callahan 1); Youngstown Christian 6 (Byrdy 4, Ford 1, Pecchia 1).
OHIO POLLDIVISION I
1, Can. McKinley (21) 9-0353
2, Cin. Moeller (15) 12-1327
3, Cin. LaSalle (1) 11-0293
4, N. Can. Hoover (1) 11-0248
5, Troy 10-1191
6, Clayton Northmont (1) 10-0178
7, Wadsworth 9-0150
8, Cols. Brookhaven 9-2124
9, Lakewood St. Edward 8-268
10, Lima Sr. 8-240
Others receiving 12 or more points: 11, Mansfield 17. 12 (tie), Hamilton, Westerville South, Warren Harding, Wooster 14.
DIVISION II
1, Akr. SVSM (20) 9-2338
2, LaGrange Keystone (9) 12-0283
3, Cols. Bexley (3) 10-1268
4, Newark Licking Valley (4) 8-0237
5, Ottawa-Glandorf (2) 9-1215
6, Dover 11-1172
7, Lewistown Indian Lake 10-1121
8, Willard 9-2113
9, Port Clinton 10-193
10, Cols. Beechcroft 6-438
Others receiving 12 or more points: 11, Day. Chaminade-Julienne 30. 12, Beaver Local 27. 13, Shelby 24. 14, Wauseon 21. 15, Circleville Logan Elm 19. 16, Van Wert 16. 17, Canal Fulton NW 14. 18, Liberty 13. 19, Cambridge 12.
DIVISION III
1, Cin. N. College Hill (28)11-0356
2, Versailles (4) 9-0296
3, Akr. Manchester (3) 9-1254
4, Johnstown-Monroe (1) 10-0222
5, Day. Oakwood 10-1204
6, Findlay Liberty-Benton 9-1174
7, Loudonville 9-1134
8, Middletown Fenwick 10-1133
9, Bellaire 10-456
10, Cuyahoga Falls CVCA 9-141
Others receiving 12 or more points: 11, Louisville Aquinas 33. 12, Clarksville Clinton-Massie 22. 13, Cardinal Mooney 16. 14, Chesapeake 15. 15, Ironton 14. 16, Archbold 13.
DIVISION IV
1, Buckeye Cent. (16) 9-0337
2, Sebring (8) 8-0305
3, Ft. Loramie (7) 9-1297
4, Berlin Hiland (1) 8-1235
5, Arlington (5) 12-0217
6, Russia 9-2153
7, Minster 8-2137
8, Lakeside Danbury 10-1114
9, Dalton (1) 7-376
10, Cols. Tree of Life 10-173
Others receiving 12 or more points: 11, S. Charleston SE 23. 12, Mansfield St. Peter's 21. 13, Mt. Vernon Academy 20. 14, Van Buren 16. 15, Can. Heritage Christian 15. 16, Zanesville Rosecrans 13.
GIRLS BASKETBALLMONDAY'S SCORESAREA
Mansfield St. Peter's 62, Ursuline 49
Beaver Area 56, Mohawk 28
Blackhawk 54, Riverside 43
Farrell 65, Cornell 43
Freedom 59, Shenango 55
Grove City 58, Wilmington 39
Mercer 48, Commodore Perry 40
Neshannock 46, Laurel 41
New Castle 48, Pine-Richland 45
Quigley 43, Union 41
Reynolds 65, Sharpsville 42
Slippery Rock 67, Greenville 42
OHIO
Albany Alexander 46, Nelsonville-York 23
Beaver Eastern 54, Franklin Furnace Green 45
Bellaire 64, Steubenville 60
Bellsville 60, Caldwell 57
Beverly Ft. Frye 42, Waterford 36
Bridgeport 61, Bishop Donahue (W.Va.) 42
Centerburg 48, Worthington Chr. 45
Cin. Mother of Mercy 53, Lancaster 26
Copley 42, Berlin Hiland 38
Day. Chaminade-Julienne 56, Mentor 31
Gahanna Evangel Christian 45, Muskingum Chr. 25
Glouster Trimble 83, Gallipolis Ohio Chr. 29
Hannibal River 53, Paden City (W.Va.) 26
Jackson 58, Athens 39
Kalida 58, Richwood N. Union 45
Kettering Alter 63, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 46
Lakewood 57, Lorain Admiral King 36
Lima Cent. Cath. 52, Lima Temple Christian 20
Logan 51, Gallipolis Gallia 40
McConnelsville Morgan 43, New Lexington 39
Milford Center Fairbanks 47, Cin. N. College Hill 31
Newcomerstown 46, Zanesville Rosecrans 40
Oak Hill 71, Wheelersberg 50
Old Washington Buckeye 62, Bellaire St. John's 41
Olentangy Liberty 46, Warsaw River View 45
Parkersburg (W.Va.) Cath. 63, Belpre 62, OT
Pickerington N. 54, Sandberg (Ill.) 42
Pomeroy Meigs 33, Stewart Federal Hocking 29
Racine Southern 71, McArthur Vinton Co. 68, OT
Rayland Buckeye Local 56, Steubenville Cent. Cath. 53
Shadyside 51, Martins Ferry 43
Spring. Cath. Cent. 34, Spring. NE 26
Stow 49, Reynoldsburg 43
Stow-Munroe Falls 49, Reynoldsburg 43
Tol. Bowsher 82, Springfield 48
Tol. Libbey 53, Tol. Emmanuel Baptist 43
Tol. Scott 55, Wooster 48
Vincent Warren 50, Marietta 42
W. Chester Lakota W. 30, Hudson 20
Watterson 43, Pickerington Cent. 38
Waverly 49, McDermott NW 44
Zanesville Maysville 43, New Concord John Glenn 33
WESTERN PENNSYLVANIA
Avella 53, Geibel 31
Beaver Falls 44, New Brighton 35
Bedford 55, Cambria Heights 48
Belle Vernon 61, Yough 48
Bellefonte 58, DuBois 47
Belleville Mennonite 61, West Snyder 38
Bellwood-Antis 58, Moshannon Valley 38
Bethel Park 49, Thomas Jefferson 39
Bishop Canevin 53, Quaker Valley 24
Bishop Carroll 49, Punxsutawney 20
Bishop Guilfoyle 47, Philipsburg-Osceola 16
Bishop Walsh, Md. 52, Southern Fulton 29
Blair County Christian 34, Mifflin Christian 17
Burrell 58, Deer Lakes 54
Butler 47, Shaler 37
Center 50, Ellwood City 14
Charleroi 53, Burgettstown 41
Chartiers Valley 52, Baldwin 41
Christian Life Academy 19, Cranesville Christian Academy 13
Clairton 70, Ellis School 29
Claysburg-Kimmel 68, Juniata Valley 65
Clearfield 54, Ridgway 53
Cochranton 45, Conneaut Valley 29
Conemaugh Valley 59, Turkeyfoot Valley 37
Conneaut Lake 34, Union City 31
Connellsville 54, Canon-McMillan 47
Derry Area 64, Waynesburg Central 62
DuBois Central Catholic 66, Redbank Valley 46
East Allegheny 50, Jeannette 29
Elderton 51, Wilkinsburg 45
Elizabeth Forward 57, Mount Pleasant 28
Everett 65, Hyndman 43
Forbes Road 58, Chestnut Ridge 41
Fox Chapel 51, Penn Hills 47
Frazier 41, West Greene 40
Freeport 58, West Shamokin 33
Gateway 60, Plum 43
Glendale 45, West Branch 29
Greensburg Central Catholic 74, Ford City 44
Greensburg Salem 59, Kiski Area 37
Hampton 39, Kittanning 26
Hopewell 56, Ambridge 46
Keystone Oaks 53, South Park 49
Knoch 51, Valley 39
Mapletown 57, Carmichaels 55
Maplewood 53, Linesville 49
Mars 60, Highlands 45
Martinsburg Central 72, Forest Hills 38
Monaca 40, Our Lady of Sacred Heart 35
Monessen 81, Trinity Christian 28
Montour 46, Upper St. Clair 44
Moon 59, Steel Valley 21
North Allegheny 55, Seneca Valley 36
Northern Bedford 42, McConnellsburg 39
Norwin 63, Indiana 43
Penn-Trafford 49, Latrobe 44
Penns Valley 51, Southern Huntingdon 46, OT
Perry 59, St. Joseph 40
Peters Township 38, Laurel Highlands 36
Saegertown 66, Jamestown 37
Serra Catholic 68, Mount Alvernia 36
South Fayette 43, Sto-Rox 42
South Side Beaver 56, Beth-Center 31
Southmoreland 51, McGuffey 37
Steon-LaSalle 50, Fort Cherry 48
Trinity 45, Ringgold 38
Tussey Mountain 67, Fannett-Metal 46
Uniontown 61, Albert Gallatin 27
Vincentian Academy 56, Springdale 21
Washington 54, Brownsville 47
Williamsburg 56, Mount Union 23
SUMMARYMANSFIELD ST. PETER'S 62, URSULINE 49
URSULINE (11-1) -- Vannesa dixon 5-2-12, Courtney Davidson 4-5-13, Tyra Grant 8-3-19, Rebecca Flattery 1-1-3, Cierra Bennett 1-0-2. Totals: 19-53, 11-19 49.
MANSFIELD ST. PETER'S (12-1) -- Aimee Kovinchick 1-1-3, Sarah Riggleman 0-0-0, Gretchen Polinski 12-0-28, Dianna Reindl 9-0-18, Whitney Lindsay 1-2-4, Anne Finnerty 0-2-2, Paula Bartlett 3-0-6. Totals: 26-54 5-7 62.
Ursuline1591411--49
St. Peter's17111420--62
3-point goals: Ursuline 0-7; St. Peter's 5-13 (Polinski 4, Reindl 1).
PA. POLLCLASS AAAA
1. Cheltenham (1)15-11
2. Downingtown East (1)13-22
3. Mercyhurst Prep (10)15-13
4. Altoona (6)15-14
5. Harrisburg (3)17-05
6. Coatesville (1)13-16
7. Oakland Catholic (7)13-38
8. Haverford (1)14-19
9. Bethel Park (7)14-210
10. Cedar Crest (3)15-1NR
Teams to watch: Abington (1) 12-5; Central Bucks East (1) 12-4; Erie McDowell (10) 12-4; Emmaus (11) 11-6; Hempfield (3) 15-1; Hempfield (7) 13-3; Lower Dauphin (3) 15-1; Montour (7) 15-1; Mount Saint Joseph (1) 12-4; Nazareth (11) 14-2; New Castle (7) 16-2; North Allegheny (7) 13-4; Parkland (11) 15-2; Pine-Richland (7) 14-2; Red Lion (3) 15-1; Souderton (1) 13-3; Spring Grove (3) 14-3; State College (6) 9-4; Williamsport (4) 12-3.
CLASS AAA
1. Lewistown (6)15-11
2. North Catholic (7)11-52
3. Villa Joseph Marie (1)12-13
4. Allentown C.C. (11)13-44
5. St. Basil (1)14-35
6. Villa Maria (10)11-46
7. Mars (7)15-37
8. Eastern York (3)14-39
9. Lansdale Catholic (1)13-4NR
10. Johnstown (6)11-28
Teams to watch: Blackhawk (7) 11-6; Brookville (9) 11-3; Dallas (2) 13-3; Daniel Boone (3) 14-2; Franklin (10) 13-2; Hampton (7) 13-4; Hickory (10) 13-1; Knoch (7) 12-3; North Pocono (2) 15-0; Pen Argyl (11) 12-5; Pottsgrove (11) 13-3; Punxsutawney (9) 10-2; Shamokin (4) 13-5; Trinity (3) 11-5; Villa Maria Academy (1) 10-4.
CLASS AA
1. Delone Catholic (3)15-11
2. Greensburg C.C. (7)12-32
3. Catasauqua (11)15-24
4. St. Pius X (1)12-43
5. Westmont-Hilltop (6)14-29
6. Girard (10)12-37
7. ND-Green Pond (11)12-48
8. Washington (7)12-36
9. North Schuylkill (11)15-3NR
10. Wilkes-Barre Meyers (2)11-25
Teams to watch: Avonworth (7) 13-3; Bishop Guilfoyle (6) 11-4; Cambria Heights (6) 11-4; Carlynton (7) 13-4; Bermudian Springs (3) 15-1; Carbondale (2) 15-1; Central (6) 12-3; Ford City (7) 15-3; Freeport (7) 14-3; Karns City (9) 10-5; Line Mountain (4) 15-1; Northeast (10) 11-5; Pine Grove (11) 13-4; Red Bank Valley (9) 12-4; Ridgway (9) 11-3; Seton-LaSalle (7) 12-3; South Fayette (7) 12-4; Southern Huntingdon (6) 14-1; Tussey Mountain (5) 11-2.
CLASS A
1. Serra Catholic (7)15-11
2. Monessen (7)14-22
3. Coudersport (9)14-13
4. Union Rimersburg (9)13-34
5. Lebanon Catholic (3)14-25
6. Kennedy Catholic (10)13-18
7. Marian Catholic (11)13-39
8. Pottsville Nativity BVM (11)13-46
9. Cardinal Brennan (11)13-47
10. Bishop Carroll (6)11-510
Teams to watch: Antietam (3) 14-4; Berlin Brothersvalley (5) 16-1; Clairton (7) 9-4; Juniata Valley (6) 12-3; Iroquois (10) 12-4; Laurel Valley (6) 12-4; Montgomery (4) 14-1; Mount Alvernia (7) 12-5; Rockwood (5) 16-0; Schuylkill Haven (11) 14-4; Weatherly (11) 13-3.
TODAY'S SCHEDULEBOYS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Wilson
Rayen at Sebring
Uniontown Lake at Austintown Fitch
Mooney at Akron SVSM
Alliance at Struthers
Springfield at Canfield
Poland at Howland
Niles at Salem
Jackson-Milton at Rootstown
South Range at Western Reserve (reset from Dec. 16 postponement)
Windham at McDonald
Newton Falls at Brookfield
LaBrae at Hubbard
Girard at Lakeview
Liberty at Champion
Bristol at Pymatuning Valley
Badger at Hawken
Maplewood at Bloomfield
West Branch at Minerva
Beaver Local at Steubenville
Wellsville at East Palestine
Lordstown at Southington
Laurel at Neshannock
Greenville at Wilmington
Quaker Valley at Blackhawk
Farrell at Mohawk
Union at Quigley
Shenango at Riverside
Pine-Richland at New Castle
GIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Chaney at Wilson
Canton Timken at Tuslaw
Campbell at Lowellville
Bristol at Mathews
Wellsville at East Palestine
Lisbon at East Liverpool
Massillon Perry at St. Thomas Aquinas
SWIMMING
Sharon at Warren JFK, 6 p.m.
Canfield at Hubbard, 5 p.m.
WEDNESDAY'S SCHEDULEGIRLS BASKETBALL
(Games at 7:30 p.m. unless noted)
Poland at Howland
Niles at Salem
North Canton Hoover at Canfield
Kent Roosevelt at Uniontown Lake
Massillon at Canton GlenOak
Alliance at Struthers
Southeast at Mogadore
Northwest at West Branch
SWIMMING
Tallmadge at Warren JFK, 6 p.m.
WRESTLING
South Range, Malvern at Conotton Valley, 6 p.m.
Liberty at Girard, 7 p.m.
Lakeview at Mercer, 7:30 p.m.
Avella at Laurel, 7 p.m.
Keystone Oaks at Blackhawk, 6 p.m.